door afstemming van dezen post de zaak op nieuw op de lange baan te zien schuiven, iiy wees hier op de wenschelijkheiddat hel academiegebouw worde gebouwd op hetzehle oogenblik dat de alma mater gereed is haar 3* eeuwfeest te vieren. Wat 1111 de overige gebouwen betrof, nadat het 1 Nosocomium is gestichtscheen nu de beurt aan een theatrum zoütomicum. een gebouw ten dienste van het onderwijs in de dierkunde en vergelijkende ont leedkunde. in vergelijking met Duitschiand en zelfs met Italië zou men zich schamen, als men de lokaliteiten le Leiden in oogenschouw nam. Over het algemeen hadden wij ons niet te beroepen op vele doelmatige gebouwen. i llij wees slechts op liet gebouw waarin de kunstvoortbrengselen onzer 1 groote meesters geborgen worden. Hij vestigde de aandacht op hel gebouw van het rijksmuseum voor de natuurlijke historie, te Leiden, dat als verza- t meling in vele opzigten al hel beslaande overtreft. E11 toch de voorwerpen zijn er opeengestapeld als koopmansgoederen in een magazijn, slecht of ondoelmatig verlicht, in één woord, het gebouw is ongeschikt. Dit was le racer te bejammeren wegens den voortgang in de natuurlijke historie. Wal wordt er niet al gedaan voor prachtige dierentuinen, waaraan enorme kos ten worden besteed. En résumé, meende hij aangetoond le hebben, dat er voor de oudste hoogcschool des lands nog veel te doen is en dat hij der regering een dienst had bewezen deze 'zaak le bespreken. De heer ïaets van Amerongen wenschte op de Ruïne cene nieuwe akademie te zien verrij zen en was tegen den aankoop van de beide huizen in de nabijheid der oude akademie, want daar kon niets goeds van worden gemaakt. De rege ring wilde zelve een nieuw gebouw, maar met die beide huizen kon men niets uitvoeren. De heer Jotrt-kbloel sloot zich geheel aan bij hetgeen de heer Verheijen gezegd had. llij had mede gehoopt, dal men het 300-jarig eeuwfeest zou kunnen vieren in cene nieuwe akademie, maar in destukken komen twijfelachtige uitdrukkingen voor, die onzekerheid overlaten, of het de bedoeling der regering is een nieuw gebouw te stichten dan wel het bestaande uit te breiden. De heer van Reenen kon zich wel vereenigen met hel plan van den minister 0111 de bestaande akademie te verbottwenwaar door behouden zou worden een gebouwwaaraan vele herinneringen ver bonden zijn, en dat een monument is van de deugden onzer vooiouders. Nu wilden sommigen een geheel nieuw akademiegebouw slichten, maar het zou juist de kunst van den architect zijn om het oude gebouw behoorlijk te restaureeren en te herscheppen. Doch welk plan ook gevolgd worde, de aankoop van dit huis was in ieder geval gereglvaardigd wegens de alge meen erkende behoelle aan meerdere ruimte. Hij ondersteunde ook het denkbeeld van een nieuw gebouw voor museum der natuurlijke historie, maar hij wi'de er niet bepaald op aandringen; hij was reeds dankbaar voor hetgeen de minister voorstelde. De minister van binnen', zaken was dankbaar voor de ondersteuning, welke zijn hoofddenkbeeld tot stichting eener nieuwe academie bij de kamer had ondervonden. Hel gebeurde niet dikwijls, dal men den min. toevoegde: beknibbel niet, wees niet karig. De plaats waar het academiegebouw zou worden geslicht was nog niet met zekerheid te bepalen. Curatoren der Leidschc hoogeschool hadden er sterk op aangedrongen het huis naast de academie aan te koopen, omdat zij meenden, dat dan voldoende gelegenheid zou beslaan een nieuw academiegebouw op te rigten. En zij meenden tevens, dal in ieder geval lot den aankoop moest worden overgegaan, omdat hel in vele opzigten van belang was eigenaar te zijn van het huis naast de acade mie. De min. verzekerde dat bij de aanvrage der gelden voor zijn hoofd denkbeeld de plannen aan de kamer zullen worden voorgelegdzoodat "zij deze zaak volledig zal kunnen beoordeelen. Hetgeen was gezegd omtrent de grootere behoefte aan een museum van natuurlijke historie aan de hoogc school te Leidenw ilde de min. gaarne aannemen. Maar hij had gemeend hoe mild de kamer zich ook betoonde, niet te veel tegelijk aan haar oordeel te moeten onderwerpen. In de zitting van heden is de discussie over het middelbaar onderwijs voortgezet. De minister heeft 0. a. verklaard dat het bezwaar nopens den grooten omvang van het middelbaar onderwijs, in verband