vroeger gebeurd, het leven van vele personen, die zich in de zaal met bet kolfspel bezig hielden, zoude in gevaar kunnen verkeerd hebben. BUI TEN LA IN IISCI1E LEK IC EN BËIiCtlE. In een der steenkolenmijnen nabij Charleroi zijn 21 mijnwerkers om gekomen, door het breken van den bak, die bestemd was om hen naar beneden te laten. Naar men uit Gent meldt heerscht aldaar eene buitengewone levendig heid, uithoofde in de haven een grooter aantal schepen ligt als ooit het-ge- val was. Uit alle oorden der wereld worden allerlei koopmansgoederen aangevoerd, zoodat de kaaijen, ja zelfs sommige stralen, er letterlijk mede zijn versperd. E ar CJ E E A K D. LONDEN6 November. Maandag II. is eene talrijk bezochte vergadering in het Mansion-house gehouden, 0111 te protestceren tegen de misbruiken van den slavenhandel in Oostelijk Afrika. De lord mayor presideerde; en verscheiden vereenigingen en corporation deden zich door algevaardigden vertegenwoordigen. Besluiten werden eenstemmig aangenomen, verklarende, dat het doen eindigen van den slavenhandel voor Groot-Brittannie een gebiedende pligt is; tevens, dat allen, die tot dit doel wilden medewerken, de gruwelen van dien handel zoo wijd mogelijk behooren bekend te maken. Voorts verbond zich de ver gadering om geen geoorloofde middelen onbeproefd te laten tot uitroeijing van het kwaad. Maandag II. heeft men eene poging gedaan om het stoomschip de Bata vier te ligten. Negen groole ligters werden met laag water bevestigd aan de onder bet wrak doorgehaalde kettingenzij moesten met den vloed rijzen, en zóó, naar men hoopte, het wrak ligten. De onderneming mogt echter niet gelukken. Wel steeg het water met den vloed niet minder dan 20 voet; wel rezen ook tot zekere hoogte de ligters, maar het wrak bleef onbeweeglijk. Eindelijk brak een der kettingen, zoodat men de taak moest opgeven. Men vreest, dat zich een te groote massa modder in het hol heeft opgehoopt. Alles is gereed gemaakt voor eene nieuwe poging. FRANKKU K. De Siècle deelt mede dat de regering in den loop dezer week op nieuw 200 millioen op rekening der oorlogschatting bij de Duitsche regering zal storten. Vóór het einde des jaars zou de regering voornemens zijn de geheele betaling der drie eerste milliarden te doen afloopen, terwijl zij bovendien omstreeks 600 millioen in kas heeft om op rekening van het vierde milliard te worden afbetaald. De li appel wil weten dat de regering voornemens is, op aandrang van vele belanghebbenden, onderhandelingen met Duitschland aan te knoopen over eene verlenging voor den tijd van een half jaar van den met ultimo Decem ber eindigenden termijn. gedurende welken de naar den Elzas gezonden wordende Fransche weefsels zonder eenige andere betaling van regten dan liet verschuldigde wegens de meerdere waarde, die zij door hunne bewer king in de door Frankrijk afgestane gewesten hebben erlangd, uit- en inge voerd kunnen worden. Enkele dagbladen willen weten dat de minister van oorlog, het be kende voorval te la Fère zooveel mogelijk willende smoren, den kolonel Fabrc eene zending heeft opgedragen in Algerië, welke hem minstens drie maanden in deze kolonie zal bezig houden. De repnblikeinsche bladen .drin gen er sterk op aan dat de minister meer licht in deze zaak geve of anders aftrede. Volgens berigten uit Algerië neemt de landverhuizing der uit den Elzas vertrokken Fransche onderdanen derwaarts steeds toedoch komen de land verhuizers, welke in den regel van een groot gezin vergezeld, doch zonder middelen zijn. in een zeer treurigen toestand in die kolonie aan. De admi nistratie blijft zich [houden aan de wel van 1871, waarbij aan de Elzassers gouvernementsgronden worden afgestaan, mits elk gezin van landverhuizers in hel bezit zij van een