fS" uuiiets VRIJDAG 10 JANUARIJ. JN°. 8. 0URA1T. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- e« feestdagen uitgezonderd. De prijs der Cowan- is per vierendeel gaars 3.—franco p.p. 3.50 nipt het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco i>. j'3.85. Hei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke nommers <ler Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van Ii regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor Dnitschïand, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIA A SEN STEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Dub eekFrankfort a. Mi, Berlijn Leipzig, Dresden Brestau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. (fallen, Geneve en Lausanne BIN NE-N LA N DSC 11K BOÏGTEN, LEIDEN 9 Januari}. Naar wij vernemen heeft zich als schrijver van het antwoord op de prijsvraag: Over de ontwikkeling van het ieersiuk der Volkssonvereiniteit sedert llugo de Groot, door de regtsgeleerde faculteit alhier me! zilver be kroond, doen kennen de heer P. VV. J. Loder, candidaat in de rcgten aan het athenaeum te Amsterdam, en als schrijver van een tweede antwoord op diezelfde prijsvraag, waaraan de faculteit cene eervolle vermelding toekende, de heer D. P. D. Fabius, candidaat in de rcgten aan deze hoogeschool. Op de begraafplaats aan de Ilcercnpoort werd heden morgen het stof felijk overschot ter aarde besteld van den man op zoo treurige wijze omge komen bij het voorval, dat Maandag II. in de militaire strafgevangenis plaats had, van den bewaarder van der Reyden [niet van der Ileydcn, zoo als wij hem abusivelijk genoemd hebben]. Behalve de familiebetrekkingen van den overledene, waren daarbij tegenwoordig eenige leden van de com missie van administratie over de gevangenissen alhier, en de adjunct-kom- mandant der strafgevangenis, die daardoor hulde braglen aan den man, die als het offer van strikte pligtsbetrachling was gevallen. De slippen van het lrjkkleek werden gehouden door vier bewaarders uit genoemde gevangenis, die bij het gebeurde in meerdere of mindere mate dienst hadden verrigt. Bij hel nederdalen van het lijk in de groeve sprak de heer dr. A. Rutgers van dcrLoefï, als geestelijke voor de protestanten aan de strafgevangenis verbonden, een hoog ernstig en gepast woord, met de kracht en het gevoel hem zoozeer eigen. Hij wees in het bijzonder op de omstandigheden, waarop van der Reyden was gevallen, en hel verlies, dat door den dood van zulk een regt- schapen man werd geleden, en vooral op de heillooze gevolgen, die, zooals hier, kunnen geboren worden, wanneer de mensch aan zijne driften en kwade neigingen den vollen teugel viert. De bewaarder Plu wijdde vervol gens nog een ongekunsteld, maar warm woord aan de nagedachtenis van zijnen vriend. Zoo ooit, dan maakten deze oogenblikken, op den akker der dooden vertoefd, op al de aanwezigen een diepen indruk. Wij vernemen met genoegen dat de bewaarder Korswagendie bij het gebenrde op Maandag 11. mede ernstig gewond werd, in beterschap toeneemt. De minister van financiën heeft -ter kennis van belanghebbenden gc- bragt dat in het jaar 1873 zullen worden aangesteld 10 surnumerairs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen; dat in de maand Augustus 1873, op nader vast te stellen plaats en dagen, zal worden afge nomen het daartoe gevorderd vergelijkend examen; dal de verzoekschriften om toelating lot dat examen vóór of uiterlijk op 1 Julij aanst. bij het dep. van financiën moeten zijn ingekomen; dat, om tot het examen te wor den toegelaten, de adressant minstens gedurende één jaar werkzaam moet zijn geweest op cene inspectie, controle of kantoor van ontvangst der di recte belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, en dat de adressant van zoodanigen leeftijd zij, dat hij op 1 Julij 1873 den vollen ouderdom van 19 jaar zal hebben bereikt, en alsdan niet ouder zal zijn dan 25 jaar. - De uitgevers van het SchoolbladCourant voor lager, middelbaar en gymnasiaal onderwijs, de hh. Noordhoff en Smit, te Groningen, hebben bekend gemaakt dat om de onpractische verdeeling van kracht, die sedert eenigen tijd op het gebied der paedagogische litteratuur in ons vaderland beslaat, althans eenigszins te verhelpen, de redactie van hel Schoolblad en die van de Monitor overeengekomen zijn zamen te werken en met elkan der slechts één blad uit te geven. Naar men verneemt, meldt het U. D.bestaat er bij de regering het voornemen, om gevolg te geven aan het adres van het muntcollcge van 9 Nov. 1860, aan den toenmaligen minister van financiën ingediend, ten einde tot eene hoe langer hoe meer noodzakelijk blijkende verbetering van de koperen munt over te gaan. Zooals men weet, gaf het college de voor keur aan het brons in plaats van koper, en zouden o. a. ook stukken van 2% ets geslagen worden. Door de inspecteurs