"buitenlandsciik böir, rÊi\7 gesteldmede te deelen wal van hem te wachten was; waartoe hij zich te meer gedrongen gevoelde, omdat de klagt was geuit, dat de marine in verval zou zijn; en men alzoo het regt had van hem te vorderen op te geven, waaraan de hem toegestane millioenen waren besteed en te weerspreken hel verdane verwijt, dat aan eene slordigheid en veronachtzaming in het beheer zonder voorbeeld zou moeten doen gelooven. De minister herinnerde hoe hij bjj zijn optreden stond voor het door zijnen voorganger tot stand gebragle dubbele feit; de afscheiding der marine in Nederland en in Indië, en de vorming cener gepantserde tlotillc ten behoeve van de kustverdediging. Daarmede was voor goed gebroken met alle vroegere stelsels en zelfs met het denkbeeld om eene active marine te bezitten. Alzoo moest er eene zeemagt bestaan ter verdediging onzer kusten en rivieren, en eene andere ter bescherming van Indië; daarnaast schepen noodig tot hel bezetten der Wesl-Iudisehe stations, voor algemeene diensten en lol oefening voor zoo veel het personeel dit zou toe'aten. Van hem had men mitsdien geen eskader te verwachten, geene vertooning van onze vlag, dan wanneer een groot handelsbelang daarbij betrokken was; elke poging om naast het gepantserd materiëel eene active marine te stellen, zou hij moeten bestrijden, daar hij niet op de reeds zwaar belaste natie den daardoor te weeg gebragten finan- ciêlen druk wenscht gelegd te zien. Eskader-varen en groote activiteit waren, zijns inziens, niet noodig voor het bekwamen van officieren en schepelingen, welke voor onze kustverdediging vereischt worden, liij den toestand van overgang, waarin noodwendig de marine verkeerde, was het denkbaar dat men met moeijelijkheden zou te kampen hebben, maar aan dien veranderden toestand zou, zijns inziens, het personeel zich moeten ge wennen. In de zitting van heden zijn de verdere ouderdeeien der begrooting voor marine behandeld en is ten slotte dat hooldstuk der begrooling aangenomen met 48 tegen 14 stemmen. De kamer heeftmet 29 tegen 26 stemmenbesloten dat er redenen van billijkheid bestaan om aan de aannemers Schoonenbergte Amsterdam, schadevergoeding te verleenen wegens het tegenstaan van het bouwen van het lort in den Laander- en Westbijlmerpoldcr. Men verneemt dat Z. M. de koning de wet houdende" voorziening tegen besmettelijke ziekte heelt bekrachtigd. Over de vraagof van een gewezen toezienden voogd door den voogd over minderjarige weezen, sedert opgenomen in een gesticht van weldadigheid, rekening en verantwoording kon worden gevorderd ter zake van gelden, den wcezen toebehoorendc en onder berusting des eersten zullende zijn, heeft heden het openbaar ministerie bij den hoogen raad zijn conclusie ge nomen. De heer procureur-generaal Karseboom bestreed het arrest van het provinciaal gcregtshof in Zuidholland, regt doende in hoogcr beroep van een vonnis der arrond.-regtbank te 's Gravenhage, bij welk arrest ge melde vraag toestemmend is beslist en derhalve was afgewezen de exceptie van den toezienden voogd, daarop neerkomende, dat, de weezen zijnde op genomen in een gesticht van weldadigheid, alleen regenten van dat gesticht konden geacht worden de wettige voogden over de bedoelde minderjarigen te zijn, de vordering alzoo alleen van die regenten had kunnen uitgaan, en de toen eischer derhalve was niet ontvankelijk in zijne vordering. Die ex ceptie aan verschillende bepalingen, rakende minderjarigheid en voogdij, toet sende. kwam de heer procureur-generaal tot de slotsom dat ten deze te .denken is aan eene bijzondere voogdij, waarvan de duur zich uitstrekt tot zoolang de minderjarigen in het gesticht verblijven; dat die voogdij dan ook door exceptionele bepalingen wordt geregeerd en daarbij de toeziende voogdij is vervallen. Hoofdzakelijk op deze en andere gronden strekte zijne con clusie tot vernietiging van het bestreden arrest, en dat de hooge raad, op nieuw regtdoendc. met vernietiging vau het appèl, alsnog de