doe». Daar tochwaar men naar vaste gegevens den juiste» toon kan afme tenloopt de zanger geen gevaar te vallen Ln dé strikken, die hem eene te koele of hartstogtelfjke opvatting spant. En daarin ligt o. i. de verdienste van de opvoering van gisteren, dat de opvatting over het geheel zeer wei nig tie wenschen overliet. Mile Barbot, die als Léonor optrad, detoneerde nu en dan in den beginne, doch herstelde zich en voldeed in de twee laatste acten in hooge male. Zeker droeg daar veel toe bij dat daarin haar spel onberispelijk was. Wat hare stem aangaat, zij bezit een aangenaam en diep alt-geluid, doch voor eene forte première chanteuse niet al te krachtig. Het aria in de derde acte: "O mon Fernand!" zong zij zeer schoon en zuiver, een weinig min der koelheid zou den goeden indruk daarvan zeker nog verhoogd hebben. Niettemin was de bouquet, haar in deze scène toegeworpen, eene welver diende hulde. Haar spel en zang in de laatste acte waren werkelijk schoon. Dc lieer Trinquier. als Fernand, heelt zijn naam als eerste tenor uitstekend gehandhaafd; reeds zjjn optreden maakte een gelukkigen indruk. De romance "Uil a«gc line femme incounue", wanneer zij goed wordt gezongen, en dat was zij zeker, is aangrijpend. Onverbeterlijk ook was zang en spel in de derde acte, waar hjj den koning zijn degen voor de voeten werpt. De heer Bayar, don Gaspar, won door zijn geaeheveerden zang aller sympathie. Het schoonste deel zijner partij, »pour tant d'amour 11c soyez pas ingrate", zong hij met veel talent en hij maakte op hel publiek, even als op ons, een zeer goeden indruk. De lieer Christiani, als Balthazar, zong als altijd de bas-partijen meesterlijk. In de scolia vooral klonk zijn diep omvangrijk geluid zeer schoon. De laatste acte werd meesterlijk uitgevoerd en de luide bijval, dien Mile Barbot en de heer Trinquier daarin verwierven, was wel verdiend. Het nastukje: «Les noces de Jeannettc", is vrij onbeteekenend. Mme Du- moulin echter deed zich daarin als eene uitstekende soubrette kennen. Haar zang was ook zeer lief, vooral hare roulades en trillers in de flmt-dno waren kunstig. Ook z(j verwierf eene bouquet. Wat de andere artisten in dit stukje aangaat, deze maakten onder elkander met den ondeugenden Petit Pierre zooveel grappen, dal liet spel geen hoofdzaak meer kon zijn. De schouwburg was flink bezet; wel een bewijs dat het Haagsehe opera gezelschap door onze stadgcnooten zeer wordt gewaardeerd. Blijkens liet verslag omtrent de overwegingen in de afdeelingen der tweede kamer betreflende hoofdst. VII der staatsbegrooting. heeft de commissie yan rapporteurs gemeend, ter voorbereiding van het openbaar debat, twee sjjdlige, ook in de aldeelingen gestelde vragen tot den minister te moeten mgtente weten I. Is de regering genegen aan eene geregelde maildienst tusschen Nederlandsehe en Engelsche "of Noord-Anierikaansche havens, bijaldien deze door naar hare meeuing solide personen binnen een niet al te lang tijds verloop wordt op touw gezet, voor zooveel van haar afhangt, geldeljjken steun uit 'srijks schatkist te verschaffen? De regering heeft op deze vraag het volgende geantwoord: "Zoo als die vraag daar ligt, kan zij wegens hare onbestemdheid mogjje,- lijk beantwbord worden. Welk eene geregelde maildienst wordt bedoeld, nit en naar welke havens? Wil men eene maildienst oprigten onder Neder- landsche vlag, die dezelfde of betere gelegenheid voor personen en brieven vervoer aanbiedt dan dc thans beslaande met andere maildiensten, of zal eene proef op meer bescheiden voet worden genomen Welke geldelijke steun wordt gevraagd? Een subsidie ongeveer gelijkstaande, wat