UUltKNUNItSCMK UKJUUn KN-V" terwijl in de Luizen aan de overzijde, in de Kalverstraat gelegen, de glas ruiten zijn gesprongeno a. de kolossale ruil in liet ijzermagazijn van Kirchman. De vlammen sloegen herhaalde malen naar buiten en de vonken vlogen tot over liet Badhuisje aan het ltokin. Te Iledel is dezer dagen een hooiberg, gevnli met hooi en takkebos- sen, een prooi der vlammen geworden. Vermoedelijk werd die brand door eene kwaadwillige band aangestoken. Men meldt uit Leeuwarden: De soldaat Lindeman van het 1« regi ment, die, gelijk bekend is, in de maand Augustus te Groningen een milicien heeft doodgeschoten, is gisteren alhier door den krijgsraad veroor deel^ tot krpiwagcustraf foor den tijd van IS jaren. Het in den zomer van dit jaar opgevatte plan om op de .Bergumerheide op eenvoudigen voet eene soort industrie-school op je rigten, zal, naar men verneemt, nu binnen kort tot uitvoering komen. Aanvankelijk zal er on derwijs worden gegeven in het weven van matten en vlechten *#u korven. Indien deze poging goed mogt slagen zal de zaak langzamerhand uitbreiding ei 1 ingen. Te Maastricht heeft zich vrijwillig gevangen gegeven zekere Jan Vos sen, van Born, beklaagd van medepligtigheid aan doodslag met voorbedach ten radebij eene vechtpartij in den nacht van 3 op 4 November jl. op Peter Janscu te Borngemeente Sittardgepleegd. 'sGRAVENHAGE, 20 December. Tot burgemeester der gemeente Ilassclt is benoemd de heer mr. P. J. Teding van Berkhout. -- Door den minister van koloniën is R. Tannenbanm gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië. om te worden ge plaatst als onderopziener 1' kl. over de ijzergieterij bjj den artillerie-eon- struetie-w inkel te Soerabaija. In de zitting der tweede kamer van gisteren heeft de heer van der Jlaesen de SombrefT zijn voorstel om het artikel //Traclemeulen voor nieuwe standplaatsen, verhoogingen of personele toelagen, hare plaats vervangende, ƒ5000, weder op de begrooting te brengen, nader toegelicht. Het doel was eene bepaalde [stemming der kamer uit te lokken in eene quaes tie, die telken jare terugkomt, eif die de minister nu wcuscht door te hakken. De minister had baar zeer goed kunnen laten rusten, terwijl er nu zooveel onrust in den lande door is verwekt. Hij bepaalde zich tot eene zarnen- trekking van alle argumenten die voor zijn amendement pleiten, daarbij bestrijdende wat de minister in de gewisselde stukken en vooral in de memorie van toelichting en beantwoording had gezegd. Hij trad in eene uitvoerige beschouwing qver de betrokken artikelen der grondwet, loonde aan dat er reeds veel gedaan is tot opheffing van de banden lusschen kerk en staat, zoodat alleen overblijven de grondwettige betrekkingen, liet woordje »kan", in al. 2 van art. 168, moét in gezonden zin opgevat en jijet als hitydeppggl beschouwd worden in de tegemoetkoming voor nieuwe behoeften. Spr. gaf daging een pverzigt van de geschiedenis der grondwet*, tigc bepalingen ten aanzien der verhouding van kerk en staat, ten betooge dat die verhouding steeds is opgevat in den geestwaarin zij door deq grondwelgever van 1814 en 1815 was vastgesteld. Hij bestreed de redenen, door den minister in zijn antwoord vooropgesteld, die z. i meer belmoren tot het jus constitue: tl urn dan tol den tcgenw oordigen toestand. Spr. ein digde met de aanhaling van een antwoord door den lieer Thorbecke gege ven aan den heer van Deldcn over dezelfde quaestie en die geheel het stel sel, door laatstgenoemde in zijne nota ontwikkeld, omverwerpt. Met het oog op de geschiedenis der grondwet, had spr. zijn amendement voorgesteld. De hh. G. van Nispen en Verlieijen ondersteunden hel amendement. De minister, zeide de laatste, was genoemd een voorziglig man; dat kon hij met het oog op diens uitlegging van art 168 al. 2 niet beamen. Veeleer vindt hij zijne houding in deze roekeloos en onreglvaardig en alleen ge schikt om kerkelijke harlstoglen in de kamer te brengen. Mogt hel amen dement niet aangenomen worden, dan zou hij tegen