LE1DSCHE COURANT. 1872. VRIJDAG 15 NOVEMBER BINNOfcANDSCHE BEIUUTEN. t;. pfhsfi. N\ 271. 84 92ï ()6j 37 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Couran' is per vierendeel jaar* ƒ3.franco p.p. ,'3.59; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het rerslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer /2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertenïiëu te Hamburg, Lubeck, Frankfort a M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, WeenenPraag, Hazel. Ziirieh, St. ti allenGtmbve en Lausanne 2%;» e f 12.® 31» /-'; he Co# LEIDEN, 14 November. In de zitiing van den gemeenteraad van heden zijn ingekomen: een adres van de heeren de Bordes c. s.om ondersteuning van bun plan tot aanleg van een spoorweg Leiden—Woerden twee adressen, een van de hh. Zuurdeeg, Scheltema, Betizemaker en van Wensen, en een van de hh. Zaal berg, Gebr. van Wijk, de Leidsche lakenfabriek. Pols en van Weeren houdende bezwaren tegen het besluit omtrent den verkoop der zoogenaamde raamlanden; en een adres van een 300-lal ingezetenen ter ondersteuning van het plan van den heer Wiggers van Kerchem. tot bebouwing der Ruïne. Voorts was van den burgemeester van Alkemade berigt ingekomen dat de brug over de Ringvaart onder die gemeente is opengesteld. Door den voorzitter werden nadere inlichtingen gegeven omtrent de tijde lijke aanstelling eener hulponderwijzeres aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2e kl. voor meisjes en het voor die betrekking gehouden vergelijkend examen, welke zaak in de vorige zitting, bij de behandeling der begrootingdoor den heer Le Poole was ter sprake gebragt. Uit die inlichtingen bleek dat de tijdelijke aanstelling had plaats gehad op verlangen van den schoolopziener, en dat geen der candidaten bij het vergelijkend onderzoek zoodanig had voldaan, dat men lot eene voordragt had kunnen besluiten. Men had daarom gemeend te moeten wachten tot na afloop van bet onderwijzers-examen in October om eene nieuwe oproeping te doenhetgeen dan ook geschied was. De heer Le Poole was met deze inlichtingen niet voldaan; zijns inziens, had hier geen inmenging van den schoolopziener moeten plaats hebbenmogt er voor de betrekking van hulponderwijzers geen examen gehouden worden, moest een vergelijkend examen van perso nen, die reeds acte van bevoegdheid hadden verkregen, altijd lot een zekeren uitslag leiden, en had men voor dat examen geen gelden mogen uitgeven. De voorzitter zeide dat men de bemoeijingen van den schoolopziener in deze wel op prijs mogt stellen, dat het dikwijls noodig was, ten einde eene goede keuze te doen, voor de hulponderwijzers-betrekking een vergelijkend examen te houdenen dat hij zich wel zou wachtenbij onvoldoenden uit slag, eene voordragt te doen. Wat de uitgave van gelden voor het examen betreft, die waren bij de begrootipg toegestaan. De heer Le Poole slaafde zijn [gevoelen omtrent het onnoodige der vergelijkende examens voor hulp onderwijzers door voorlezing van het daarop betrekking hebbende artikel der wet; de voorzitter en de hh. Stoffels en Buys konden echter niet toe geven dat hetgeen waarover de wet zweeg in geen geval geoorloofd zon zijn. Overgaande tot de aan de orde gestelde onderwerpenwerden benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare school n°. 2 voor minvermogenden L. Marks; tot hulponderwijzer aan de openbare school n". 1 voor minver mogenden C. Coipa, en tot hulponderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl. voor meisjes, mej. M. A. P. Montagne. Op het verzoek van J. van der Weste, tot het leggen van een spoelvlot, werd gunstig beschikt. Omtrent dat van J. A. Heus, tot het optrekken van een muur naast de poort van het Elisabeth-gasthuis, werd besloten het aan te houden tot ie volgende vergaderingomdat in de rapport n, over deze zaak uitgebragl wel gunstig was geadviseerd omtrent het optrekken van den muur, maar stilzwijgend was voorbijgegaan liet verzoek van den adressant om in dien muur licht aan te brengen. De voorzitter vestigde er de aandacht der leden up dat de adressant reeds met bouwen was aangevangen; de heer Coek was van meening da! hij daarloe. volgens liet burgerlijk regt. al'ezins bevoegd was. Op het verzoek van de directie der kon. Neder!. Grof smederij, tot het leggen van een duiker, en op dat van J. Bink, tot ltel maken eener kolkloozing, werd gunstig beschikt. Aan den heer II. J. Vetli werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de boogere burgerschool enz., en op het verzoek van P. Engels, om continuatie 'an de levering van schrijf- en bureaubehoeften aan de gemeente, eene af wijzende beschikking genomen. Ten slotte werden nog eenige plans en 'oorwaarden van verhuring vastgesteld. -- De aangekondigde looneelvoorstelling van de