LfilDSCÜË OI)R1 UT. 1873. DINGSDAG 7 JANUARIJ. N°. 5. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50; met het Ferslay der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 jaars, buiten de expeditie-kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, Dc prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiiln voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg LubeckFrankfort a. M,Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, 1Peenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden N". 63 blad 75 en 76) der Han delingen van den Gemeenteraad. STADS-BE RICH TEl\. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de houdeniedere houder van een ol meer hondendie aan de belasting onderhevig zijnverplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31slr" Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteckend biljet; dat bedoelde invullingsbiljellen voor het dienstjaar 1873 van lieden af kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 December 1872. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 van hel Koninklijk besluit van den lste" December 1865 (Staatsblad n". 131), houdende bepaiingeu omtrent de certificaten van Neder- landschen oorsprong of bewerking; Doen te weten, dat in de maand Januari 1873 zal worden opgemaakt eeiic lijst van hen, die 111 de gemeente een tak van Nijverheid uitoefenen: waarvan de voortbrengselen met Certificaten van Nederlandsclien oorsprong of bewerking tegen een lager recht in Nederlandsch-Indië kunnen worden ingevoerd, en roepen mitsdien belanghebbenden op, om zich ten einde op die lijst geplaatst te wordenmet overlegging van een afschrift van hun patentblad in de maand Januari 1873 ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. u. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 December 1872. E. KIST, Secretaris. M N N KM L A NI )S(J H li B I-I11G T E N LEIDEN 6 Januarij. De faculteit der geneeskunde aan de Leidsche hoogeschool heeft de gouden medaille toegekend aan den heer Caspar Hendrik Kuhn Lz.medi- cinae slud. aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam, voor zijne beant woording van de prijsvraag der Leidsche hoogeschool: «over de werking van Chinine op den pols en de temperatuur." In de militaire strafgevangenis nabij deze stad had in den vroegen morgen van lieden een vrceselijk voorval plaats. Een der gevangenen, als kok in de keuken werkzaam, ontstak in woede tegen een der bewaarders, van der Heyden genaamddie verklaarde zich genoodzaakt te zien van een door hem gepleegd vergrijp rapport te maken. Toen deze bewaarder loonde dat hij niet tot pligtverzuim was over te halennam de gevangene een mes en stak hem dat in den buik. De getroffene deed wankelende nog eenige schreden en viel toen dood neder. Aan een ander bewaarder, die op het gerucht toeschootwerd door den onverlaat mede eene ernstigedoch niet gevaarlijke wonde toegebragt. Oogcnblikkelijk werd door den kom- maiidant een deel der aanwezige militaire magt gerequireerd, en nadat, op zijn bevel, al de in de keuken aanwezige personen het vertrek hadden verlaten, sommeerde hij herhaaldelijk den schuldige zich over te geven. Deze bleef, steeds gewapend met het mes, halsstarrig weigeren, onder het uiten van zwetserijen en bedreigingen; hij trachtte zelfs zich ecu weg te banen door de op hem gerigle bajonetten, waarbij hij zich eene wonde toe- bragt. Toen alle middelen van overreding uitgeput warenwerd bevel tot vuren gegeven, en de schuldige viel. door eenige kogels getroffen, dood neder. Hij had vroeger in 0. I. gediend en zijne antecedenten waren mede zeer ongunstig. Het heeft de commissie voor den schouwburg mogen gelukken eene kleine afwisseling te brengen in de Hollandsclie tooneelvoorstellingen gedu rende dit tooneeljaar. Maandag 13 Januarij a. s. zal namelijk het Rotter- damsche tooneel-gezelscliaponder directie van de hh. Albregt en van 011e- fen, alhier optreden met het tooneelstuk Bartelmans lijden en een nastnkje getiteld Jobin en Nanette. Het zal w7el overbodig zijn. bij de reputatie die dit gezelschap bezit, het publiek tot een bezoek op te wekken. Een voudig de vermelding achten wjj in deze genoegzaam om het gezelschap een talrijk bezoek te verzekeren. De gisteren avond in den schouwburg gegeven volksvoorstelling door de vereeniging Harmonie, ter viering van haar 10-jarig bestaan, is vrjj goed geslaagd. Het tooneelspcl Lazaro