LÜ10SCHE COURANT. f4ww 1873. ZATURÜAG 11 JANUARIJ. IV0. 9. STADS-BERIC1ITEN. BINNlüNLANBSaiE L5KKIGTO. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Ca-in-.n' is er vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50f met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.00 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adrertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door UAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeck Frankfort a. Al., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Kaden, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te wetendat ingevolge art. 2 der verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, iedere houder van een ol meer honden, die aan de belasting onderhevig zijnverplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31""1 Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljetdat bedoelde invuilingsbiljetlen voor liet dienstjaar 1873 van lieden af kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 21 December 1872. E. KIST, Secretaris. •urn LEIDEN 10 Januarij. Van wege het ministerie van binnenlandsclie zaken is bekendgemaakt dat de scheepvaart over het westelijk IJ tot nadere afkondiging zal plaats hebben, als volgt: van Amsterdam en Zaandam, aanvangende bij de baak beoosten de spoorwegbrug, ten zuiden van den zuidelijken dijk van het hoofdkanaal, tot en tusschen door de twee baken, staande in de rigling van den oostelijken djjk van het zij kanaal naar Halfweg; verder, aldaar tusschen twee baken, den zuidelijken kanaaldijk kruisende, het Noordzee kanaal volgende tot de door baken aangewezen zijkanalen naar Westzaan en Nancrna, het zijkanaal beoosten Buitenhuizen naar Spaarndam, en het zijkanaal naar Beverwijk; liet Noordzeekanaal van de baak beoosten de spoorwegbrug bjj Zaandam tot het zijkanaal naar Westzaan is niet be vaarbaar. De te Leiderdorp gevestigde zangverec-niging »Nul en Genoegen" zal Dingsdag 14 Januarij aanst., des avonds ten 7 ure, weder eene openbare uit voering geven in de gemeenteschool aldaar; waarvoor toegangkaarlen aan het lokaal zullen verkrijgbaar zijn. De zeevischmarkt deed zich in den laatsten tijd of door eene volslagen doodschheid of door een tamelijk ruimen aanvoer van schelvisch kennen, die tegen hoogen prijs werd verkocht. Het vooruitzigl bestaat nogtans dat weldra een meer geregelde aanvoer van visch kan verwacht worden, waar door de markt weder tot bare gewone levendigheid zal lerugkeeren. In de volgende week gaan er te Katwijk weder 10 schuilen, op de gewone vis- scherij, zeewaarts, als wind en weder niet tegenwerken. Bij d'. Gewin, pred. te Utrecht, is dezer dagen de belangrijke gift ingekomen van 2500, bestemd lot delging der schuld van de Utrechtsche zendingsvereeniging. Volgens de Tijd hebben eenige heeren uit de provincie Noordbrabant het voornemen opgevateen pelgrimstogt te organiseren naar Lourdcs. In de stellige verwachting verkeerende, dat de gezamenlijke bedevaartgangers tot ongeveer een vijftigtal zullen aangroeijen, hebben genoemde heeren zich met de verschillende Belgische en Fransche spoorweg-maatschappijen in be trekking gesteld, met bet doel om voor de pelgrims eene vermindering van vrachtprijs te verwerven. Ten opzigte van het berigt omtrent het terugvinden van de komeet van Biela deelt de heer dr. van de Sladt in de Arnh. C. het volgende mede: Uit het berigtje zouden minkundigen ligtelijk tot de conclusie komendat de astronomen eene deerlijke vergissing hadden begaantoen zij bij den regen van vallende sterren van 27 November jl. terstond aan eene botsing met de komeet van Biela, of althans met ligcliamcn welke van die komeet afkomstig waren, hadden gedacht, en toch is de zaak geheel anders en mag men liet telegram van den hoogleeraar van Göttingen (Prof. Klinkerfuss) en de daarop gevolgde ontdekking door den directeur van het observatorium te Madras (Pogson) als eene der schoonste blijken begroeten van bet inzigt, dat ons de theorie der meteoren, zoo als die door Schiaparclli is gegeven, in den aard en de beweging dier ligchamen beeft verschaft. Immers kort zamengevat heeft de zaak zich aldus toegedragen. Door professor Weiss te Weenen wordt uit den bekenden loop der.komeet van Biela, die sedert 1852 verdwenen was, den sterrenregen als waarschijnlijk voorspeld; die sterren regen heeft dan ook werkelijk plaats. Omgekeerd wordt nu door professor Klinkerfuss te Göttingen nit den waargenomen meteorenzwerm het punt van r—v.-y.vc.f\rr:-rr,-nuvo-rstsv-r..Trem3mminrni>'..j.ii.ujwjin «m>-nn»j,'.)— wii».