tot het uitge breide programma van het eind-examen, onderzocht wordt, zoomede de wijze waarop daaraan zou kunnen worden te gemoet gekomen. De minis ter is tegen hel doen vervallen der hoogere burgerscholen met driejarigen cursus, llij verdedigde daarna breedvoerig den nieuwen post tot ondersteu ning van de oprigling van middelbare scholen voor meisjes, alleen in die gemeenten die niet zelve de kosten geheel kunnen dragen. De heer Saay- mans Vader stelde een amendement voor om dien post uit de begrooting te ligten, tnaar na langdurige discussie werd dat amendement verworpen met 43 legen 25 stemmen. I11 de laatste zitting van den gemeenteraad, alhier gehouden, is beraad- i slaagd over den staat der hoogere burgerschool, naar aanleiding van adres sen, die bij den raad waren ingekomen. Rij die gelegenheid heelt de heer Pompe van Mccrdervoorl cene niet onbelangrijke statistiek medegedeeld over de jaren 1866 lot 1872. llij heeft genomen de cijfers van al de jongelieden der 5e klassen die het eindexamen gedaan hebben: van al die jaren heeft hij getrouw opleekeuing gemaakt van al de gedane examens op de hoogere burgerscholen van Nederland en zich toen de vraag gesteld: hoeveel werden er toegelaten en hoeveel afgewezen op elke school Ziedaar den grondslag van de statistieke cjjfers der eindexamens op de verschillende hoogere burger scholen van J866—1872, die hier volgen: Plaatseu. Geéxainineerd. Toegelaten. Afgewezen. Verhouding der geëxa neerden tot de afgewezei Breda 9 9 Allen toegelaten Middelburg 15 15 id. Kampen 8 8 id. Tilburg 3 3 id. Alkmaar 3 3 id. Zierikzee 3 'J id. Schiedam 1 1 -- id. Algewezen. Dordrecht 18 17 I f van de 18 Haarlem 58 54 - 4 1 14j Rotterdam 37 34 3 1 12 4 Leeuwarden 12 i 1 t 1 J! 12 Zwolle 10 9 1 Hi Deventer 28 24 4 1 7 Zutphen 27 23 •i 1 V 6? tllrccbt 37 31 6 1 6;, Goes 6 5 1 1 6 Roermond 35 29 6 1 5! Groningen 38 31 7 1 5? Leiden 27 22 5 1 5i Nijmegen 22 18 4 1 V 5; Arnhem - 22 18 4 1 5} Sneek 25 19 6 1 45 Enschedé 4 3 1 I 4 Amsterdam 60 43 17 1 9 9 vrr Maastricht 27 19 8 I 's Gravenhage .62 43 19 I 3Ty Delft56 37 19 1 2f| Yeendam 4 1 3 I lj Wij komen dus, zeide de lieer Pompe van Mcerdervoortmet deze becij fering lot de gevolgtrekking, dat gedurende den geheelen tijd van 1866 1872 le 's Gravenhage op twee plaatsen na, het slechtste resultaat van het onder wijs werd bereikt in geheel Nederland. Ik moet hier nog bijvoegen, dat de cijfers, welke ik raadpleegde, uit de regeringsverslagen verkregen zijn; zij verdienen dus volkomen vertrouwd te worden. UUTKNLAN0SCI1E HEM KIEN SS N S3 IE 1L. A IS 15. LONDEN, 1 December. De Times meldt, dat de wegens insubordinatie ontslagen politie-agen- tenaan den hoofd-commissaris der Londensche politie, hun diep leedwezen hebben te kennen gegeven over de pligtsverzakingwelke tot hun ontslag heeft geleid; zij verzekerden, gehandeld te hebben zonder voorbedachten rade en misleid te zijn geworden. De kolonel Henderson heeft daarom be sloten, de bedoelde agenten weder in dienst le nemen; evenwel niet zonder dat hunne plistverzaking ongestraft blijft: zij zullen namelijk in een lageren rang aangesteld worden dan zij bekleed hebben. De kapitein der genie Baseri. die zich in de bergpassen van de Hima laya met wetenschappelijke proefnemingen bezig hield, is overleden. Door de Times wordt hem een welverdiende hulde gebragl. Volgens het officiële rapport van de Britsch-lndische policie, zijn gedu rende het jaar 1871—72, enkel in de zoogenaamde centrale provinciën van llindostan, niet minder dan 550 personen door tijgers en 980 door slangen gedood. FR AH KR IJ K. De nationale vergadering heelt met 305 tegen 299 stemmen aangenomen de door de regterzijde gestelde orde van den dag; waarbij de minister van binnenl. zaken tot toepassing der wet vermaand wordt, omdat hij niet heelt tegengegaan het indienen van adressen door de gemeenteraden ten opzigte van de boodschap van Thiers, hetwelk strafbare manifestatiën zijn. De regterzijde heeft op die wijze wraak trachten le nemen voor de door haar tegenover Thiers geleden nederlaag. De minister verklaarde datzoodra de regering vernam dat gemeenteraden adressen teekendenzij daartegen maat regelen had genomen. Het Journ. Off. had eene circulaire openbaar ge maakt, waarin de regering zich tegen elk onwettig adres