PER TELEGRAAF. WERKVERSCHAFFING. Wij hebben de Grieksche en Latijnsche talen gered, en wij moeten er op nieuw zijn om ze te redden. Ook in het belang der wijsbegeertoe moet het episcopaat in den raad vertegenwoordigd zijn. De wijsbegeerte opent den mensch een veld van edele studie. Zij leert logisch denken, scherpt den geest en geeft methode aan de beoelening der wetenschappen. Maar de wijsbegeerte moet in hare zuiverheid bewaard worden, liet onderrigt in de wijsbegeerte moet onder naauwkeurig toezigt staanwil men niet dat een waanwijze wetenschap onderwezen wordt, welke de menschen doet af stammen van de apen. Het belang der huisvaders gebiedt, dat wij zitting hebben in den raad, om die noodlottige, ziekelijke leer, welke hare voor standers ook al onder de wijsbegeerte willen rangschikken, van de school te bannen; ook de moraal gebiedt het. Er is eene moreele kracht in de kerk. Van haar gaat een heilzame invloed uit. De kerk moet dus daar zijnwaar gehandeld wordt over de opvoeding van het opkomend geslacht. Voorts bragt de spreker in herinnering, dat dc scheiding van kerk en staat in Amerika niet belet dat de bisschoppen er gehoord worden in zaken van i onderwijs. De aartsbisschop van New-York wordt zelfs in het congres ge roepen, om er eene godsdienstige rede te houden en een gebed uit te spre ken, ten einde 's Hemels zegen over den wetgevenden arbeid af te smeeken. Bij de nationale vergadering is door 22 leden het volgende voorstel ingediend «Overwegende dat de heer Courbet en zijne medepligtigen solidair ver- pligt zijn op hunne kosten de Vendöme-kolomwelke door hen is gesloopt weder op te rigtenen dat de regering hen in regten tot de na koming dezer verpligting behoort te dwingen; verdaagt de nationale ver gadering de behandeling van het aan haar ingediende wets-onlwerp tot de wederoprigting van genoemd gedenkteeken tot dat het haar op overtuigende wijze gebleken zal zijn dat de regering niet in de mogelijkheid is geweest van den heer Courbet en diens medepligtigen langs den wettigen weg de volkomene vergoeding der toegebragie schade te verkrijgen." Berigten uit Japan van 5 October, door de Missions Cctlholiques medegedeeld, verzekeren, dat de Japansche regering, ondanks al hare vroegere toezeggingen en besluiten, nog geenszins gezind schijnt den Chris ten-gevangenen hunne vrijheid te hergeven, indien zij niet tot het afzweren van hun geloof overgaan. Eene maand geleden zijn twaalf dier gevangenen, welke hiertoe besloten hadden, te Nagasaki teruggekomen. De overigen, zegt de berigtgever, worden wel niet op de pijnbank gelegd om hen tot afval te bewegen, maar het leven wordt hun op allerlei wijze onaangenaam gemaakt. DUITICHLAID. Een protestantsch blad uit Maagdenburg zegt inlichtingen te hebben verkregen omtrent het oponthoud in de zaak van het burgerlijk huwelijk. Het is haar gebleken, dat eenige van de voornaamste evangelische predikan ten in Pruissen zich tot den koning hadden gewend, met dringend verzoek de wet op het burgerlijk huwelijk tegen te houden, alshans zoolang totdat de evangelische kerk die zelfstandigheid zal hebben verkregen, welke haar in de grondwet is gewaarborgd. Het ministerie heeft alsnu in overweging genomen het burgerlijk huwelijk vooreerst nog niet verpligtend te stellen, maar slechts tot zoodanig huwelijk gelegenheid te geven, voor het geval dat de inzegening door een geestelijke wordt geweigerd, gelijk het geval is wanneer een oud-katholiek bruidspaar zich daartoe tot een katholieken priester wendt. BEBLIJN, 10 Januarij. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Mallinckrodt de regering geïnterpelleerd met betrekking tot de houding der regering tegenover het geschrijf in de dagbladen over de bewuste pauselijke allocutie. De minister van binnenl. zaken verklaarde, dat de regering geen wet overtreden heeft. Zij is de redactiën der dagbladen welwillend tege moet gekomen. De genomen maatregel was van het dep. van buitenl. zaken uitgegaan, ten einde geregtelijk te constateren, dat de pauselijke allocutie laster inhield, welke voor de wet strafbaar zou wezen, indien er tegen den uitbrenger vervolging kon ingesteld worden. Er volgde een lange dis cussie, die echter tot geen resultaat leidde. PARIJS, 10 Januarij. De uitslag van de bijeenkomst tusschen den heer Thiers en de eerste sub-commissie is niet bekendhel schijnt echter gunstig te wezen. Er is o. a. een vergelijk tot stand gebragt betreffende het bij wonen der zittingen van de nationale vergadering door den heer Thiers. Het linker-centrum heeft den heer Ghrislophle tot president verkozen. Onmiddelijk nadat die uitslag bekend was, hebben Casimir Périer en zijne aanhangers zich teruggetrokken. Eene scheuring tusschen de leden van het linker-centrum wordt als een feit beschouwd. PARIJS, 10 Januarij. Het is thans zeker dat de Corcelles den gezant- schapspost bij den Paus heeft aangenomen. Morgen zal waarschijnlijk de benoeming in het Journ. Off. verschijnen. PARIJS, 10 Januarij. In de zitting van de nationale vergadering is het debat over het voorstel over de wederinvoering van den hoogen raad van ouderwijs voortgezet. Nadat verschillende sprekers het woord hadden ge voerd. stelde de heer Duprat een amendement voor tot vernietiging van hel decreet van 1853 en om de wet van 1850 te herstellen. Na eenige discussie werd dit amendement met 414 tegen 211 stemmen verworpen. LONDEN, 11 Januarij. Het lijk van keizer Napoleon zal gebalsemd en op een praalbed gelegd worden. De lijkschouwing is nog niet afgeloopen. Prins Karei Bonaparte, prins Murat, generaal Fleurv, Rouher en Abatlucci zijn aangekomen. PARIJS, 11 Januarij. llet Jonm. Off. meldt de benoeming van den heer de Corcelles tot gezant bij den II. Stoel. ROME, 10 Januarij. In de kamer der afgevaardigden zeide de heer Lanza, dat Italië met leedwezen het overlijden van Napoleon III vernomen heeft. Italië kan niet vergeten dat de keizer der Franschen krachtdadig heelt mede gewerkt tot Italiës bevrijdingonafhankelijkheid en eenheid. Deze woorden van den minister worden toegejuicht. De dagbladen laten zich in denzelf den geest uit. De Voce delta Verilii berigt, dat baron Michels te Rome is aangekomen, om namens de Fransehe regering opheldering te geven en mede te deelen hoe zij gezind is te handelen met betrekking lot de positie van Frankrijks gezaut op het Vatikaan, MADRID, 10 Januarij. Castello is gedood. De bende van Campo en die van Ollo zijn verslagen en lellen vele dooden. INGEZONDEN. Kunst is geen regeeringszaak. Thorbecke. "Is dat ernst of kortswijl", gij die u noemt //een dankbaar burger". Wat meent ge met uw "wijn en waterbaars", met uw "bruggen als kolfbanen" en uw //zucht tot veredeling in betrekking tot de zuinigheid"? Ik geloof, dat gij nog aangetast zijt door dat zoogenaamde »antiquileits-gevoel". waar van zeker raadslid onlangs sprak; eene uitdrukking, die zoo kernachtig omschrijft, wat in onze dagen, den bloeitijd der exacte wetenschappen, van uwe antieke begrippen gedacht wordt. De man, wien we dien bloei te dan ken hebben, heeft immers ook gezegd; "kunst is geen regeeringszaak"! Maar juist daarom zou ik 't onaangenaam hebben gevonden om iels, wat geen regeeringszaak is, te gaan verschachercnomdat het zekere kunst waarde bezit, en, zooals een lid van de financièele commissie opmerkte, //zich liefhebbers hebben opgedaan tegen goede prijzen". Ook ik keur het af, dat het Leidsehc gemeentebestuur, voorgelicht door de commissie van financiën, optrede als 'n koopman in antiquiteiten, maar juist daarom alleen: dat kunst geen regeeringszaak is! Nu zult ge me weèr sarcastisch tegenwerpen: //ga naar de Lakenhal", of liever, //ga naar het Stadhuis, dring door tot den gemeente-secretaris en //vraag, om op 't museum van antiquiteiten en schilderijen der gemeente in //de Lakenhal te mogen worden toegelaten. Dan krijgt ge daartoe de toe stemming van hel hoofd der gemeente, ge teekent op een lijst, neemt 'n //soort van entree-biljet in ontvangst en begeeft u naar de Lakenhal, waar "ii nog de kleine formaliteit rest, uw papiertje met 'n fooitje aan de por tierster kwijt te raken". Ge hebt gelijk. De toegang zou u verschalken en werkelijk in den waan bren gen dat kunst regeeringszaak was. Een wenteltrap in antieken stijl en kleur en