COII 'Mmm 1872. ZATURDAG 16 NOVEMBER N\ 272. 61NNEN L A NDSCIIE BE RIGTEN. BUITEN LAN DSCH E BER1GTEN Pe Courant verschijnt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant i* per vierendeel janrs f 3.franco p.p. t 3.60 "iet hei Verslag dar Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Wei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.&t> 'ijdars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nosnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 26 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Adverténtian te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, fiazel, Zurich, Si. (lallen, Genive en Lausanne LEIDEN, 15 November. Gisteren avond had de plegtige inwijding plaats van den nieuwen tempel der Loge «la Vertu" in het O.-, van Leiden. Gedep. staten der provincie Zuidholland hebben bepaald dat de ver kiezing ter vervanging van wijlen den heer A. Vlielander, lid der prov. staten, zitting gehad hebbende voor het hoofdkiesdistrict Oud-Beijerland en die als zoodanig in het jaar 1877 moest aftreden, zal plaats hebben op Woensdag den 4dcn December 1872; en dat, wanneer eene herslemming mogt worden vereischt, deze zal geschieden op Woensdag den 18Jen December daaraanvolgende. Teyler's tweede genootschap te Haarlem heeft besloten de volgende prijsvraag uit te schrijven: «Welke zijn de verdiensten der Hollanders in het vervaardigen der zoogenaamde prent-teëkeningen en in het algemeen van in kleuren gedrukte prenten, van het begin der zestiende tot het einde der achttiende eeuwen wie hebben zich daarmede bezig gehouden Men verlangt daarbij eene lijst van hunne werken en de beschrijving van de ver schillende wijzen van uilvoering (procédés), die zij gevolgd hebben." Het tweetal, waaruit een hoogleeraar aan het atheneaum te Amster dam, in plaats van den heer dr. J. P. N. Land, zal worden benoemd, be staat uit de hb. dr. H. Gort en dr. F. J. van den Ham, de eerste te Har- lingen, de laatste te ütrecht. Te Rotterdam is gisteren op de Maas aan het Willemsplein een aak schip gekanteldwaardoor 400 ijzeren platen en vjjf vaten koperrood in de Maas zijn gevallen. Op de aanwezigheid van die vaten koperrood in het water zijn van wege de policie de bewoners van die buurt gewaarschuwd. Üp die rivier werd dien dag ook een tjalkschip door eene stoomboot over zeild, maar de beide opvarenden zijn gelukkig gered. Te Amsterdam is gisteren voor de correctionele kamer der arrond.- regtbank behandeld de zaak van den hoofdonderwijzer P, Rank, beschul digd van eene te harde kastijding aan een zijner leerlingen op de stads- tusschenschool aldaar te hebben toegediend. Ter teregtzitting bleek o. a.. dat de 12-jarige, die de kastijding had ondergaan, zich, buiten weten zijner ouders, voortdurend aan schoolverzuim schuldig maakte, en dat zijn vader door een der kweckelingen aan den hoofdonderwijzer had verzocht zijn zoontje deswege «eens goed onder handen te nemen en des noods den ge- heelen nacht school te laten blijven;" dat op 20 Sept. jl. de beklaagde den jongen na 4 uur had laten blijven en hemzonder het voornemen te heb ben hem te slaan, ernstig onderhouden heeft over zijn gedrag, waarop de knaap een zamenstel van leugens opdischte, en den beklaagde een paar lek kere sigaren aanbood als hij hem wilde laten gaan, hetgeen den hoofdon derwijzer, die van den vader had gehoord, dat deze nooit de toestemming had gegeven om van de school weg te blijven,'zoo driftig maakte, dat hij den jongen beval de partes posteriores te ontblootenhem voorts over de knie legde en hem met een touw, dat hij bij de hand had. de ten laste ge legde slagen toediende. De snbst.-ofFicier van justitie, mr. Verloren van The- maat, was van oordeel dat hier geen praemeditatie bestond, en wees op een drietal verzachtende omstandigheden, als: 1». het verzoek van den va der, 2°. de leugen van den knaap en diens aanbod van sigaren, waardoor de drift van den bekl. was opgewekt, en 3°. de gunstige antecedenten van den bekl. Een en ander gaf hem aanleiding geen gevangenisstraf te eischen. maar te requireeren de veroordeeling van den bekl. tot het betalen eencr geldboete van 100. De beklaagde beval zich aan in de welwillendheid der regters, wees op de straf (schorsing) die hij reeds had ondergaan en op de onmogelijkheid om weder geplaatst te worden als hij tot gevangenis straf werd veroordeeld. De regtbank veroordeelde den bekl. tot 6 weken cellulaire gevangenisstrat en tot betaling eencr geldboete van 8. Wij vernemen, meldt Sempervirensdat te Amsterdam gemiddeld 4/5 van de boomendie jaarlijks nieuw worden aangeplant, sterven, en dat deze groole sterfte moet worden toegeschreven aan het gas. dat zich op vele plaatsen in den grond bevindt, en aan de voor boomen schadelijke uit wasemingen van den grond, die hij het maken der nieuwe wallen worden veroorzaakt. Ypeboomen, die in het voorjaar geplant worden, zijn dikwijls reeds 14 dagen na de planting geheel dood. Het verwondert ons dat in eene stad als Amsterdam,van wege het gemeentebestuur, geene maatregelen genomen worden om zoodanigen ongunstigen toestand te verbeteren. De lezer herinnert zich wat wij in ons vorige nommer ten aanzien van de sterfte der boomen in Berlijn mededeelden. Trouwens het gaat in alle groote steden zoo. Of er werkelijk een middel tegen zal te vinden zijn, is eene vraag, waarvan de beantwoording vooralsnog onmogelijk schijnt. 