hel hoofdstuk stemmen. In de zitting van heden is na langdurige beraadslagingen het amendement van den heer van der Maesen de Sombrelf aangenomen met 42 tegen 30 stemmen, waarna de minister het- tweede amendement overnam. Het geheele hoofdstuk financiën is ten slotte aangenomen met 54 tegen' 18 stemmen. Morgen is hel hoofdstuk koloniën aan de orde. liet provinciaal geregtshof in Ziiidholland heeft bjj arrest van heden den gemeente-ontvanger van Alkemade J. V., wonende te Rijpwetering, schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde, nl. aan bedriegelijke bankbreuk door het als gefailleerd koopman verduisteren van inschulden en roerende goederen van zjjn boedel. Het hof heeft ongegrond geoordeeld de bewering, dal besch. niet zou zjjn gefailleerd koopman. Met aanneming van verzachtende omstandigheden, daarin bestaande dat er geen geldelijk nadeel is berokkend en de ongelegenheid, waarin hij door zijne kortstondige vennootschap was geraakt, is J. V. veroordeeld tot correctionele gevangenis straf voor den tijd van één jaar, te ondergaan in eenzame opsluiting. In eene in het begin der week alhier gehouden algemeene vergadering is, onder het voorzitterschap van den heer dr. D. J. Coster, daartoe uilge- noodigd door de commissie, belast met het ontwerpen der voorloopige grondslagen, eene vereeniging gevestigd, die waarschijnlijk den naam zal dragen van //Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde." Tot leden van het comité, dat tot hel einde van 1874 als hoofdbestuur fun geert. zijn gekozen de lieeren dr. D. J. Coster, van Amsterdam; J. H. Kre- lage, van Haarlem; mr. D. A. Koenenvan AmsterdamC. Glijm van Utrecht; K. J. W. Ottolander, van Boskoop; Joh. van Zoest, van Arnhem, en F. C. B. Michell. van 's Gravenhage. ËELGIE. De bcrigten uit Vlaanderen luiden nog zeer treurig. De plaatsen aan de Schelde en de Ljjs gelegen hebben veel te verduren. Te Gent en te Luik is het water iets gedaald. De stad Dixmuiden slaat voor een groot ge deelte onder water, terwijl de gemeenten Woumen, Merckem, Noordschote en Reninghe te midden van een zee staan. Nacht en dag hoort men de alarmklokken luiden. De openbare liefdadigheid moet ingeroepen worden om in den nood te voorzien. Te Brussel is in de Galerie Saint-Luc een begin gemaakt met de vei ling van negentig schilderijenallen toebehoorende aan baron Frcderik van Brienen en afkomstig uit de beroemde galerij van baron van Brienen van de Groote Lindt. De volgende schilderijen hebben prijzen boven J000 fr. op- gebragt: A. AclienbacliStrand bij opkomenden vloed, 10450 fr.; H Bazin, het Medaillon. 1430 fr.C. Bisschop, de eerste Minnebrief, 4840 fr.', D. Bles, bij een Wieg, 2090 fr.; Rosa BonheurTerugkeer van den oogst, 19580 fr.; A. Calame, Gezigt in Duitschland, 1292 fr.; V. Chavet, de Rooker, 1430 fr.; E. de Block, de Bijbellezing, 3685 fr.; J. Dijckmans, •RifVbelJ», 143p fr.$ J. A. T. Gudin, gezigt op de Oostzee. 1320 fr.; A. M. Guillcmin, hel Damspel. 3080 fr.E. E. Ilillemacher. liet Biljard, 2045 fr.; C. Jacque, Binnenhuis. 1100 fr.; J. Kobell, Weide met stilstaand water, 1755 fr.; B. C. Koekkoek, Zomerlandschap, 6490 fr.twee Binnenhuizen van J. J. Luyckx, 7150 fr.; J. B. Madou, de Kiezer, 3630 fr.; W. J. J. Nuyen, Zeegezigt, 1595 fa.A. E. Piassan, het Toilet, 1265 fr.Ary Schetter Gretchen aan het Spinnewiel, 9130 fr.; P. van Schendel, de Vischmarkt te 'sHage (lichlcfïect) 4510 fr.; idem, de Ziekenoppaster, 1155 fr.; W. Ver schuur de Afreis, 2035 fr.; S. L. Verveer, de Jodenbreestraat te Amster dam, 3300 fr. (aan een Amstcrdanischen kunslkoopcr); F. Willems, de drie phasen van den ouderdom, 8470 fr.; idem, het vertrek lot de jagt, 2200 fr.; J. Worms, 1« quart d'heure de Rabelais, 4730 fr. ENGELAND. LONDEN, 19 December. De Pall Mall Gaz. schrijftEr heerscht toenemende misnoegdheid, niet alleen over de inkomsten-belasting, maar ook over den slaat van het weder. Ons zwerk schijnt hel vermogen verloren te hebben van iels anders te doen dan regenen. Week op week