LEIDSCHE COURANT. 1872. N\ 304, DINGSDAG 24 DECEMBER. BINNEN LAN DSCH E BEKIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jOars f 3.franco p.p. /3.50/ met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2X0 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.-—iedere regel meer 25 cents. Advertentfën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditïe-Kantdor van Advertentiën te Hamburg hibeckFrankfort a. M.t Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, WeenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallet», Gonève en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 62 blad 74) der Handelingen van den Gemeenteraad. Uithoofde van het Kersfeest, wordt Woensdag-avond en Donderdag-avond deze Courant niet uitgegeven. LEIDEN, 23 December. Met genoegen vernamen wij dat de zeer eerwaarde heer J. Glazen maker, pastoor bij de oud-bisschoppelijke clerezy alhier, op 21 dezer gedach tenis vierde van zijn 40-jarig priesterschap, .lammer dat de feestvreugde, waarvan hij op gisteren zoo gaarne tegenover zijne geliefde gemeente ge tuigenis wilde afleggen, door 'smans ongesteldheid eenigermate is verstoord geworden, ofschoon dit niet belet heeft dat hij zeer vele bewijzen van liefde en •belangstelling zoowel van zijne gemeenteleden, als van den kant zijner vele protestantschc vrienden heeft mogen ondervinden. Moge hij wel dra tot nut en zegen voor velen zijn dienstwerk met denzelfden ijver her vatten als hij. tol hiertoe in zijne verschillende betrekkingen als aartspriester van Rijnland en Delfland, als kanunnik en provisor van het bisdom van Deventer enz.aan den dag heeft gelegden waardoor hij zich -het vertrou wen en de liefde van allendie hem in zijn bcminnelijken omgang hebben leeren kennenheeft weten waardig te maken. Bij de heden door heeren curatoren der hoogeschoof gehouden aanbe steding van het onderhouden van en het doen van cenigC herstellingen aan de gebouwen der hoogeschool alhier, gedurende het jaar 1873, zijn de vol gende inschrijvingen gedaan: A. Verhoog ƒ11343; Hasselbach ƒ11206; Kapteyrt den Bouwmeester ƒ11112 P. van der Kamp 10988; I. H. Carlier ƒ10629 W. L. Leget ƒ10449. De raming bedroeg ƒ11000. In den schouwburg had Zaturdag avond de jaartijksche openbare les eh prijsutldeeling plaats van de burger-zangschoolopgerigt door het Leidscbe depart, der maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Benevens de ouders en betrekkingen der leerlingen, die ruimschoots van de aangeboden gelegenheid hadden gebruik gemaakt om deze openbare uitvoering en prijsuitdeeling bij te wonenwaren er tegenwoordig een groot aantal belangstellenden m het onderwijs te dezer stede, alsmede deputaliën van het stedelijk bestuur, het bestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen de commissie der volksvoorlezingen, de maatschappij voor toonkunst, de Leidsche zangvereeniging en de zangvereeniging Caecilia. De schouwburg was dan ook haast te klein om allen te bevatten. Het programma was volgenderwijs zamengesteld: voor de 41"klasse; Oefe ningen in Solfèges, id. tweestemmig, van Worp; Lofzang, van Reichardt; Avond zonlicht, van NSgeli; Zangerslied, vanlliller; allen tweestemmigVroeg op. van WorpTevredenheidvan NeefeZomerliedvan Schulz. Voor de 3Jt klasse Tweestemmige Solfèges in de mineur-toonladder, van Worp; Avondliedje, van Binck; Waar liefde woont, Looft den Heer, De leeuwrik, van Worp; De maan, De eik, Leliën der dalen, Oudejaars-avond, Deloteling, vanR. 11 oil; De Schepper, van Fine; Gelukkig door tevredenheid, van Zeiter; en Lofzang van Finek; allen tweestemmig. Voor de 2deklasse: Sonnenblickeim Winter, Der Morgen ist erwacht, Der traiimende See, Dein Sargistaus demStamm der Eichen, Lob des Frühlings, van C. Reinecke; ImFriililing, Die Libellen, Frühlingr van Bargiel; Waldandacht, MorgenwanderungO! Welt, wie bist du sclïönvan F, Abt; allen driestemmig. De uitvoering van het programma was allerliefst. Die talrijke, heldere kinderstemmen maakleü op den toehoorder een eigenaardigen aangenamen indruk. Frisch en krachtig zong het. jonge net uitgedoste volkje de uit nemend goed ingestudeerde liederen met een juistheid en gemak, die ten volle bewezen dat het onderwijs niet alleen aan eene alleszins bekwame, maar ook ijverige leiding is opgedragen. Reeds meermalen is er gewezen op de flinke resultaten die dit onderwijs voor Leiden oplevert en niet genoeg kan dit worden erkend, opdat zoowel bcsluurderen als onderwijzers de voldoening smaken dat hunne zorgen en