zakelijk dooi' sommigen de wensclielykheid betoogd der herziening van aru. 18 en 19 der schoolwet van 1857, betreffende het aan te stellen ouderwij- j zers-personeel in verband met de op de scholen aanwezige kinderen en met de aan de onderwijzers toe le leggen jaargelden; tevens werd eene verbe terde toepassing gewcnscht der bepaling van art. 20 derzelfde wel, betref fende de plaatsing van hulponderwijzers aan hel hoofd van scholen. Voor de bijzondere scholen werd door anderen verlangd wegneming van alle be lemmeringen en gelijke onderstand als voor de openbare scholen ten einde de mededinging te kunnen volhouden. Ook werd op de wettelijke regeling der bewaarscholen aangedrongen. De minister van binnenl. zaken verklaarde te twijfelen of nu reeds het oogenblik gezegd kon worden aangebroken te zijn tot het indienen van voorstellen, strekkende om sommige onderdeden der wet op het lager onderwijs le wijzigen; hij geloofde dat het noodig was, alvorens daartoe over te gaan, af le wachten welke uitkomsten verder zouden hebben de pogingen van verschillende zijden reeds aangewend om het lot der onderwijzers te verbeterenen het getal hulponderwijzers le vermeerderen In die omstandigheden moest het onraadzaam geacht worden te beproeven de artt. 18 en 19 te veranderen. Van het invoeren van leer- pligt, ter voorkoming van schoolverzuim, waarop mede was gewezen, was hy geen vriend, te minder omdat daaraan verbonden waren hel verschaffen van kosteloos onderwijs en de oprigting van een aantal nieuwe schoolge- bouwen. Met betrekking lot de legen het openbaar onderwijs ingebragte grieven, merkte hij op, dat vrijheid lot het vestigen van bijzondere scholen was verleend, en dat het bij dien stand van zaken niet aanging van de neutrale school te eischen wat deze niet geven kon noch mogt. in de zitting van heden zijn de beraadslagingen over hel hoofdstuk bin nenl. zaken ten einde gebragt en is dat hoofdstuk aangenomen met alge- meene stemmen op eene na, die van den heer Hoffman. 151' IT N L A N DSC I i K KKKIttKV ËXG ËL.i I». LONDEN. 8 December. Eene deputatie van winkeliers en werklieden heeft eene bijeenkomst met den minister van binnenlandsche zaken, den lieer Bruce, gehad, waarin zij de aandacht van den minister vestigde op den hoogen prijs van alle levensbelioellen en op de maatregelen welke naar hare meening de regering zou kunnen nemen om daarin verbetering aan te brengen. Verschillende leden der commissie wezen op het onttrekken van groole hoeveelheden lands aan de cultuur van levensmiddelen, ten einde die uitsluitend ten behoeve van het jagtvermaak te bestemmen, op de moeijclijkheden, welke onder het voor wendsel van maatregelen legen de runderpest aan den invoer van rundvee werden in den weg gelegden op het afmaken van van besmettelijke ziekte verdacht vee, welks vleesch, schoon zeer goed bruikbaar, begraven of ver nietigd werd; op het kunstmatig opdrijven en hoog handhaven van de prij zen der steenkolen enz. De minister deelde aan de deputatie mede dat dcf door hen geuite bezwaren en in overweging gegeven maatregelen lot voor ziening door hem met le meer belangstelling aangehoord waren, omdat hel; behandelde onderwerp in hooge male de aandacht der regering bezig hield en deze voornemens was met medewerking van het parlement maalregelerj te nemen, welke, voor een gedeelte althans, aan de bezwaren zouden te gemoet komen. Er was niet aan te denken den grondeigenaar in>de aan zijne eigendommen te geven bestemming te belemmeren of aan wettelijke voorschriften te binden. Hij waarschuwde dal men niet te veel moest ver wachten. Eene goede politiek schreef voor gematigd te werk te gaan, len einde het doe! niet op eens, maar bij opvolgende slappen le bereiken. De werkstaking onder de werklieden in de gasfabrieken te 1.ouden breidt zich uit. De onderscheiden gas-maalschappijen hebben het publiek uitgenoodigd zeer spaarzaam met het gebruik van gas te zijn. F Ik A IV