BUITENLANDSGUE BERIGTEfL PER TELEGRAAF. Te Rotterdam is Vrijdag avond aan den Haringvliet gezonken de stoomboot De Landbouw, beladen met 900 zakken guano. Men zal trach ten de lading te lossen en de stoomboot te liglen. Te Amsterdam is Zaturdag 11. op de Brouwersgracht, waar men bezig was met het ophijschen van tabak, het hijschtouw gebroken, met dat ge volg, dat het vat naar beneden stortte en neerkwam op een voorbijgaanden man, die eenige oogenblikken daarna overleed. Te Apeldoorn had dezer dagen een werkman in een zaagmolen, Rou- wenhorst genaamd, gehuwd en vader van een talrijk huisgezin, hel ongeluk aan een der raderen zoodanig met zijne kleederen vast te raken, dat hij er verscheiden malen door werd medegeslenrdmet het gevolg, dat hij een arm op twee plaatsen gebroken en zijn been zwaar gekneusd heelt, terwijl men voor inwendige kneuzingen zeer bevreesd is. 'sGRAVENHAGE, 23 December. Aan den heer 11. A. J. van der Speck Obreen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Woubrugge. Z. M. heeft bij den provincialen staf benoemd tot luitenant-kolonel, den majoor W. Reinalda, provincialen adjudant in Gelderland. Woensdag en Donderdag aanst. zullen de gewone audientiën van de ministers van justitie, van financiën en van oorlog niet plaats hebben. In de zitting van de tweede kamer van heden is de wet op de mid delen met algemeene stemmen aangenomen. Het is ecne daadzaak, dat de politie heden nacht, omstreeks twee nre, J. de J. en W. de G.de vermoedelijke daders o( medepligtigen van den dubbelen moordonlangs hier gepleegdvan het bed geligt en onmid dellijk naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering heeft overge- bragt. Zij waren woonachtig op den Z. O. Buitensingel en den Visschcrsdijk lutusscheu worden de nasporingen voortgezet. Hel belang der justitie brengt niet mede hier in bijzonderheden te treden over de gronden, die tol deze arrestatie hebben gevoerd. Toevallige omstandigheden moeten er toe hebben geleid dat de politie grond heeft gevonden tot de voorloopige arrestatie der twee bedoelde personen. Gisteren nacht hebben twee manspersonen getracht op eene hofstede op den Loosduinschen weg in te breken. De wakkere boer, gerucht hoorende, nam terstond een geweer ter hand en trachtte dit op de inbrekers te lossen; zij kozen echter onmiddellijk het hazenpad en liepen naar den Haag. alwaar zjj gisteren avond door onze policie op berigt van den burgemeester van Loosduinen in verzekerde bewaring zijn genomen. Ten half twee ure heden namiddag barstte een felle baand uit ten huize van een handelaar in petroleum op de l'aveljocnsgracht alhier. De brand schijnt in den kelder te zijn aangekomen, vermits de vlammen daarin hevig woeddener uitsloegen en een vreesselijke stiklucht verspreidden zoodat het bijna onmogelijk was in de nabijheid te komen, ten einde blusch- middelen aan te wenden. Spoedig werd door de buren een groot aantal emmers met water in de steeds grootcr wordende vlammen geworpen, die zich reeds aan de tweede verdieping begonnen mede te deelen. Door de krachtig! aangewende hulp slaagde men er echter in verdere [verspreiding te voorkomen, zoodat het voor de inmiddels aangerukte brandspuiten gemak kelijk viel den brand voor goed te blusschen. De brand schijnt veroorzaakt te zijn door het te fel stoken van een kagchel, waardoor zekere hoeveelheid peiroleum moet hebben vlam gevat en toen de verdere vaten, in den kelder geborgen, zijn aangestoken. Niet het minst hebben tot stuiting van het vuur bijgedragen eenige kloeke jongelingen, waaronder een weesjongen, die zich op de meeste gevaarlijke punten begaven; door hunne hulp werden zeker verdere onheilen voorkomen. Het grootste gedeelte der woning is door de vlammen