de veehoeder of misdaad en wraak werd door de werkende leden, met medewerking van eereleden uit Utrecht, Rotterdam en 's Hage, flink afgespeeld, en veler twijfel, ol dit stuk de krachten der vereeniging niet te boven ging, daardoor beschaamd gemaakt. Blijkbaar was het aller streven tot eene goede opvoering mede te werken; en dien onderlingen wedijver in het oog houdende, mag men zeker wel enkele minder gelukkige oogenblikken van sommigen der verlooners onaan geroerd laten. Het publiek toonde zich dan ook zeer voldaan. Het nastukje, de bekende Bruiloft van Kloris en Roosje, gal ook thans weder tot allerkoddigste scènes en menig bon-mot aanleiding, die niet weinig toejuiching uitlokten. Het gedicht op het 10-jaritr beslaan der vereeniging door twee ledenin de karakters van Krelis en Elsje voorgedragenvond mede algemeenen bijval; en allen stemden in met de fanfares door het orcliest aan die leden gebragt. Over liet algemeen was deze uitvoering eene der meest gelukkige door de vereeniging gegeven. Gedeputeerde staten dezer provincie hebben deii tijd bepaald, waarop de lieryk der maten en gewiglen in de verschillende gemeenten der provincie zal plaats hebben. Te Leiden 20—31 Januarij; 4—7, 11—14, 1821 en 25—28 Februarjj; 4—7, 1114, 18—21, 25—28 Maart; 1 4 April. Een jaar geleden werd SempervirensWeekblad voor den tuinbouw in Nederland, onder redactie van den heer H. Witte, opgerigt. Hoe het zou ontvangen worden, welke uitkomsten het zou geven, hoe het op den duur zou voldoen, waren even zoovele voorop gestelde vragen; doch men verkeerde niet lang in het onzekere. De naam van den redacteur bleek weldra genoegzamen waarborg op te leveren voor toenemende belangstelling. Zijue hoofdartikels toch gingen niet onopgemerkt voorbij; voor den niet- i tuinbouw- zoowel als voor den tuinbouwkundige bevatten zij doorgaans iets we- tenswaardigs en daarbij, het behoelt niet gezegd te wordende redacteur bezit 1 de gaaf van onderhoudend te vertellen. Aan bijdragen van.verschillende medewerkers ontbrak het daarbij nooit. Thans is het eerste ir. van den 2<ien jaargang verschenen in grooter formaat, of, gelijk men zegt, in beha- gelijker gewaad, en het geeft allerlei, voor iedereen wat en meer dan het vorige jaar, te lezen. Bij de intrede van den 2d,D jaargang herinnert de redacteur aan den afgeloopen tijdkring en liij vestigt met een //welkom!" den blik op de toekomst. Hij beroept zich op de welwillende toegevendheid en de ondersteuning, die hem betoond is, en hij aanvaardt weder met lust en vertrouwen de altoos niet even gemakkelijke taak. Geen nood, de taak is in goede handen. Sempervirens//Altijd groen," zoo blijve dit Weekblad zich in den goeden zin door frischheid, jeugdige kracht en aantrekkelijk heid rangschikken onder de beste organen van den tuinbouw. Omtrent den waterstand schrijft men onsDe boezem van Rijnland blijft nu sedert verscheidene dagen juist zooveel onder mnalpeil als voldoende is om de molens in de gelegenheid te laten het overtollige water nit de polders te malen, hetgeen bezuideu den Rijn nog voortdurend plaats heeft. Want ofschoon een groot deel der polders aldaar van het overtollige water is verlost, zijn er nog altoos, die zich daarmede zien belast. Beter is het deswege gesteld met alle de langs het oosten van den Rijn gelegen pol ders, terwijl over het algemeen kan gezegd worden dat de zoo langdurige en geduchte watervloed overwonnen is. Van Delfland rees de boezem zeer dikwijls tot maalpeil', ten gevolge van ongunstigcu wind om te loozen en wegens het bijmalcn van stoomgemalen cn molens. Bij dalenden waterstand grepen die beiden de gelegenheid aan om de uitmaling voort te zetten en de polders van den waterlast te ontdoen, hetgeen tot heden niet zonder be vrediging is gelukt. Delfland beschikt over dezelfde middelen als vroeger om het water al te voeren. Zoo zij ontoereikend zijn. Rijnland mist sedert het Noordzee-kanaal ontworpen is een groot gedeelte van zijne anders zoo geprezen middelen en blijft met ettelijke duimen verschil een hoogen boc- zemstand behouden. Men schrijft ons uit WarmondOp 1 Januarij II. werd te Warmond voor het eerst dc kunstmatige straatverlichting ontstoken. Reeds jaren lang had men reikhalzend naar dc verwezentlijking van die onontbeerlijke be hoefte uitgezien, cn ziedaar eindelijk kwam er licht en het lijdt geen t wjj fel

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1