BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 6 Januari) 3373, D'°. 4. BUITEN LAN DSCilE BER1GTEN. Hel U. D. deelt als zeker mede dat hetAspansche gezantschap, hetwelk zich thans nog te Parijs bevindt, in de volgende maand Nederland zal be zoeken. De heer baron van Heeekeren van VVassenaer te Delden heeft zijnen pachters, die in den afgeloopen zomer door hagelslag schade hebhen gele den voor een jaar de pacht kwijtgescholden. Nieuwjaarsnacht keerden eenige werklieden in beschonken toestand van Rhenen naar hunne woonplaats terug. Onder Eist bleek het dat een hunner, een anders oppassend jongeling, zoodanig door den drank bevangen was. dat hij onmogelijk de reis kon voortzetten. In hunne dronkenschap geen kans ziende hem te huis te brengen, besloten zijne makkers hem op zjj van den rijweg op wat bladeren neer te leggen en hem later te gaan i halen. Den volgenden morgeu teruggekomen, vond men slechts een lijk. De overledene was ruim '20 jaren oud. Naar men uit Ambt Hardenberg aan de /V'. R. C. meldt, is aldaar op I Jannarij een jongeling op eene afschuwelijke wijze vermoord. Men heelt hem doodgeslagen en daarna zijn lijk met pistoolschoten verminkt. De her sens van den ongelukkige vond men op den weg. Het vreesselijk geval schijnt het gevolg te zijn van een twist, in dronkenschap ontstaan. Twee personen zijn als de vermoedelijke daders in hechtenis genomen. Men meldt uit LeeuwardenIs men in den regel gewoon om dezen tijd van het jaar lustig langs de ijsbaan le zwieren, de tegenwoordige winter maakt evenwel hierop eene uitzondering; er is nog bijna geen ijs in het water geweest. Integendeel ziet men nu de schipperij nog druk in de weer; vooral op de marktdagen levert zulks hier nog een bedrijvig schouwspel op. De stoombooten van de florissante plaatsen Dragten. Jourc en Grouw, die met nog een paar anderen hier eene menigte zaken aanbrengen en evenzoo vele goederen komen laden, dragen dan bovenal veel lot die levendigheid b>j. Dat men echter in dit gewest, de provincie der hardrijders, wel eens wenscht weder de schaatsen te kunnen aangordendit is zeker, en het zou tevens voor velenvooral voor de aan vaarwaters gelegen herbergen eene schoone zaak zijn, te meer, daar men ook in de vorige winter weinig of niets van het ijs heeft kunnen profileren. De waterstand in deze provincie is en blijlt buitengewoon hoog; volgens de peilschaal alhier is de boezem van het water nog steeds 60 centimeter boven zomerpeiltegen 40 centimeter boven dat peil in het begin des vori- gen jaars. De pr(js der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ57,2esoort/50.50, per ft ton. 'sGRAVENHAGE. 4 Januarij. Door 'L. M. is aan den heer M. Henriqtiez Pimenfel, leeraar in de wis kunde te 's Gravenhage, vergunning verleend tol hel dragen der versierselen van ridder der orde voor wetenschappelijke en letterkundige verdiensten genaamd San Thiago, hem door den koning van Portugal geschonken. Tot burgemeester der gemeente Kapclle is benoemd de heer P. J. van der Mandere, en lot burgemeester der gemeente Markelo de heer A. L. Nilant, onder toekenning van eervol ontsla? als burgemeester van Vriczenveen. Tot raadsheer in hel prov. geregtshof in Noordhrabant is benoemd de heer mr. M. A. van den Acker, thans regler in de arrond.-regibank te Breda: en tot regter-plaatsvervangcr in de arrond.-regtbank te Middelburg de heer mr. A. J. van Deinsc, advocaat aldaar. Tot hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft is benoemd de heer dr. J. Bosscha Jr.aan wien tevens eervol ontslag is verleend als inspecteur van het middelbaar onderwijs, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Tol inspecteur van het middelbaar onderwijs is benoemd de hooglecraar d'. M. Salverda, met loekenning van eervol ont slag als inspecteur van hel lager onderwijs in de provincie Utrecht. Z. M. heeft goedgevonden de adjunct-commiesen bij de directie der ma rine le Willemsoord J. H. J. Schmidt en G. G. van de Sande, en den klerk bjj de directie der marine te Ilellevoetslnis li. F. van Eek te bevorderen tot commies, den eerste en den laatste te Hellevoetsluis en den tweeden te Amster dam en den heer J. P. van Reyn aan te stellen tot klerk bij de directie der marine te Willemsoord, alsmede den kapitein K. II. J. J. Hirschmann van het wapen der infanterie, op zijne aanvrage, op pensioen le stellen. Volgens het D. v. 