vernield. De haringvangst, die dit jaar bij lang zoo gunstig niet was als in 1871. is te Scheveningen thans afgeloopen. De vloot bestond dit jaar uit 161 bommen, elk bemand met acht koppen. De gezamenlijke vangst dier vaartuigen bedraagt 32,447 300 sluks sleurharing, waarvan de besomming is geweest ƒ531,170. De hoogste prijs, besteed voor den vollen steurharing, was 38.50 het duizendtal; de Iaags'.e prijs tO. De hoogsie prijs voor de ijle ƒ21, en de laagste 8. Drie pinken hebben 6, drie en veertig 5, een en zeventig 4, een en veertig 3; twee 2 en een pink 1 reis gedaan. Voor het vervoeren van den haring van boord naar den afslag en naar de bokkingrookerijen werden 4635 wagens en karren vereischt; elke vracht komt op ƒ2.20 te staan; zoodat dit vervoer 10197 kostte. ENGELAKA. LONDEN22 December. Het Daily News deelt mede dat de roomsch-katholieke priesters, welke zitting hebben in het bestuur van openbare scholen, zich blijven verzetten tegen het afstaan hunner bevoegdheid tot het ten allen tijde ontslaan der onderwijzers, onder vervulling van welke voorwaarde alleen zij genot kunnen hebben van een aandeel in de door het parlement be schikbaar gestelde sommen voor de verhooging der onderwijzerslraclemen- tcn. Zij hebben een gemeenschappelijk protest bij de commissie voor het lager onderwijs ingediend, waarin zij legen deze voorwaarde opkomen en de overtuiging uitdrukken dat de genomen maatregel, wel verre van aan de billijke eischen der katholieken te gemoet te komenintegendeel strekt om de grieven hunner geloofsgenooten tegen de bestaande regeling van het lager onderwijs te vermeerderen. F R AIV K it IJ K. Het toegeven door den minister van binnenlandsche zaken aan den eisch der clericale partijwat betreft het ontslag van den maire van Nan tes, Leef! de republikeansche partij zeer geërgerd. Hel bureau der republi- keinsche linkerzijde heeft een zijner leden naar den minister afgevaardigd, ten einde hem opheldering te vragen. De minister heeft geantwoord dat hij de interpellatie, die lot een verbitterend debat aanleiding zou hebben gegeven, in de kamer wilde voorkomen; want zoo zij werkelijk plaats had gehad, dan zou het moeite gekost hebben den heer Doniol, den republikein- schen prelect, te redden. Hij dacht dus in deze verstandig gehandeld te hebben. Men verneemt dat de sub-commissie uit de commissie-Dufaure, aan welke een onderzoek naar de regeling der betrekkingen tusschen de be staande staalsmagten is opgedragenin beginsel besloten heeft dat aan den president der republiek bij de nadere regeling der ministeriële verantwoor delijkheid zekere praerogativen behooren geschonken te worden, als waar borgen tegen mogelijke verkeerde beslissingen van de nationale vergadering. Op voorstel van den heer Richard zal de sub-commissie daartoe in de eerste plaats in overweging nemen het verleenen van het regt van opschortend veto, in de tweede plaats de instelling eener tweede kamer. Het water der Seinena den lioogsten stand te hebben overschreden, die het in deze eeuw bereikteis gelukkig weder gezakt. De minister van binnenlandsche zaken heeft den prefect der Seine eene som van 3000 fr. toegestaan, om daarmede de slagtoffers van den wa tersnood te Ivry te hulp te komen. Naar men verneemt hebben de barakken in de nog bezette departe menten door de aanhoudende regens zoo veel geledendat zij grootendeels onbewoonbaar zijn geworden. Dien ten gevolge zal een gedeelte der Duit- salie troepen weder bij de ingezetenen gehuisvest moeten worden. ITALIË. Uit Rome meldt men aan hel Journ. des Déb. dat het in comité- generaal der kamer van afgevaardigden aangenomen votum betreffende de Jezuïten-orde de regering in groote moeijelijkheden brengt. Het votum, bij het onderzoek