fraxkruk. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden de hoofdstukken marine en financiën met algemeene stemmen aangenomen. In eene heden avond te houden zitting zal het hndget van oorlog behandeld worden. Gistei en heeft het openhaar ministerie bij den hoogen raad zijne con clusie voorgedragen in de zaak betreffende bet liquidalie-proces tussehen de Ilollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij, declaranle, tegen den staal der Nederlanden, gedeclareerde, en in welke zaak de maatschappij voor schade- vergoeding wegens de aansluiting aan en doorsnijding van haren weg door de lijn 's Hage-Gouda van de Nederl. Rijn-spoorweg-maatschappijvan den staat heeft gevorderd eene som van /6.000,C00, en waartegen de staat heeft aangeboden een bedrag van 1000. De heer advocaat-generaal Sntils heeft in de eerste plaats, in den geest van de raadslieden van den staat, op den voorgrond geplaatst, dat, na de toewijzing in beginsel door den hoogen raad. van de vordering tot schadevergoeding, door de loepasselijk-verklaring bij kon. besluit van art. 3 der spoorweg-wet op den Holl. ijzeren spoorweg, i behoudens de daarin voorkomende uitzondering, die schade echter alleen hel regtstreeksch gevolg moet zijn van de meerbedoelde aansluiting en door snijding, en dat die schade dan ook moet worden aangetoond met bet oog op de bestaande en niet op eene eventuele, op eene toekomstige aansluiting en doorsnijding, llij deed verder uitkomen, dat, zoo al de beweerde ver mindering van inkomsten en vermeerdering van uitgaven als juist zijn aan te nemen en wel tot eene ronde som van ƒ84000 'sjaars, dan nog niet kon worden aangenomen, dat dat beweerde verlies was hel regtstreeksch gevolg der aansluiting aan de Nederl. Rijn-spoorweg-maatschappij. Aan de Uoll ijzeren spoorweg-maatschappij, zeide hij verder hoofdzakelijk, was nooit een monopolie verzekerd in hare onderneming, zoodat wel de schade, door de aansluiting en doorsnijding ontslaan, niet die, door de concurrentie kunnende plaats hebben, behoeft te worden vergoed. Uit de geschiedenis der spoorweg-wel toonde de spreker voorts aan, dat naar den geest dier wet de ondernemer eener spoorwegdienst van dien weg niet is de eigenaar als een eigenaar van een huis of gewonen weg, maar dat zijn eigendom is een meer beperkte eigendom, een speciale eigendom, beperkt door speciaal gebruik. De wetgever nu heeft ten deze niet gedacht aan concurrentie- schade. Op deze en verschillende andere gronden, meer uitvoerig ontwik keld, gaf advocaat-generaal als zijne meening te kennen, dat de vordering niet voldoende is gejustificeerd. Doch vermits hij niet uit de cijfers wist op te maken wat daarvan als juist en het aanbod als voldoende is aan te mer ken, concludeerde hij, dat de hooge raad, alvorens ten principale regt te doen, zou 'gelasten een onderzoek door deskundigen omtrent het schadebe drag in verband tot de vraag, of er door de meerbedoelde aansluiting en doorsnijding schade is geleden en zoo ja, welke kosten z: n besteed aan meerder onderhoud van den weg aan de kruispunten en evenzoo aan het rollend materieel enz. De uitspraak is voorloopig bepaald ep 14 Maart of zooveel vroeger als de hooge raad gereed zal kunnen zijn. - Meldden wij dezer dagen, dat de policie, door het vinden van eenige geschrilten ten huize van den gearresteerde de J.eene beduidende schrede was vooruitgegaan, in zake de ontdekking van den dubbelen moord, Ibatis kan worden medegedeeld, dat policie en justitie in bare meening versterkt zijn, dat de J., zoo al niet de hoofddader van, dan toch medepligtig aan den moord is. Een blaadje papier, geen Oostenrijksch effect zooals verspreid wérdmet eene teekening er op, is bij het op nieuw doorzoeken van de wo ning des verdachten verkreukeld gevonden, welke teekening was van mevr. v. d. Kouwen zelve. Hoe men te weten is gekomen, dat het van wijlen mevr. v. d. K. afkomstig was, zal uit het volgende kunnen blijken. Er woont te dezer stede eene bejaarde vrouw, die het beroep van uit draagster