LEIDSCHE (»(UA\T. 1872. ZATURDAG 21 DECEMBER. Nn. 302. ST ADS-BERICHT EN. NATIONALE MILITIE. IllNNKNLANI>S<IIIli IJKMGTKN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco pj,p. 1 3.50,' met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertenttén is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertenticn te Hamburg Lsibeck Frankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zürieh, St. Gallen, Geneve en Lausanne BURGEMEESTER in WETHOUDERS vin LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19dtn Augurtus 18G1 (Staatsblad n°. 72) betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den l,ten Januari 1873 hun 19Je jaar rullen rijn ingetreden, en alroo de geborenen in het jaar 1§S4, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doen vóór het volbrengen van hun 20sle, ingeretenen zijn geworden de verplichting tot het doen van de aangifie voor de nationale militie, in de maand Januari 1873. Zij geven daarbij kennis: datwie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehoudenom schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenendie op den l"en Januari van het jaar hun 19ie jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28!len Juli 1850 (Staatsblad n°. 14) 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield 3". hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezetenmits hij binnen het Rijk verblijf hondt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn IS118 jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20sle, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud: Voor de militie wordt niet ingeschreven 1". de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks ovèrzeesche bezittingen of koloniën woont. dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend: De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2". van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3". van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den l8len en den 31slcn Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, ofzijn beiden overledenzijn voogd tot het doen van die aangifte vcrpligt. Nog doen Burgemeester en Wethouders Ie weten dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tol des namiddags 3 uren, op Maandag den 13 Januari, voor de bewoners van de wijken Dinsdag 14 Woensdag 15 Donderdag 16 Vrijdag 17 1 2 en 3, 4 en 5 G, 7, 8 en 9 of de buitenwijk de inschrijving, Eindelijk, dat de geboorte-actendie de belanghebbenden bij onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dage lijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer levens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrij ging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den li'1"1, den 21sten en den 28"en dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 13 December 1872. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 24,Un October 1867; Doen te weten dat door heningevolge art. 6 dier verordeningis be noemd tot heer der gebuurte N». 24 of N". 6 van Wijk VI, de heer JAN ROODENBURG, thans raad dier gebuurte, in de plaats van Johannes Abra ham Schreuder overleden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 20 December 1872. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Nicolaas Jozua Valk, timmerman, wonende alhier, om vergunning tot het houden en mesten van een varken op het erf achter zjjn huis aan de Vollersgracht, n°. 25; Gelet op art. 224 der Algemeene Politieverordening van 24 October 1867; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 27»teo December aanst. 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver- *'iim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te ebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 20 December 1872. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 December. De hoogleeraar dr. H. G. van de Sande Bakhuyzen aanvaardde heden het hoogleeraarsambt bij de faculteit der wis- en natuurkunde aandchooge- school alhiermet het houden eener redevoering //over de rigtingwelke tegenwoordig bij de ontwikkeling der sterrekunde moet gevolgd worden." De bijdragen tol het oprigten van een huldeblijk aan de nagedachtenis van mr. J. R. Thorbecke bij de sub-commissie voor Leiden en omstreken hebben ruim ƒ850 bedragen. Door het kiescollegie der Ned. hervormde gemeente is heden, ter ver vulling der bestaande vacature, uit het vroeger vermelde zestal predikanten, het volgende drietal gevormd: dd. Ureulzberg, te Vlissingen; Groncmeyer, te Apeldoorn; Segers, te Groningen. De justitie heeft ƒ1000 belooning uitgeloofd aan hem, die aanwijzing of aanduiding doet, ten gevolge waarvan de daders van den dubbelen moord te 's llage in hare handen geraken. De aandacht wordt in het bijzonder gevestigd op de nommers der ontvreemde effecten. Inlichtingen te geven aan den commissaris van policie Beukmante 's Hage. De hoofdcommissaris van policie te's Hage beeft bekend gemaaktdal bij gelegenheid van den dubbelen moord de volgende effecten ontvreemd zijn: 6 pCt Amerika, 1882; 2 a Ds. 1000, 2dt serie: 26854, 63187; 13 a Ds. 500, 2serie: 24800, 39807; 3Je serie: 4571, 9853. 1161113448, 16402, 1G422, 22566, 29463; 4"« serie: 19873, 23685, 36336. De heer dr. M. Snellen, leeraar aan de hoogere burgerschool te Delft, is benoemd tot adsistent van den hoogleeraar in de natuurkunde aan de hoogesehool te Utrecht. De arrond.-regtbank te Rotterdam heelt een 18-jarig jongeling veroor deeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren en eene geldboete van ƒ150, omdat hijtijdens hij kweekeling was aan eene bijzondere school te Ovcr- schie, er zijn werk van gemaakt heeft om de onzedelijkheid van de aan zijne zorg en opzigt toevertrouwde meisjes te bevorderen, Te Moordrecht is een kind van veertien maanden, terwijl de moeder afwezig was, in brand geraakt en gedeeltelijk verkoold. De moeder had het kind in een tafelstoel inet een warme stoof geplaatst. Aan boord van het schip Stad Legden, te Nieuwediep aangekomen, bevinden zich een tijger en drie prachtige paanwen, geschenken voor het genootschap Natura Artis Magislra, te Amsterdam. De brand die eergisteren middag te Amsterdam aan de Kalverstraat plaats had, ontstond in een huis op den hoek van de Enge Kapelsteeg tegen de N. Z. Kapel aangebouwd. De kerk heeft niet veel schade geleden; maar de huizen aan de overzijde in de Enge Kapelsteeg zijn sterk geblakerd,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1