van het wets-ontwerp betreffende de kerkelijke corporatiën uitgebragt, luidde als volgt: »De kamer, zich onthoudende een oordeel uit te spreken over den inhoud van het tweede artikel der wet, verklaart dat het generalaat der Jezuïten-orde en die orde zelve beliooren opgeheven te wordenen werd na eene stormachtige discussie aangenomen. Alle minis ters stemden tegen, doch alle afgevaardigden uit de stad en de provincie Rome stemden voor. De wijziging van het wets-ontwerp in den geest van dit votum zou de regering zoowel binnenslands als ten aanzien der andere mogendheden in groote moeijelijkheden brengen. Eene opheffing der Jezuïten-orde en van haar generalaat zou de Jezuïtcn tot martelaars maken en de Paus zou terstond voor den generaal der orde ruimte maken in het Vaticaanvan waaruit eene nieuwe en krachtige agitatie door de gcheele katholieke wereld zou worden onderhouden. Het ministerie zou daarom aan den wensch der kamer niet kunnen toegeven; het kon niet anders doen dan óf het votum te beschouwen als eene politieke nederlaag, het wets-ontwerp op de kerkelijke corporatiën intrekken en aftreden, óf den koning voorstellen de kamer te ontbinden. Uit Venelië wordt melding gemaakt van den diefstal van een schilderij van Titiaan, den apostel Paulus voorstellende, welke in den nacht van 8 op 9 December in de kerk van liet dorp Castetta Rogandenólo, gemeente St. Sioz, moet gepleegd zijn. Behalve dit stuk, hetwelk van groote waarde is, hebben de dieven nog drie schilderijen, van minder waarde evenwel en van onbekende meesters, medegenomen. DVITICHLANO. Het te Berlijn gevestigd uitvoerend comité der vereenigingen voor vrou welijke industrie heeft zich tot den bondsraad gewend, met verzoek voor schriften uit te vaardigen, waardoor vrouwen in staat worden gesteld zich aan het apothekersvak te wijdendaar er tegenwoordig in de kleine sleden en ten platten lande gebrek heerscht aan provisoren en apothekers bedienden. Naar men uit Genève meldt zouden de liberale katholieken aldaar pogingen aanwenden om de benoeming van Hyacinlhe tot pastoor, als op volger van Mermillod, te verzekeren. De pauselijke curie zou echter in overweging hebben genomen aan de zaak van pastoor Mermillod een einde te maken, door hem den titel te geven van bisschop van Lausannewaardoor hij, naar het oordeel der curie, aan het hoofd der katholieke kerk te Ge nève zou kunnen blijven. VVEENEN, 22 December. Graaf von Beust zal een langdurig Kersverlof te midden van zijne familie, nabij Weenen, doorbrengen. LONDEN, 23 December. Daily News meldt in eene dépêche uit Weenen van heden dat graaf von Beust, die daar verwacht wordt, een onderhoud met graal Andrassy hebben zal. WEENEN. 23 December. Met betrekking tot den brief dien de hertog de Gramont aan de Correspondance europ. geschreven heeft, en waarin hij verklaart dat Oostenrijk zijne hulp aan Frankrijk beloold zou hebben in den oorlog legen Pruissenzegt de Neue freie Presse dat de hertog in eene dwaling verkeert. ROME, 22 December. De heer van der Hoeven, de nieuwe vertegenwoor diger van den koning der Nederlanden bij het hof van Italië, is hier aan gekomen. Naar men verzekert heeft de prefect van het apostolisch paleis aan de clerikale bladen .zijn verlangen te kennen gegeven, dat zij zich aan de voorafgaande censuur onderwerpen, overeenkomstig de Pauselijke wetten; de meeste van die bladen zouden dit hebben geweigerd. HVGEZONDEA. Geachte lezer of lezeres 1 Verplaats u met mij eenige maanden verder en in het nieuw Academisch Ziekenhuis te Leiden. N Wij doorloopen de zalen en overal ontsnapt ons een uitroep van bewon dering bij het zien van de netheid, doelmatigheid en orde die hier in en

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2