Ü1DSC1E COURANT. N\ 285. 1872, MAANDAG 2 DECEMBER. BINNENLANDSCHË BERIGTEN. de: De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 net het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.60 i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrjjk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën t« Hamburg Lsibeeh, Frankfort a. M,, Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zürieh, St, Gallen, Genbie en Lausanne Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. LEIDEN, 30 November. Bp kon. besluit van 28 Nov. is aan den heer mr. J. M. Cailenfels, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der in- en uitgaande regten en accjjnsen te Leiden, behoudens aanspraak op pensioen: en is de heer jhr. J. F. L. Coenen van 'sGravesloot, thans con troleur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Gro ningen, benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande regten en accijnsen te Leiden. In de Donderdag-avond gehoudene vergadering van het alhier gevestigde departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd door den secre taris, d'. A. M. L. Riimke, het gewone jaarlijksche verslag, betreffende den toestand van het departement en zijne verschillende instellingen, uilgebragt. Daaruit bleek, dat het getal leden thans 342 bedraagt, zijnde 12 meer dan in het vorig maatschappelijk jaar. De toestand van het departement kan over het algemeen gunstig worden genoemd. Ook de verschillende inrigtin- gen beantwoorden aan haar doel en zeker zouden enkele nog meerdere vruch ten afwerpen, zoo zij niet met financiële moeijelijkheden tc worstelen hadden. Met den wensch, dat eene maatschappij, die op zoo menig gebied zooveel nut sticht, ook in deze stad steeds meerdere belangstelling vinden moge. eindigde de secretaris zijn verslag. Daarna werd door de commissie, be noemd tot het nazien der rekening en verantwoording van den penningmees ter van het departement en van de daaraan verbondene instellingen, bij monde van den heer P. de Haas, rapport uilgebragt. Op advies dier com missie werd, onder dankzegging aan den penningmeester voor zijn naauw- keurig beheer, tot goedkeuring der rekening besloten. In dezelfde vergade ring werden eindelijk nog de volgende benoemingen gedaande heer D. F. van Heyst tot lid der commissie voor de spaarbank en de heeren J. Wilkens en A. M. P. van Oordt tot leden der commissie voor de leesbibliotheek. Het studenten-gezelschap Arena Studiosorum is, blijkens eene hier achter voorkomende aankondiging, voornemens op Donderdag 10 December eene gymnasliek-uitvoering en wapenslrijd te houden, waarvan de opbrengst ten goede der armen zal komen. Eene openbare uitvoering van dit gezel schap mag wel iets buitengewoons genoemd wordenvroeger toch kon men daarop bijna jaarlijks rekenen, maar dit was in de laatste jaren, om bij zondere redenen, niet het geval. Dit was voor menigeen eene teleurstelling, want die uitvoeringen hadden steeds een gunstigen indruk achtergelaten, daar wegens de afwisseling, die men daaraan wist te geven, ook de minder ingenomenen met de eigenlijke behandeling der wapenen toch ten hoogste voldaan waren. Dit mag men nu ook weder van de aangekondigde voor stelling verwachten. Men mag gcrustelijk van den smaak der ontwerpers vertrouwen dat deze voorstelling niet alleen door heeren, maar ook door dames met genoegen zal kunnen bijgewoond worden. De laatsien behoeven zich niet te laten afschrikken door het wapengekletter, waarvan zij zich misschien eene overdreven voorslelling vormen. Het geheel zal zeer zeker de aandacht ook der vrouw niet onwaardig zijn. De uitkomst moge voor het gezelschap bemoedigend, voor de armen voordeelig zijn. Het getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 112 tot 130 volwassen personen en 38 tot 53 kinderen. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan een der openbare scho len in de gemeente Haarlemmermeer hebben zich 86 sollicitanten aangemeld. Te Rotterdam is gisteren door eenige werklieden uil het water aan de Geldersche Kade nabij de in bouw zijnde spoorwegwerken opgevischt het lijkje van een geheel naakt voldragen kind van het vrouwelijk geslacht. De policie doet onderzoek. Naar men van Schagerbrug aan de N. R. C. meldt, heeft een inwoner dier gemeente op eene treurige wijze den dood gevonden. Als koetsier bij «n logementhouder aldaar geplaatst, had hij met een der reizigers per rijtuig de omliggende gemeenten bezocht. Bij hun terugtogt 's avonds zijn zij van een hoogen dijk gestort, en in het water geraakt. De reiziger kwam met een lichte kneuzing vrijmaar de koetsier geraakte onder het rijtuigen voordat men hem kon bevrijden, was hij reeds dood. Hij laat een weduwe met zes kinderen achter. In de Wieringerwaard is Woensdag morgen eene bouwmanswoning af gebrand. Eene aanzienlijke partij graan en drie varkens werden daarbij een prooi der vlammen. Voor het prov. geregtshof van Gelderland is jl. Donderdag de zaak be handeld tegen J. van Druutenbeschuldigd van moord en poging tot moord, gepleegd op zijne beide kinderen. Eene groote menigte (vooral vele vrouwen hit den behoeftigen stand) woonde de teregtzitting bij. Het verhoor yan het huid, dat zich