aangevoerde exceptie zal gegrond oordeelen, en den primitieven eischer in zijne vorde ring zal verklaren niet ontvankelijk, met zijne veroordeeling in privé in de kosten. De uitspraak is bepaald op 10 Januarij. Ter 44' algemeene vergadering der vereeniging van en voor Neder- laudsche industriëlen, den <1,|cn dezer alhier gehouden, had eene gedachten- wisseling plaats over «de gevolgen der nieuwe wet, vaststellende het In disch tarief"; aan het bewind werd opgedragen op nieuw bij den minister ,van. buitenlandsche zaken de noodzakelijkheid te bctoogen van een krachtige tussehenkomst vin wegc V. M'. regering, bij die van het Duitsche rijk, j ten einde nog vóór de invoering van het nieuwe tarief zekerheid verkre- .gen zij van de toelating van Nederiandsche nijverheidsproducten in den vreemde, bepaaldelijk in het tolverbond, op milde voorwaarden. Voorts! werd gesproken over regering szorg ten aanzien der nationale nijverheid, inzonderheid met betrekking tot de middelen van verkeer le water en te land. de bricfposierij en de telegraafdienst. Tegenover verschillende voor- j beelden van voorkomendheid en dienstwilligheid bij de telegraaf bureauxj .werd menige klagt vernomen over de o.ihenschheiddie het publiek bij som- I migc postkantoren ondervindt ('sGravenhage en te Delft), terwijl andere I •Botterdam, onder den tegenwoordige!» directeur) het bewijs leveren dat de opvatting van dienstpligt aan het eene kantoor aanmerkelijk bij die van het j andere verschilt, aai» dit moet worden toegeschreven. - HU. MM de koning en de koningin, cn Z. K. 11. de prins van Oranje, hebben aan de hh. Gebr. Belinfanie, uitgevers alhier, 1ID. dankbetuiging rfoei» toekomen voor de aanbieding van een exemplaar van den Nederland- schen residentie-almanak voor 1873, dat zij met welgevallen hebben aan genomen. Ter herinnering aan den gebooorledag van wijlen koning Willem II, opt! December 1792, is heden aan het voetsiuk van het standbeeld van dien vorst, op het Buitenhofandermaal een prachtige bloemkrans nedergelegd. B E Ij f i I li. De waterstand der rivieren veroorzaakt' vrij wat bezorgdheid. Tusscben Luik eu Maastricht is die stand, teu gevolge der aanhoudende regens, se dert deu winter van 1850-1851 zoo hoog niet geweest als thans, lu die streek heeft de gemeenschap enkel nog over de spoorwegen plaats. Een aantal woningen is verlaten geworden; verscheidene fabrieken, o. a. te Seraing en te Jupille, zjjn gesloten, en vele wijken van Luik en andere sleden slaan onder water. iti\GEL A LONDEN 5 December De werkstaking der werklieden in de gasfabrieken houdt hier de ge moederen ten hoogste bezig. De Times en andere bladen meenen dal deze tak van de openbare dienst moet beschermd worden, het kosle wat het wil. flatly News is van gevoelen dat. wanneer het gas ontbrak, men zich daarover niet zoozeer behoefde te beklagen, aangezien hel gas. dat thans geleverd wordt, zoo slecht is dat men bijna in donker zit. heigeen het meest in het oog valt wanneer men uit andere plaatsen te Londen komt. Ten gevolge van de daling van den prijs der sleenkolenen de merk bare vermindering van de vraag naar dit ariikel. hebben de eigenaars van eenige kolenmijnen in Fifeshire op de loonen hunner delvers een shilling pet- dag gekort. F K H It I,r K. De Engelsche bladen, den legcnwoordigen toestand van Frankrijk be sprekende, raden den heer Thiers aan eenvoudig door een zoogenaamden «coup d'étal" een einde aan de crisis te maken. Het Journ. des Déb. merkt daarop aan: Hoewel wij toegeven dat de publieke opinie een zoo danige» slap zon goedkeuren en de ontbinding de gevolgen zou hebben, welke de dagbladen daarvan verwachten, zijn wij in het algemeen legen eiken staatsgreep gestemd, tegen dezen evenzeer als legen eenen anderen. De heer Thiers kan over krachtige wapenen beschikken om den strijd tegen de partij van wanorde vol te houden, en wij meenen dat hij er zich vooral op toe moet leggenniet om staatsgrepen te doenmaar om zich le ver zetten tegen de