BU VOEGSEL, bekoorende lot da Lcidsehc Courant van Maartdag dó November d<S7°2,/V". 267. BUITENLANDSCUE BEUIGTEN. K X ti E E AL ft. Maandag II. werd onder Enspijk een schip, geladen met 350 mud aardappelen, toebehoorende en bevracht door den schipper van Asch, van Deil, terwjjl het afwaarts was varende, rakelings langs den Lingedijk, aan gevaren door de stoomboot de Lingegevoerd door den kapitein Belzer, met dat gevolg, dat de schipper en zijn knecht, die gelukkig beiden boven waren en door het roepen van afwijken de aanvaring hadden trachten te voorkomen, zich moesten haasten om van het schip, met achterlating van al het hunne, op den wal te springen, daar het schip dadelijk zonk. De lading zal, al kan men het schip ligten, grootendeels bedorven zijn. Men meldt uit Leeuwarden: De door de werklieden-vereeniging «Help u zeiven" alhier gebouwde woningen, thans gereed zijnde, zullen, naar men verneemt, den 12^'" dezer worden betrokken. In eene vergadering zijn, na eene toepasselijke aanspraak van een lid des bestuurs, aan de door het lot aangewezen 54 personen de sleutels der woningen uitgereikt. Aan deze reeks van nette, doelmatige woningen, die eene geheele buurt vormen, zal, indien zulks door de stedelijke regering wordt goedgekeurd, dc naam worden gegeven van »Werkmanslust." Wordt in sommige streken van andere provinciën gewag gemaakt van hooge waterstanden en van daardoor teweeg gebragt nadeel, ook hier in Friesland blijft men daarvan niet verschoond. De vele regens der laatste dagen hebben het water, volgens de peilschaal alhier, opgevoerd tot eene hoogte van nagenoeg 50 centimeter boven zomerpeil. De laag gelegen lau- derijen zijn alle weder oudergeloopenzoodat in sommige oorden, waar men voor nog slechts weinige weken het vee in de weide zag grazennu groote watermassa's, meeren gelijk, worden aangetroffen. Vele boerenerven zijn zelfs geheel door het water ingesloten, zoodat hare bewoners haar niet dan per vaartuig kunnen verlaten. Hoewel men zulks hier in dit waterland niet ongewoon isIcverL dit najaar met bet vorige eene belangrijke tegenstelling op. Den 8S"P November van het vorige jaar toch was de stand van het boezemwater nog geen 15 centimer boven genoemd peil. De prijs der boter aan de waag alhier was: lc soort ƒ56, 2e soort ƒ48.50 per !4 ton. Te 's Heerenberg is door de leden der herv. gemeente aldaar aan haren predikant A. Rutgers van der Loell Jr.ten geschenke aangeboden, eene fraaije pendule met drie daarbij behoorende vergulde beelden, beuevens een sierlijke barometer van de nieuwste constructie, als een bewijs van hoog achting en dank, wegens zijn besluit om voor liet beroep naar Sappemecr Ie bedanken. In den Amcrikaanschen staat Michigan is op 17 September door de Nederlanders het 25-jarig bestaan hunner nederzetting aldaar feestelijk ge- vierd. Men begaf zich daartoe in oplogt naar een terrein gelegen tusschen ie plaatsen Holland, Groningen en Zeeland. Door d\ van Raalte werd bjj die gelegenheid de feestrede uitgesproken. 's GRAVENHAGE, 9 November. Naar men verneemt wordt H. M. de koningin, den 21sleo of 22sle° dezer maand, uit Engeland in de residentie terugverwacht. In de zitting van de eerste kamer van lieden zjjn tegen Maandag ver schillende wels-onlwerpen aan dc orde gesteld, waarover die betreffende de dochters van wijlen den heer Thorbecke en ter goedkeuring van het trac- taat met Spanje. Ingekomen is een groot aantal adressen tegen het ont werp tot wering van besmettelijke ziekten. Een pink. eergisteren van de haringvisscherij te Scheveningcn te huis tomende, bragt de treurige lijding mede, dat zij den dag te voren een der matrozen had verloren. Tusschen Zandvoort en Noordwijk in volle zee met gestreken mast liggende, kwam een stortzee en sloeg den matroos Cornelis Spaans over boord, waarna hij in de diepte verdween. BELGIË. Uit Charleroi meldt men de volgende bijzonderheden omtrent het onge luk in een der mijnen van het kolenwerk van Mambourg, nabij Charleroi, 'oorgevallen. Het was ongeveer zeven uur 's avonds toen de eerste ploeg werklieden zich gereed maakte in den put n°. 