It K l i H. Het Uien public wijst op het hooge gewigt der keuzen die de natio nale vergadering aansl. Donderdag zal te doen hebben van de dertig leden der commissie, welke ingevolge hel in de zitting van Vrijdag jl. aangeno men voorstel der regering een wets-ontwerp zal zamenstcllen tot regeling van de bevoegdheid der openbare inaglen en van de ministeriele verant woordelijkheid. Het zou kinderachtig zijn, zegt dit blad, te willen looche nen dat de stand van zaken zeer gespannen is en dat eene overwinning der oppositie ernstige gevolgen kan hebben. Dus zij niemand onverschillig of traag. Wij wcnschen op eene eerlijke en wettige wijze den repiibli- keinsclien regeringsvorm te vestigen; daartoe is bij de republikeinsclie partij eene groole discipline en eene onvermoeide werkzaamheid noodig. Onze tegenstanders geven geen kwartier. Hel is duidelijk wat zij verlangen. Zij wenscben bij gedeelten te verkrijgen wal zij niet op eens en geheel kon den verkrijgen. Zij zullen dag aan dag in bet gelid staan, gereed om van onze geringste zwakheid gebruik te maken, om van elke stemming voor deel te trekken, en bun voordeel te doen met de afwezigheid of de ont houding onzer geestverwanten. De onzeu moeten dus waken en geen ooseh- blik nil liet strijdperk treden Ofschoon het door de officieuse bladen bij herhaling ten stelligste wordt tegengesproken, blfjft men beweren dat de beer Thiers in den minis terraad heeft le kennen gegeven dat hij zijn ontslag zou nemen. Men heeft echter op hel gevoel zyner vaderlandsliefde zoo krachtig gewerkt dat bij van dat denkbeeld is teruggekomen. De stemming der kamer omtrent den minister van binnenl. zaken had hem den moed doen verliezen. Men beweert dat aan de clericale partij van hooger hand het bevel is ge geven al het mogelijke te doen om den heer Thiers te doen vallen. Volgens lv Siècle, bedroeg het aantal der bij den president der repu bliek van gemeenteraden gedurende de crisis ontvangen adressen van ad- baesie. gelukwensching enz. Zaturdag reeds 3000. Dat blad spoort de itjh hlikeineu aan om dit cijfer lot H'000 op te voeren. De natie moet too- nen, dat zij niet gezind is zich door een handvol dry vers te laten muilbanden. De generaal Ducrot heeft van zyne onderhoorigen in liet kommande ment van Bourges inlichting gevraagd omtrent de personen, die door hunnen invloed en door hunne denkbeelden gevaarlijk geacht konden worden. Natuur lijk wordt hem dien nog zoo //keizerlijken" maatregel zeer kwalijk genomen. ITALIË Men meldt uil Rome: De zoo lang verwachte wet betreffende de op heffing der geestelijke corporation in Rome en de Romeinsche provincie was reeds naar de drukkerij gezondenen men mogt zich vleijen dat zij binnen weinige dagen aan de afgevaardigden rondgedeeld en mitsdien in al de bij zonderheden aan liet publiek bekend zou worden. Onverwachts echter is bevel gegeven met hel drukken niet voort te gaan en de wet aan den minister van eeredienst terug le bezorgen, ten gevolge van het door de regering genomen besluit om daarin, naar men verzekert in liberalen zin. nog een aantal veranderingen te maken. EKJITSCII LAN Volgens de dagbladen hebben de ministers von Boon, von Itzeuplilz en von Selchow hun ontslag genomen, eerslgenoemde wegens den slechten slaat zijner gezondheid. Volgens officieel berigt heeft de runderpest in Sleeswjjk-Holstein en binnen het grondgebied van Hamburg opgehouden en zijn aldaar de bepa lingen tol bestrijding der ziekte builen werking gesteld. Van de meeste jdaatsen langs de Pommersche en Sleeswijk-Holsteinsclie kusten, die door den storm en de overstrooming van 13 November jl ge teisterd zijn, zyn thans nadere beriglcn ingekomen. De verwoesting strekt zich uit over eene lengte van ruim 80 (Duitsche) mijlen. In het geheel hebben een honderdtal mensclieu bij deze ramp hel leven verloren. Op de vergadering van gedelegeerden der vrijzinnige katholieken in Zwitserland te Ollen is eene zeer talrijk bezochte volksvergadering gevolgd. Verscheiden besluiten werden genomen; o. a. om bij den bondsraad aan te dringen op het voordragen van bundswelten tot verzekering van de auto nomie der gemeenten in kerkelijke aangelegenheden, en van de gewetens vrijheid door beperking van den invloed der geestelijkheid, alsmede op het weren van eenen |iauselijken nuntius uit Zwitserland. PEK TF.LEGK \AF. PARUS. 