De regering meent geene aanleidiug gegeven te hebben tot hel opkomen der vraag, of zij welligt eene herziening onzer belastingen voorgoed heeft ter zijde gesteld. De minister van finanliën heeft èn bij de aanbieding der staatsbegrooting èn sedert herhaaldelijk verklaard, dat hij die herziening wenschelijk acht, maar dat het onraadzaam scheen, terstond weder nieuwe voorstellen aan de orde te stellen, nadat nog zoo onlangs, bij eene belangrijke discussie in de tweede kamer der staten-generaal over eene voor- dragt lot belastinghervorming, zeer groot versehil van inzigt daaromtrent, zoowel als over de hervorming in het algemeen was gebleken. 's GRAVENHAGE13 January. Aan den lieer K. Pfeiffer isop zijn verzoekeervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belasting te Maashees. De ministers van financiën, van oorlog en van koloniën zullen Donder dag aanst. geen gehoor verleenen. liet heeft Z. K. II. prins Frederik behaagd, by den aanvang van dit jaar, zijn dienstpersoneel zoowel van mindere als hoogere rangen, eene aan merkelijke verhooging van traclement te verleenen, en zulks met het oog op de steeds stijgende prijzen der levensmiddelen. - In de zitting van de eerste kamer van heden zijn de hoofdstukken 11, III en IV der staatsbegrooting, na eenige discussie, aangenomen. Bij hoofdstuk III kwamen ter sprake de inrigting der diplomatic, het sluiten van handelsverdragen, de zaak van Venezuela en het iiilleveringslractaat met Belgie. Bij hoofdstuk IV deelde de minister van justitie mede dat onder scheidene wets-ontwerpen tot partiële herziening der wetgeving reeds ge reed zijn. Morgen komen de verdere hoofdstukken in behandeling. (tp last van den minister van oorlog zullen de plaatselijke adjudanten voorlaan niet meer zich in burgerkleeding mogen verloonen, zijnde speciaal gelast ten allen tijde in uniform gekleed te zijn. De thé dansant ten hove, die op 14 dezer was bepaald, maar wegens bijzondere omstandigheden is uitgesteld, zal thans legen het midden der volgende maand plaats hebben. Men zal zich herinneren dat bij de beraadslagingen over de begrooting van marine de heer Gevers Deynoot zich beklaagd heeft over de onverschil ligheid. waarmede eene spoedige tentoonstelling der door de vaderlandlievende zorgen van den minister van btiilenl. zaken herwaarts overgebragte overblijf selen van Nova Zembla door het dep. van marine werd behandeld. Thans verneemt men, dat zoodra het dep. van buitenlandsche zaken de voorwerpen ontvangen had, dit departement zich tot dat van binnenlandsche zaken heeft gewend om eene geschikte plaats aan te wijzen. Toen het bleek, dat het in het Mauritshuis alhier aan de noodige localileit ontbrak heeft men zich tot het dep. van marine gewendalwaar men zich onmiddellijk bereid ver klaarde de voorwerpen in de modelkamer op te nemen. De minister van marine meende alsnu aan deze verzameling de meest eigenaardige bestemming te geven, door deze niet, zoo als gewoonlijk, te plaatsen in kasten, maar in eene hut op kleine schaal, gelijkvormig aan die, waarin, volgens de beschrij ving van den archivaris de JongeBarcnds met zijne toglgenooten overwin terd had. Deze hut zal spoedig gereed zijnen zoo zal men zich kunnen verheugen met het vooruitzigt, dat de merkwaardige, veel te weinig bekende modelkamer bij het dep. van marine eerlang met eene hoogst belangryke ver zameling, in een eigenaardig kader geplaatst, zal worden verrijkt. Het Fad. deelt o. a. mede dat de opsporing van het bewijs van de schuld der beklaagden in de zaak van den dubbelen moord, onlangs alhier gepleegd, dagelijks, al is het dan ook langzaam, vordert en dat er alle reden bestaat om te verwachten dat liet zal gelukken het bewijs van schuld te leveren, ook al blijven zij alle drie, zooals zij tot nog toe gedaan hebben, ontkennen. Voorts meldt dat blad. dat Behagel en Verlind niet terstond de stad zijn uitgegaan; na den moord hebben zij nog eenige dagen alhier rondgezworven. Een kennis van Beliageldie vermoeden op hem had en de 1000 wel wilde verdienen, heeft hern nog met een mooi praatje en een borrel