's GRAVENHAGE 15 November. Z. M. heeft aan C. C. van Dommelen, wachtmeester der veldartillerie 'e Utrechtals}blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van een kind aldaar op 15 Juljj 11., toegekend de bronzen medaille ingesteld Wj kon. besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Tot plaatsvervangend kanlonregler te Woerden is benoemd de heer II. van Wijk, secretaris-rentmeester van het groot-waterschap Woerden. Aan den heer jhr. mr. J. L. E M. de Kuyper is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lecraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's ller- logenbosch, terwijl als zoodanig is benoemd de heer W. A. Gooien, aldaar. In de eerste kamer werd gisterenvoor den aanvang der beraadslagin gen over de wet houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten, door den heer Nobel verslag uitgebragt over de adressen omtrent die wet, als 1°. een 1 adres, waarin wordt gezegd, dat in een bij de kamer ingekomen adres vele j handteekeningen voorkomen van minderjarigen en beneden tienjarigen leef- I tijd: 2°. een adres, waarin de adressant verklaart, de bekende gemoedsbe zwaren niet te deelen, maar andere bezwaren tegen het wets-ontwerp te koesteren; en voorts 3°. een zeer groot aantal adressen, vooral van bestu- ren van christelijk hervormde gemeenten, waarin op verwerping der ziek- 1 lenwet wordt aangedrongen, op grond van gemoedsbezwaren tegen den indirecten vaccine-dwang, waaronder een adres van d\ A. Kuyper, met j 2276 anderen te Amsterdam. Daaromtrent werd besloten al deze adressen ter griffie neder te leggen. Bij de beraadslagingen werd van de zijde der tegenstanders van het wets- j ontwerp aangevoerddat bij deze wet de staatszorg te veel werd uitgebreid, zoodat in sommige gevallen de persoonlijke vrijheid gevaar liep belemmerd te worden; de bevoegdheid, welke aan de hoofden der gemeenten in vele artikelen verleend werd, kwam te groot voor; de financiële gevolgen, welke uit deze wet voor de gemeenten zouden voorlvloeijenwaren niet gering te achten; artikel 17 houdende verbod om onderwijzers, onderwijzeressen of leerlingendie niet met goed gevolg of meer dan eens de inenting der koe pokken ondergaan of aan de natuurlijke kinderpokken geleden hebben, in de scholen toe te latenwas uit een medisch oogpunt en om gemoedsbe zwaren die het opwekte, ook om de onbillijkheid, vooral ten aanzien van het bijzonder onderwijs, al te keuren; bij strenge toepassing der wet, die aan juistheid van redactie, styl en taal, in veel opzigten te wenschen over liet, zouden, naar men vreesde, werkelijk nu en dan harde maatregelen genomen worden. Op grond van deze en andere bezwaren, werd de hoop gekoesterd dat het wets-ontwerp niet aangenomen, of, bij aanneming, niet door den koning bekrachtigd mogt wórden. Van den kant der voorstanders werd herinnerd aan de ellende welke de laatst geheerschl hebbende pokkéfi- epidemie had veroorzaakt, en aan het te kennen gegeven verlangen otó, even als tot wering der veepest was geschied, ook ter voorkoming van be smettelijke ziekten wettelijke bepalingen vast te stellen. De vaccine-quaestie mogt bij velen gemoedsbezwaren hebben opgewekt, het algemeen belang echter vorderde dat men zich niet liet weerhouden om zijne goedkeuring aan het ontwerp, ook aan de beginselen in de artt. 17 en 20 opgenomen, te geven. In de zitting van heden was aan de orde het Oost-Indisch tarief. Bij de daarover gehouden beraadslagingen verklaarden de hh. Rahuscn, van Kessenich, llartsen en Messchert van Vollenhoven er zich tegen en de hh. Stork. Pineofls en Duymaer van Twist er zich voor. Na breedvoerige ver dediging van den minister is de voordragt aangenomen met 21 tegen 14 stemmen. Burg. en weth. hebben, naar het voorbeeld van andere uitgehreide gemeentenaan den raad voorgesteld de werkzaamheden der commissie van toezigl op het bouwen op te dragen aan ambtenaren, waartoe dan zullen worden aangesteld een inspecteur der bouwpolicie op eene jaarwedde van 120G a ƒ1400 en een adjunct op eene jaarwedde van /800. De minister van binnenl. zaken heeft aan het gemeentebestuur kennis ge geven dat er, volgens het advies van de ambtenaren van den waterstaat, geen technisch bezwaar bestaat tegen het verleenen der concessie aan de hh. Maas en Kool tot het aanleggen en exploiteren eener zeehaven te Sche- veningen. Vooraf wenscht echter de minister het gevoelen van het gemeente bestuur te kennen over de plaatsing der haven, volgens het plan, tusschen de kont van het dorp en het badhuis, waarlegen vroeger en ook nu van verschillenden kant bezwaren worden geopperd. ENCELAND, LONDEN. 14 November. H. M. de koningin der Nederlanden is Maandag 11. weder in Claridge's hotel te Londen teruggekeerd. II. M. heeft Dingsdag morgen een bezoek gebragt aan den beeldhouwer Bell. in zijn atelier te Kensington. La ter heeft H. M. aan de hertogin van Cambridge en aan prinses Mary en den hertog van Teek bezoeken gebragt. Onder de vele bezoekersdie in den loop van den dag hunne opwachting by de koningin hebben gemaakt, behoorden de lórd-kanselier en lady Selborne en hunne dochters, en lady Burdett Coutts. De Economist merkt op dat het zilver thans lager is dan sedert twin tig jaren het geval was; tien jaren geleden werd 62Vi tb per ons betaald

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1