1 af te dalen. Eenentwintig mijnwerkers namen in de bakken plaats; het teeken werd gegeven en het afdalen begon. Naauwelijks was de bak tien meters gedaaldof een onheil spellend gekraak deed zich hooren: de vier kettingen waarmeê de bak aan den katrol is verbondenbraken gelijktijdig. De bak stortte met de een en twintig slagtoffers naar beneden, waar ze den vloer verbrijzelde en in de bougnon teregt komt, waarin op dit oogenblik meer dan 50 meiers water stond. De parachute werkte niet, zoodat de ongelukkigen in hun val, die «enige minuten duurde, en waarbij ze een afstand van 500 meters door- dogen, den dood voorzagen, die hen wachtte. Twee werklieden zijn aan den dood ontsnapt. Een mijnwerker en zijn zoon zouden met denzelfden Ploeg naar beneden gaan; de zoon had reeds in de bak plaats genomen, toen zjjn vader hem terugriep, met de woorden: '/kom, we zullen eerst een borreltje nemenwe kunnen even goed met den volgenden ploeg gaan." He zoon stapte er uit en aan die omstandigheid is het te dankendat hij niet onder het getal der slagtoffers behoort. Vjjf minuten later greep het onheil plaats Wel verdrong zich den volgenden morgen een groote menigte om het "«ik, maar, in tegenstelling met hetgeen anders gewoonlijk plaats heeft, boorde men nu geen wanhoopskreten van den kant der vrouwen en bloed- 'crwantan der slagtoffers. De oorzaak daarvan was echter, dat de meesten for omgekomenen in verder gelegen plaatsen te huis behooren. LONDEN8 November. H. M. de koningin der Nederlanden heelt Maandag II.vergezeld van lord Napier en sir William Stirling Maxwell, op nieuw Ediuburg bezocht en verschillende openbare gebouwen en merkwaardigheden in oogenschouw ge nomen. Door de Times wordt dc reden, waarom de betaling van de Fransche oorlogsschatting zich vooral op de Londensche geldmarkt doet gevoelen, ge zocht in de omstandigheid dal Groot-Brittannie, althans op liet oogenblik nog, het eenige land der wereld is, waar zich eene eigenlijke goudmarkt bevindt. De Vereenigde Staten, Rusland, Frankrijk en Oostenrijk hebben allen papiergeld met gedwongen koers, terwijl Duitschland en Nederland, geen anderen dan den zilveren standaard kennende, alleen zilver bezitten, zoodat elke natie, welke goud noodig heeft, noodzakelijk in Londen ter markt moet komen. Om eenig begrip te geven van den invloed, welken de beta ling der door Frankrijk aan Duitschland verschuldigde aanzienlijke sommen op de Londensche goudmarkt heeft gehad, deelt dit blad mede dat de dus ver betaalde 2365 millioen Ir. in dezer voege aan Duitschland zijn uitbe taald: in wissels op Duitschland 1000 millioen. in wissels op Engeland 600 millioen, in wissels op Nederland en België 400 millioen, in Fransch goud en zilver 160 millioen, in Fransch papiergeld 75 millioen, in Duitschespecie en papiergeld 70 millioen. Door de Fransche bankiers en kooplieden is der halve op Engeland getrokken voor niet minder dan 600 millioen fr. of 24 millioen Van dit bedrag is, volgens bekende opgave, 9 millioen in goud naar Duitschland verzonden, 3% millioen heeft gestrekt tot aflossing van de in Engeland aanwezige obligatiën der Noord-Duitsche oorlogsleening, terwijl het verschil waarschijnlijk gedekt is door aanzuivering op rekening van den Duitschen handel, daar het Duitsche gouvernement een aantal der op Engeland getrokken wissels ter beurze van Berlijn heelt gedisconteerd. Eene tweede poging om het wrak van de stoomboot de Batavier te ligten is weder, door het breken van een ketting, mislukt. Op nieuw heeft er een ernstig spoorweg-ongeluk plaats gehad. Nabjj Leeds is een trein uit het spoor geraaktwaarbij de locomotief sloof