uitoefent. Behalve dat zij bij meerdere stadgenootcn het vertrou wen won, was dit inzonderheid hel goval met de verslagenc, ten wier huize j zij dikwijls kwam en zoo met hel een en ander bekend geraakte. Bedoelde vrouw is der policie dan ook in de opsporing, door het verschaffen van in- lichtingen, zeer te stade gekomen. Op hare inlichtingen toch is men te welen gekomen, welke kostbaarbeden de verslageue bezat. Wat nu aan gaat de teekening, toen de policie meergemelde vrouw bij zich had laten ontbieden, moet zij oogenblikkelijk verklaard hebben, dat deze door mevr. v. (1. K. vervaardigd was en altijd ten haren huize op de tafel lag. Zij was bereid deze verklaring nader onder eede te bevestigen. BUITSOM^AMKSCIIK «KKfflTRNvj ENGELA'S». LONDEN, 16 Januarij. Hoewel men algemeen als zeker aanneemt dat de zending van den i Russischen graal Schuwalow herwaarts in verband staal met de politiek in Azil'. meldt men uit Petersburg aan le ftord, dat hij zich naar Londen heeft begeven out aldaar de studiën voort le zetten, welke hij op twee in den loop des vorigen jaars naar Parijs ondernomen reizen aangevangen heeft betreffende de Internationale en in het algemeen de arbeidersquaestie. Hoe- «wei hel zich ten aanzien dezer quaestie op een veel beter terrein bevindt dan zijne oostelijke naburen, welke nog onlangs over dit punt van ge- dachten wisselden, wenscht Rusland de noodige maatregelen te nemen om i op eene oplossing dezer quaestie voorbereid tc zijn, en niet door haar overvallen te worden, zoo als de westelijke landen van Europa, waarde Internationale arbeidersvereeniging uil dien hooide eene zoo groote kracht is geworden. Een gerucht zegt dat bij de werkstakende ijzerwerkers in Zuid-Wales het plan bestaat, de fabrieken van de hh Crawshay in de lucht te doen vliegen. Waarschijnlijk vormt men zich te dien aanzien schrikbeelden, hetgeen oou e wenschcn isaangezien de genoemde heeren door hunnen rijkdom niet alleen aan duizenden brood verschaffenmaar ook veel weldoen, i Het wrak van het stoomschip Batavier zal, zoo als het thans aan de noordzijde van de rivier ligtden "23" Januarij publiek verkocht worden. Uit het verslagdat de dagbladen geven omtrent de door den heer Thiers met de commissie-van-derlig op jl. Woensdag gehouden zamenkomst, blijkt dat de heer Thiers bereid was het voorstel van den heer Tallon be houdens eenige wijzigingen aan te nemen. Het voorstelzeide hij is goed gesteld, duidelijk, helder en conciliatoir en raakt al de punten aan, waarover verschil van gevoelen bestaal. De behoefte aan eene dergelijke inrigting staat in verhouding lot de ongerustheid, welke de toekomst baart. Ja, hoe ongeruster men is voor de aanstaande algemeene verkiezingen, des te nood zakelijker zal het zijn dit eenige afdoende middel aan te wenden. Met deze quaestie maakt de lieer Tallon in zijn ontwerp eenen aanvang. Met kracht verklaarde de heer Thiers zich echter tegen twee reserves, welke twee leden der sub-commissie ten aanzien van het voorstel van den heer Tallon hadden gemaakten welke inhielden dal de bevoegdheid om van zijn opschor tend votum gebruik te maken aan den president alleen toekwam ten aan zien der wetten, aan welker behandeling in de nationale vergadering hij geen deel genomen had, en dat de president niet bevoegd zon zijn over mterpellaliën het woord te voeren. Hij achtte het zeer ongerijmd dat zijn eenige constitntionele regt zou verloren gaan wanneer hij één enkel woord in de discussie medesprak en deed uitkomen dat de gewigtige politieke belangen, welke veelal bij interpellatie betrokken waren, liet juist gebiedend eisebten dat hij aan de behandeling daarvan deel kon nemen Ook hier wees hij er op dat hij als algevaardigde, zoo al niet als president, altoos regt had aan de discussie deel te nemen, en dat regt hem niet door eenige wet kon ontnomen worden. De posttrein naar België, welke den I3d,° ten 1 ure 50 min. 