's G. is het op uitdrukkelijk bevel van Z. M. den koning dat de schildwachtendie in deze gemeente worden uitgezettot nader order, van zonsondergang lot zonsopgang, met geladen geweren op trekkenterwijl de wachtposten bij de paleizen, hetzij ze oogenblikkelijk al dan niet bewoond zijn, de thesaurie des konings daaronder begrepen, ook bij dag zullen betrokken worden. Voorts heeft Z. M. persoonlijk ten behoeve der lakkeijen, die de nachtdienst hebben, eenige revolvers beschik baar gesteld. ENGELAND. LONDEN, 3 Januarij. De ijzerfabrikanten uit Monmoutshire en Zuid Wales hebben te Cardiff eene zamenkomst gehouden met afgevaardigden der werklieden, en de re denen uiteengezet, waarom zij hieven volharden bij de aangekondigde ver mindering der werkloonen met 10 pCt. Zij hebben aangeboden hunne boe ken over te leggen, ten bewijze dat zij, indien zij geen rcgtslrceksch verlies willen lijden, niet anders handelen kunnen. Later zou te Melhyr eene bjjeenkomst van werklieden gehouden wordenten einde dit voorstel der meesters te overwegen. Voorloopig is in het district alle arbeid gestaakt, en men rekent dat 60000 mannen en jongens zonder werk zijn. Een geestelijke, Vivian Henry Moyleis aangeklaagd van 200 actiën nagemaakt te hebben, ieder van 100 Hij heeft voor 10000 actiën ge kocht van een pas opgerigle maatschappij en alle lot nu toe noodige stor tingen gedaan, ten bedrage van 3500 Intusschen heeft bij zijn ledigen tijd besteed om 220 copiën tc maken en die te verkoopen. De koopers be merkten tot hun schade te laat, dat zij bedrogen waren; de geestelijke is gevangen genomen. De Engelsche gezant tc Washington heeft aan de regering berigt ge zonden betreflende de paardenziekte in Amerika. Het eerst schijnt zich de ziekte te hebben voorgedaan in Toronto, ongeveer 30 Sept. Spoedig daarna kwamen ook gevallen voor in de Vereenigde Stalen en zoo snel verspreidde zich de epidemie, dat zij in twee maanden zeils tot het zuidelijke Galveston in Texas was doorgedrongen. Tien dagen nadat het eerste geval in New- York was voorgekomen, waren er 40000 paarden door aangetast. In Was hington was niet één paard verschoond gebleven. FRANKBIJK. In betrekking lot de thans weder veel besproken verhouding van Frankrijk tegenover Italië en den Pauselijken Stoel, deelt de lndép. Be\«t een door denheer Thiers uitgesproken oordcel over deze quaestie mede. dat ook door de Köln. Zeit. voor authentiek wordt verklaard. De presi dent zou zich o. a. aldus hebben uitgelaten: Het kost mij moeite genoeg het aan weerskanten bestaande ongeduld te bedwingen, maar ik heb vast besloten de weegschaal niet te doen overslaan en zal niet terugdeinzen voor de vervulling mijner verpligtingen als hoofd van het Fransche gouver nement en als katholiek. Ik begrijp welke verpligtingen ik jegens het opperhootd der katholieke kerk te vervullen heb; ik weet wat aan Frank rijk jegens het opperhoofd van het katholicismus betaamt. Het heeft de on tevredenheid van Italië opgewekt, dat mijne regering bij het weder bijeen komen eener sedert vele jaren bestaande wetenschappelijke commissie een daartoe behoorend geleerde had opgeroepen. Ik geef toe dat ik pater Secchi niet zou opgezocht hebben, maar ik mogt hem niet buiten sluiten uit eene commissie, waarin zjjne geleerdheid hem geroepen had. Ik heb vast beslo- ten geene avontuurlijke politiek te volgenik zal hen niet navolgen di« Frankrijk buiten Europa hadden gesloten. Frankrijk bezit thans de sym pathie van het buitenland, ik streef er naar die te versterken. Ik zal de onafhankelijkheid van den H. Vader als opperhoofd der kerk handhaven, daar het welbegrepen belang van Frankrijk vordert niet alleen dat er vriend schappelijke betrekkingen met Italië onderhouden worden, maar ook dat de belangen van het opperhoofd der kerk worden geëerbiedigd. Ik gelooi niet van de gedragslijn, welke ik getrokken heb, te zijn afge weken. Ik zal een Fransch oorlogschip in de wateren van Civita Vecchia gestationeerd houden, ofschoon Oostenrijk, Portugal en de andere katho lieke mogendheden zulks niet doen; ik gelool echter dat de pligt der Fran sche regering gebiedt den H. Vader met gastvrijheid te ontvangen, wanneer hij meent aan zijne onafhankelijkheid verpligt te zijn ons om eene wijkplaats te vragen. Frankrijk is de oorzaak van Italie's eenheid, welke het wereldlijk gezag ten val bragthet is daarom meer dan eene andere natie verpligt jegens den Paus consideratie te gebruiken. Maar het schip, hetwelk ik gemeend heb voor den Paus beschikbaar te moeten stellen, moet geene bedreiging jegens de regering des konings van Italië zijn, het is het schip eener