handeld van F. C. de Roov. oud 32 jaren, beschuldigd 1* van poging lot moedwilligen doodslag, en 2C van moedwilligen doodslag. Üp 28 Mei II. deed die beschuldigde als stoker dienst aan boord van het lusschen Amster dam en Hamburg varende stoomschip Willem 1. Op bevel van den gezag voerder stelde de machinist J. Dolman, ongeveer ter hoogte van Urk, een onderzoek in naar eenige vaatjes en kruiken spiritus, die de stokers, vol gens een den gezagvoerder toegezonden berigttrachtten te smokkelen. Hierover versloord nam de beschuldigde, onder het uiten der woorden "wij zullen den bliksem verbranden", een schop, vulde die met gloeijende kolen en trachtte die te werpen in de rigting van het gatwaardoor hij wist dal Dolman bezig was de bovenbedoelde kruiken te voorschijn te halen, van welke reeds eenige door stokers w.ren stukgeslagen. Een der aanwe zige stokers. F. J. Peluian. vatte hem echter bij den arm. uitroepende: "Frans, doe het niet. maak geen ongelukkeu". Daardoor tegengehouden, vielen echter eenige gloeijende kolen op den gestorten spiritus en deden dezen ontvlammen, met dat gevolg, dat de inhoud van een door een ande ren sloker, J. N. Troost, stukgeslagen vaatje in brand geraakte. De door het spatten van den spiritus rijkelijk bevochtigde kleederen van laatstge noemde vatten daarop vlam. Aan de gevolgen van de daardoor veroorzaakte ernstige brandwonden is Troost, drie dagen later, onder de hevigste smarten overleden. De beschuldigde bekende zijne schuld volledig en legde berouw aan den dag. Het openb. ministerie eischte, met aanneming van verzach tende omstandighedeneene veroordeeling tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee jaren. De heer mr. Teding van Berkhout Jr. droeg de verdediging van den beschuldigde voor. De uitspraak is bepaald op 15 dezer. De sergeant B. van het insiruciie-bataillon te Kampen heeft, in be schonken toestand zijnde, zijn geweer afgeschoten op een kameraad, toen deze weigerde hem geld te leeuen. Gelukkig, bukte de aangevallene bijtijds, zoodat bet schot miste. De andere is onmiddellijk in hechtenis genomen. Dezer dagen werden de lijken gevonden van de onlangs verongelukte Schokker-ingezetenen, het eene in de nabijheid van Blokzijl, waar het naar strand gedreven was. hel andere te De Lemmer. Aan het vinden van een dier lijken knoopt zich, volgens hel N.v.d.D., een merkwaardig bewijs van eerlijkheid vast. Een arme stoelenmatler uil Vollenhove vond het lijk van K. en in diens zakken een zakje geld 150), benevens een gouden hor loge. Ofschoon zijne vrouw in het kraambed lag en zijn gezin aan alles gebrek leed, aarzelde hij niet hel gevondene ter behoorlijke plaatse te bren gen. De toegezegde bel'ooniug van ƒ15 werd verdubbeld en bovendien ont ving hij van den pastoor der r. k. gemeente aldaar lö. Te Born, in Limburg, had in de vorige week eene vechtpartij lus schen eenige jongelieden plaats. Aan een der strijdenden zijn bij die gele genheid verscheidene ribben gebrokenwaarvan eene tot in de longpijpen is doorgedrongen. De ongelukkige is aan de gevolgen overleden. Van de vermoedelijke daders zijn er twee aangehoudende derde is voortvlugtig. Uit Luxemburg wordt tretneld. dal tot 31 Januarij 1873 ten raadhuize aldaar een concours geopend is voor een gedenkteekendat in die stad zal worden opgcrigt voor wijlen II. K. 11. mevrouw de prinses Hendrik der Nederlanden. Geenerlei programma wordt voorgeschreven wegens den aan dit gedenkteeken te geven vorm; alleen is vastgesteld, dat, welke architec tonische ontwerpen men mogt voorslaan, de trekken van H. K. H. belmoren te worden wedergegeven, hetzij in een buste, hetzij door een gepast aan- gebragt medaillon. De gezamenlijke kosten van uitvoering zullen de som van 24000 franken niet mogen te boven gaan. 'sGRAVENllAGE. 11 November. Tot burgemeester der gemeente Soest is benoemd de heer jhr. F. VV, H. P. 3. Martini van Geffen. De kapitein le kl. bij het corps mariniers L. F. Geilluit O. 1. terug gekeerd, is ter beschikking gesteld van den kommandant van gemeld corps. In de zitting van de eerste kamer van heden is de voordragt tot het verlecnen van pensioen aan de dochters van wijlen den heer Thorbecke aan genomen met algemeene stemmen op een nadie van den heer Messchert van Vollenhoven, die de politieke rigting van den heer Thorbecke steeds had bestreden, en dus verklaarde het motief der wet niet te kunnen beamen. Al de verder aan de orde gestelde wetsontwerpen werden aangenomen. Te gen Woensdag is de Oost-Indische bcgrooling aan de orde gesteld, liet