BUITENLANnSClIE HEK!GTEN. PER TEL EG HAAF alio. 2 van art. 168 der grondwet. Daarna heeft de heer van der Maesen de Sombreff zyn amendement toegelicht om den weggelaten post voor nieuwe tractementen oi verhoogingen en personele toelagen, ad ƒ5000, weder op de begrooting te brengen. De hh. C. van Nispen en Verheijeu ondersteun den dit amendement. Morgen voortzetting. Bij de tweede kamer zijn ingekomen vier wets-ontwerpen, als: 1°. tot aanvulling der provinciale wet met bepalingen omtrent de invordering van provinciale belastingen; de strekking van dit ontwerp is om de regelen lot invordering van rijks-belastingen ook voor de provinciale belastingen van toepassing te verklaren; 2°. lot vaststelling van nadere wettelijke bepalin gen betreffende den ijk van weegwerkluigendaarbij wordt voorgesteld de te geven voorschriften omtrent de verificatie der balansen, te rekenen van 1 Januarij 1874, alleen van toepassing te verklaren op de nieuwe weeg werktuigen en die welke eene belangrijke herstelling hebben ondergaan, en de thans in gebruik zijnde balansen nog lot 1 Januarij 1880 van die voor schriften vrij te stellen; 3". tot wijziging van ecnige artikelen der wet van 7 April 1869, omtrent de maten, gewigten en weegwerkluigen; de strek king van dit ontwerp is: instelling van een inspecteur voor het ijkwezen, die zijne bediening zal uitoefenen volgens door den minister van binnenl. zaken te geven voorschriften; en 4°. lot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooling voor 1871. Die wijziging strekt tot verhooging der uitga ven voor drukwerk, ten behoeve van het dep. van binnenl. zaken. De bakkersknecht P. J. V. te Rotterdam, die, om zijne oude moeder te ondersteunen, niet scheen te kunnen toekomen met ƒ5, die hij boven kost en inwoning wekelijks verdiende, leende van lijd tot tijd van zijn meester en van zijn kameraad, die met Item in eene dienst werkzaam was. eenig geld, hetgeen wat den laatstcn betreft al tot 20 was op- geloopen. De meester hield bij de uitbetaling telkens een gedeelte tot afdoening in, maar de kameraad erlangde zijn geld op andere, maar min eerlijke wijze terug. V. stond op zekeren nacht in de maand Septem ber, toen allen nog in rust lagen, op, opende de kist van zijn medebediende, nam daaruit nagenoeg de som weg, die hij schuldig was, en zag zich zoo doende in staat den volgenden dag het geleende grootcndeels terug te geven. Evenwel had V. gezorgd dat de verdenking niet dadelijk op hem viel, want hij opende eenige toegangen tot het slaapvertrek en gaf het het aanzien alsof anderen van buiten waren binnengekomen en den diefstal hadden gepleegd, zelfs dat men hem bestolen had. Het doel werd echter niet bereiktwant de ware schuldige stond lieden voor het prov. gereglshof in Zuidholland teregt en bekende dat hij zich aan den diefstal had schuldig gemaakt. Nadat adv.-gen. mr. van Maanen eene veroordccling lot gevangenisstraf van 3 maan den tot 5 jaren, met aanneming van verzachtende omstandigheden, had ge- r quireerd, verzocht de verdediger mr. Taunay het opleggen van ccnc zeer geringe straf. Aanstaanden Dingsdag zal het hof uitspraak doen. Door den minister van binnen!, zaken werd gisteren wcdero'Hl een diner gegeven, waartoe een aantal leden van de tweede kamer was uitge- noodigd. Aan hel ministerie van binnenl. zaken is heden aanbesteed: de levering van bureau-behoeften gedurende het jaar 1873, voor de onderscheiden bureaux der staatsspoorwegen te 'sGravenhage, Breda, Vlissingen, Utrecht, Rotter dam en Amsterdam. Daarvoor had het minst ingeschreven de wed. S. Bene- diclus te Rotterdam voor 13% pCt. boven den tariefsprijs. liet berigt in sommige bladen verspreid, als zoude een hier ter stede wonend hoofdofficierten gevolge van een val van zijn paardzijn overleden is ongegrond. Integendeel men verzekert, dat hij in herstel toeneemt. Gisteren avond ten half negen sprong eene dienstbode van ongeveer 22 jaren, aan den Nieuwen Uitleg, in de gracht. Hoewel er alle pogingen in het werk werden gesteld om haar te redden en deze in zooverre geluk ten dat men de drenkelinge van den sleilen