'soch tends Calais verliet, is tussehen Caffiers en Marquise gederailleerd. De machinist en de stoker zijn gedood, een beambte is zwaar gekwetst, zoodat men voor zijn leven vreest; vier reizigers hebben ligte wonden ontvangen. DUITICIILAND. In de volgende week zal de vereeniging van Üuitschc spoorwegbestu- ren eene algemeene vergadering houden, om te beraadslagen over de oprig- ting van een cenlraal-lnireau voor spoorweg-statistiek, de invoering eener op alle spoorwegen gelijke classificatie van goederen, de uitloving van pre- miën op uitvindingen tot verbetering van wegen, machineriën, materieel, enz., voorts over gemeenschappelijke maatregelen ingeval van onderzoek naar beschadiging of verlies van goederen, enz. Volgens de tlamb. Com heeft de commissie voor hel ontwerp eener definitieve muntwethetwelk bij den bondsraad en den rijksdag zal worden ingediend, vastgehouden aan het vroeger denkbeeld tot invoering eener zil veren munt van 3 mark 1 thaler, maar schijnt daartegen ernstig be zwaar te zullen gemaakt worden door de Zuid-Duitsche leden van den bondsraad. De klagten over de onbeschaamdheid der huurkoetsiers en de gevallen van mishandeling, die in deu laatsten tijd zijn voorgekomen, hebben der vereeniging van huurkoetsiers aanleiding gegeven tot eene overweging der middelen om hiertegen te waken. ïlet bestuur had 17 personen, die van dergelijke vergrijpen beschuldigd waren, opgeroepen om zich te verant woorden. De.eerste kwam tierend en schreeuwend binnen, hetgeen den president noodzaakte hem te verzoeken het vertrek te verlaten, waaraan genoemde persoon zich niet stoorde. Bij den arm gevat, gaf hij den presi dent een vuistslag in het aangezigt, zoodat deze bewusteloos in zijn stoel viel. en wel met zulk een kracht, dat de stoel door midden brak. Het gevolg hiervan was, dat het bestuur le hulp schoot, waaropeen gevecht ontstond, waaraan de 17 beschuldigden deelnamen. Alles werd kort en klein, bont en blaauw geslagen en eerst na 15 minuten kwam de policie tnsschen beiden en werden verscheidene der belhamels naar het bureau van policie gebragt. PIHTEIFGH F. VERSAILLES 16 Jannarij. De heer Prax Paris heeft bij de nationale ver gadering een voorstel ingediend, homlende dat ieder lid'van eenig ligchaam, dat kiesregt heeft, zijn lidmaatschap verliest, wanneer hij weigert een van de pligten, hem bij de wet opgelegd, te vervullen. Het voorstel werd urgent verklaard. In eene bijeenkomst der afgevaardigden, die zich van het linker-centrum hebben afgescheiden, hield de heer Périer een lange rede, waarin hij ver klaarde dat men in de scheiding moest volharden, de staatkunde, in de boodschap van den president ontwikkeld, goedkeurde, zich voorstander noemde van den républikeinschen staatsvorm, maar zeide, dat hij niet genoeg was gevorderd in de republikeinsctie meeningen, om aan geen andereu staatsvorm zijn steun te kunnen verleenen, indien bet land dien koos. NEW-YORK, 16 Januarij. De stoomboot Eric, varende op Bio-Janeiro, is op de hoogte van Fernambuco verbrand; 34000 balen kodij gingen ver loren. Een stoomboot, door vrijbuiters uitgerust, heeft te Lino op Cuba een groote hoeveelheid wapenen en krijgsbehoeften en 60 vrijwilligers aangebragt. VERSAILLES, 16 Januarij. Het onlwerp-Simon, voorstellende dat de permanente commissie van den hoogen raad van ouderwijs zamengestehl zij uit zeven leden der universiteit, benoemd door de regering, en drie leden van hel instituut, bij verkiezing benoemd, is aan de commissie gerenvoycerd, zoomede de artt. 2, 3, 5 en 6. Met 553 legen 22 stemmen is aangenomen een amendementbepalende dat een verbod voor het vrije onderwijs door eene meerderheid van 2/3 van den raad kan worden uitgesproken. LONDEN, 16 Januarij. Volgens berigten uit Zanzibar van 30 November, is men daar in het bezit van brieven uit Unyanyembe ontvangen. Livingstone had de door Stanley derwaarts gezonden lieden den 18 Augustus ontvangen en zijnen togt naar het binnenland hervat. MADRID, 1G Januarij. De minister van marine heeft bij de cortes inge diend een ontwerp van wet lot afschaffing der conscriptie voor de zeedienst.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2