rap port over het ontwerp tot voorkoming van besmettelijke ziekten is nog niet uitgebragt. Vele petitiën er tegen zijn weder ingekomen. Uit het antwoord van den minister van koloniën, omtrent het rapport >an de afdeelingen der eerste kamer over de Indische begrooting, blijktdat de minister, evenzeer als de kamer, voorzigtig wil zijn met de uitgaven en tevens de belastingen productief wil maken. Behalve eene nieuwe regeling der landrente, met 1 Januarij i!173 ingaande, zijn een aantal andere belas tingherzieningen in overweging. De minister blijft de vaststelling der Indi sche begrooting bij de wet dringend noodig achten. De tweede kamer is tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroe pen tegen Maandag, 18 November, ten II ure. Aan de bureaux van den rijkstelegraaf alhier had heden de aanbeste ding plaats van de levering van omslagen voor telegrammenten behoeve van den rijkstelegraaf, gedurende 1873, 1874 en !!';75. Daarvoor waren 5 billet ten ingekomen. Minste inschrijvers waren de heeren Smulders en C°. te 'silage, a ƒ2.06 de niet gegomde en a 2.29 de gegomde, per 10(>0 stuks. üditkxlaM)schk hehu; i kn. ENGRLAN». LONDEN10 November Op eene dezer dagen gehouden vergadering van afgevaardigden uit de verschillende Engelsche kamers van landbouw, werd besproken de noodzake lijkheid eener wettelijke regeling der betrekkingen tusschen de grondeigenaars en de pachters. De vergadering nam met algemeene stemmen de volgende motie aan: »Voor de zekerheid van het in den landbouw gestoken kapitaal is het noodig dat, voor zoo ver daartoe bij liet pachtcontract de vereischte voorzieningen niet getroffen mogien zijn, bij de wet aan den pachter met het einde der pacht aanspraak worde toegekend op vergoeding voor de door hem aan het land en de gebouwen aangebragte verbeteringen van blijvenden aard, na aftrek van die vermindering in waarde, welke het gepachte mogt ondergaan hebben door de schuld of de nalatigheid van den pachter. Die aanspraak zou de pachter, in geval gebouwen door hem opgerigt of werken tot het droogleggen of irrigeren van het land aangelegd waren, echter alleen kunnen doen gelden wanneer hij tot het oprigten der gebouw en of het aan leggen der werken de toestemming van den grondeigenaar verkregen had." In het tuighuis te Woolwicli zijn weder 13 nieuwe 35-lons kanonnen voltooid. Deze monsterkanonnen zijn ten deele voor het wapenen der ge pantserde schepen bestemd. //The Board of Trade" heeft geweigerd een geregtelijk ohderzoek in te stellen naar de oorzaken der aanvaring van de Batavier, daar het feit, dat beide buitenlandsche schepen zijnde kennisneming dezer zaak aan zijne competentie onttrekt. De zaak zal echter waarschijnlijk voor //The Adrai- rally Court" beslist worden. Uit New-York wordt gemeld dat le Boston een zware brand was uit gebroken in de volkswijk. Uit de naburige steden kwam men met brand spuiten te hulp. FRANHKIJK. Het Journ. d'Ardèche zegt uit eene zekere bron te weten, dat aan den heer Thiers op officieuse wjjze medcdeeling gedaan is van een brief van von Bismarck aan een l'riiissischen ambtenaar, waarin de Duitsche staats man zich gunstig uitlaat over het gouvernement van den heer Thiers. I)e brief zegt dat Pruissen zonder misnoegen de Fransehe republiek zich ziet vestigen, want het beschouwt liet als zeker, dat elke poging om de mo narchie te herstellen het sein zon wezen lot een burgeroorlog. Von Bis marck voegde er echter bij, dat. zoo de radicalen aan het bewind kwamen, Pruissen van houding zou veranderen, het geld van Frankrijk zou weigeren en zijne bezetting zou verlengen. Le Soir meldt dat vele legitimistische afgevaardigden eene bijeenkomst te Parijs gehouden hebben om, op verlangen van den graal van Chambord, eene commissie uit hun midden le benoemen, die zich naar hem zal bege ven, ten einde zijne laatste instruction voor hunne houding in de kamer te ontvangen. Uit de aan de dagbladen gedane officietise mededeelingen kau worden opgemaakt dat de regering, welke hare denkbeelden ten aanzien der wijzi- gingen in de constitutie ook mogen zijn, geene bepaalde voorstellen aan de nationale vergadering zal doen. In de door den heer Thiers voor te lezen boodschap zou geene sprake zijn van constitutionele quaestiën, daar de rege ring daaromtrent geenerlei invloed op de beslissing der nationale vergadering zal uitoefenen. De Union maakt, onder hel opschrift »de agitatie in het Zuiden", van verscheidene aanrandingen van militairen en geestelijken gewag, die té Lyon, te Bordeaux en