staatsgrepen welke de regterzijde in den zin mogt hebben. De nu afgetreden minister van hinnenl. zaken heeft nog aan de pre fecten eene circulaire gerigt, waarin hij wijst op de soms onzedelijke strek king der stukkendie in de café-chantants worden voorgedragen. De ge meentebesturen moeten dit zooveel moaelijk met kracht tegengaan. Men vermeent dal met de benoeming van een defmiliven minister van binnenlandsche zaken gewacht zal worden totdat de uilslag der verkiezing van de commissie voor de regeling der constiliitionele qiiaesliën bekend zal zijn. De twee candidate», die liet meest in aanmerking schijnen te ko men, zijn de heeren Martel en Casiuiir-Périer. Aan de munt is een groote bronzen medaille geslagen, ter herinnering aan de leening vaa drie milliards. Deze medaille zal worden aangeboden aan den minister cn aan de hoofden van dienst, die een werkdadig deel hebben genomen aan het tot stand komen der leening. Dit is een gebruik dat sinds lang brj alle groote financiële ondernemingen in toepassing wordt gebragt. De exemplaren voor de ministers zijn van zilver, de overige van brons. Te Nancy is dezer dagen weder een Duilsch soldaat vermoord. De vermoedelijke dader is in hechtenis genome». Graaf de St. Vallier. Fransch gevolmagtigde in het Duitsche hoofdkwartier, is naar Versailles ontboden, om ophelderingen omtrent deze zaak le geven. De Maas is builen hare oevers getreden; Givel staat dientengevolge onder water. Het water van de Bhóne, de Saöne en de Seine staat mede zeer hoog. Door het stijgen van hel water der Seine staan de belasting kantoren geheel onder water; ook de gebouwen voor de zeevaart en andere gebouwen op de kaden des Grands-August ins en van Billy hebben veel schade geleden. In de straat Hérold heeft het water de zware eiken planken weg gerukt, die er geplaatst waren om de passage voor de voetgangers te ver zekeren. De bewoners der huizen zijn reeds naar de eerste verdieping moe ten vluglen. De pleinen van l'oissy, Chatou, Argciileiiil, Gennevilliers. Bezons, de omstreken van St. Dénis en Si. Ouen zijn eveneens overstroomd. Te Billancourt werd de chemische fabriek van den heer Billatill door het water overweldigd. 1» l lihCIIL I X I». De Nordd. /MgZeit. berigt. dat de wet op het burgerlijk huwelijk thans bij het staatsministerie in beraadslaging is gekomen, en voegt er bij dat het ontwerp alleen het verpiigte burgerlijk huwelijk betreft. De Kreuz-Zeil. roept het heerenhuis het vaarwel toe, uilhoofde men overgegaan is tot het benoemen van nieuwe leden. De onafhankelijkheid van het huis, meent dit blad. moet op dien weg te gronde gaan en het zal daarom tijd zijn om van het heerenhuis, als van een krachtigen steunpilaar van den staat, afscheid te nemen. Dat ligehaam zal niet langer met goed gevolg de aanvallen van deu zoogenaamden tijdgeest kunnen afwerenwelks einddoel de vernietiging van het Duitsche koningschap is. Die weg eenmaal belreden zijnde, zal voortaan elke met het huis van afgevaardigden over eengekomen regerings maatregel reeds als wet moeten beschouwd worden. Ilct dagelijksch bestuur van Berlijn heel! hij den gemeenteraad inge diend het ontwerp betreffende de riolering der slad. liet ontwerp is zaam- gesteld door den bouwruad Hubrecht en met algemeene stemmen heelt het dagelijksch bestuur zieii daarmede vereenigd. Het stelt voor zoo spoedig doenlijk een aanvang met het belangrijke werk le maken. De kosten lot verwezenlijking van hel geheele plan zijn geraamd op 9.744,000 tli. 0;n deze buitengewone uitgaaf te dekkenzal een leening tot dal bedrag worden aangegaan. De werklieden in de drukkerijen te Leipzig eischen eene aanzienlijke verhooging van loonen stellen bovendien verschillende voor de palroons nadeelige voorwaarden. Naar aanleiding daarvan hebben de palroons ver klaard; dal zij vooralsnog daarover in geen onderhandeling kunnen treden, daar het comité der algemeene Duitsche boekdrukkers-vereeuigiug belast i»

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2