nette ramen met kruisbogen, waarin oude geschilderde glazen, zorgvuldig gerestaureerd, zijn er aangebracht. Ge komt op de derde of vierde verdieping, waar een krachtig zoogenaamd "hooglicht" is aangebracht. Ge treedt binnen. Daar hangen tal van kostbare stukken en ook prullen. Daar is ook kaf onder het koom, dankbare burger! Ge plaatst, zoo ge iets zien wilt, uw hand boven de oogen, zóó dat zij ongeveer 'n rechten hoek met uw voorhoofd maakt (kunst is geen regeeringszaak), en beschouwt en ge niet. Ge komt tot de ontdekking, dat er hier en daar gerestaureerd is, nadat ge eenige oogenblikken in de meening verkeerd hebt //dat er zeker baldadige verwersjongens met smeerkwasten in de zaal hebben rondgeloo- pen". Geniet, maar beken ook met mij, dat kunst geen regeeringszaak is. Maar in 's hemels naam, volg mijn raad wat spoedig op, wacht niet tot den zomer. Misschien zullen het daar oude Indiesch-gasten, die aan een tropisch klimaat gewoon zijn, kunnen uithouden, wanneer ze nog met uw //antiquiteits-gevoel" zijn behebt; maar gij, met al uw dankbaarheid, zoudt ondankbaar worden over de wijze, waarop men uwe dankbare hersenen laat roosteren en uwe geliefde kunststukken verschrompelen en verschroeien. Spreek mij tegen, wanneer ik zeg. dat kunst geen regeeringszaak is! Nu moogt ge mij wijzen op groen geschilderde hekken met gouden pun ten, op n nieuwe concertzaal, op 'n fraaie meisjesschool, op bruggen als kolfbanen, zoo ge wilt; zoo ge mij niet weerlegt, blijf ik uw dankbaar heid als ondank beschouwen. Leides, 10 Jan. 1873. St. Br. In dank ontvangen voor het Ziekenhuis-Bibliotheekje; Van v. d. L. 5, van K. 10, van B ƒ5. Geschikte boekwerken van: J. K. de R., L, v. C., K.M, prof. P., O., F., E.prof. K.S. en eenige onbekende gevers. De ondergeteekende verklaart zich verder bereid tot de ontvangst van meerdere, dergelijke blijken van sympathie voor eene kleine, afzonderlijke boekverzameling, uitsluitend bestemd voor eene inrichting, aan wier bevol king, door het bestaand vooroordeel tegen besmettelijke ziekten, enz., niet zonder schroom, het gebruik van andere Volksbibliotheken kan worden vergund. M. RUTGERS VAN DER LOEFF, med. cand. Oude Singel. Tot 25 Juni jl. 's namiddags 3% uur stonden de veldvruchten in den om trek van Üoetinchem zoo schoon als men ze immer zag; en een half uur later, te 4 uren, waren ze nagenoeg alle door een ontzettenden hagelslag vernield. Deze ramp heeft alle landbouwers op vreeselijke wijs getroffen. De massa hunner bestaat uit mingegoede lieden, die slechts één of twee akkers be bouwen om winterprovisie voor zich en de hunnen. Daarvan zijn zij nu totaal beroofd. En hoewel er door collecten in deze en andere streken des lands in den eersten nood voorzien werd, viel er toch niet aan te denken een schade te vergoeden, die volgens matige bere kening alleen voor Doetinchein en Zelhein tusschen 80000 en 90000 gul den bedroeg. Nu de winter daar is, begint zich natuurlijk het gemis van de gewone winterprovisie bitter te doen voelen. Om echter aan dezen toestand, zoo veel doenlijk is, te gemoel te komen, hebben wij ons tot een commissie gevormd met het doel om, zoo mogelijk, aan een honderdtal menschen werk te verschaffen, en roepen wij daarvoor de hulp in van hen, die in het lot dezer arbeiders belangstellen. Om de arbeidzaamheid aan te wakkeren, geven de werkgevers het gewone dagloon van 40 ets en voegt de commissie daar 30 ets aan toe. Zoo voor zien wij thans reeds 50 a 60 huisgezinnen van brood. Maar dat getal zouden wij gaarne verdubbelen, zoo wij over ruimer middelen te beschik ken hadden. Tot op heden ontvingen wij uit Leiden de volgende giften, die wij ver melden, in het vertrouwen dal er meerderen zullen gevonden worden om ons voortaan in deze zaak te helpen. Ontvangen van: Wed. II. ƒ2.50; H. G. ƒ0.50; C. ƒ5; B. E. ƒ5; E. C. G. 1; N. N. 1 N. N. ƒ2.50; C. D. ƒ2; D. C. D. ƒ1.50; N. N. ƒ2; N. N. i 2.50; S. Ie I'. ƒ2; P. L. T. ƒ2; T. L. 1; M. v. R. ƒ2.50; N. N. ƒ1; II. J. X. 15. Namens de Commissie voornoemd, J. LOV1NK. Doetinchem, Jan. 1873. JAC. DE BOKX. J. VAN DIJK Mz. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6