bij de regering al ol niet het plan bestond het geheele Ruïne-plein te be bouwen. Zoo zij het geheele plein wilde innemenzou zij zeer zeker be zwaar inbrengen tegen de gestelde reserve. De heer Seelig vroeg daarop wat er nu zou worden van de aanvrage van den heer Wiggers van Kerchem. De voorzitter zeide dat aan dien heer kennis zou worden gegeven van het genomen besluit; dat eenc beslissing was verdaagd en dat dus zijn verzoek werd aangehouden. i De voordrag! betrekkelijk de oprigting van een schoollokaal op het ter rein van de Baaihal gaf mede tol uitvoerige discussie aanleidingwegens hel daarbij gevoegde voorstel van de commissie van financiënom de kosten van deze school niet te vinden door verkoop van kapitaal, maar die, te gelijk met de kosten der tusschenschool en van het inrigten van een school- lokaal op de Oude Vest tot bewaarschool, te dekken door eene leening, ten einde op die wijze de zekerheid te hebben dat de bedoelde gelden weder langzamerhand in de gemeentekas zullen terugkeeren. De heer de Fremery bestreed dit voorstel, uithoofde men. zijns inziens, voor kapitaal dat men ver kocht, weder eene andere bezitting, eene school, in de plaats kreeg. De heer Buys verdedigde uitvoerig het rapport der commissie, dat door den heer de Fremery aan eene critiek was onderworpen. Hij kon er niet toe komen een schoolgebouw met een rentegevend kapitaal gelijk te stellen. De heer Seelig verklaarde zich mede tegen het sluiten eener leening, aangezien de geld markt thans niet gunstig was. De heer Hartevelt hechtte daar niet veel aan, aangezien bij het aangaan eener leening door de stad kapitalisten gaarne hun geld tegen 5 pCl. daarin geplaatst zoudeu zien. De heer Dercksen w as noch voor verkoop van kapitaal noch voor eene lecning, voor het bouwen eener school. Ten slotte werd het voorstel van burg. en weth.betref fende het bouwen der school enz. met 18 stemmen tegen 1 aangenomen, en vervolgens de gestelde vraag: zal het gebruikte geld, bij nader te bepa len termijnen, weder in de gemeentekas teruggebragt worden, met 10 tegen 9 stemmen toestemmend beantwoord De leden der commissie van financiën hadden te kennen gegeven dat zij minder hechtten aan eene leening, bijal dien zij maar de zekerheid hadden dat het gebruikte kapitaal in de kas terugkeerde. Een voorstel van de commissie, om den bovenbedoelden termijn op 25 jaren te stellenwerd aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. De voorzitter had dien termijn op 33 jaar willen stellen. Op het verzoek van P. Schouten en Zoon, tot het leggen van een spoel- vlotje in den Ouden Rijn, werd afwijzend beschikt; dat van VV. lloogen- slraaten, tol het maken eener kolklozing in de Kerksteeg, werd toegestaan. Op het verzoek van J. van der Tas, ter bekoming van eene strook gronds in de Conscientiestraatw aartegen de commissie van financiën zich had verklaard, werd met II tesen 8 stemmen eene gunstige beschikking genomen. Over de voordragt betreflende de herstelling van de raadzaal waren de gevoelens zeer verdeeld. Burg. en weth. wilden die zaal in den tegenwoor- digen vorm restaureren, de commissie van financiën wilde het Gobelin behangsel verkoopen en de zaal in meer modernen stijl herstellen. De com missie, bleek nil, had dit voorstel alleen gedaan uit een financieel oogpunt, omdat zij geloofde dat de kosten der herstelling wel zouden gedekt worden door den verkoop van hel Gobelin-behangsel. De heer Dercksen streed krachtig voor het behoud van den antieken vorm der zaal; ook de hh. Stoflèls en de voorzitter verklaarden zich daarvoor. De hh. lvrantz en van Ontcren