IJl-1TEN LA DSC IIE IJGTN PEK TELEGRAAF. der bewoners van de Rijnkade gewacht te hebben, of dezelfde onkundige controleur zich misschien ook hij dezen aanmeldde, maar hem ziende pas seren volgde hij hem en verzocht een agent van policie den man in arrest te nemeh. Aan het bureau van policie bleek dat de persoon in geen be trekking stond tot de gasfabriek, en werd hij, als verdacht van andere bedoelingenvoorloopig in hechtenis gehouden. Omtrent den moord, onder Ambt Hardenberg gepleegd, verneemt men nog de volgende bijzonderheden. Tusschen den vcrslagene en den moorde naar bestond sedert geruimen lijd een hevige onmin, en de verslagcne wist, dat de Nieuwjaarsdag tot dag der wrake was bestemd. Den geheelen dag had hij zich in huis gehouden, doch des namiddags omstreeks 4 uur waagde hij het met zijn meisje op den weg te verschijnen. Toen de daders hem ontmoetten, deden zij hun overjas of buis uil; ook de aangevallene deed dit terstond, doch toen hij het zijne aan zijn meisje ter bewaring gaf, ontving hij reeds een slag, met een steen in een zakdoek geknoopt, voor het voorhoofd, waardoor hij bedwelmd, zoo niet dood, ter aarde nederstortte. De moordenaars zetten daarop het pistool achter zijn oor en brandden het los, en hem vervolgens omkeerende, zetten zij het achter zijn andere oor en schoten het weder af. liet hoofd van den verslagene was letterlijk van een gespleten. Naar men uit Breda aan de Arnh. C. meldt, moet op den spoorweg aldaar dezer dagen eene verregaande baldadigheid zijn gepleegd, door een wissel, en wel bij twee verschillende keeren, zoo te misplaatsen, dat de spoortrein in plaats van over de brug in de haven moest teregtkomen. Door de policie wordt die lijn thans bewaakt. Hel vermoeden rust op een onlangs wegens dronkenschap ontslagen beambte der spoorwegmaatschappij. Te Maastricht is zekere wed. R. overleden in den ouderdom van 100 jaren en 7 maanden. Uit Antwerpen meldt men dat Bchagelvermoedelijk betrokken in den te 's llage gepleegdcn moordaldaar is aangehouden door de Bel gische policie, die zijn spoor heeft weten te ontdekken. Sinds drie dagen was hij zijn intrek komen nemen in een kosthuis der tweede wijk; daar hij de llollandsche taal sprak en zijn gaan en komen zoo zonderling sche nen, had men vermoedens jegens hem opgevat. Daarenboven was hij in het bezit van verscheidene kostbare voorwerpen. De policie, daarover ondcr- rigt, begaf zich naar bet gemeld lokaal en drong in de kamer van den persoondie zich wilde verbergen. Men hield hem aan en ondervroeg hem waarop hij verklaarde te heelen Jan Hendrikus Behagel, 40 jaar oud te zijn, kleedermakergast, geboren en wonende te 's Hage. De aangehoudene is, na een verhoor voor den regler. naar de cellulaire gevangenis gevoerd geworden. Volgens liet Kaapsche Volksblad neemt de ongesteldheid van president Brand eene gunstige wending, llij is althans zoo ver in beterschap gevor derd, dat nu en dan een rytoertje hem goed doel. Echter is zijn gesfel geweldig geschokt, en zelfs onder gunstige omstandigheden zal het nog cenigen tjjd duren, alvorens hij tot vroegere kracht en gezondheid zal zijn teruggekeerd. De zaken des lands zijn inmiddels in handen gesteld eener commissie van drie leden, de hh, Schnehage, Collins en du Toit. De volks raad heeft aan die beschikking de voorkeur gegeven boven het bekrachtigen der voorloopige aanstelling van den gouverncmcnts-sccrelaris. den heer Höline, tot waarnemend president. Voor een onlangs gevonden diamant van 238 karaat is eene som van 2700 dollars geboden. 's GRAVENHAGE, 8 Januarij. De luit. ter zee 1" kl. K. O. van der Veen, uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Voorts wordt de luit. ter zee lsle kl. C. Schtiy- lenburg, dienende als ls,e officier aan boord van het radersloomschip Valk, op non-activiteit gesteld, en. vervangen door den luit. ter zee lstc kl. E. L. Ehnle, alsmede de luit. ter zee l!,e kl. A. fi. Weslerouen van Meeteren geplaatst aan boord van het wachtschip te Ilellevoelsluis. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad gaf de voorzit ter te kennen dat na den alhier gepleegdcn moord angst en vrees iu de residentie heerschten en de gemoederen in beweging bragten en dat schier dag aan dag geruchten liepen die die vrees gaande hielden. Al de verhalen echter waren na naauwkeurig onderzoek gebleken óf ten eenenmale ver zonnen, óf zeer overdreven te zijn. De klaglen over gemis aan policietoe- zigt, verkeerde inrigting der policie, gebrek aan personeel, waren, zeide hij, eveneens overdreven, llij kon althans de verzekering geven, dat de inrigting der policie thans dezelfde is, als zc sedert eenige jaren is geweest en voldoende is bevonden, llij gaf eene schets van die inrigting. De ge meente telt 18 wijken, die 's nachts bewaakt worden door 36 klap-en stille- wakers die van 11 tot 3 ure en een ander 36-lal. dat van 3 tot 7 ure dienst doet. Acht agenten van policie surveilleren die nachtwachls en van tijd tot tijd surveilleert een hoofdagent of een inspecteur de nachtwachls en agenten, terwijl er eindelijk enkele vaste posten door stille wakers bezet worden. Deze inrigting scheen hem voldoende toe, te meer dat er in de laatste jaren van diefstallen r.iets is vernomen en hij maakte hieruit dus de gevolgtrekking dat er geen sprake kan zijn dal de veiligheid wordt be dreigd, wat ook hieruit blijken zou, dat hij van den officier van justitie vernomen had, dat er slechts een proces-verbaal ter zake van diefstal was opgemaakt sedert den gepleegdcn moord, (die bij den horologicmaker, jl. Zaturdag. Toch kon hij niet ontkennen dat de rust en kalmte tijdelijk is geweken en plaats heeft gemaakt voor een algemeene agitatie en ten einde nu die kalmte en rust te herstellen, achtte hij het zijn pligt en roeping in de gegeven omstandigheden het voorstel te doen de nachtpolicie lijdelijk te versterken, waarvoor hij een crediel van ƒ5000 aanvroeg. De heeren de Jonse, van Sijpesleyn en de Pinlo voerden over dal voorstel het woord. Zij keurden dit als lijdelijken maatregel goedmaar waren toch van mec- ning, dat het policieloczigl niet zoo voldoende was en zoo uitstekend werkte als de burgemeester het had doen voorkomen. Het erediet van ƒ5000 werd bij acclamatie toegestaan. Naar men verneemt moet Behagel, alvorens aan de justitie hier te lande te worden uitgeleverd, in Antwerpen eenige dagen gevangenisstraf ondergaan, hem door den Belgischen regter opgelegd, ter zake van land- looperij. Verlind zal worden uitgeleverd zoodra de noodige stukken daartoe in orde zullen zijn, waarmede policie en justitie reeds druk bezig zijn. Men verneemt dat de weduwe Dierxbijgestaan door haren zoon voor hel badsaizoen 1873 is belast met de directie van het gemeentcbadhuis te Scheveningen. ENSELAND, LONDEN7 Januarij. De Army and Nary Gazette deelt het volgende mede: De voorberei dende werkzaamheden voor de invoering van de localisatie der troepen wor den onvermoeid voortgezet. Ilct departement van oorlog is thans aan het onderhandelen over den aankoop van gronden om in de verschillende mili taire hoofdplaatsen kazernen te bouwen. De tegenwoordige indeeling der militie is in vele opzigten als ondoelmatig afgekeurd en het oprigten van nieuwe gebouwen op andere plaatsen is daarom noodzakelijk geacht. Hier van is natuurlijk eenige vertraging een noodwendig gevolg, doch het is te hopen dat er weldra meer voortgang zal gemaakt kunnen worden. Zoo lang niet de geheele regeling der indeeling is afgeloopenen voor ieder corps een vast depót is aangewezen, kan er geene sprake zjju van het aan werven der nieuwe mililiebalaillons. Het kanaal eskader heeft op Kersdag nabij Funchal, op het eiland Madeira, alwaar het voor anker lag, een hevigen storm te verduren gehad. Daarin is de Northumberland van hare ankers geslagen, en hel uitwerpen van een tweede anker baatte nietzoodat liet schip tegen