BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 33 Januarij 3373, /V°. 30. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN 11 Januarij. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 139 tot 152 volwassen personen en 44 tot 59 kinderen. Men schrijft ons: Dc zacht-rose kleur schemert door de bloemknoppen waarmede de Pyrus (Cydonia) Japonica beladen is, terwijl er reeds eenige bloemen geopend zijn. Als in Maart dit met schitterende bloemen getooide heestergewas bloeit, heeft de lente zich in andere jaren onder gunstige omstandigheden ingesteld. De Galanthus nivalis, het sneeuwklokje, het vastenavondzotje, is boven den grond en het vertoont tusschen de half gesloten blaadjes het groen-witte bloembeginsel. Welhaast prijkt het dus- genoemde, de andere bloemen als het ware ten leven luidende, eerste lente bloempje met zijn bevallige bloemk okjes. Het V. D. meldt dat Z. M. de koning eene jaarlijksche gift van ƒ50 heeft toegekend aan den ongelukkigen kanonnier van den Akker. Het nationaal zendingsfeest zal waarschijnlijk dit jaar gehouden wor den op Woensdag 23 Julij, op het buitengoed Boekenrode, onder Bloemendaal. Volgens aangifte van de B. de H.debitant in de Nederlandsche staats loterijte Edam, is door zijne dochter den 30sleD Dec. 11., des avonds ten 9 ure, een brief op het postkantoor aldaar ter frankering afgegeven, ge adresseerd aan A. G. te Blokzijl, welke brief, inhoudende 10 twinstigste- loten der 280sle staatsloterij, zijnde 4 stuks genommerd 8220 en 6 stuks 272, 273, 274, 275, 276 en 278, allen onder handteekening van M. C. Kanter en J. N. Torres, niet aan het adres is bezorgd. De burgemeester van Edam verzoekt opsporing en berigt, Te lleinenoord is eergisteren middag een diefstal gepleegd met in- en binnenbraak bij den arbeider A. Vermaas, terwijl de bewoners afwezig wa ren. Eene vrouw, tehuis gekomen, vond in het woonvertrek het kabinet geopend. Zeer ontsteld riep zij de hulp van twee voorbijgangers in. Men ontdekte toen, dat eenig goud en zilver was medegenomen, terwijl het geld, in het kabinet aanwezig, was blijven liggen. Men is den dief reeds op het spoor, die al meermalen dc gevangenis bezocht heeft. Naar men uit Arnhem meldt is de waterstand in den Rijn in den laatsten tijd aanmerkelijk lager geworden, en het water valt, ofschoon niet zoo sterk als voor eenige dagenvoortdurend. De uiterwaarden en laag gelegen weilanden nabij de stad zijn van het overvloedige water bevrijd. De scheepvaart is, het jaargetijde in aanmerking genomen, vrij levendig. De arbeider van den staatsspoorweg te Deventer, wiens been onlangs bij het aanhaken van een spoorwagen door de locomotief verbrijzeld werd is aan de gevolgen overleden. Men meldt uit Leeuwarden: Hoe schadelijk de hooge waterstand (thans, volgens de peilschaal alhier, nog p. m. 60 centimeter boven zomerpeil) ook voor de laag gelegen landerijen mag worden geoordeeld, daartegen staat een niet onbelangrijk voordeel over. Althans in sommige oorden dezer provincie moeten, naar men verneemt, door het hooge water een legio veld muizen den dood hebben gevonden. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort 59.50,2esoort ƒ52, per 1$ ton. 's GRAVENHAGE, 11 Januarij. De ingenieur J. L. Cluysenaer is gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned. Indie, voor het doen van spoorweg-opnamen op Sumatra. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De soiree dansante ten hove, op den 14dtn bepaald, zal wegens het overlijden van Napoleon III niet plaats hebben. Het geheele garnizoen was heden voormiddag ruim elf ure in groot uniform naar het Alexanderveld uitgerukt, ten einde tegenwoordig Ie zijn bij de plegtige uitreiking van het insigne van ridder der militaire Willems orde 4e klasse aan den heer R. D. W. Koopskapitein van het wapen der infanterie bij het Indische leger, thans met verlof hier ter stede. Ten 12 ure verscheen de generaal-majoor baron van Tuyll van Scrooskerkenplaat selijk kommandant en gouverneur der residentie, en even daarna de benoemde in het midden van het Alexandersveld. Voor het front van het garnizoen werd alsnu door den plaatselijken adjudant voorlezing gedaan van het kon. besluit, waarbij de kapitein Koops tot ridder is benoemd en onder eene hartelijke toespraak, fanfares en het Wilhelmus van de verschillende muziek korpsen hechtte de gen. majoor, plaatselijk komm., het eerekruis op den borst van den benoemde. Zich