kapitaal van 5000 fr. in klinkende munt. Men schijnt niet bedacht te hebben dat in de vreeselijke crisis, welke Elzas en Lotharingen hebben doorleefdslechts weinige landbouwers uit die streken in slaat zouden zijn eene som van 5000 fr. bijeen te brengen, en even wei nig schijnen zij beseft te hebben dat men de gastvrijheid in Algerië toch niet weigeren kon aan degenen die de Pruissische ovcrheersching onlvlugl- len, zonder andere bezittingen dan hunne werkzaamheid, hunnen moed en hunne vaderlandsliefde. Ernstig wordt ook geklaagd over de onvoldoende wijzewaarop voor de tijdelijke huisvesting en het onderhond der landver huizers gezorgd wordt, zoodat zij in tenten of in niet behoorlijk waterdigte hutten aan de ongelijkmatigheid van hel klimaat zijn blootgesteld. Niet slechts loopt de gezondheidstoestand der landverhuizers aldus gevaar, maar ie traagheid en het verzuim der regering om in tijds voorzorgen te nemen doet hel tegenwoordige saizoenwaarin de veldarbeid in de kolonie verrigt moet worden, nutteloos voorbij gaan, en doet aldus de landverhuizers een vol jaar tijds verliezen. Gelijk reeds gemeld is hebben te Bcssèges, in het dep. du Gard, ern- stige ongeregeldheden plaats gehad, ontstaan door ontevredenheid van een deel der bevolking over de betaling van naar hare meening te liooge aecijn- sen. Een troep misnoegden, ongeveer 150 man sterk, is des avonds in eene zeer opgewonden stemming naar het accijnskantoor getrokken, met hel doel 0111 het in brand te steken of op andere wijze te verwoesten. Dit voornemen is echter verijdeld door de houding van twee gendarmes en van eenige beambten van het octrooi, die, ondanks grove mishandelingen van he zijde van het gepeupel, stand hebben gehouden, totdat nog eenige andere üendarmes hunne kameraden te hulp waren gekomen. Twee der aanvallers 2ijn bij de voorgevallen worsteling omgekomen en een ander is ernstig ge wond. Een der gendarmes heeft insgelijks bedenkelijke wonden bekomen. De gewezen maii'e van Mulhausen, de heer Jean Dollfus, heeft den 30-'f" October zijne gouden bruiloft gevierd. Bij die gelegenheid heeft die Elzasser industrieel eene som van 200,000 fr. aan gratificatiën onder zijne bedienden en werklieden uitgedeeld. Sommige bejaarde werklieden, de verdeeling had naar ancicnueleit plaats, hebben 1000 fr. voor hun deel bekomen. ITALIË Volgens een schrijven uit Rome aan het Journ. des Déb. heeft een voorval op het Vaticaan, bij gelegenheid dat de Paus het huldebetoon ont- vizg van de bevolking van eenige wijken van Rome, de gevoeligheid van de Italiaansche regering ten hoogste opgewekt. In antwoord op een bij die gelegenheid voorgelezen adres van hulde antwoordde de Paus met eene rede voering, welke zulk een diepen indruk op zijne hoorders maakte, dat zjj niet alleen kreten ter eerc van Z. II., maar ook den kreet: «dood aan koning Victor Emanuel!" aanhieven, en de Paus zelf genoodzaakt was hen tot kalmte te vermanen door te zeggendat zij hem verkeerd begrepen hadden en tegen hunne vijanden niet anders mogten strijden dan men gees telijke wapenen. Dit voorval, van hetwelk verscheiden bij den H. Stoel ge accrediteerde gezanten en ook de Iersche primas, de aartsbisschop Cullen, de getuigen waren, had op velen der aanwezigen een zeer slechten indruk gemaakt, en de regering had het noodig geacht aan de dagbladen van Rome te verbieden van 's Pausen toespraak een verslag mede te deelen, op strafle van vervolging wegens het opwekken van haat en verachting tegen de regering en het aanzetten tot burgeroorlog. DiriT§ClILANffl. De Nordd. Allg. Zeil. berigt dal de minister van eeredienst, behalve de reeds vroeger vermelde w ets-ontwerpen betreffende het kerkelijke gebied namelijk dat tot vaststelling der grenzen van het