DINGSDAG 3 DECEMBER BINNEN LA N DSC HE BERIGTEN. Pe Courant verschijnt dagelijks, /.on- en feestdagen uitgezonderd. Pe prijs der Courtin* is per vierendeel jaars 3.franco p.p. 3.50j mei het f ers/tig der Handelingen ran den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Uet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar r oor i 2.50 j jaars, buiten de eupeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Col trant zijn verkrijgbaar r oor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiëq voor Duiïscklr.ndOostanrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door tlA ASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Kaïnburg Dibeck Frankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Brestau, Keulen, Stuttgart, )VecnenPrtiajHazed, Zurich, St, (kallen, Genève en Lausaraic LEIDEN, 2 December. Dat Leiden op het gebied van toonkunst een eerste plaats inneemt in ons land is reeds meermalen opgemerkt en ook Zaturdag avond weder vrij duidelijk gebleken Waar, zooals op de muziek-toirée door de maatschappij voor toonkunst Zaterdag avond, geheel door eisen krachten zonder eenige vreemde medewerking, een programma wordt uitgevoerd, bestaande uit deze vier nommers: Quartetl Op. 18, van Beethoven; Polonaise As dur, Chopin; Fantasie Sliicke (piano en viool) Op. 73, en Quintet! Op. 44, beiden van Schumann, met eene kunstvaardigheid en meesterschap als waarvan wij ge tuigen waren, daar staat ook zeker de niuzickalc vorming op hoogen trap. Mej. Schulz Lessig bleek eene talentvolle pianiste, die met het grootste ge mak en juistheid hare moejjeljjke partituur speelde en de heerlijke toonen, door den heer Wetrens zijn viool ontloktvormden met haar spel een indrukwekkend geheel. De uitvoering van ieder nommer was schoon en de drie overige medewerkers gaven, ieder in het hijzonder, blijken van hun nen meer dan gewonen aanleg. Te Amsterdam heeft Zaturdag II. het herinneringsfeest plaats gehad aan de heldhaftige verdediging der citadel van Antwerpenliet was op dien dag 40 jaren geleden dat het eerste schot ter verdediging van de wallen werd gelost. Na een groole reveille, des ochtends te 8 uren, op het Frcde- riksptein, werd liet morgenschot te 8'/i uren gelost. Hierop volgden 21 minuutschoten en weidra werd appèl en inspectie gehouden van de citadel- Iers. Een groot aantal sectiën van vereenigingen was daartoe opgekomen 1 in liet paleis voor Volksvlijt. Daartoe behoorden o. a. die van het zilveren kruis, het metalen kruis, het Indische kruis en anderen. Ouderbegeleiding van een eerewacht werd het vaandel van het 7de reg. infanterie naar het paleis voor Volksvlijt gevoerd. Het was versierd met de medaille, door wijlen den opperbevelhebber Chassé gedragen. Te !0 uren had deafmarseh naar de groote koopmansbeurs plaats. De onafzienbaar lange stoet trok door de Utrechtscheslraat, over de Botermarkt. Ueguliersbreestraat, Rokin en Damnaar de groole koopmansbeurs. Onder de aanwezigen bevonden zich de iaatstovergebleveiien der bemanning van de kanonneerboot van van Speyk, namelijk 11. F. Weyler en A. van Wageningen, een citadel Ier, die reeds in 1831 bij het doen van een uitval zwaar aan het hoofd gewond werd. Op de beurs trad vóór de gelederen de heer Weijerman, president der sectie citadel-medaille. Na den aanwezigen strijders een hartelijk welkom te heb ben toegebragt, sprak hij lien van den strijd voor vaderland en koning, door hen zoo moedig gestreden, van de opofferingen die zij zich hadden getroost, van den roem, welken zij hadden ingeoogst en van het streelend bewustzijn dat de strenge vervulling van den opgelegden pligt aan ieder hunner moet hebben ingeboezemd. Het luide: Leve de strijders der citadel door hen aangehevenwerd met een daverend hoezeeuit duizend monden begroet. Onder