daarop tot dc officieren en verdere man schappen wendende, maakte de heer van Tuyll met eene krachtige stem aan het garnizoen bekend, dat het Z. M. den koning behaagd had bij be sluit van 26 Sept. jl. den kapitein Koops te benoemen tot ridder der mili taire Willemsorde 4C kl. en zulks wegens zijn uitstekend gedrag, zijn moed en beleid, betoond bij de jongste expeditie op Deli. Hij hoopte, dat dit blijk van koninklijke goedkeuring eene aansporing mogt zijn om in tijden van gevaar zich even eervol te onderscheiden en besloot zijne korte, flinke toespraak met een «leve de koning", dat in al de gelederen een echo vond. De gedecoreerde ontving daarna de gelukwensehen van de hoofd- en verdere officieren, waaronder een aantal van het Indische leger, die zich met verlof hier te lande bevinden. Daarna werd door de verschillende wapens voor den gedecoreerde gedefileerd. Het Vacl. meldt: Naar wij met genoegen vernemen is W. A. de Gel der. die eenige dagen als verdacht van den dubbelen moord gevangen heeft gezetenmaar toen weder is losgelatenomdat men geen bewijs van schuld bij hem vond, thans in dienst der gemeente werkzaam. Wel is de betrek king'hem opgedragen zeer onbeduidend, maar men heeft hem beloofd dat hij zou opklimmen, indien hij zich door goed gedrag onderscheidde. Wij vernemen dat met genoegen, omdat wij het niet meer dan billijk vinden dat men preventief gevangenen, die zonder veroordeeling weder worden los gelaten zooveel mogelijk hel nadeel, dat langere of kortere gevangenis schap hun berokkent, tracht te vergoeden. Dat de gemeente hier voorgaat is daarom des te meer te prijzen, omdat iemand, die van moord is verdacht geweest, ook al wordt hij weer losgelaten, bij particulieren in den eersten tijd nog bezwaarlijk werk kan krijgen. Men verneemt, dat eenige stadgenooten, die door koop eigenaars zijn geworden van de uitgestrektheid gronds, toebehoord hebbende aan de firma Ellinchuyzen en C°. aan den Z, Binnensingel (om-en-bij) alhier, voornemens zijn op die plaats een stoom-meelfabriek te doen bouwen. BEECtlEI. De lnd. Beige deelt het antwoord mede van graaf von Beust aan den hertog de Grammont. Het draagt de dagteekening van 4 Januarij 1873. Graaf von Beust zegt daarin, dat hij de zekerheid heeft dat dit incident de goede verstandhouding tusschen Oostenrijk, Frankrijk en Duitschland niet zal verstoren. Hij brengt in herinnering, dat de hertog de Grammont hem na den oorlog zeide, dat hjj de wijze, waarop Oostenrijk had gehandeld, begreep. Hij wijst er voorts op wat tusschen Frankrijk en Oostenrijk voor viel, en zegt dat de onderhandeling, waarvan de hertog de Grammont spreekt, niets anders was dan een wisseling van gedachten, die tot niets leidde. Zij had plaats in 1868/69 en niet in 1869/70. Oostenrijk behield zich voor de neutraliteit in acht te nemen, als Frankrijk den oorlog ver klaarde. Het eenige waartoe Oostenrijk zich jegens Frankrijk verbond was, dat het zich met geen derde mogendheid zou verstaanzonder medeweten van Frankrijk. Graaf von Beust zegt dat het hem onbekend is wat de hertog de Grammont bedoelt, als hij spreekt over onderhandelingen over een of- en defensief verbond tegen Pruissen. Zulk een voorstel is door Frankrijk eerst na de oorlogsverklaring gedaan; het werd echter door Oos tenrijk afgewezen, voordat de vijandelijkheden een aanvang hadden genomen. ENGELAND, LONDEN, 10 Januarij; De werkstaking der ijzerwerkers en mijnwerkers in Zuid-Wales blijft voortduren, en volgens het Daily News bestaat er reden om spoedig in som mige districten het ontstaan van wanordelijkheden le verwachten. Zooals gemeld is, had Dingsdagavondin de Temperance Hall. te Derby, een hevig tumult plaats, bij gelegenheid dat de republikein, sir Charles Dilke, aldaar eene toespraak zou houden over hervorming van het grond bezit, Zoodra de deuren der zaal geopend werdenstroomde een onstuimige menigte naar binnen, en spoedig ontstond eene hevige vechtpartijdaar zeer velen onder het publiek, door het aanheflen van vaderlandlievende volksliederen, hun voornemen aan den dag legden om sir Dilke niet aan het woord te laten. Door de tegenpartij was echter gezorgd voor de aan wezigheid van eenige met kneppels gewapende ruwe gasten, die de ergste schreeuwers verwijderden, zoodat eene betrekkelijke stilte ontstond, waar van sir Charles gebruik maakte om te betoogen, dat de grond, die in het bezit is van colleges en corporation, aan den staat