>-»mi bb—■mb— den hemel bepaald, waar de komeet (of hare overblijfselen) moet worden opgespoord en een paar dagen later wordt zjj dan cok werkelijk te Madras door Pogson teruggevonden. Zaturdag avond jl. kwamen aan de pastorie van den heer W. Zegers te Alphen a/d. Rijn twee mannen, met verzoek om geld voor nacht-logies. Zij waren op reis en kwamen naar hun zeggen van Utrecht. En daar zjj te vergeefs zich bij den veldwachter van der Voort en bjj den burgemeester Zaalberg om passanlen-gcld vervoegd hadden, hoopten zij van den predi kant iets te krijgen voor nachtverblijf. Na eene gift ontvangen te hebben, trokken zij af; doch zij moeten, zoo men hoort, dienzelfden avond op ver schillende plaatsen op zeer brutale wijze geld geëischt hebben. Den vol genden dag (Zondag) kwamen de bedoelde personen aan de pastorie terug, en toen verlangden zij geld om dien dag te kunnen leven, daar zij, naar hun zeggen, den volgenden dag bij een smid werk zouden kunnen krijgen. De predikant, die hen reeds den vorigen avond voor gevaarlijke sujetten had aangezien en hunne herhaalde bezoeken moede was, verzocht hen in zijne kamer te komen. Terwij! zjj binnentraden, gaf hij aan zijnen zoon. student te Leiden, maar met vacantie te huis, een wenk, die goed begre pen en uitgevoerd werd. Na cenigen tijd met hen alleen gesproken te heb ben. waardoor de predikant iri zijn kwaad vermoeden zeer bevestigd werd, kwam de student terug, maar bragt gelukkig een veldwachter mede. Beide wtaonen werden aanstonds in arrest genomen, en zijn den volgenden och tend geboeid naar Leiden getransporteerd. Naar men verneemt, waren zjj eerst onlangs uit de cellulaire gevangenis ontslagen. (ff. C.) Omtrent den branddie Dingsdag nacht in een pakhuis op de Wijn haven te Rotterdam plaats had, meldt de N. R. C. nog dat de oorzaak van den brand bijna met volle zekerheid kan worden toegeschreven aan zelfont branding van Duitsch Centnerzwart. Daar dit zwart in menige huishouding wordt gebruikt en daarin meermalen een ontbranding heeft plaats gehad, zonder dat het met vuur in eenige aanraking was geweest, zal het niet ondienstig zijn, de aandacht er op te vestigen, dat het raadzaam is, dit zwart steeds in een blikken doos afgezonderd te houden. Door de arrond.-regtbank te Amsterdam werd gisteren behandeld de zaak van C. Heer, beklaagd dat hij, tegen eene vaste bezoldiging als dienaar van policie in dienst zijnde der gemeente Amsterdam, op 18 September des nachts ten 4 ure, toen hij aan het policiebureau der 4° sectie met de nacht dienst belast was, eene som van ƒ3.90 zich arglistig heeft toegeeigend, zijnde een gedeelte van een geldsom ten bedrage van 27.65 hem door een sergeant-nachtwacht ter hand gesteldom het in de wachtkamer van het policiebureau over te brengen. De gehcelc som was namelijk bij fouilleering door twee korporaal-nachlwachls bevonden op een aan genoemd bureau ter zake van dronkenschap overgcbraglen persoon. De zaak kwam uit, omdat die nachtwachts wisten, dat bij het geld een rijksdaalder was geweest, die kort daarna niet' werd aangetroffen, toen een bedrag van slechts 23.75 werd geverifieerd. De policieagent had toen getracht den rijksdaalder stil- Ietjcsweg in de vestzak van den beschonkene te sloppen, nadat hij een nieuwe fouilleering had voorgeslagen. Een der nachtwachts ontdekte dat echter, waarop de beklaagde verzocht hem niet ongelukkig te maken en de overige ƒ1.40 uittelde. Hij was ter teregtzitting echter afwezig, zoodat verstek tegen hem werd verleend. Na het hooren van 4 getuigen, gaf de subst.-officier van justitie zijne verontwaardiging te kennen over het feit, dat een policieagent, aangesteld om de misdadigers aan te houden, en het publiek legen licn te beschermen, zich aan zulk een misdrijf schuldig maakte. Hij requireerde zijn veroordeeling tot hel bij de wet daarop be paalde maximum, eene cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar en de betaling eener geldboete van 12.50. De regtbank veroordeelde den beklaagde bij verstek tot die straf. Naar men uit Groningen aan het Hbl. meldt, bestaat er uitzigt dat Z. M. de koning dit jaar zijn voorgenomen bezoek aan het Noorden zal brengenen wel in de maand Mei aan de provincie Groningen. Wanneer geen onvoorziene omstandigheden zulks verhinderenzal de onthulling van het monument te lleiligerlee op 23 Mei e. k. plaats hebben. 's GRAVENHAGE10 Januarij. De luitf. ter zee 2e kl. E. J. Hoos en J. G. It. van Doorn, de officier van gezondheid 2e kl. J. C. D. Steendijk, en de officieren van gezondheid

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1