geestelijke ambtsgezag en dat tot invoering van het burgerlijke huwelijk, nog eene andere voordragt aan de beraadslaging van het staatsminislerie heeft onderworpenwelke handelt over de opleiding en de aanstelling der katholieke geestelijken. Het gepantserd fregat König If 'ilhelm, hetwelk drie millioen th. heeft gekost, was te Wilhelmsliaven bij vloed binnengeloopendoch nu het in zee moet, heeft men bevonden dat het aan den grond zit en niet van zijne plaats kan komen. Naar de verklaring der ingenieurs is het, ten gevolge van verzending, hoogst moeijelijk het schip in zee te brengen. Men hoopt er echter in te slagen. Te Bonn is de slotkerk aan de oud-katholieke gemeente ten gebrujke afgestaan. OOSTENRIJK. De photograa! Burger, die gedurende den zomer aan de Oostcnrijksche expeditie naar de Noordpool-streken heeft deelgenomen, is te Wcenen terug gekeerd. Nabij de Pelschora beeft hij v#i zijne togtgenooten afscheid geno men om over Noorwegen terug te keeren. Hij brengt eene rijke verzame ling van voorwerpen op het gebied van zoölogie en geologie mede, benevens ëcn groot aantal photographische afbeeldingen van natunrtafereelen in die gewesten. Tc Wcenen heeft zich den 4,|,n November het eerste geval van cholera voorgedaan. PEK TELEGKAAF. BERLIJN, 6 November. De Prov. Corr. meldt, dat de regering zich bezig houdt met de omwerking van het wets-ontwerp op de districten, met behoud der grondslagen, waarop het in het huis van afgevaardigden was aangenomen, doch met wijziging van enkele hoofdhepalingen, tegen welke bezwaren van practischen aard zijn aangevoerd. Het gewijzigd ontwerp zal vooreerst bij het huis van afgevaardigdeu worden ingediend. Er bestaat alle vooruitzigtdat het aldaar binnen kort zal worden aangenomen. Inmiddels zullen er maatregelen worden genomen, om de aanneming ook in het hee renhuis te verzekeren. De koning houdt zich onvermoeid bezig met de maatregelen, die onvermijdelijk worden geacht, om dat doel te bereiken. BERLIJN, 6 November. De Nordd. Allg. Zeil. zegt: «Men kan nooit vergeten dat hel heerenhuis een uitwerp van wel veranderde, niet om het in zijnen gewijzigden vorm aan te nemen, maar omhel te verwerpen." Het blad noemt de Kreisordnung-quaestie den eersten slap die door meer gevolgd zal worden, en aan het slot van het artikel leest men: «Zeer zeker zal hier van invloed zijn de vrees dezen hinderpaal, misschien nog welverzwaarden tot nog grooter nadeel der staatsbelangen, op eiken verderen stap naar voor uitgang te ontmoeten, en de logica der feiten gebiedt dat men den wezen lijken aard van die belemmeringen in overweging neme, in plaats van zich bezig te houden met het beramen van middelen om ze tijdeljjk uit den weg te ruimen." WASHINGTON, 6 November. De lieer Fish, secretaris van staat zal ont slag nemen en waarschijnlijk komen nog andere wijzigingen in het kabinet. President Grant heeft, in zijn antwoord op de gelukwenschingen met zijne herkiezing, beloofd te zullen streven naar de naauwere toehaling van de banden des vredes onder de bevolking. PERP1GNAN, 7 Novembe. De Carlisten hebben den telegraafdraad tus- schen Figneras en Girone afgesneden en een koerier aangehouden. Nog heden nacht was de post-gemeenschap zeer onzeker. AD VKKTEVritit. Voor de vele bewijzen van deelneming en belangstelling, ter gelegenheid onzer vijfentwintig-jarige Echtvereeniging ondervonden, beluigen wij, ook namens onze kinderen, onzen liartelijkcn dank. W. A. VAN DER KAMP Leiden, 7 November 1872. en Echlgenoote. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij de kortstondige ziekte cn het overlijden van haren geliefden Vader, den lieer J. P. BERC- HAUS, betuigt zij haren welmeenenden dank. A. BERGHARS

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3