behoort te worden afge staan, welke dien grond voor lange termijnen behoort te verpachten. De spreker kon echter zijne rede niet geregeld voortzetten, want in verschil lende gedeelten der zaal hadden telkens vechterijen plaats; verscheidene vensterruiten werden van buiten ingeworpen en van de galerij werd Cayenne peper in overvloed uitgestrooid. Zoo hel heette, werden motiën aangeno men ten gunste van het beginsel van associatie en ter vcroordeeling van de tegenwoordige pachtwettenen na afloop der meeting werden sir Dilke en diens echtgenoote door eene bende met stokken gewapende lieden uit de hefle des volks naar een der hotels van de stad geleid. De «Anti Slavery Society" heeft van den Amerikaansclien minister van buitenlandsche zaken de mededeeling ontvangen, dat aan den Amerikaan sclien consul te Zanzibar en aan een derwaarts gezonden Amerikaansch oorlogsschip last gegeven is, op elke gepaste wijze met sir Bartle Frere mede te werken, ten einde het oogmerk van diens zending bereikt worde. De Amerikaansche minister Fish heeft in eene depêche aan den Ame- rikaanschen gezant te Madrid ernstige vertoogen gedaan over de onvrucht bare pogingen van Spanje om aan de slavernij op Cuba een einde te maken. Hij zegt dat Amerika daaromtrent niet onverschillig kan blijven; dat Spanje, zoo het toelaat dat zijne bevelen aanhoudend in den wind geslagen worden, zijne onmagt erkent om den opstand te overwinnen; dat liet voor Amerika zeer moeijelijk is zijne neutraliteit te handhavenen dat zijn ge duld is uitgeput door het onvervuld blijven van alle gedane toezeggingen. Het drijfijs heeft op de Mississippi ontzettende schade gedaan. Het raakte den 26den December boven Memphis los en verpletterde de stoomboot Céleste, die met haar lading op ongeveer 75000 dollars geschat werd. Een ijsmassa, die acht voet boven het water uitstak, dreef 'snachts voorbij de stad, tegen 20 sloombooten aan, meer dan 1 millioen dollars schade ver oorzakende. Nog ging voor 130,000 dollars aan steenkolen verloren. Een zevental stoombooten en meer dan 50 andere vaartuigen zijn gezonken. De bemanningen hadden ter naauwernood den tijd zich te redden. Nooit was zulk een massa drijfijs gezien. FRANKRIJK. Het voorstel van de hh. de Broglie c. s.tot weder-invoering van den hoogen raad van onderwijs, heeft in de nationale vergadering zeer levendige discussiën uitgelokt, vooral omdat in dien raad ook een zeker aantal gees telijken zitting zal hebben, hetgeen velen, met het oog op de scheiding van kerk en staat, niet wenschelijk achtten. De heer de Broglie was van meening dat aan den bisschop en den aartsbisschop eene plaats in den hoogen raad van onderwijs toekwam, opdat zij door hunne tegenwoordig heid met klem de belangen van het onderwijs zouden kunnen bepleiten. De lieer de Pressensé bestreed deze zienswijze. Frankrijk, zeide hij, scheen een land te zijn dat nooit om zich heen zag, om zijn voordeel tc doen met hetgeen er buiten zijne grenzen voorviel. Wanneer men b. v. op Amerika een blik wierp, dan zag men dat scheiding van kerk en staat geen nieuwigheid was. Het systeem, in Frankrijk gevolgd, had slechts ééne zaak bewezen, namelijk, dat men op die wijze onmogelijk het geloof in de gemoederen kon voortplanten. Het ontwerp verloochende, zijns in ziens, het begrip van den modernen staat. Mgr. Dupanloup kwam krachtig tegen de bestrijders van het ontwerp op. In hunne woorden toch straalde, naar zijne meening, vijandschap door tegen hem en de zijnen. De redenen, 1 waarom het episcopaat in den hoogen raad van onderwijs vertegenwoordigd moest zijnwaren eenvoudig en overwegend. Uit naam van de vrijheid van onderwijs cischte hij voor het episcopaat zitting in den raad, ten einde er dal onderwijs te kunnen verdedigen. De verdedigers van een ander be ginsel zullen er ook hunne vertegenwoordigers hebben. Wij, zeide de pre laat, kunnen er roem op dragen, de vrijheid van onderwijs geproclameerd, verdedigd, veroverd te hebben. Wij leven in een land, dat dikwijls van meester en neigingen verandert; doch nu het gevaar dreigt dat wij de vrij- heid van onderwijs zullen verliezen, moeten wij op de bres staan om onze gewigtige verovering te verdedigen; en men zal die verdediging niet mis- j duiden in hem, die bisschop is van de stad van Jeanne d'Arc. Ook in het belang der klassieke «tudiün verdienen geestelijken een plaats in den raad.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5