3 December. De nationale vergadering heeft heden het budget van oorlog aangenomenalsmede 49 artikelen van het budget van het minis terie van openbare werken. KONSTANTINOPEL3 December. Men verwacht steeds wijzigingen in het ministerie. Men verzekertdat Mamyk-Pachadie gouverneur v n jeddah was tijdens den moord iu 1859, lol groot-vizier zal worden benoemd. BERLIJN3 December. Volgens de Kreuz-Zeitung zal de heer von Bis marck omstreeks de helft dezer maand alhier aankomen. JERUSALEM, 3 December. Mg'. Valergalaiijnsch patriarch,isovevledeii. LEIDSCIIE SCHOUWBURG. „Mylord met lange ooren en liruln haar", blyspel in 3 bedrjjven, en „Slaap wel mijnheer JPantalon?" zangspel in 1 bedrijf. Wij hebben dikwijls gezegd, dat er bij de Ilaagsche looneeilisicn op de keus der stukken over het algemeen niet le roemen valten de voorstelling van gisterenavond was een nieuwe post op het zondenregistcr. Waarlijk, wij kunnen onmogelijk begrijpen, boe men er loe gekomen is om zulk een Hauw, onbeduidend tooneel-producl als «Mylord" op te voeren. Ais ker- mis-stuk zou het er misschien door kunnen, maar dan ware het toch nog een kermis-sluk van zeer gering gehalte. Waar men het vandaan gebaald heeft is ons onbekend; waarschijnlijk is liet uil liet Hoogduitsch vertaald, zoowat verhollandiseerd en tevens, .oin het toch een weinig smakelijk it maken met eene menigte chansoniielicn gekruid. Cbansonnetten kan men immers overal tusschenplakken. Men noemt maar als bet ware toevallig een of ander woord en dadelijk beeft men een liedje op dal woord klaar. Men kan het zoo gek niet bedenken, of er is wel altijd iels op te vinden. Het gaat er meê als met dien lieer, die iu een gezelschap een jachtavontuur vertellen wou. «He!" zei hjj, «hoor ik daar niet schieten?" «Welneen' was het algemeene antwoord, «wc hoorden niets!" «Zoo, dan heb ik nn vergist! maar van schieten gesproken, daar moet ik je eens wat aardigs van vertellen" -- en toen kwam hel jachtavontuur. Het is evenzoo met dt chansonnetten en niemand zal vragen of ze er bij le pas komen of niet: men amuseert zich, en dat is genoeg. Een tooneelstnk echter dat door zoo'n hulpmiddeltje boven waler moet gehouden worden, is al lei-stond ver oordeeld. En die arme «Mylord met lange ooren cn bruin baar" moet oj de weegschaal der gcmaligste cri.iek wel te licht bevonden worden. Heiligt Muzen! Welk een blijspel, welk een onderwerp, welke personenE# dame, de echtgenoot van den rentenier Broekman, is ontroostbaar over l«: verlies van baar Engelseh schoothondje «lat Mylord heet en geeft aan e» knecht, die juist bij baar iu dienst komt. bevel om het beestje op te ren. De man verbeeldt zichkurieus genoeg, dat hier van een man. vu een wcrkelijkcn Mylord sprake is en loopt nu alle koffiehuizen rond om na* een Engeiscliman te zoeken. Die vergissing is ai heel grof en bespotte!' en zeker zou niemand uit het publiek dupe geworden zijn. Alleen de «t merking, dat IJy lord wel eens zou kunnen bijten, als hij naar huis bracht werd, had Thomas al dadelyd op hel iddc moeien brengen, dal W over een hond gesproken werd. In den tuin van een bierbuis vindt de knel een jong rnenschEduard v. Riusumde minnaar van de dochter des huiie die zich voor Mylord uitgeeft om bij zijne geliefde Emma te kunnen konio cn tevens een echten EngelscbmanLord Plumpudding. Beide lieeren bral bij bij de eigenares van het verloren hondje, die niet weinig verwond' opziet, maar in den Lord een ouden kennis berkent, terwijl de heide

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2