moeite, aan dit onderwijs gewijd, worden op prjjs gesteld. De heer Van de Pavord Smitsals commissaris der zangschool, deelde, alvorens tot de prijsuitdeeling en bevordering werd overgegaanmede welke de maatstaf was die tot het toekennen van belooningen had geleid. Op tweeërlei wjjze werd de jjver aangemoedigd, Eerstens door overgang tot eene lioogere klasse, waartoe slechts na naauwgezet onderzoek, in overleg en met voor* lichting der onderwijzers, werd overgegaan, en ten tweede door het toekennen van prijzen en eervolle vermeldingen. Van het gedrag, de vlijt en het gere geld bijwonen der lessen werd aanteekening gehouden en in verhouding van het aantal goede aanteekeningen prijs en eervolle vermelding toegekend. Zij die zonder reden of kennisgeving aan den onderwjjzer de school verzuim den ontvingen noch prijs noch eervolle vermelding. Met den aanvang van het volgende jaar zjjn bevorderd: Van de 4" tot de 3e klasse, (meisjes) l. L. Paters, G, T. Bos, M. A. Planjer, M. W. Terburgh, A. Helder, M. A. Schmier, T. M. E. Levedag, l. M. Greevê, B. J. A. Noordijk, E. M. Meijeraan, J, H. Meijeraan, A. L. Wood, G. A. Bock, J. van Biel, T. Middelkoop, IL Damen, II. van Eyk van Voorthuysen, (jongens) J. H. Rogge, C. Schmier, L. Springer, A. Cat- tel, H. J. M, Proof, W. F. M. Weebers, C. L, Rümke, M. Rijk, H, W. Witte, P, G, Wassenaar, J. P. Wassenaar, H. J. van Nouhuys, D. H. Ter burgh, L. P. H. Smulders, J. Smit, J. F. Smit. Van de 3tot de 2e klasse, (meisjes) E. H. Felix, M. G. Godefroy, J. M. van der Kaay, G. E. M. Blankwaart, M. H. van den Upwich, J. A. Ileintz, P. C. S. de Balbian, J. E. Bodbard, Gr. A. Werst, M. J, G, Stokhuizen, M. S, Borgerding, C. A. J. Sanders, E. L. C. Lempers, A. M. Lempers, A. P. J. C. Keuls, M. S. Brockveld, C. M. Dee, E. J. Oudslioorn, M. C. Slothou wer, F. C. VrugginkP. F. Duyverman, C. W. Renaud, (jongens) W. A. Schmier, H. L. de Haas, C. H. Dee. Aan de volgende leerlingen werden prijzen uitgereikt: 4' klasse, aan (meisjes) J. L. Paters, C. F. Bos, M. A. Planjer, M. W. Terburgh, A. Helder, M. A. Schmier, B. Levedag, E. M. Meijeraan, J. H. Meijeraan, C. A. Bock, 11. van Eyk van Voorthuysen, (jongens) L. Sprin ger, W. F. M. Weebers, H. W. Witte, P. G. Wassenaar, i. P. Wassenaar, J. Smit. J. F. Smit. 3C klasse, aan (meisjes) M. G. Godefroy, J. M. van der Kaay, P. C. S. de Balbian, J. E. Rodbard, M. J. C. Stokhuizen, A. P. i. G. Keuls, M. S. Broekveld, G. M. Dee, M. E. Slothouwer, M. Blanken, (jongens) W. A. Schmier, H. L. de Haas, C. H. Dee, A. J. Kuiper, N, M. Sleyser, T. G. Oudshoorn. 2« klasse,- aan (meisjes) G. A. Kuiper, E. van Moorsel, J. M. Bos. E. M. Rogge, F. S. van Pijpen, A. E. Rodbard, E. W. 1. van Loghem, P. J. Lan- cel, (jongens) O. L. Driessen, J. Godefroy, C. M. Rogge. G. L. Driessen, J. P. Groeneveld, G. J. Bos, A. Boekwijt. Eervolle vermelding werd toegekend: 4' klasse, aan (meisjes) F. M. E. Levedag, B. Driessen, J. M. Greeve, B. J. A. Noordijk, A. M. C. Engelhart, A. C. P. Engelhart, C. Ileintz, G. Groen, A. C. van der Meer, M. A. Rogge, (jongens) J. II. Rogge, H. J. M. Proot, C. L. Rümke, H. J. van Nouhuys, H. C. Meerburg, A. Sleyser, L. P. H. Smulders. 3e klasse, aan (meisjes) E'. If. Féllx, M. S. Borgerding, E. L. C. Lempers, A. M. LempersE. J, Oücfsllöóriï, P. F. BttyvermanC. W. RenaudM. J. Nicola, A. van der Meef, A. M. BoekwjjtB. Proot J. S. do Haas1, C. P. S. M. Dikshoorn. 2* klasse, aan (meisjes) J. F. Kuiper, G. J. G. vart den Upwich, S. E. van Ilartrop, A. Meerburg, S J. van Ewijk, E. A. Lancel, G. G. »an Dor sten, D. Knagé, If. J. J. Blanken, A. A. Planjer, M. van der Vaart, (jon gens) A. J. Rodbard, C. A. Francliimört. De minister van marine heeft ter kennis Van belanghebbenden gebragf, dat naardien, volgens ontvangen berigt, de gele koorts te Paramaribo heerscht op de schepen, welke de kolonie Suriname met bestemming naar Nederland verlaten, de voor die ziekte bepaalde quarantaine-maatregelen zullen worden toegepast. In de plaats van wijlen den heer W. van Walré is benoemd tot mede directeur van Teylers slicliting le Haarlem de heer L. P. Zocher. Te Delft werd Donderdag avond 11., even als elders, het 75-jarig be staan van het Nederl. zendelinggenootschap in de Oude Kerk aldaar feeste lijk herdacht. Na den afloop werden bestuurders der afdeeling niet weinig verrast, toen aan hen door een belangstellende uit Amsterdam, in hunne vergadering gcintroducecrd, eene feestgave werd overgereikt van 2000.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1