den voorsteven der Hercules geslingerd werd, die den boegspriet en een groot deel der tuigage verloor. De Northumberland bekw am 12 of 14 voeten beneden de waterlijn door de aanvaring eene belangrijke averij, beslaande m een lek van 5 tol 2 voelen, en twee harer afdeelingen waren weldra met water gevuld, waarna het schip den 26slcn December, vergezeld door de twee andere schepennaar Gibraltar stevende. Blijkens waarnemingen van den sterrekundige William F. Denning, is de komeet van Biela niet ontbonden; nadat zy door de botsing met de aarde duizenden kleine ligchamen op ons alraospherisch schild had uitgestort, heelt zij zich snel van de aarde verwijderd en is vijf dagen later gevonden nabij de ster Centauri, juist tegenover het straalpunt van het op 27 Novem- ber waargenomen meteorisch schouwspel, uitgaande van de ster y Andromedae. Donderdag avond 11. hadden de vicaris van Charlestown, in Cornwal- lis, en een groot aantal burgers in het exercitie-locaal van de vrijwilligers -een klein volksfeest aangelegd. Juist zong men het Volkslied, toen eens klaps een gedeelte van den vloer onder de voeten der aanwezigen wegzonk en een zestigtal menschen in de kelders, een diepte van 16 voet, stortten, liet licht was uitgegaan, het gekerm en de verwarring waren algemeen. Gelukkig waren .de laatsten op een hoop fijne klei, die in de kelders ge borgen was, te regt gekomen. Ilulp van boven was niet mogelijk, daal de trap verbrijzeld was. Eindelijk gelukte het den vicaris zich naar boven te werken en met behulp van anderen, door middel van planken, de ande ren er uit te halen. Slechts één persoon had een been gebroken, de overi gen kwamen er met min of meer ernstige verwondingen af. Uit Calcutta meldt men aan de Times dat lord Northbrook, de nieuwe gouverneur-generaal van Britsch Indic, met hel oog op de klagten, welke aldaar algemeen geslaakt worden over het drukkende der belastingen en over het mislukken van de pogingen der verschillende opvolgende ministers van financiën om daarin verbetering te brengen, persoonlijk de studie van de Indische financiën heeft ondernomen, en daartoe uitvoerige statistieke bescheiden heeft doen verzamelen. De gouverneur-generaal had het ontslag van den tegenwoordigen minister van financiën aangenomen, en het uitvoer- regt op de granen afgeschaft. FRANKRIJK. Het Journ. off. deelt de uilkomsten mede der volkstelling volgens de bevolkingsregisters. Daaruit blijkt dat de bevolking der 86 departementen en hel gebied van Belfort, op 31 December jl., 36,102,921 zielen telde. Het sterkst bevolkte departement is dat der Seine met 2.220,060 zielen, dan volgt het dep. du Nord met 1,447,764: dan dat der Seine-inférieure met 790,022 zielen enz. Het minst bevolkte der departementen is dat der Hautes-Alpes, hetwelk eene bevolking van 118,898 zielen teltterwijl de bevolking van het gebied van Belfort 56781 zielen bedraagt. Het eind cijfer der bevolking bedroeg den Si8'"1 December jl. 369,110 minder dan dat, hetwelk de algemeene volkstelling van 1866 aanwees voor dezeHde declen des lands, dat is voor geheel Frankrjjk na allrek van de bij het vredes- tractaat van 1871 afgestane gemeenten of gedeelten van gemeenten. Eenige algevaardigden hebben het plan opgeval, aan de nationale vergadering voor te stellenvoorlaan slechts viermaal per week te verga derentwee dagen afzonderende voor het commissiewerk. Men betoogt, dat thans alles overhaast moet gaan; dat de ministers en de leden dei- kamer geen tijd hebben, genen om hunne wetsontwerpen behoorlijk uit te werken, de anderen om ze op voldoende wijze te onderzoeken. VERSAILLES, 7 Januarij. In de zitting van de Nationale Vergadering hebben heden de heeren Belcastel, Franclieu en Temple het voornemen te kennen gegeven de regering te interpelleren ten opzigle van het ontslag van Bourgoing. De heer Dufaure verklaarde hierop, dat de heer de Ré-'

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2