uit de rivier ontworsteld had, was inderdaad aandoenlijk en menigeen onder het publiek werden de oogen vochtig. Ook de beschuldigde "as zeer bewogen. Het openbaar ministerie requireerde schuldigverklaring en veroordeeling tot eene levenslange tuchthuisstraf. Na verdediging door den heer mr. Everts jr. werd de uitspraak op 5 Dec. e. k. bepaald. Men meldt uit Leeuwarden: Naar men verneemt heerschen de mazelen in sommige streken dezer provincie zeer algemeen: vooral te Heerenveen wordt deze ziekte onder de kinderen sterk aangetroffen. Hoewel de ziekte zich tot dusver als goedaardig kenmerktoefent ze niettemin een zeer nadee- ligen invloed uit op het schoolbezoek. De waterstand in deze provincie, die, volgens de peilschaal alhier, vóór een 3-tal weken p. m. 50 centimeter boven zomerpeil teekende, heeft sedert weinig verandering ondergaan. Is deze waterstand nadeelig voor de laag gelegen landerijen, ook de scheepvaart wordt er door bemoerjelijktvoor onbekenden vooral is het moeijelijk in sommige streken het regte vaarwater te houden. Ook de visscherlieden ondervinden er het nadeelige van; daar de visch zich nu in zooveel te grooter uitgestrektheid kan bewegen is de vangst thans niet zoo ruim. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ58, 2e soort 52, per ton. Op de door de arrond. regtbank te Sneek opgemaakte aanbevelingslijst voor de vervulling der betrekking van kantonregter te llindeloopen, komen voor de volgende hh.mr. A. C. C. Folkersma, griffier bij het kantongeregt te Lemmer, mr. J. Vosmaer, griffier bij het kantongeregt teIJsselstein, en jhr. mr, T. van Beyma thoe Kingma, advocaat te Lemmer., Uit 's Hertogenbosch meldt men: Heeft de hooge stand van het water rr-rlc sedert eenige dagen de gemeenschap met St.-Michiels Gestel en den Dmnren langs de zoogenaamde waterpoorten dezer stadgenaamd de Groote en Kleine Heekels, afgesneden, daar de wegen overstroomd zijn, nu is ook heden door het inloopen van den polder, het Boschveld en May, de pro vinciale weg naar de Langstraat en het land van Heusden, een gedeelte van deze stad, tot Deuteren onder water en laat het zich aanzien, dat die wegen den geheelen winter door voor rijtuigen en voetgangers zullen ge stremd zijn, tot niet geringe schade en nadeel voor den handel en den land bouw, daar ook de landman niet anders dan per vaartuig zijne producten te dezer stede kan ter markt brengen, waardoor de dagelijksche aanvoer voor consumptie vermindert en duurder wordt. 'sGRAVENHAGE, 30 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. H. L. de Haas, kunstschilder, tijdelijk te Brussel woonachtig, tot het dragen der versierselen van officier der orde van Leopold van België, hem door den koning der Belgen ge schonken. De heer H. Kurz is benoemd tot Nederl. consul te lnhambane, voorde Portugesche bezittingen ter kust van Mozambiqne. De surnumerair der posterijen P. A. Gelpke is uit 's rijks dienst ont slagen. Z. M. heeft goedgevonden het tijdvak van drie jarenwaarvoor aan den officier van gezondheid le kl. P. J. A. Sluys, vergunning is verleend zich in Japansche militaire dienst te begeven, voor den tijd van één jaar te verlengen. De luit. ter zee 2* kl. H. van den Pauvcrt, uit 0. I. teruggekeerd, en de officier van administratie le kl. K. J. Adams, behoorende tot de rol van het transportschip Java, worden op non-activiteit gesteldde laatstgenoemde wordt vervangen door de officier van administratie le kl. A. J. M. Iluart. Bij de beraadslagingen in de zitting van de tweede kamer van giste ren over de conclusie van het rappport omtrent het adres van den senaat der Groningsclie hoogeschool traden, even als in de vorige zitting, onder scheidene leden in een onderzoek van het regt zelf van dispensatie. Daarbij werd nagegaan of de besluiten van 1815 en 1853 al dan niet geoordeeld moesten worden verbindende kracht te bezittenen of de verleende vrijstel lingen wettig en regtsgeldig waren. Omtrent deze punten werd door som migen twijfel geopperd, waarin door anderen niet werd gedeeld. Ook liepen de gevoelens omtrent de doelmatigheid van het geven van dispensa- tiën zeer uiteen. De minister van binnenlandsche zaken, over deze quaestie het woord voe rende, begon met te antwoorden op de vraag van den heer Heemskerk om mededeeling, welke dispensatien van het academisch examen gedurende zijn ministerschap reeds zijn verleend, llijministerheeft 11 dispensatien ver leend, 3 daarvan aan hen, die eindexamen voor de hoogere burgerschool hebben afgelegd; anderen behoorden tot die klasse van personen die we gens gevorderden leeftijd of stand moeten gerekend worden onder die cata- gorie te vallen, waarin ontheffing kan worden verleend. De minister is niet van meening dat door het verleenen van dispensatien werd vooruitgeloopen op een der belangrijkste vragen van het hooger onderwijs. Ware dit hel geval dan zou de minister zeker de vrijstellingen niet hebben verleend. De commissie heeft gemeend in haar verslag het punt der legaliteit te moeten achterwege lateneven als de eerste kamerin strijd met de vroegere con clusie van hare commissie. De heer Godefroi heeft dit punt principieel op [Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1