kant op hel drooge bragt, mogt 'evenwel de aangewende geneeskundige hulp niet baten, vermits zij inmid dels bezweek. ENOELAND. LONDEN, 18 December. Eene deputatie van het koninklijk geographisch genootschap en| van andere wetenschappelijke vereenigingen beeft zich verleden Maandag tot de ministers Groschen en Lowe begevenom bij de regering aan te dringen op ondersleuning der Noordpool-expeditiewelke in Mei van het volgende jaar zal ondernomen worden. De minister van financiën heeft een antwoord toegezegd, zoodra hel plan der expeditie zal zijn onderzocht. Op nieuw zijn eenige stokers der gasfabrieken, die het werk hadden gestaakt, tot gevangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld. In weerwil van vele giften en legaten, verkeeren de Londensche hos pitalen niet in een toestand van financiëlen bloei. Er is daarom besloten, voorlaan in alle kerken op eenzelfdcn dag eene jaarlijksche collecte te houden, waarvan de opbrengst onder al de hospitalen zal verdeeld worden. Men verwacht met goede reden, dat een dusdanig officiéél beroep op de liefdadig heid rijke vruchten zal afwerpen. Er heeft een vreeselijke storm op de kust gewoed, waardoor Shields, Grimsby. Hartlepool, Malton. St. Andrews, zwaar zijn geteisterd. De scheepvaart heeft veel schade geleden. De waterstand op de rivieren wordt steeds hooger. Menige plaats is overstroomd, en de regen houdt steeds aan. FRANKK IJ K. Volgens liet Bieti public is het gerucht onwaar dat de commissie- Dufaure tot gecnerlci concession gezind zou zijn, maar besloten zou hebben onveranderlijk bij haar programma te blijven. Zij is integendeel genegen tot volslagciie overeenstemming met dc regering te geraken. Uit de commissie zijn twee subcommissièii benoemd, ieder van 7 leden. I Aan de eene is opgedragen rapport uil te brengen over het voorstel van den heer Decazes, dat de commissie zich met geen ander onderwerp zal bezig houden dan met de regeling der betrekkingen tusschen de bestaande staatsmagten en van de ministeriële verantwoordelijkheid; de andere heeft eene gelijke taak te vervullen ten aanzien van een door den heer Barthe ingediend voorstel, strekkende tot verlenging van het mandaat van den heer Thiers tot 31 December 1875, lot voorziening in het presidentschap bij het voorkomen eener vacature, lot periodieke aftreding der nationale vergade ring, en tot benoeming eener commissie uit haar midden, welke onder den naam van commissie van controle tot eene zekere hoogte de bevoegdheid en den werkkring zou bezitten eener tweede kamer. - In de nationale vergadering is door den minister van financiën eene voordragt ingediend, waarbij aan de regering een crediet van 170,000 fr. wordt geopend voor het aanmaken van nieuwe bronzen muntstukken. - De heer Thiers zal gedurende dc vacantie der nationale vergadering te Parijs op hel Elysée vertoeven en er de nieuwjaars-receptiën houden. Door dc regering werd vroeger, na den val der Commune, de hulp ingeroepen van de ridders van het Legioen van eer, tot herbouwing van het paleis der orde, dat tijdens het oproer werd verwoest. Daartoe zou een millioen frs vereischt worden en de loesland der schatkist liet niet toe die kosten te dragen. Die uilnoodiging is met een goeden uitslag bekroond ge worden. Van al de met die orde gedecoreerden zijn bijdragen ingekomen, zoowel van de prinsen van Orleans en de maarschalken als van eenvoudige soldaten. De op die wijze verkregen som bedraagt 910.000 Irs. De namen der inschrijvers zullen in een daartoe aan te leggen boek opgenomen worden. IHJITSCIILAND. Naar men uit Berlijn meldt hebben de hli. Liernur en de Bruyn Kops bij den Berlijnschen gemeenteraad een adres ingezonden, waarin zij ver zoeken het Liernurstelsel aan een nader en onpartijdig onderzoek te onder werpen alvorens op het voorgestelde plan tot afvoer van faecale stoffen eene beslissing te nemen. De adressanten beroepen zich op de gunstige uitkom sten te Amsterdam en Leiden met het Liernurstelsel verkregen. -- Het plan beslaat om een cenlraalspoorweg door Berlijn aan te leggen, welke de stad in de naauwsle verbinding