PER TELEGRAAF. Aan het Daily Neics wordt echter uit Manchester berigt, dat de heer Ozenne, de Fransche gevolmagtigdenadat de afgevaardigden van de ka mers van koophandel van Bradford en Manchester gehoord warenmede tot de meening overhelde, dat de bij de genoemde wet vastgestelde reglen hooger waren dan met hun karakter van compensatoir regt was overeen te brengen. Men verwachtte dat de commissie in de eerste dagen van Januarij met haar werk gereed zou komen, doch men betwijfelde of de door Frankrijk met de overige tractaat-mogendbeden geopende onderhandelingen wel tot eene gunstige uilkomst zouden leiden. Een afgevaardigde der Belgische re gering woonde mede de zittingen der commissie bij. De reptiblikeinsche vereeuigingen van Engeland zijn dezer dagen te Sheffield bijeengekomen en hebben zich tot ée'ne enkele vereeniging ge vormd, onder de benaming van "Nationale reptiblikeinsche Broederschap". Alles is zeer ordel(jk toegegaan. Van de keuze eens voorzitters is afgezien, doch besloten om de belangen der broederschap te doen behartigen door eenen raad van bestuur van vijl leden, welke elk halfjaar vernieuwd zal worden, en voor het aanstaande halfjaar zijn zetel zal hebben te Notting ham. De Times noemt deze vergaderingen de kinderachtigste, welke men ooit in Engeland heeft gezien, doch andere bladen schenken haar wel eenige beteeken is. De werkstaking in de gasfabrieken geeft lot gcene ernstige incidenten aanleiding. Slechts op eene enkele plaats heeft tot hiertoe het licht ont broken; de maatschappijen kunnen zich blijkbaar behelpen met het in aller ijl aangeworven nood-pcrsoncel. Het is gebleken dat deze werkstaking reeds sedert geruimen tijd te voor zien is geweest, want de werklieden in verschillende inrigtingen verhoovaar- dtgden er zich op dat zij de magt hadden Londen in duisternis te hullen. De verschillende adminslratiën stellen alle pogingen in het werk om, zelfs tegen opofferingandere werklieden te verkrijgen. In de laatste jaren was het loon der werklieden met 50 pCt. verhoogd en zij verdienden thans ge middeld 28 4 38 shillings per week. In werkplaatsen, alwaar des nachts wordt gewerkt, maakt men weder van olie-lampen gebruik. Dit deed men ook reeds in kleine plaatsen, alwaar het gas, ten gevolge der hooge kolen-prijzen, te duur was geworden. In vele oorden des lands zijn de rivierenten gevolge van den aan houdenden regen, builen hare oevers getreden. In het noorden zijn de be bouwbare vlakten in meeren herschapen. FRANHRIJ K. De Siècle blijft aanhoudend ijveren voor de ontbinding der nationale vergadering, die, volgens dat blad, in de tegenwoordige omstandigheden allernood zakelijkst is, want zij alleen kan een einde maken aan de ntoeije- ljjkheden, waarin de oppositie den heer Thiers gebragt heeft. Het blad roept mitsdien de natie op om ten gunste der ontbinding te petitioneren. Om van zijn kant deze zaak zooveel mogelijk te bevorderen, zal het blad aan ieder abonué eene petitie naar een vaste formule toezenden. Tevens stelt het zooveel exemplaren dier petitie ter beschikking zijner abonnenten, als dezen maar wenschen te ontvangen. Een achttal leden der nationale vergadering, van de regterzijde, waar onder de generaal Changarnier, heeft een brief van de kiezers ontvangen, met verzoek hun mandaat neder te leggen en heen te gaanop grond dat zij toonen weinig vaderlandsliefde te hebbendaar zij de regering onophou delijk moeijelijkheden in den weg leggen, de onrust gaande houden en den handel verlammen. Dit adres wordt in het officieuse blad van het heer Thiers medegedeeld. Op aandrang der clericale partij is een der policie-commissarissendie zich ter gelegenheid der onlusten, welke te Nantes tijdens de bedevaarten naar Lourdes zijn voorgevallen, niet van zijnen pligt heeft gekweten en daardoor voor een gedeelte oorzaak van de gepleegde baldadigheden is ge weest, uit zijne betrekking ontslagen. Die voldoening is echter niet weinig verminderd door het door den gemeenteraad van genoemde stad