vereeniging «Harmonie" woonden wij gisteren avond met genoegen bij. Wanneer, zooals in onze dogen, er van alle zijden op gewezen wordt, hoeveel nut liet tooneel kan stichtenhoe liet geacht wordt le behooren tol de krachtigste elementen voor de groote zaak der volksbeschaving, dan mogen wij er ook als een gunstig verschijnsel op wijzendat de vereeniging «Harmonie", opgerigt in den boezem van deu nijvcren burgerstand onzer gemeente, in een bioeijenden toestand verkeert en dat weldra deze vereeniging haar tienjarig beslaan zal vieren door het geven eener openbare voorstelling in den schouwburg. Twee tooneelstukken werden gisteren avond door de werkende leden ver toond. Het eerste: «Mathilda, of een vrouwenhart", van den verdienstelijken Duitschen tooneelschrijvcr Benedixwerd zeer goed uitgevoerd. Hoewel hier en daar ook wat taal en uitspraak aangaat wel iets viel op te merken, valt liet niet te ontkennen dat de wijze, waarop de rollen bleken bestu deerd te zijn en werden voorgedragen door leden eener liefhebberij-verecni- ging als deze, krachtig pleitte voor de opvatting van en de ambitie voor de taak die zij zich hadden opgelegd. In de eerste plaats trok in genoemd tooneelspel de aandacht de bevallige en natuurlijke wjjze, waarop de rol van Mathilda werd voorgestelden dat het verdienstelijk spel dezer dame (mej. Schaap) ook door de leden hoog werd gewaardeerd, bleek uit den bloemrui ker met het toepasselijke gedichtjehaar in deze rol toegeworpen. Ook de oude schoonmoeder werd in dit stukje alleraardigst weergegeven. De koop man Tannenhof en zijn bediende Lindner trokken ook onze aandacht om de flinke wijze, waarop zij werden voorgesteld. Lag het in ons plan eene beoordeeling te geven van de voorstelling, wij zouden misschien den schil der in zrjn spel wat meer losheid hebben aangeraden evenals aan Palkenau. Het bekende nastukje: «de Loteling", werd mede aardig gespeeld en vooraf gezongen, en de costumes gaven blijken van den humor der vertooners. Uit alles bleek dat het gezelschap de belangstelling onzer stadgenoolen wel waardig is, en bij de op handenzijnde feestelijke voorstelling in den schouw burg bevelen wy het in hunne aandacht aan. De beschermheer der vereeniging, mr. B. Th. baron van Heemstrawas bij de voorstelling tegenwoordig. 's Lauds middelen over de negen eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt fi8.45l.33i.01zijnde f 4,210,456.77% meer dan in hetzelfde tijdvak van 1871 De raming bedroeg 61,953.608.00. Naar men verneemt zal het stoomschip de Valk. thans liggende te Nieuwe Diep, den 18,l,n dezer naar Woolwich vertrekken, om er II. M. onze koningin aan boord te nemen en naar Hellevoetsluis terug te brengen. Waarschijnlijk zal H. M. den 21stsn dezer de terugreis aanvaarden. Teyler's Godgeleerd Genootschap heeft besloten, twee nieuwe prijsvra gen uit te schrijven. De eerste luidt; «Wat leert de volkenkunde op haar tegenwoordig standpunt aangaande 'smenschen godsdiensligen aanleg?" De andere heeft tot onderwerp: «Geschiedenis en beoordeeling van den stelregel: de vrije kerk in den vrijen staat." Te Delft is eergisteren avond, even na het vertrek van den laatsten trein van 11.5 ure van daar naar 's IIage, een der conducteurs van de loop plank van den trein gevallenwaardoor hij in het Singelwater teregt kwam. Hoewel niet kunnende zwemmen, is het hem toch gelukt den wal te bereiken. In eene gisteren le Amsterdam gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders in de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is besloten ten laste der maatschappij aan te gaan eene leening van zeven miilioen guldenverdeeld in twee seriën van drie en ceil half miilioen elk, ten einde le voorzien in de behoeften van materieel, als een gevolg van de vermeerdering van het trafiek op de door de maatschappij geëxploi teerde spoorwegen. Eergisteren had op het IJ een treurig ongeval plaats. Het schuitje, waarmede een jongman zich van Nieuwendam naar Broek in Waterland begeven wilde, werd door den feilen wind omgeworpen, en een paar uur daarna haalde men den schipbreukeling levenloos op. Aan den Helder is dezer dagen een maudie als pianist en violist in een café-chantanl werkzaam was, maar wegens wangedrag was ont slagen, bewusteloos aan den weg gevonden en kort daarop overleden. Hen vermoedt, dat hij in beschonken toestand aan den weg is gaan liggen, en dat zijn verzwakt ligchaam de doorgestane koude niet heeft kunnen verdragen. - In de Sirinaamsche Courant leest men: «Dezer dagen hebben wij zeer verblijdende berigten ontvangen van de commissie der New-York and Surinam Company, omtrent de uitkomsten van liet onderzoek naar de om streken in Bovcn-Snriname. De heer Hoy! heeft ais zijn gevoelen uitat-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1