waren meer voor eene moderne restauratie; de laatste vond zelfs hel gobelin-behangsel zeer leelijk. De heer Seelig deed het voorstel nu nog geen besluit te nemen, maar eerst te onderzoeken welken prijs men wel van het behangsel zou kunnen maken. Omdat daaraan eene openbare te koop aan bieding zou verbonden zijn achtten velen dit beneden de waardigheid dei», gemeente. Er verklaarden zich dan ook 3 stemmen voor en 16 tegen. Met voorstel van de commissie van financiën werd vervolgens met 12 tegen 7 stem men verworpen, en dat van burg. en weth. met 15 tegen 4 stemmen aangenomen. De voordragt tot verkoop van het slads-jagt werd vervolgens goedgekeurd. Bij de behandeling van het verzoek van J. Essers, om in het genot te blij' ven van de toelage hem vroeger verleend voor het doen der aannemingen wegens policie-overtredingen, waarop afwjjzend was geadviseerd, werd door den heer Cock het voorstel gedaan den verzoeker in het genot dier toelage te laten, welk voorstel met 17 tegen 2 stemmen werd aangenomen. Voorts werd op het verzoek van de typographische Vereeniging LourensJz. Coster, om hel kosteloos gebruik van de stads-gehoorzaal op 13 Jan. aanst., en op dat van J. J. Werner, om schadeloosstelling wegens het opheffen zijner heirekking van leeraar aan de meisjesschool le kl.afwijzend beschikt. De eerstgenoemde beslissing werd genomen met 11 tegen 8 stemmende tweede met algenieenc stemmen. De voordragt om de administratie der gast- en leprooshuizen nog na I Jantiarij te laten voortduren werd goedgekeurden daarna onder dankbetuiging voor de bewezen diensten eervol ontslag verleend aan den geneesheer van hel Caccilia-gasthuis. Die geneesheer heeft zich wel willend bereid verklaard zijne diensten le verleencn, zoolang die nog mogten worden vereischt. Door hel kics-collegie der Ned. hervormde gemeente alhier is heden tol predikant bij die gemeente beroepen ds. E. C. Segcrs, pred. bij de Waal-, sche gemeenie te Groningen. - Mevr. Monbelli werd lieden middag, door een eerewacht van studenten, feestelijk de stad binnengeleid. Door het zeldzaam schoone winterweêr uitge loktbevond zich een tal van wandelaars langs den wegende straten, waar de trein moest heenkomen. In een rijtuig met vierspan de paar den getooid met de nationale (Spaansche) kleuren der gevierde zangeres werd mevr. Monbelli, na de ontvangst, voorafgegaan en gevolgd door een zestal uitstekend bereden ruiters, in korten dral langs Rapenburg en Breed- straat naar het hotel Verhaaff geleid. De wijze, waarop de cavalcade werd geleid en uitgevoerdwas niet alleen eene algemeen toegejuichte en gepaste hulde door leden van het Leidsche studenten-corps aan de talenten van mevr. Monbelli gebragtmaar was ook door hare onberispelijke uitvoering dat corps ten volle waardig. Heden avond zal aan mevr. Monbelli door de studenten eene serenade wor den gebragt en een souper bjj van Hoogenstraaten worden aangeboden. Bij kon. besluit van 22 December jl. zijn benoemd de leden der genees kundige raden: Voor Zuidholland zijn als zoodanig benoemd de hh. dr. M. F. Onnen, te Dordrecht; dr. G. Ph F. Groshans, hoogleeraar te Rotterdam; J: Thorn Leeson, heel- en vroedmeester te Ter Aar; J. C. Th. Vigelius, apotheker te 's Gravenhageen tot plaatsvervangende leden de hh. dr. J. N. Ramaer, te 'sGravenhage; d'. P. J. A. II. Vermeulen, te Delft; J, C. Uuys- man, apotheker te Brielle; A. C. Cramer, apotheker te Rotterdam. De wis- en natuurkundige afdecling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar eene gewone vergadering houden. De nieuw benoemde minister-resident in Japan, mr. W. von