BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 9 December JS72, rt°. 29 J. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSC1IE BEBIGTEN. LEIDEN, 7 December. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden te bepalen, dat de jaarletter. zoowel bij den ijk als bij den herijk gedurende het jaar 1873 te bezigen, zal zijn de letter E in den gewonen drukvorm, schuin gesteld. Het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, is voor de gemeente Leiden hel cijfer 7. Door den minister van builenlandsche zaken worden opgeroepen jon gelieden, Nederlanders, die in aanmerking wenschen te komen voor klerk bij het departement, voor 's hands op een tractement van 500. Schoon schrijven (calligraphic) is een hoofdvereischle. Voorts wordt verlangd be drevenheid in de Eransche, Engelsche en Hoogduitsche talen. Belangheb benden moeten zich schriftelijk bij het departement aanmelden vóór 31 De cember aanst. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 120 tot 137 volwassen personen en 39 tot 52 kinderen. Men meldt ons uit Voorscholen: Gisteren is hier een St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de openbare scholen gevierd. De gelden daarvoor zijn geheel en al door vrijwillige bijdragen gevonden. Tot dat einde is Maandag jl. eene lezing gehouden, afgewisseld door muziek, door den wel-eerw. heer kapellaan, de beide heeren hoofdonderwijzers en anderende zaal was overvol en ieder heeft die opgetogen verlaten. Gisteren was het feest voor de kinde ren; ieder ontving behalve koek een klein geschenk, waarvoor eene loterij plaats had, terwijl aan 137 kinderen een spaarbankboekje werd uitgereikt, waarop stond ingeschreven f 1 voor hen die gedurende een jaar geen of slechts één schooltijd onwettig verzuimden, 0.80 voor hen die minder dan 10 verzuimen hadden0.60 voor minder dan 20 en ƒ0.50 voor minder dan 30. Men vertrouwt daardoor een tweeledig doel te bereikenhet schoolverzuim te bestrijden en den lust tot sparen op te wekken. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De minister van oorlog, ontwaard hebbende, dat door de militaire ad ministratieve autoriteiten bij het leger niet op gelijke wijze wordt gehan deld, ten aanzien van het doen registreren van de contracten wegens aan bestedingen van leveringen, die aan zijne goedkeuring moeten worden onderworpen; heeft bepaald dat, in het algemeen de contracten wegens leveringen van verschillenden aard, die van eene apostille van goedkeuring moeten worden voorzienniet aan het regt van registratie zullen mogen worden onderworpendan nadat die apostille op de stukken is geplaatst. Uit de 57« jaarlijksche rekening en verantwoording van de directie der weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmagtover den jare 1871, door den minister van oorlog opgenomen en gesloten, blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen 309,690.41 en de uilgaven ƒ309,961.06; zoo dat op 1 Januarij 1872 meerder is uitgegeven dan ontvangen 270.65. Aan inschrijvingen op het grootboek der nationale schuldrentende 2% pCt. is voorhanden eene kapitale som van ƒ3,300,000. Op 1 Januarij 1871 be droeg het aantal weduwen 654; hetwelk in het jaar 1871 is vermeerderd met 32, te zamen 686. Daarentegen zijn er overleden 59 en hertrouwd 3; waardoor op 1 Januarij 1872 bel getal gepensionneerde weduwen bedroeg 624. Den ÏO"1"1 Nov. jl.des namiddags, is in de bus van hel postkantoor te Grave gestoken een brief, geschreven door den heer C. B.luit.-kolonel der infanterie en geadresseerd aan mevr. B.adres jhr. van M. te 's Hage inhoudende een bankbillet, groot 25, A. B.n°. 