van het middelbaar onderwijs is dezer dagen eene circulaire verzonden aan de directeuren der hoogere burgerscholen, teneinde hun mede te deelen, dat het Curatorium van het Rudoifinum te Weenen, waarin aan onvermogende studenten kosteloos huisvesting wordt verstrekt, in overeenstemming met den stichter heeft besloten, gedurende de Wccner wereld-tentoonstelling aan 300 hooglecrarcn en leeraren, verdeeld in tien groepen, ieder van 30, telkens 14 dagen iu dat gebouw vrije huisvesting te geven. Dit zal gedurende de zomermaanden plaats hebben, zoodat er dan gelegenheid zal bestaan, van dit aanbod gebruik te maken. Later zal wor den hekend gemaakt hoeveel plaatsen aan Nederland zullen ten deel vallen. Het lot zal dan waarschijnlijk later tusschen de liefhebbers moeten beslissen. Door den gemeenteraad van Amsterdam is gisteren een besluit geno men omtrent de exploitatie van den stads-schouwburg. In weerwil van de daartegen ingekomen adressen van de Amsterdamsche afdeeling van hét Tooncclverbond en anderen, is de voordragt van burg. en weth., het begin sel van verpachting, aangenomen met 22 legen 9 stemmen. Vooraf was verworpen een voorstel van den heer van Nierop, om het bespelen van den schouwburg te gunnen bij openbare mededinging aan hem, die den raad zou voorkomen de meeste waarborgen aan te bieden tol vervulling der cischen, die men aan het eerste schouwlooneel mogt stellen, onder nadere regeling der financiële voorwaarden. Uit Sloterdijk meldt men aan de N. R. C.: Onbekendheid met de werking van chemische stoffen had een onzer ingezetenen bijna het leven gekost. Bij het graven van een pul in de weide achter zijn huis had hij een regenbak ontdekt, uit twee kamers of verwulven bestaande. Toen hij nu met een orandeude kaars in de binnenste kamer wilde doordringen, had eensklaps een ontbranding van gassen plaats. Gelukkig had hij besef ge noeg om zich door de naauwe opening naar buiten te werken; maar 2ijn aangezigt was met brandwonden overdekt, en zelfs zijn kleederen waren gedeeltelijk verschroeid. Ook zijn broeder, die zich in zijn onmiddellijk!! nabijheid beyond, werd, ofschoon niet in zoo hevige mate, verwond. Te Nieuw-Loosdrechl is. na eene langdurige ziekte overleden de be kende letterkundige dr. J. C. Hacke van Mijnden, in den ouderdom van 58 jaren. Voor het prov. geregtshof in Overijssel is behandeld de zaak legen de fabriekarbeiders J. Ezendam, G. J. Ilinnen en F. Stegeluiis te Almelo, be schuldigd van opzetting tot feitelijke wederspannigheid door toespraken op een openbare plaats, gevolgd door zoodanige handeling, gepleegd door eene gewapende vereeniging van meer dan 20 personen, in den avond van 22 Augustus jl. voor het stadhuis te Stad Almelo. Het openb. ministerie requi- reerde de veroordeeling van ieder beschuldigde tot eene gevangenisstraf van twee jaren, in eenzame opsluiting te endergaan. De aanvoer van boter in 1872 aan de waag te Leeuwarden, hoewel vrij wat minder dan in liet vorige jaar, was niettemin weder zeer belang rijk te noemen. In 1872 werden aangevoerd 35455/4, 17558/8 en 1400/16 vaten, zijnde te zamen 1,783,360 kilogrammen, vertegenwoordigende, naat den middelprijs van 1.325 per kilogr., eene waarde van 2,362,952. In 1871 was de aanvoer 2,008,160 kilogr., berekend naar den middelprijs vatt ƒ1.40 per kilogr., eene waarde vertegenwoordigende van 2,811,424. In 1872 derhalve minder: aan gewigt 224,800 kilogr. en aan waarde ƒ448,472. De aanvoer van kaas was betrekkelijk gering. In 1872 werden aangevoeld 83163 kilogr., zijnde 1111 kilogr. meer dan in 1871. De aanvoer in de laatste 10 jaren was: boter 19,753,630 kilogr. en kaas 928,249 kilogr. Dezer dagen werd op den weg tusschen Breda en Oostcrhont een per soon aangerand door vier kerels, die hem bij de keel grepen en hem al het geld, dat hij bij zich had, 35 gulden, ontroofden. De bestolene, een inwo ner van Raamsdonk, verzocht dat men hem slechts één rijksdaalder zou laten behouden om zijn weg te kunnen vervolgen, doch men liet hem slechts 50 ets., en maakte zich toen uit de voelen. Geheel anders liep het af met eene aanranding, die onder 's Gravemoer plaats had. Zekere R., een man van buitengewone ligchaamskracht, werd door twee personen aange houden, die hem om geld vroegen. Hij wierp er een op den grond, en ont wrong den ander het mes, waarmede hij hem aanviel. Na deze ontmoeting was den deugnieten de lust vergaan en kozen zij hel hazenpad. Blijkens het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs van de eerste kamer, omtrent de algemeene beschouwingen over de staalsbegrooting voor het dienstjaar 1873, is de houding van het tegenwoordig kabinet in de afdeelingen der kamer bijna uitsluitend ter sprake gekomen. Verschil lende bedenkingen werden daartegen ingebragt. Men vraagde: welke rig-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1