stelt met de naaste omstreken. De nieuwe spoorweg zal een aanvang nemen bij Wilmersdorf, verder loo- pen dwars door Charlottenburg de levendigste gedeelten der hoofdstad doorsnijden, om vervolgens over Treptow, Beitz en LichterfeldcZehlen- dorf en Dalhlem naar het punt van uitgang terug te keeren. Binnen Ber lijn zullen stations worden aangelegd aan de Alsenbriicke, de Wilhelm- en Friedrichstrasse nabij de beurs, de Königs- en de Stralauerbriickc en op het Köpenckcr Feld. Om het verkeer zoo veel doenlijk te bevorderen, zul len op den ganschen weg, ter lengte van ongeveer 9 mijlen, dertig stations worden geplaatst. Binnen de hoofdstad zal een viaduct worden gebouwd, waarover de weg in zijn gansche uitgestrektheid zal loopen. OOSTENRIJK. Dezer dagen is door den minister van financiën bjj het huis van afge vaardigden van den rijksraad de begrooting voor 1873 ingediend, en levens een overzigt gegeven omtrent den financiëlen toestand des lands. Het is geen somber tafereel, zeide de minister aan het slot zijner beschouwingen, hetwelk onze financiële situatie oplevert, te meer wanneer men het oog slaat op het resultaat der rekening van het vorige jaar. De rekening van 1871 sluit met een overschot van 26 millioenhetwelk niet uit bui tengewone inkomsten is gesprotenmaar uit de jaarlijks op heuglijke wijze toenemende opbrengst der directe en indirecte belastingen, welke van 1868—1869 meer dan 3 pCt., van 1869—1870 meer dan 5 pCt., van 1870—1871 meer dan 7 pCt., van 1868—1871 meer dan 16 pCt. gerezen is. Al mag men nu niet hopendat die rijzing in gelijke evenredigheid zal voortgaan, dan kan men toch, wanneer de noodzakelijke zuinigheid in alle takken van de staatsdienst in acht genomen en de hervorming van het belastingstelsel, welke gcene verhooging, maar eene meer gelijkmatige ver deeling ten doel heeft, volbragt wordt, met regt verwachten dat eindelijk het lang gewenschte evenwigt in de staatshuishouding bereikt zal worden. KCSLANB. In een te St. Petersburg openbaar gemaakt verslag van den procura tor-generaal der H. Synode wordt geconstateerd, dat sedert de afkondiging van het leerstuk der pauselijke onfeilbaarheid alleen in Litthauen en Vol- hynië 2615 personen meer van de katholieke tot de Grieksch-orlhodoxe kerk zijn overgegaan, dan gedurende het laatste tienjarige tijdvak in zijn geheel. 'sGRAVENHAGE. 19 December. De heer mr. J. Looijen is eervol ontslagen als griffier bij hel prov. hof in Zuidholland, onder dankbetuiging voor de den lande bewezen diensten, en als zoodanig is benoemd de heer mr. Wijckerheld Bifdoui. thans substituut-griffier bij dat hof. VERSAILLES, 18 December. De nationale vergadering heeft het voorstel van den heer Wolowski goedgekeurd,, ter gemoetkoming in de behoeften van de Elzassers en Lothariiigers, die de Fransche nationaliteit aangenomen hebben. De kamer heeft vervolgens aan de regering het gevraagde crediet verleend tot bevordering van Frankrijks deelneming aan de algemeene ten toonstelling te Weenen. Op voorstsl van den heer de Chaurand heeft de kamer besloten Vacantie te nemen van 23 dezer tot 6 Januarij, zonder eene permanente commissie te benoemen. De president der kamer zal echter het regt behouden, om de vergadering buitengewoon bijeen te roepen, indien hij het noodig acht. De kamer heelt vervolgens de vijf eerste artikelen van de wet op de middelen aangenomen en een amendement van den heer Pouyer-Quertier goedgekeurd, waarbij de belasting op de hypothecaire schuld brieven "wordt afgeschalt. De regering had zich met dat amendement ver- eenigd. De hh. Bonnet en Paul de lle'musat hebben voorgesteld dc belasting op de grondstoffen eerst in 1874 in werking te brengen. De vergadering heeft op verzoek van den minister van financiën beslotendat voorstel te behandelen na de discussie over het budget. De kamer heeft het ontwerp lot intrekking der wetten, waarbij de goederen der familie Orleans verbeurd werden verklaard, bij de derde lezing aangenomen. VERSAILLES, 18 December. De commissie-Dufaure heeft heden uitvoerig

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2