6322, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De officier van justitie te 's Bosch verzoekt op sporing, aanhouding en berigt. Volgens Sempervirens zijn door de directie van het Paleis voor Volks vlijt een aantal beoelenaars en voorstanders van den tuinbouw uitgenoodigd zich te vereenigen tot eene commissie, ten einde maatregelen te beramen om verbetering te brengen in de tuinbouw-tentoonslellingen aldaar. Die commissie zou reeds Vrijdag 13 December aanst. in het Paleis voor Volks vlijt eene eerste vergadering houden. Te Rotterdam is eergisteren avond door twee agenten van policie een persoon aangehoudenop het oogenblikdat hij bij een oudroest een tros touw verkocht. Zich niet behoorlijk kunnende verantwoorden, werd hij naar het policie-bureau in de Gioolc Panwensteeg geleid; aldaar noemde hij zich J. B. en beweerde te huis te behooren op hel aan de Willemskade lig gende ijzeren schip God zij met Ons. Dezelfde agenten kregen daarop last den man naar het 4de policie-kwaitier over te brengen, waar het onderzoek moest worden voortgezet. Hij ging rustig mede en dit gaf aanleiding, dat de agenten hem los lusschen hen beiden lieten gaanop den Schiedamschen Singel wist hij echter te ontkomen en sprong te water. Als een geoefend zwemmer was hij spoedig in het midden van den Singel en bleef zich daar eenige oogenblikken ophouden, vermoedelijk om een geschikt punt te zoe ken tot verdere ontvlugting. Eensklaps zag men hem toen in de diepte wegzinkendadelijk werd hulp verleend en de drenkeling in bewusteloozen toestand opgehaald. In het suceursaal-ziekenhuis in de Baan gedragenbleek het onder de geneeskundige behandeling, dat hij overleden was. Men weet thans, dat de ongelukkige zich werkelijk aan diefstal had schuldig gemaakt en in dienst was bij een üuilschen schipper, tegen een loon van ƒ8 per week. Hij was genaamd II. F., oud 21 jaren, ongehuwd en geboren te Caub in Pruissen. (iV. R. C.) Te Haarlem is gisteren avond aan het station een conducteur-remmer door een trein overreden. Hij wilde, terwijl de trein aankwam, de rails oversteken, struikelde en geraakte onder de wagens. Het ligchaam was letterlijk in tweeën gesneden. Men meldt uit Brakel: Ten gevolge van het bij vernieuwing snel en buitengewoon wassen van de Waal, zijn de Boven-Uiterwaarden en de veer- dam alhier ondergeloopenzoodat het water thans van dijk tot dijk staat en al de buitendijks gelegen gronden van Loevestein tot Zalt-Bommel ter weêrszijden van de rivier zijn geïnundeerd. Ook te Gorinchem slaat de kade, dienende tot aanlegplaats der sloombooten, geheel onder water. 's GRAVENHAGE7 December. Aan den heer J. van Lokhorst, relerendaris bij het dep. van buiten- landsche zaken, is, op zijn verzoek, verleend een meest eervol ontslag uit 'slands dienst, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem gedurende eene lange reeks van jaren den lande en aan het departe ment voornoemd bewezen; voorts zijn bevorderd de hh. mr. G. G E. E. Zilcken, thans hoofdcommies, tot referendaris, M. L. van Deventer, thans commies, tot hoofdcommies, en A. A. Weimar, thans le klerk, tot ad junct-commies. Aan den heer G. H. Garlichs is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als Nederl. consul te Cincinnati, en als zoodanig is benoemd de heer P. H. Hartmann. - Z. M. heeft bij besluit van 10 Nov. jl. goedgevonden te bepalen dat de hoofdofficier van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs bij het depart, van oorlog werkzaambij uitzondering een hoogeren rang dan dien van majoor zal kunnen bekleeden. H. M. de koningin en Z. K. H. prins Alexander hebben gisteren avond het Ullman-concert, dat in Diligentia werd gegeven, met HD. tegenwoor digheid vereerd. Op 72-jarigen leeftijd is te dezer stede gisteren plotseling overleden mr. Sibout Scbmolck, voormalig president van het provinciaal geregtshof in Zuidholland, een man wegens zijne bekwaamheid als regtsgeleerde en we gens zijn karakter als