genomen besluit om den afgezetten beambte een pensioen of jaarlijksche toelage van 1000 fr. toe te leggen. Uit Nantes meldt men omtrent den moordop een Duitsch soldaat ge pleegd, het volgende: Voor de deur van den stal van het hotel du Luxem bourg vond men een Pruissisch soldaat liggen, badende in zijn bloed. Hij werd. geheel buiten kennis, naar het hospitaal vervoerd, alwaar hel bleek dat hij behoorde tot het !e bataillon van het 10e reg. artillerie. Hij had eene diepe wonde aan het hoofd, toegebragt door een ijzeren staaf, die op de plaats van het voorval werd gevonden. Uit het voorloopig onderzoek en de opgaven van getuigen bleek dat de soldaat, beschonken zijnde, den stal van het hotel wilde binnendringen, dien houdende voor den regiments-slal. Een in den stal aanwezig persoon trachtte hem het binnendringen te beletten, maar te vergeefs, zoodat deze, liet geduld verliezende, een ijzeren staaf greep en den soldaat een slag op het hoofd toebragt. De Pruissische autoriteiten hebben den stalknecht, door eenige getuigen aangewezen, in hechtenis genomen, maar deze betuigde zijne onschuld: op de bedreiging echter dat men hem zou gevangen houden tot dal de dader was gevonden, verklaarde hij dat de zoon van den eigenaar van het hotel den noodlotti- gen slag had loegebagt. Deze laatste is daarop mede in hechtenis genomen. Het water van de Seine blijft thans wassende; op sommige over stroomde plaatsen staat het water ter hoogte van 8 centimeter. Ook de be- rigten omtrent de andere rivieren zijn gelijkluidend. Te Nantes vaart men in sommige straten met bootjes. DUITICHLAID. De minister van financiën in Pruissen heeft bepaald, dat op de domein gronden het veenbranden nog slechts daar mag plaats hebben, waar het vooralsnog onvermijdelijk wordt geacht. De gouverneur der provincie Ha nover heelt in last ontvangen, hierop een streng toezigt te doen houden en te zorgen dat het branden niet wordt toegelaten, voordat het bj)onderzoek is gebleken noodzakelijk te zijn. Dezer dagen beeft de Duilsche vereeniging tot bevordering der vis- scherij haar gewone algemecne vergadering te Berlijn gehouden. De eerste mededeelingen, aan de vergadering gedaan, betroffen de onheilen, welke de visschersbevolking langs de gansche kust der Oostzee hebben geteisterd, Door den beer Carl Danziger, president van het bestuur der nieuwe haring, visscherij-vereeniging, te Emden opgerigt, werd een uitvoerig verslag be treffende het eerste dienstjaar uitgebragt. Van het maatschappelijk kapitaal, groot 100,000 tb., is slechts 70 pCt. gestort. Zes loggerschepen zijn thans in de vaart; zij hebben elk vier reizen gemaakt: 21 waren zeer gunstig, 3 zeer ongunstig, want toen werd niets gevangen. De opbrengst is geweest 55000 tb.; daarvan is 28 pCt. aan de bemanning uitgekeerd als hel hun toekomend deelterwijl zij buitendien nog vrijen kost erlangen. Dit bedrag heeft dc visscherij gedurende 5 maanden opgeleverd. In het volgende jaar zullen 6 nieuwe loggerschepen in de vaart komen dewijl de resultaten zoo gunstig zijn, hoopte men in hel volgende jaar ook een groot aantal Neder- landsclie visschers te zien overkomen. Na aftrek van alle uilgaven bljjft nog over een som van 40000 tb., waarvan, na gedane afschrijvingen enz. een goed dividend aan de aandeelhouders uitgekeerd zal kunnen worden. De visscherij werd geheel en al op de Hollandsclie manier uitgeoefend. De koning van Beijeren heeft 1000 th. geschonken voor de noodlijden den aan de Oostzee-kust. De gemeenteraad van Weenen is genoodzaakt eene leening te sluiten van 63 millioen, om de talrijke en aanzienlijke uilgaven ten behoeve dér wereldtentoonstelling te bestrijden. RUSLAND. Het regeringsblad van 2 Dec. bevat eene keiz. verordeningwaarbij voor het geheele rjjk, met inbegrip van de gouvernementen des koningrijks Polen, eene ligling van recruten wordt bevolen, en wel van 6 man op de 1000 zielen. Bovendien moet in de 9 westelijke gouvernementen, alsmede in die van het koningrijk Polen, welke in 1869 van de ligting vrijgesteld zijn geweest, nog 1 man van de 2000 zielen geligt worden. De ligling zal den 27slen Januarij aanst. beginnen en moet in 4 weken afloopen. 