de vaart op Amerika betreft, met hetgeen daarvoor noodig werd geacht bij het voor stel van den heer 's Jacob c. s.dat in de vorige zitting door de tweede kamer werd verworpen? Bij elke aanvraag om subsidie voor dergelijke ondernemingen moet zoowel op de beschikbare middelen worden gelet als op andere behoeften, voor wier vervulling de hulp der schatkist wordt in geroepen en hel behoort uitgemaakt te zijn. dat de zaak niet aan particu liere krachten kan wordey overgelaten. Ook moet worden vermeden, dat door hel verleenen van subsidie dc particuliere ondernemingsgeest wordt ver lamd of gedood. Kortom, bij de beslissing, over aanvragen om geldelijkcn bjjstand voor ondernemingen, als in de gestelde vraag worden bedoeldmoet op zoo vele zaken en omstandigheden gelet worden dat een bepaald beves tigend of ontkennend antwoord op dc in vele opziglen zeer onbestemde vraag niet kan gegeven worden, maar de regering zal, bij het ontvangen van be paalde aanvragen, belangstellend overwegen of en in welke mate aan een verzoek om hulp zal kunnen worden voldaan." II. Is de weglating der posten tractementen voor nieuwe standplaatsen en verhoogingen, voorkomende onder de artt. 03 en 73 der begrooting voor het ioopende dienstjaar, een eerste stap om tot eene vaste, jaarlijkschc uit- keering der aan de kerkgenootschappen van rijkswege verstrekte gelden te geraken? Zoo ja, zal hij spoedig door verdere stappen worden gevolgd? Het antwoord des ministers luidt «De ondergetcekenrie liet de twee genoemde artikelen weg. omdat hij van oordeel is, dat het verhoogen der bijdragen uit de schatkist ten behoeve van de bezoldiging der godsdienstleeraars moet worden geslaakt, liet be ginsel van scheiding van kerk en slaat, dat hier te lande in de laatste jaren meer en meer in praktijk is gebragt, vordert, dat ook aan de finan ciële betrekkingen tusschen kerk en staat geene uitbreiding worde gegeven en geene nieuwe banden worden aangeknoopt. Wenschl men de toepassing van dat beginsel, dan moet de vroegere mcening verlaten worden, dat de slaat geroepen en gehouden is, dc godsdienstleeraars geheel of gedeeltelijk te bezoldigenzoodra daaraan behoefte is gebleken. De kerkgenootschappen zijn niet meer een tak van de publieke dienst, hunne leeraren zijn geen staatsambtenaren. De kerk behoort de middelen te beramen, door welke in de behoefte aan nieuwe of verhoogde bezoldigingen kan worden voorzien. Zoolang zij die bezoldiging geheel of voor een gedeelte vraagt van den staat, zal deze zich, als hij ten minste de beschikking over 'slands gelden niet uit dc handen wil gevenmet huishoudelijke kerkelijke aangelegenbe den moeten inlaten, die beoordeelen en welligt daarbij eene van het kerke lijk gezag afwijkende beslissing nemen. Ten einde gelijke bescherming en gelijk regt voor alle kerkgenootschappen en voor alle geloofsovertuigingen tol eene waarheid te maken, moet de slaat zich vooral nu, bij het groote verschil van inzigtdat zich allerwege in het godsdienstig en kerkelijk le ven openbaart, zooveel mogelijk onzijdig houden, ook wat geldelijke onder steuning betreft. De tot dus verre gevolgde weg moet daarom, naar het oordeel van den ondergeleekende, niet verder worden gevolgd, en met eerbiediging van ver kregen regten en beslaande toestanden, moeten geene nieuwe sommen wor den beschikbaar gesteld voor nieuwe of verhoogde jaarwedden van dienstleeraars. Het staken der verhooging van de uitkeeringen uit 's rijks schatkist ten behoeve dier jaarwedden brengt intusschen nog niet mede eene verandering in de wijze van uitkeering van hetgeen tot nog toe «e. noten werd, en in zoover is het voorgestelde