be vriende mogenheid. De heer Rochefort zal voorloopig nog hier blijven. Men had zijn naam gebragt op de lijst van hen, die naar Nieuw-Caledonië moeten vertrekken. De altesten zijner genecsheerendat hij de reis thans zonder levensgevaar doen kan, krvamen der regering niet voldoende voor, en zijn naam werd van de lijst geschrapt. Te St. Brieuc werd dezer dagen eene vreesselijke misdaad gepleegd. Zekere Douarin. een bekende dronkaard, voegde zijn zoon. die hem behulp zaam was in het ontladen van een wagen met visch, eenige scheldwoorden toe. Des avonds kwam dc zoon hierop terug, hetgeen den vader zoo woe dend maakte, dat hij een mes greep en zijnen zoon twee steken toebragt. die hem aan zijne voelen deden nederzinken. De 23-jarige jongeling is den volgenden dag overleden. De vader, die den zoon geen goed hart toedroeg, omdat deze meer dan eens in de bres sprong om zijne moeder voor mis handeling te bewaren, is gevangen genomen. BUTfiU II i. Il a». Dezer dagen is. naar men verneemt, door den keizer eene beslissing genomen in de volzendc quaestie. Door vele regimenten en andere troepen corpsen is aanspraak gemaakt op het ontvangen van zoogenaamde douceur- gelden. namelijk gratificatiën wegens het veroveren van stukken geschut, vaandels, standaarden, enz., in den jongsten veldtogt tegen de Franschen. Van al de ingediende aanvragen zijn slechts 4G als voldoend gestaafd be schouwd en dc daarvoor bestemde gratificatiën toegewezen. Het bedrag daarvan is 1DI70 dukaten. In eene te Bonn gehouden vergadering der katholieke vereenigingen werd besloten aan kardinaal Antonelli het volgend telegram te zenden: //De vcreeniging van Duilsche katholieken, lieden ten getale van eenige duizenden leden te Bonn vergaderd, verzoekt Uwe Em., den H. Vader bekend te maken met de gevoelens van diepen eerbied en dankbaarheid bij de katho lieken in Duitschlandwegens de woorden der allocutie van 23 December." Baron Böselager liet dien avond het telegram aan het telegraafbureau be zorgen en ontving vandaar den volgenden morgen berigt dat het bij het bureau te Keulen was aangehouden. Bij onderzoek vernam hij, dal men le Keulen het telegram naar Berlijn had overgeseind, met verzoek om berigt of het naar Rome mogt overgeseind worden. Uit Lippsladt wordt medegedeeld dal aldaar op 27 December, toen prof. Michelis daar was teruggekeerd om de eenige dagen vroeger gestaakte voor dragten te hervattende bevolking zich rustig heeft gehoudenen, zooals de Bank- und Hand.-Zeit. zich uitdrukt, van dezelfde kansels, van waar men des Zondags te voren den heer Michelis had afgeschilderd als een zendeling des duivels, werd nu den raad gegeven om voor hem te bidden. De wond, hem eenige dagen vroeger door iemand uit de opgeruide menigte aan het hoofd toegebragt door middel van een steenworpheeft gelukkigerwijze geen nadeelige gevolgen gehad. Men meldt uit Homburg dat op den 91"1 dezer daar een algemeene vergadering van actionarissen in dc thans gesloten speelbank zal worden gehouden. Drie van de voornaamste regtsgeleerden te Parijs zijn uitgenoo- digtl tot bijwoning dier vergadering. Het doel is zoodanig protest tegen de sluiting van de speelbank en de opheffing der concessie in te die nen bij de Duitsche regering, dat deze zich zal gedwongen zien, een hooge schadeloosstelling te verleenen aan de actionarissen. Men houdt zich over tuigd van het vruchtelooze der met zooveel ophef aangekondigde poging. INGEZONDEN. Bij de publieke aanbesteding tc Warmond, dd. 27 December jl.werd het werk eener nieuw te bouwen kerk aldaar door hh. kerkvoogden ge gund aan C. Alkemade Jr.aannemer te Noordwijk. Volgens afspraak zoude die aannemer den volgenden dag met zijne borgen komen ten einde het proces-verbaal te onderleekenen en het bestek voor echt te erkennen. Den volgenden dag verscheen Alkemade, doch zonder borgen en wel met hel nederig verzoek dat hh. kerkvoogden het zoude mogen behagen hem zijn ontslag te geven, aangezien hij volgens overgelegde rekening bewees zich geheel te hebben misrekend, en dientengevolge bij niet-inwilliging van zijn verzoek grootc schade zoude lijden. Na eenige beraadslagingen werd daaraan dan ook bereidwillig voldaan en daarop het werk gegund aan A. Tegelaar, metselaar, wonende le Warmond, als volgende op den minsten inschrijver, genoemden Alkemade, voor de som van ƒ23945, die zich die opdragt heeft laten welgevallen. Warmoxd, 3 Januarij 1873. Te Leiden ter Boekdrukkerij vau J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5