kruipt voorbij, en onze parapluïen vinden geen rust. liet is waar, ook droog winterweer heeft zijn ongerief lijkheden, snerpende winden, sneeuw en verkleumde vingertoppen. Dogh niets brengt ons zóó uil ons humeur, als de plaag van voortdiirenden regen. Dóórnat reeds in den morgen, vangt de huisvader zijn dagelijksche bezig heden aan; dóórnat komt hij 'savonds thuis. Zijn vrouw, die. tot kamer arrest veroordeeld, den ganschcn dag tijd hal om te mokken over hare «regten", is knorrig en gemelijk, waarvgn hel gevolg is, dat de man, om troost en afleiding te vinden, zich begraaft iu een roman, meer rookt en drinkt dan goed voor hem is, of. de elementen nogmaals tartend, op de sociëteit zijn toevlugl zoekt. Zóó verbittert de regeu ons huiselijk leven. Maar zelfs de politiek lijdt onder de algemeene gedruktheid van geest. Zelfs de gróote-conservatieve reactie kwijnt; zelfs het Hyde Park slaat leeg, en weergalmt des Zondags niet van liet liefelijk kwinkeleeren van Odger en de Fenians. Wat weldaad zou dus een fiksche oostenwind voor ons zijn! De vraag is echter, hoe dien aan het waajjen te krijgeu. Een meeting in de Guildhall, onder praesidium van den lord mayor, zou vermoodelijk wei-, nig balen. Doch weliigt ware het niet kwaad, eene deputatie af te vaar digen naar den minister Lowe. Het zou in elk geval aan de natie in deze droeve dagen afleiding verschaffente vernemen, welk antwoord hjj ge ven zou. FRANKRIJ K. Naar aanleiding van verschillende geruchten omtrent afbetalingen op rekening der oorlogsschatting, is uit oflicieusc bron het volgende aan de dagbladen medegedeeld: i/Ilct gerucht, dat er onderhandelingen over dg afbe taling van het vijfde milliard zouden zijn aangeknoopt, is voorbarig. Den 11<ien dezer is er eene som van 200 miilioen gestort lot afbetaling van het derde milliard. Op rekening der leening is reeds, gedeeltelijk ten gevolge der vervroegde stortingen, een totaal van twee milliarden gestort. De rege ring zou dus reeds in staat zijn terstond tot de betaling van het vierde mil liard over te gaan, doch de verplaatsing van eene zoo aanzienlijke som zou weliigt tot een geldkrisis aanleiding geven. Om die reden gaat de regering voort met aan Duitschland, even als tot dus verre geschiedde, maandelijks 200 millioenen uit te betalen. Men kan dus nu reeds berekenen wquneer de geheele ontruiming van het grondgebied zal kunnen plaats hebben, en wel omstreeks de helft van het jaar 1873. Om dat doel te bereiken zullen alsdan, volgens het laatste tractaat, geldelijke waarborgen aan Duitschland moeten gegeven worden. Het tijdstip is echter nog te ver verwijderd om daaromtrent nu reeds in onderhandeling met Duitschland te treden." De republikeinschc bladen beweren, dal de ontbindings-beweging niet alleen aanhoudt, maar zelfs toeneemt. La France llépub. berigt, dat Maandag jl. eene eerste bezending adressen naar Versailles op weg is ge gaan, bestaande uit 485 stuks, die gezamenlijk omstreeks 15000 handteckc- ningen voeren. De Rijsselsche Progrès du Nord gewaagt insgelijks van eene eerste, paar Versailles vertrokken bezending, die 10000 a 12000 te Rijssel en omstreken verzamelde onderleekeningen bevat. Sedert is het aantal onderteekenaren in het departement van het Noorden tot 30000 ge stegen. De Bordeauxschc Gironde kondigt aan, dal het cijfer der in het departement, waarnaar zij zich noemt, en in de aangrenzende gewesten verkregen handteekeningen 6300 beloopt. De Seine is gestadig aan het wassen. Reeds staat het water hooger dan in 1866, en gaat het zoo voort, dan zal de stand van 1861de hoogste in deze eeuw, bereikt worden. Alle lagere wijken van Parijs en de velden aan de oevers der Seine en der Marne zijn overstroomd. De chemin de fer de la banlieue vervoert dagelijks duizenden nieuwsgierigen naar de verzwol gen gedeelten. Saint-Maur, Joinville, Créleil, Champigny, Asnières, Auteuil, trekken het meest de aandacht. Men roeit met schuitjes door de overstroomde

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2