trachten te verlokken om uit de school te klappen, maar Behagel is te slim en heeft te veel van de wereld gezien om zich gemakkelijk te laten vangen. Evenwel moet hij zich toch eenmaal onvoorzigtig hebben uitge laten, waardoor natuurlijk de argwaan vermeerderde. Hij moet nl. aaneen kameraad, die zich voordeed alsof hij achter hej geheim was, en hem aan bood om legen billijke vergoeding een gelegenheid aan te geven waar men inkoopt zonder consciëntieus te vragen, van waar het goed komt. gezegd hebben; ik heb daarvoor een uitstekende gelegenheid, vrouw Verlind neemt alles. (11 dit gesprek door een derde is afgeluisterd dan of de kameraad zelf voor verklikker heeft gespeeldis niet gebleken. Dit is zekerdat de politie het is gewaar geworden. Kort daarna was Behaget verdwenen. De vermoedens, dal men thans de werkelijke daders in handen heeft, beginnen dagelijks meer gegrond te worden. De Jong beweert stokstijf dat hij rustig op zijn bed heef! gelegen op den lijd dat velen hem aan de Bogt van Guinea hebben gezien. Ook de eigen zwager van de J. verklaart hem daar met den kraag in de hoogte gezien te hebben. Verder moet hij ook bepaald ontkennen in liet bezit te zijn van een dergelijken dolk, als waar mede de steken moeten zijn loegebragtmaar verschillende getuigen kunnen hel tegendeel bewijzen. Behagel moet van zijn kant verklaard hebben de Jong volstrekt niet te kennenofschoon tal van Hagenaars weet dat hij zijn knecht geweest is, enz. enz. De belangrijkste getuige is zeker wel een zekere Pdie circa 1 uur in de nabijheid van het huis van mevr. van der Rouwen tnsschen twee personen is doorgegaanvan wie de een tot den ander moet gezegd hebbenheb jij de deur goed diglgedaan waarop de andere moet hebben geantwoord; ja, mijn jas zat er nog tusschen. Deze 1'.. voor de Jong gebragt. moet hem duidelijk herkend hebben. Ook moet hij gehoord hebben dat de een zcidc: hel) jij je handen gewasschen waarop de ander moet gezegd hebben: ik heb de zeep weggeworpen. Het aantal getuigen, die eenige inliglingen kunnen geven, is reeds zeergroot. De Jong is bij voortduring zeer onrustig. Als hij in tegenwoordigheid wordt gebragt van getuigen, die iets te zijnen nadeele meedeelcnwordt hij woe dend en zou o]) hen willen aanvliegen. Ilij doet het voorkomen alsof het hem spijt, dat hij een «ogenblik zoo zwak is geweest van zich van kant te willen maken. Later moet hij gezegd hebben; gooi mij in een leeuwen kuil. en ik ben zeker dal ik als bewijs mijner onschuld er ongeschonden zal uitkomen. De eenige 17-jarige zoon van eene achtenswaardige familie hier ter stede heeft, toen hij zich Zaturdag alleen met de dienstbode te huis bevond, haar, om welke redenen weet men niet, zoodanig met de vuist slagen op de hersenen loegebragt, dat men haar eenigen tijd later, de zoon had in middels de woning verlaten, bewusteloos in de keuken vond liggen, een emmer water was door den jongeling, die, zoo men zegt, somtijds zwak van geestvermogens is, over het ligchaam van de meid geworpen, waar schijnlijk om haar eenigzins tot bedaren te brengen. Nadat geneeskundige hulp was verleend, is de verwonde nog denzelfden avond naar het gast huis vervoerd; zij verkeert in een zeer bedcnkelijken toestand. De policie houdt zich met het onderzoek in deze bezig. I5UITKNLANDSC11E BEltlGTliN EKSELAN». LONDEN. 12 January. De Gazelle deelt mede dat het hof. wegens den dood van Napoleon, den rouw zal aannemen van 14 tot 24 January. De begrafenis van Napoleon is bepaald op Woensdag aanst. De Times deelt de opgaven mede, welke de vijf geneeskundigen, die hel lijk van Napoleon hebben onderzocht, geven van de ziekte, aan welke hij geleden heeft en gestorven is. Daaruit blijkt, dat de nieren meer ont stoken waren, dan de geneeskundigen hadden kunnen vermoeden Die ont steking had zich reeds zoover uitgebreid, dat de dood onvermijdelijk spoe dig had moeten volgen, ook wanneer er geen operatie had plaats gehad. Uit de statistiek van het handelsverkeer van Engeland over 1872 blijkt dat dit eene waarde vertegenwoordigde van 6 i0 millioen 50 mil- lioen meer dan