mensch en regter hooggeacht en geëerd. Gedurende 20 jaren oefende hij de regtspraktijk als procureur uit, eerst bij het voormalig hooggeregtshof, daarna bij den hoogen raad en bij het provinciaal geregtshof in Zuidholland. Door zijne groote toewijding en scherpzinnigheid won hij het vertrouwen van zoovelendie het als een voorregt aanmerkten, dat hunne belangen door hem werden behartigd. Nadat hem de betrekking van regter-plaatsvervanger in de arrondisse- ments-regtbank alhier opgedragen was, plaatste het prov. geregtshof in Zuidholland hem aan het hoofd cener aanbevelings-lijst voor een vacerenden raadsheerzeteleene keus door de koninklijke benoeming bekrachtigd. Negentien jaren bekleedde hij dien zetel en wees daarvoor zelfs een hem door de regering aangeboden plaats af als raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. In 1864 trad hij als vice-president en in 1871 als presi dent van hel hof in Zuidholland op. Had hij vóór 1864 beurtelings in de beide kamers van het hol zitting, de jaren van zijn vice-praesidium en prae- sjdium werden door hem onafgebroken in de kamer voor burgerlijke zaken doorgebragt. Slechts zeer kort mogt hij de hooge betrekking vervullen daar redenen van gezondheid hem verpligtten reeds bij den aanvang van dit jaar als voorzitter af te treden. Dat besluit, men moest het eerbiedigen, werd diep betreurd. Algemeen toch werd hulde gebragt aan den zeldza- men ijver en kennis, vereenigd met humaniteit en minzaamheid van ka rakter, waarvan Scbmolck in zijne langdurige loopbaan steeds de blijken gaf. Helderheid van geest kenschetste hem en strekte ten baak aan zjjne strikte reglvaardigheidaan zijne gevatheid om dadelijk den knoop der meest ingewikkelde zaken te ontwarren en tot eenvoudige voorstelling terug te brengen. Orde en nelheid schraagden zijn onvermoeibare zucht tot arbeid. Mr. S. Schmolck zag den 16'I,D Mei 1800 in deze stad het eerste levens licht. Hij was begiitigd met het ridderkruis der orde van den Nederland- sclien Leeuw en het kommandeurskruis der orde van den Eikenkroon. BELGIfi. Naar men uit Namen meldt zijn in de stad de straten en pleinen over stroomd. Het Lilonplein gelijkt op een meer, hetwelk de geheele wijk Sl. Nicolaas van het overige gedeelte der stad scheidt. Karren van allerlei aard en van allerlei vormmet een paardof wel met een ezel of honden bespan nen, dienen tot het vervoer van personen. Op sommige plaatsen boven de stad staan de valleijen vol water. Te Wepion is de weg overstroomdde reizigers worden met een schuit overgezet. Ook de nog hooger gelegen plaatsen langs de Maas zijn overstroomd. Nabij Sl. Cecile wilden dezer dagen zeven personen, die zich naar hun werk begaven, de rivier oversteken met een schuitje, waarin zij naauwelijks plaats konden vinden. Een hunner zou het vaartuig sturen. In het mid den van de gezwollen rivier gekomen ontschoot hem de kleine boomstok en de schuil door den stroom medegesleept dreef weg en sloeg eindelijk om. Men heeft slechts de lijken der zeven personen uit het water kunnen halen. De verongelukten laten 6 weduwen en 16 kinderen na. ENdELAND. LONDEN, 6 December. Aan de Times wordt medegedeeld dat de gemengde commissie tot vast stelling der Fransche tariven, ingevolge hel nieuwe handelstractaat lusschen Frankrijk en Engelandsedert een paar dagen te Parijs werkzaam is. Van Engelsche zijde is bezwaar gemaakt tegen de bij de wet van 26 Julij vast gestelde invoerregtenwelke men beweert dat veel hooger zijn dan zij als compensatoire regten mogten wezen, terwijl daarentegen van de Fransche het tegenovergestelde wordt volgehouden en zelfs beweerd dat die invoer regten in het geheel niet gelijk staan met de in Frankrijk op de nijverheid gelegde belastingen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5