het spelen eener fraaije marsch begaf men zich naar de Nieuwe kerk, ten einde een bezoek te brengen aan liet grafgesteente opgerigt ter eere van J. C. J. van Speyk. Andermaal werd daar in vaderlandsche taal het woord gevoerd door den heer Weijermanwaarop de Marche Funèbre van von Beethoven werd uitgevoerd door de stafmuziek der schutterij. Van daar begaf zich de stoet naar het burgerweeshuisde plek waar 'het ge steente ter eere van van Speyk is geplaatst, was met de Nederlandsche kleuren getooid en een menigte voorwerpen gedeeltelijk vroeger aan van Speyk behooremle, zijn epauletten, sabel enz., waren aldaar tentoon ge steld. Een vaderlandsch lied werd den oud-strijders door de jongens en meisjes van het geslicht toegezongen. De oud-strijders defileerden voorbij het gesteente, voor van Speyk opgerigt. en zoo trok men in goede orde naar liet paleis voor Volksvlijt terug, waar de eerewijn zou worden ge plengd. Ten vijf ure ongeveer vereenigden de feestelingen zich aan een welvoorzieneu disch, en ten acht ure werden de oud-strijders ver rast door een groot militair concert, onder leiding van den lieer Joh. M. Coenen. Ten elf ure werd op het Frederiksplein de groote laptoe geblazen, waarna de oud-strijders, andermaal onder huldebetoon eener nieuwe me nigte afscheid namen. Het ongeluk op het fort llonsvvijk voorgevallen wordt aan onvoorzig- tigheid toegeschreven. De officiële verordening schrijft voor, dat er bij het ledigen der granaten slechts gebruik mag worden gemaakt van een koperen beitel. Waarschijnlijk had men echter dergelijk werktuig niet spoedig ge noeg bij de hand; althans toen de kommauderende sereeant over de zaak aangesproken werd, gaf hij verlof bij een timmerman builen het fort een beitel te leencn, om daarmede de huis van de granaat af le slaan, liet spreekt van zelf dat reeds daardoor algewekeu werd van de reglementaire verordening: koperen beitels behooren niet tot het gereedschap van den timmerman. Toen deze echter om de eene ol andere reden weigerde liet verzoek in te willigen, heeft men zieh langs anderen weg een stalen beitel weten te verschaffen. Aan de wettelijke bepaling, dat niemand het lort mag binnengaan zonder voiraf behoorlijk ondeizocht te zijn, werd wederom niet voldaan; anders ware de beitel als contrabande niet binnengelaten. Het stalen werktuig werd gebruikt om de jjzeren granaat, gevuld met ontbrand- j bare stoffente opmen en de onvermijdelijke gevolgen dezer onvoorzigtige handelwijze bleven niet uit. (/V. tl. C) Nabij Gorredijk had in de vorige weck een treurig voorval plaats. Het zoontje van een schipper viel in het. water. Zonder zich te bedenken, springt de vader zijn kind na. doch met het gevolg, dat beiden het leven verloren. De ongelukkige vader laat eene weduwe met drie nog jeugdige kinderen na. Tc lieerde is Vrijdag 11. een vrceselijke misdaad gepleegd. De land bouwer Elbert Beekman vond, 'savonds omstreeks 5 uur tehuis komende, hel zeer verminkte lijk zjjner vrouw in den gang zijner woning liggen. Volgens zijne verklaring was ook eene som van ƒ700 ontvreemd, terwijl tevens eene poging tot brandstichting was aangewend, waarschijnlijk lot bedekking der dubbele misdaad. De brand werd echter door spoedig aaime- bragte hulp gcbluscht. De justitie is ijverig bezig met de instructie dezer treurige zaak. 's GRAYEXHAGE2 December. Door Z. M. is de heer jhr. mr. S. 51. de Savoriiiu Lobmanth ns regter in de aiTond.-regtbank te 's Gravenhage, benoemd tot secretaris van de al- gemeene rekenkamer. Aan den heer dr. B. W. van Goens is eervol ontslag verleend als Itoog- leeraar aan de polytechnische school te Delft, met behoud van den titel van hoogleeraar, en als zoodanig is benoemd de heer A. J. van Pcsch, tjjdeljjk hoogleetaar aan die instelling. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den lieer P. J. ItHteux, als kanlonregler te lleinkenszand, en aan den lieer G. J. A. Huiskes, als plaatsvervangend kantongeregt te Üirschot. Tot bewaarder van de hypotheken enz. te Arnhem is benoemd de heer jlir. J. Stern, thans inspecteur der registratie eerste kl. Door Z. 51. zijn benoemd; tot prov. inspecteur der directe belastingen enz. te Groningen jh'. li. J. Kraijenhoff, thans controleur le Maastricht; tot ontvanger der directe belastingen enz. te Zierikzee de heer V. H. Niemands verdriet, thans te Joure; tot ontvanger der directe belastingen enz. te Val- kenswaard de heer W. van Nouhnys, thans te Berlicumftol controleurs der directe belastingen, te Bolsward de heer F. H. P. Ligtenberg, thans die controle waarnemende; te Heerenveen de heer G. C. Antink. thans die con trole waarnemendete Ptumerend de heer J. P van Blarkomthans adjunct-controleur te Amsterdam; te Almelo de lieer G. 51. C. Dressellmys. thans adjunct-controleur le Schiedam. Aan den heer P. A. de Bergh is, op zijn verzoek, cenol ontslag verleend als controleur te Alkmaar. Op grond van den uitslag van hel door hen afgelegd examen, zijn be noemd lol surnumerair bij het vak der posterijen, de hecren; P. C. N. Ëich- holtz, F. von ihiben, F. Sinning he, Koens, G. E. van de Kamer, E. \V. üildehrandt en J. A. Stroband. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij de behandeling van het hooger onderwijs in hel algemeen, in de zitting van de tweede kamer van Zaturdag. traden sommige leden in beschou wingen over de al of niet regtsgeldigheid der kon. besluiten van 1818 en 1823 betreffende de bcurzenstichiingen. en de wenschelijkheid eener herzie ning daarvan; voorts werd gewezen op de behoefte die er zou beslaan aan het geven van onderwijs in de gezondheidsleer, en teruggekomen op de be noeming van twee hoogleerarcn in de godgeleerdheid aan de Groninger hoogeschool welke tot verschillende rigtingen behoorden. Uit de gevoerde discussie bleek dat de gevoelens omtrent deze onderwerpen uileetiloopend warende minister van binnenl. zaken gal in zijn antwoord o. a. te kennen, dat hij zich gaarne zou onledig houden met liet onderzoek, in hoe ver en op welke wijze de aangehaalde kon. besluiten zouden behooren te worden herzien; én dat, zijns inziens, bij benoeming van hoogleeraren in de god geleerdheid, niet op de rigting, maar op de wetenschappelijke ontwikkeling en de geschiktheid tot het geven van onderwijs behoorde te worden gelet. Bij de verdere behandeling der onderdeelen heelt de heer 5lackay, by n°. 11G, aangedrongen op vermeerdering van het personeel der hoogleeraren. Hij zou wenschen dat aan de hoogeschool te Leiden een leerstoel in letteren en levende talen en een andere leerstoel in den landbouw werd opgerigt en U dat de minister in dit opzigt zou willen anticiperen op de aanstaande wet telijke regeling van het hooger onderwijs. De minister wees er op dat liet landbouwkundig onderwijs tot liet. middelbaar onderwijs behoorde. Bjj art. 117, subsidiën voor de verzamelingen en andere inrigtinsen. verklaarde de heer Verheijen met groot genoegen uit de nola van wijzigingen, door den minister ingediend, te hebben gezien, dat deze f20000 wenscht te be stemmen voor den aankoop van een huis voor het akademiegebouw te Leiden. Maar hij zou liever hebben gezien dat het nieuwe gebouw werd geplaatst op de Ruïne dan op de oude plaats. Bij den minister scheen het besluit nog niet tol volkomen rijpheid gekomenen daarom hoopte hij nog dat het ge bouw op de Ruïne zou worden geslicht. Zou hij nu stemmen tegen de ƒ20000? Neen, en wel 1". omdat het hier een crediet geldt den minister op zijn verzoek gegevenen 2'. omdat hij niet gaarne wil Medewerken om

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1