in 1871 en 100 millioen meer dan in het jaar 1870. De in- en uitvoeren te water beliepen een totaal van 37,147,133 tonnen, tegen 35.502,000 tonnen in 1871 en 31,623,000 tonnen in 1870. De waarde der uitgevoerde katoen en katoenen goederen bedroeg 256 millioen waarvan twee derden op de ruwe katoen en een derde op de katoenen garens en weefsels betrekking hadden. De uitgevoerde fabrikaten van wol hadden eene waarde van 38% millioen, het ijzer en staal van 36 millioen, de werktuigen van 6 millioen eu de steenkolen van 10% millioen Walden invoer betreft, had de ingevoerde katoen, het voornaamste artikel van in voer, eene waarde van 53,617,000 de tarwe van 26 millioen de maïs van 8,696,000 de rijst van 3,473,000 de aardappelen van 1,564,000 het slagtvee van 8,163,000 de suiker van 21,467.000 de thee van 12,987,000 de koffij van 5,295,000 eu de wijnen van 7.721,000 De totale waarde van deze en alle overige ingevoerde artikelen beloopt ongeveer 94% millioen De behoefte des lands aan levensmiddelen neemt in eene sterkere verhouding toe dan de bevolking, en men doet opmerken dat telken jare de waarheid op nieuw uitkomt, dat men Engeland zou kunnen uithongerenwanneer eene magtige zcemagt het geheel konde blokkeren. FRANKRIJ K. In de dagbladen wordt medegedeeld dat de ex-keizer Napoleon testa mentaire beschikkingen heeft nagelaten, waarbij de politieke organisatie der Bonapartistische partij geregeld wordt. Een raad van bestuur, wordt daar omtrent gezegd, zou, met de keizerin en den heer Rouher aan het hoofd, den keizerlijken prins ter zijde staan, doch aan prins Napoleon zou geener lei invloed zijn toegekend. In de korte opmerkingen, welke de republikeinsche dagbladen hij het berigl van des keizers dood voegen, straalt de overtuiging door dat de Bonapartistische partij daardoor geheel is opgelost. Zells hel officieuse Uien public laat zich in dezen zin uit. Naar men verneemt heeft prinses Mathilde aan den heer Thiers mag- tiging verzocht om naar Chisiehurst te gaan. Het antwoord was dat zij dit als een pligt kan beschouwen. t)ok de maarschalk Mac Mahon heeft verlof gevraagd tot hel schrijven van een brief van rouwbeklag aan de keizerin. De heer Thiers moet hem zelfs, indien hij zulks verkoos, vergun ning hebben gegeven de begrafenis bij te wonen. De Siècle deelt het volgende mede: Maarschalk Mac Mahon heeft zich Vrijdag morgen naar hel hotel van het presidentschap begeven. Hij kwam den heer Thiers mededceling doen van den indruk, door den dood van den ex-keizer op hel leger te weeg gebragt. «Misschien,-moet hij tot den heer Thiers hebben gezegd, zijn er Bonaparlische officieren, maar in het leger bestaat geen Bonaparlische partij. Nu gelijk vroeger is liet ganschc leger verknocht aan het wettig régime, en men kan er op rekenen het land te verdedigen, zoo het ooit rnogt worden bedreigd." Men zegt dat er .sprake van is liet voorzitterschap van den krijgsraad, voor welken de maarschalk Bazaine moet teregtstaan, op te dragen aan den deken der Fransche generaals, graaf de Schrammoud 82 jaar. tï-i:. ITÜCULAN». Bij de indiening der wetten omtrent de opleiding van geestelijken in Pruissen heeft de minister van cerediensl o. a. gezegd: De regering is van oordeel dal men de aanslaande geestelijken mag onderwerpen aan een examen, wat hunne algemeen wetenschappelijke ontwikkeling betreft. Hoe de ont wikkeling der kerk moge zijn; welke hooge voorreglen zij en hare dienaren mogen bezitten; welke regten aan deze laalslcn verder mogen worden toege kend, of welke verpliglingen hun mogen worden opgelegd, altoos blijft de geestelijke in den verhevensten zin des woords een leeraar des volks. En daarom meent de regering, in het belang van de geestelijken zelvcn, en in het belang van staat en volk, bij de geestelijken eene algemeen wetenschap pelijke ontwikkeling te mogen eischen. Om nu te zorgendat de aanstaande geestelijke deze reeds van jongs af aan geniete en hij in zijne jeugd niet enkel en alleen onder kerkelijke leiding wordt geplaatst, is in het ontwerp

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2