's GRAVENHAGE7 December. Z. M. heeft benoemd tot ridder dér orde van den Nederl. Leeuw D. L. de Brabanteervol ontslagen generaal-majoór van het leger in Nederl. Indië. BERLIJN, 6 December. De bank van Berlijn heeft heden besloten, het disconto voorloopig niet te verhoogen. De voorhanden middelen zullen den< kelijk voldoende zijn voor de loopende zaken. Maar de bank wil nog een reserve behouden voor wissels die haar zouden kunnen gepresenteerd worden, MADRID, 6 December. De cortes heeft afwijzend beschikt op het voorstel tot urgent-verklaring van de noodige stappen om Sagasta in staat van be schuldiging te stellen. Het officiële orgaan deelt mede dat de republikein' sche benden in Calalonië zijn uiteengedreven, en dat het overal weef rus- tig wordt. PEST11, 6 December. In eene heden gehouden conferentie van de partj van Dëak gaf de minister een overzigt van den flnanciëlen toestand des lands. Hij deelde mede dat in de zitting van morgen door hem een wets ontwerp zou ingediend worden, strekkende tot het sluiten eenerleening van 54 millioen nominaal, waarvan 14 millioen zouden aangewend worden tot dekking van het tekort over 1872. VERSAILLES, 6 December. In de nationale vergadering liepen heden de beraadslagingen over de begrootingen van justitie en marine al. Morgen is buiienl. zaken aan de orde. Er heeft geen enkel incident plaats gehad. ROME, 6 December. In de kamer beeft heden de minister Sella, in ant woord op eene interpellatie van den heer Macchi, medegedeeld, dat, krach tens de wet die eene inschrijving op het grootboek vaststelt ten behoeve van den li. Stoel, de rente daarvan ter beschikking was gesteld van kar dinaal Antonelli. Deze had echter verklaard die niet te kuunen aannemen. LONDEN, 6 December. Volgens de dagbladen is de crisis door de arbeil- staking der gaswerkers als geëindigd aan te merkenofschoon eene verzoe ning lusschen de maatschappijen en de werkstakers niet waarschijnlijk is. De aangestelde nieuwe werklieden leeren de werkzaamheden zoo spoedig vermoedelijk in de volgende week de vereischte hoeveelheid gas voorhanden zal zijnreeds nu is verbetering in het licht te bespeuren. LUCERN, 6 December. Prof. Reinkens, van de oud-katholiekenhield in de protestanlsche kerk een voordragt ten aanhoore van een talrijk publiek. De rust bleef ongestoord, MARBURG5 December. De Drave is gisteren tot middernacht aanholt- dend gewassen tol veertien voet. Er bestond groot gevaar. Alle vlakke gronden in Pellau, ook kelders en verscheidene huizen werden overstroomd, De Lammei'beek en de Levantrivier in Karinthiè zijn builen hare oevers ge lreden en voerden aan de Drave ontzaggelijke watermassa's toe. Hier beeft sedert middernacht de was niet toegenomenvoorzorgmaalregelen zijn ver ordend. ROME, 5 December. De dagbladen van Napels berigten dat in den afge- loopen nacht een storm heelt gewoed die veel schade veroorzaakte. BOI.OGNE5 December. De was van de Po is schrikbarend. Eenigt bruggen zijn vernield. Verscheidene gemeenten zijn overstroomd. De regen valt zonder ophouden. De Panaro en de.Arno ziju insgelijks buiten hare oevers getreden. Verscheidene huizen zijn door hel water medegevoerd. De schrik is algemeen, BERLIJN, 7 December. Heerenhuis. Discussie over de paragraphen van het ontwerp der kreitswet. Het eerste amendement van de fractie Stahl, hetwelk de minister van binnen!, zaken onaannemelijk verklaarde, weri met 114 tegen 87 stemmen verworpen. De fractie Stahl verklaarde daarop dat zij, wal betreft de overige amendementen, van verdere discussie afzag. (Levendige bijval.) Al de paragraphen van de voordragt werden zonder be raadslaging onveranderd aangenomen. De eindstemming over de geheelt voordragt zal Maandag plaats hebben. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRAB BE,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6