elders in den laatsten tijd van de zijde van het volk hebben plaats gehad. Een ander verschijnsel, hetwelk het blad onder deze agitatie begrijpt, zijn de burgerlijke begrafenissen, die, zoo als het zegt, meer en meer bij de radicale partij in zwang komen. Van 3 December 1871 tot 13 Augustus 1872 zijn alleen te Toulon 63 zoogenaamde civile of radicale begrafenissen voorgekomen. In de vorige week is op de kust van Boulogne eene haringbuis ver gaan, wier bemanning, uit een vader met drie zonen bestaande, eene prooi der golven is geworden. Dit onheil is als het ware onder hel oog der echtgenoole van den visscher voorgevallen, die met twee barer kinderen de terugkomst der zeelieden aan den ingang der haven verbeidde. SPANJE. In Catalonie blijft het nog altijd onrustig: op het platteland, hebben nog vele aanrandingen plaats. Men meent dat generaal Baldrich wel in staat zou zijn. met de magt, waarover hij le beschikken heeft, de orde te herstellen, indien bij de zaak maar goed aanvatte. Te Barcelona is een der geachlslc handelaars dier stad. een voormali? afgevaardigde, door een onverlaat zwaar gekwetst geworden. De dader is gevat, maar de reden, die hem tot de daad aanleiding heeft gegeven, kent men nog niet. Men geloolt dat het slagtoffer zich dezen aanslag op den hals heelt gehaald door de vrijmoedige wijze, waarop hij indertijd in de Cor tes alle le zijner kennis komende misbruiken, die bij de administratie, en meer bepaald bij het bestuur der in- en uitgaande regten, plaats hadden, heeft gebrandmerkt. Alle hoop op zijn behoud is nog niet verdwenen. DIITSCEILAND. Te Dresden is den 8sleo het gouden huwelijksfeest des konings gevierd. De stad was bij die gelegenheid feestelijk getooid. De koning en de ko ningin hebben de gelukwenschcn ontvangen van het corps diplomatique en van vreemde militaire deputation. De keizer en de keizerin van Duilscliiand zijn aldaar aangekomen en met geestdrift ontvangen. Ter herinnering aan het gouden huwelijksfeest heeft de Saksische landdag twee fondsen, ieder van 100,000th., opgerigt; het eene ter bevordering van kunst en wetenschap, liet andere ter bevordering van de ontwikkeling der vrouw. De stad Dresden heeft, mede ter gedachtenis aan het feest, een fonds van weldadigheid opgerigt. OOSTEYRIJ li. Nog steeds heerschl te Pest-Ofen de cholera. Van 2 tot 4 Nov. wer den in Ofen 42 personen aangetast, waarvan er 7 stierven en te Pestli 10 personen, waarvan er 2 stierven. Een oogenblik heelt men er over gedacht de zittingen van liet parlement te verdagen, daar er een oude wel bestaal, volgens welke de r. ksdag niet mag vergaderen in plaatsen, waar epidemiën hcerschen. Van andere plaatsen in Hongarije, Raab, Unghvar, Kascliau enz., worden cholera-gevallen gemeld. PEK TEE EG HA AF. PARIJS, 10 November. Het officiële blad zal morgen de lezing der bood schap van den president aankondigen tegen Woensdag. LONDEN, 11 November. Een verschrikkelijke brand heeft in de City ge woed. De meelmagazijnen in Upper Thamesstreet zijn ten eenenmale ver nield. De schade wordt op 2% millioen francs begroot. De stoomboot Mauritius beeft in het gezigt van de haven van Patrick (Ierland) schipbreuk geleoen; 23 mciischeu zijn b-j deze ramp omgekomen. BOSTON, 10 November. De brand blijft ontzettend voortwoeden. Over eene groote uitgestrektheid zijn ai de huizen een prooi der vlammen gewor den. Het telegraafkantoor is in de lucht gesprongen. De schade wordt op meer dan honderd millioen dollars begroot. Eén ure. Men gelooft den brand meester te zijn. De regeringsgebouwen zijn gespaard gebleven. PARIJS. 10 November. Het berigt dal Thiers een brief of eenige andere oflicieuse mededeeling van von Bismarck betreffende Frankrijks binnenl. aan gelegenheden ontvangen heelt, wordt tegengesproken. PARIJS, 10 November. Dc republikeinsche linkerzijde heeft heden in hel Grand llötel eene vergadering gehouden die door negentien leden der kamer werd bijgewoond, waaronder eenige die tot het linkercentrum en eenige die tot de uiterste linkerzijde belmoren. Gambetta was niet tegenwoordig. He regterzijde hield le Versailles hare voorbereidende bijeenkomst, die zeer tal rijk was en door den lieer de Larcy werd bijgewoond. BOSTON, 10 November. De brand heeft 25 uren geduurd enwoeddeovcr eene uitgestrektheid van 70 acres. Het verlies gaat 100 millioen niet te boven. De handel in woi, leder en gedroogde koopwaren heeft het meest geleden. Het inwendige van het beursgebouw en het postkantoor zijn ge-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2