verklaarde; ook had zij den prefecten kennis gegeven dat de gemeenteraden zich slipt van alles moesten onthouden wat als eene beleediging van de nationale verga dering kon aangemerkt worden. De minister van biniienlaudsche zaken, de heer Lefranc, heeft zich dooi den uitslag der stemming genoopt gevonden zijn ontslag in te dienen. Den 25 Nov. is te Parijs, na een langdurige en smartelijke ongesteld heid, in 67-jarigen ouderdom, een geacht cn bij alle staalkundige partijen gezien indiistrieelde boekdrukker en uitgever ilenri PI011, overleden, llij was de opvolger van zes of zeven tot zijne familie behoorende voorgangers in het boekdrukkersvak. hetwelk den vooruitgang, dien het in Frankrijk in de laatste 25 jaren ondergaan heeft, voor een niet gering gedeelte aan zijn ijver, smaak en ondernemingszucht te danken heeft gehad. Dezer dagen hebben 10 officieren, onderofficieren en manschappen van het gewezen corps francs-lireurs der Aube voor den 2d,° krijgsraad te Parijs teregtgestaan ter zake van het ombrengen van een uit 6 personen bestaand Duitsch gezin, dat door hen in November 1870 in den omtrek van Sézanne, in het dep. der Marne, in hechtenis was genomen. De beschuldigden heb ben voor den krijgsraad verklaarddal zij niet tot de hun te last gelegde daad waren Overgegaan zonder de zedelijke overtuiging verkregen te heb ben, dat hunne arrestanten spionnen waren. Zoowel op dien grond als omdat de beschuldigden meercndeels zeiven in Duitsche gevangenschap eene harde bejegening ondergaan haddenèn door toedoen der Duilschers bloed verwanten hadden verloren, en daardoor met een hevigen nationalen haat tegen de vreemde overheerschers vervuld waren, heeft de raad hen geza- mentlijk vrijgesproken en hnnne invrijheidstelling gelast. DllITSCHLAX». De deelneming aan de Weener tentoonstelling blijft in Duitschiand steeds toenemen. De Duitsche centrale commissie zegt in haar rapport dat zij, ten gevolge van liet groot aantal inzenders en inzendingenmaatregelen heeft moeten nemenwaardoor zij bij de van rijksw ege toegestane som nog minstens 326.500 th. noodig zal hebben. De Jezullenpater Meschemoser, door de policie te Regensburg uilge wezen was aldaar driemaal teruggekomen en had er zich telkenmale ver kleed een dag opgehouden. De laatste maal, in de vorige week. is hjj er dientengevolge aangehouden en lol drie dagen arrest veroordeeld. OOST-I H Dl F. BATAVIA. 26 October. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Benoemd: tot lid in den raad van justitie le Bata via, het lid iu den raad van justitie le Samarang mr. J. G. F. Timmermans; tot proc.-generaal bij het hoog geregtshof van Ned.-lndië. levens advocaat fiscaal voor de land- en zeemagl, de president van den raad van justitie te Batavia mr. F. F. L. M. Last; tot subst.-griffier bij den raad van justitie le Soerabaija, de 3C subst.-griffier bij den raad van justitie te Batavia mr. D. Mounier; tot landmeter voor. de geregelde, bijhotidiiig der kaarten en regis ters voor het land Bloeboer (aid. Buitenzorg, resid. Batavia) M. A. van Deventer; tot 2dl° stadsgeneesheer te Soerabaija, de parlic. genees-, hccl- en verloskundige te Bandong .1. de Clercq Zubfi. Bij de in- en uitvoerreg- tentol controleur te Padang, de ontvanger te Benkoelen J. A. van Hemert; tot ontvanger le Benkoelen, de commics-visilaleur te Batavia W. C. 11. Roms- winckel; tot commics-visilaleur le Balavia. de commies der ambulante recherche te Grissee J. J. F. Swart; tot commies der ambulante recherche te Grissee, de commies-ontvanger te Rembang C. R. von Banniselh; tol commies ontvanger te Rembang, de ambtenaar op wachtgeld J. M. Kluppelt. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, D. C. Tcngnagel, laatstelijk 2' com mies op het assist.-resid.-kantoor te Benkoelen; J. C. llemler, F. M. Samuels, W. F. Gotler. J. P. Mutter, N. Bonte, P. Verwoert en P. A. Noord hoorn. laatstelijk, de eerste hoofdcommies, de tweede le commies, de overigen 2' commies voor het bijwerken en afsluiten der algemeene boeken cn rekeningen, loopende tot 1866; de ambtenaar op non-activiteit W. H. Brouwer, cn de ambtenaar op onderstand VV. Tawaris. l)p verzoek, eervol, de ambtenaar op nou-activiteit J. C. van Chambon, laatstelijk vendumeester

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2