Weckher- linheeft bekend gemaakt, dat hij voor hen, die hem, vóór zijn vertrek, wenschen le onderhouden over zaken het Nederlandsch gezantschap in Japan betreflende, zal te spreken zijn aan hel ministerie van buitenlandsche zaken van 5 tot en met 11 Januarij aanst. dagelijks van voormiddags 10 tot na middags 3 ure. Te Nieuwe Diep zou dezer dagen een matroos van bet wachtschip afgestraft worden met slagen. Alles was voor deze strafoefening gereed ge maakt, doch toen men den man uit zijn cel wilde halen, vond men hem dood; hij had door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Dingsdag morgen is de 2d® trein van Arnhem naar Zutpben opeenigen afstand van het station Bruminen gederailleerd. Ofschoon de sloom reeds was afgesloten en de trein niet zeer snel meer liep, werkte de locomotief toch nog eenige passen door het grind, en viel toen geheel op zijde. De eerste twee wagens leden iets, de overige niets, en de passagiers zijn er met den schrik afgekomen. -■ De persoon die gevankelijk naar Deventer was overgebragt, als ver dacht van in den nacht van 12 op 13 dezer den rijksveldwachter en opzie ner der jagt Beekhuizen, onder Markelo, door een geweerschot zoodanig te hebben verwond, dat hij in levensgevaar verkeerde, is heden op vrije voeten gesteld. Een heer te Kamperland, Maandag 11. op de jagt zijnde, had het onge luk dat bij het overspringen van een sloot zijn geweer afging. Het schot trof den hem vergezellenden drager, die daardoor werd gedood. De onge lukkige laat eene weduwe in hoogst zwangeren toestand en 5 nog jeugdige kinderen na. Nabij Gorredijk had dezer dagen een treurig voorval plaats. Een schipper, die met turf op Sneek vaart, was met zijn vaartuig voor den wind, doch tegen stroom zeilende, toen de zoon over boord sloeg. Onmid dellijk sprong de vader hem na, om eene poging tot redding te wagen. De vrouwdie zich in het vooronder bevondhoorde iets in het water vallen en riep naar boven wat daar gevallen was. Toen er geen antwoord volgde, kwam zij alras tot de vreeselijke ervaring, dat vader en zoon verdwenen waren. Eenigen tijd later werden dan ook beiden levenloos uit het water gehaald. Naar men uit de Veenkoloniën in Groningen meldt is, even als in het vorige jaar. de windhandel in aardappelen aldaar reeds in vollen gang. De commissionairs van de fabrikanten van aardappelenmeel en van moutwjjn koopen in voorkoop het gewas van 1873 op tegen 1.05 per hectoliter, te leveren vóór medio September, tegen ƒ1.15 om te leveren vóór uil. Septem ber en tegen ƒ1.25 om te leveren vóór uit. October van het aanstaande jaar. 's GRAVENHAGE, 27 December. Door Z. M is als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend de bronzen medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept 1855, en een lof- lelijk getuigschrift aan H. Cornelisse, te Amsterdam, wegens het redden van een kind uit hel water aldaar op 3 Sept. jl. Door Z. M. is vergunning verleend aan den soldaat C. Fuchs, van het koloniaal werfdepot, bestemd voor de dienst hij het leger in Oost-lndië, tot hel dragen der Duilsche herinneriugsmedaille. ingesteld voor het deelne men aan de krijgsverrigtingen tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Tot procureur bij de arrond.