dooi den muur eener arbeiderswoning, alwaar man, vrouw en kind aan tafel zaten. De man was oogenblikkelijk dood, en de vrouw en het kind zijn zwaar gekwetst. Eenige passagiers en de stoker werden mede ernstig gewond. Volgens berigtcn uit New York erkent het orgaan der liberaal-republi- keinsche partyde New-York Tribune, by het bespreken van den uitslag der verkiezingen, dat de poging zijner partij mislukt is, doch legt tevens de belofte af dat hjj desniettemin zijne warme medewerking zal schenken aan alle doelmatige hervormingen, welke de generaal Grant gedurende den verderen loop van zijn presidentschap mogt willen invoeren. Berigten uit Mexico melden dat de heer Lerdo met algemeene stemmen tot president is verkozen; er heerschte in het geheele land volmaakte rust. Porfirio Diaz had de amnestie aangenomen. Men achtte eene minnelijke schikking van het verschil betreffende de aan de grenzen gepleegde rooverjjen waarschijnlijk. FBANRRIJ K. De dagbladen bevallen de ofïicieuse mededeeling dat in eene gehouden vergadering van den ministerraad de president der republiek een overzigt heeft medegedeeld van de boodschap, welke hij in de eerste zitting der na tionale vergadering in persoon zal voorlezen. Daar het stuk zeil nog niet gereed was had de president geen gevolg kunnen geven aan zjjn aanvanke lijk plan om daarvan in den ministerraad voorlezing te doen. Le Monde deelt den tekst mede van een adres aan de nationale ver gadering, waarin de onderteekenaars aandringen op het herstel van den monarchalen regeringsvorm met den graaf van Chambord als koning van Frankrijk. De adressanten beroepen zich op een gezegde van Voltaire, dat »de zuivye demokratie leidt tot de tyrannie van het gepeupel", welks waar heid volgens hen Frankrijk maar al te zeer ondervonden heelt, terwjjl het herstel van het erfelijke koningschap alleen by magte is de onafhanke- Ujkheid en de waardigheid des lands en der regering te handhaven en Frankrijks goede verstandhouding met de andere mogendheden te bevesti gen, daar hel land onder eenen koning welvaart, vastheid van regering en aanzien naar buiten zou verkrijgen. Men ziet in dit adres een onderdeel van eene groote demonstratie ten gunste der monarchie, welke de rcgler zijde der nationale vergadering in het schild zou voeren. Het Journ. des Déb. vestigt de aandacht op de hevige aanvallendie allerwege, in de drukpers, van het spreekgestoelte en van den kansel, tegen de bestaande orde van zaken in Frankrijk gerigt wordenin het bij zonder op een mandement van den bisschop van Air, vyf kolommen in Le Monde beslaande. Daarin wordt de oorlog verklaard aan de tegenwoor dige burgerlijke en staatkundige instellingendie tot verschrikkelijke om keeringen moeten leiden. Tot herstel van het daardoor teweeg gebragte kwaad wordt aanbevolen de toepassing der leerstellingen van den syllabus, het herstel der kloosterordende heerschappij der geestelijkheid over de scholenen de wederinvoering der monarchie. Naar men verneemt zal het rapport van den minister van financiën be treffende de laatste geldleening eerst worden bekend gemaakt nadat de boodschap van den president der republiek, waarin de korte inhoud van dat rapport zal worden opgenomen, aan de vergadering zal zijn medegedeeld. Aan de sterrewacht te Parijs, tegenwoordig het eenige punt van waar neming in Frankrijk, zal eene sterrekundige school worden verbonden. Voorts zullen er nog 20 kleine slerrewachten opgerigt worden Rochefortdie tot nu toe op het fort Boyard werd gevangen gehou den, in afwachting dat de slaat zijner gezondheid een transport naar I Nieuw-Caledonië mogelijk maken zou, bevindt zich thans te Versailles, j krachtens speciale vergunning der regering. Zij. die met hem het lief en leed des levens deelde, zonder dooi de banden des huwelijks aan hem ver-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5