-regibaiik te Brielle is benoemd de heer m'. J. D. Veegeus, te 'sGravenhage. -- Aan den heer mr. F. A. H. von YVeckherlin is op zijn verzoek eervol ontslag verleend, uil zijne betrekking van adjunct commies bij het departe ment van financiën. Tot boden bij het dep. van binnenlandsche zaken zijn benoemd J. J. Schamper en J. P. Kalfl. Z. M. heeft goedgevonden den luit. ter zee le kl. D. J. A. D. van der Steen, op zijn verzoek, wegens ligclfaamsgebrekenop pensioen te stellen, en te bevorderen tot luit. ter zee le kl. den luit. ter zee 2' kl. It. T. du Cloux. De luit. ter zee 2e kl. R. E. van der Loeff, geplaatst bij het kon. insti tuut voor de marine te Wiliunsoord, wordt op non-activiteit gesteld, en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. C. J. de Jong; voorts wordt de luit. ter zee 2e kl. W. A. Cambier geplaatst aan boord van het stoomschip F alk. Z. M. de koning wordt morgen, des avonds ongeveer 6 ure van het Loo in de residentie terug verwacht. De minister van binnenlandsche zaken zal morgen geen gehoor verleencn. Door de eerste kamer der staten-generaal zijn aangenomen de ontwer pen heden aan de orde gesteld. Tegen morgen ten een ure is aan de orde gesteld de wet op de middelen en hoofdstuk l der staatsbegrooting 1873, zullende daarna eene beslissing worden genomen omtrent het tijdstip van de behandeling der overige wets-ontwerpen. In den afgeloopen nacht is alhier, na eene korte ongesteldheid, over leden mr. H. F. baron van Zuylen van Nyevelt, lid van gedeputeerde staten van Znidholland. - Zijn nu de moordenaars gevat of niet? Ziedaar de vraag, die sedert Maandag op aller lippen zweelt, en tot dusver door niemand met zekerheid is kunnen worden beantwoord. Wel loopen er geruchten, wel weet ieder wat nieuws te vertellen, wel spreekt men van nieuwe arrestatien, van ge deeltelijke bekentenissen, maar het zijn en blijven geruchten, die nog door niets bevestigd veeleer van allen grond ontbloot schijnen le zijn. De com missaris van policie Beukmanmet de beide inspecteurs llardcnberg en Mertz. die Maandag ochtend, naar men zeide vergezeld door een derden persoon die meer van de zaak wist, uit de residentie vertrokken waren, om verdere onderzoekingen en nasporingen in het werk te stellen, teneinde de waarschijnlijke helers der gestolen goederen op het spoor te komen, zijn, na zich in Noord- en Zuidbrabaut in verschillende steden te hebben opge houden, Dingsdag avond alhier teruggekomen, zonder echter, naar het schijnt, iets van belang ontdekt te hebben, dat in deze duistere zaak licht kan verspreiden Dit moet men althans aannemen, wanneer men weet, dat de instructie nog steeds voortduurt, dat er nog steeds meer personen wor den gehoord, dat door personen, die het kunnen weten, gelooid wordt dat zeer spoedig door de raadkamer beslist zal worden omtrent het al of niet in verzekerde bewaring houden der beide verdachte personen. Gisteren en eergisteren heeft er in de woning van de J. eene huiszoeking plaats gehad maar hoewel men zelfs den grond heeft opgebrokenschijnt deze tot gcencr- lei te resultaat hebben geleid. Schijnt er dus op dit oogenblik een stilstand in de zaak te heerscheneen enkel feit is soms reeds voldoende om het bijster geworden spoor terug te vinden. Dat dit der policie moge gelukken is voortdurend aller wcnsch. Gisteren hebben in het huis van burgerlijke en militaire verzekering de beide van den dubbelen moord en den diefstal verdachte personen een verhoor ondergaan bij den nieuw benoemden regter-commissarisden heer jhr. mr. J. J. de Ia Bassecour Gaan, waarbij de heer officier van justitie Jhr. mr. W. M. de Brauw tegenwoordig was. De personen in hel begin dezer week door de policie alhier aangehou den en naar liet huis van arrest gebragt, onder verdenking van poging tot inbraak te hebben gepleegd, in eene woniug op den Loosduinschen weg. zijn gisteren op vrije voeten gesteld.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2