op zich zelf niet te beschot, wen als een eerste stap om tol eene vaste, jaarlijkschc uitkeering der aa» de kerkgenootschappen van rijkswege verstrekte gelden te geraken. Terwhl de ondergeleekende de regtmatigheid en wenschelijkheid van zulk eene uit keeriug hetzij jaarlijks, hetzij in eens, als gekapitaliseerd bedrag, ter ver. vanging van hetgeen dc slaat nu bijdraagt lot de bezoldiging van gods dienstleeraars in beraad wenscht te houden, zal intusschen het staken m verdere uitbreiding der geldelijke hulp in dit opzigt eene eindregeling dj financiële betrekkingen zeker zeer in de hand werken'" 's GRAVEND AGE, 7 November. De minister van oorlog heeft goedgevonden: op non-activiteit te stellen, op hun verzoek, den majoor F. A. II. Tergau en den officier van gezondheid 3e kl. L. .1. Weydung, beiden van het le reg. infanterie: den 1™ luit. P. C. de Pauw Ferliugs, van het 2C, en den 2eD luit. B. W. A. baron vu Dedem, van het 4C reg. huzaren; den len luit. F. E. A. baron van Iltersiig van het le reg. vesting-artillerie, en den 1'» luit. J. K. de Ridder, van he corps ingenieurs, minenrs en sappeurs. Voor den tijd van een jaar: de ka- piteins C. L. Wallher, van het 4de, en jhr. VV. A. Beelaerts van Blokland van het 5e reg. infanterie; en in actieve dienst te herstellen bij het le re» vesting-artillerie den lc° luit. der artillerie op non-activiteit J. Sluiter. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat De voorzitter deelde mede dat het nieuw gekozen lid, de heer L. ITncofli zijne geloofsbrieven bad ingezonden. Deze werden in handen gesteld eenti commissie, die, na onderzoek, adviseerde lot toelating van dien heer alslil der kamer. Dienovereenkomstig werd besloten en de heer PincofTs, do« den griffier binnengeleid, werd door den voorzitter welkom geheeten ti nam daarop zitting. De voorzitter deed vervolgens mededeeling van e« aantal ingekomen stukken en wets-ontwerpen. 89 adressen, waarvan v». scheidene met een aanzienlijk getal onderteekeningeninbrengende bezwaru tegen bet wels-ontwerp houdende voorziening tegen besmettelijke ziektn en 8 adressenhoudende bezwaar tegen het ontwerp tot vaststelling ds tarieven van in-, nit- en doorvoer in Ned. Indië, worden verzonden nar de commissie voor de verzoekschriften. Nadat de voorzitter nog had ken nis gegeven dat de commissiebelast met het aanbieden van het adres vat antwoord aan Z. M., bij den koning is toegelaten en mededeeling had gedaai van het wederantwoord van Z. M.ging de kamer over tot het trekken dtt afdeelingen. waarvan de door deZen te benoemen voorzitters en ondervoor zitters dien avond met den voorzitter dei kamer zouden bijeenkomen tt regeling der werkzaamheden. De afdeelingen van de eerste kamer hebben heden een aanvang gt- maakt met het onderzoek van de wets-ontwerpengisteren bjj haar ii gekomen. In de zitting der provinciale staten van heden hebben verschillend! commissiën, in wier handen eenige stukken gesteld zijn, verslag uitgebtas De heer Buys deelde mede, dat het rapport der commissie op het adres rit de heeren de Bordes c. s. ,fom subsidie uit dc provinciale fondsen voor dtt aanleg van eenen spoorweg langs de zuidzjjde van den Rijnvan Leiden na» Woerden, morgen gereed zou zijn. Zonder beraadslaging goedgekeurd de voorstellen van gedep. staten, Kt» openbaren verkoop van den Ommoordsehen achtkanten windwatermolei staande aan de linker Rottekade, onder Hillegersberg; 2°. tot magtigig aan gcd. staten, om over te gaan tot den openbaren verkoop van den Spie gelnissen watermolen, slaande aan de linker Rottekade onder Hillegersbeq en aanhoorighedenen 3°. tot wijziging der begrooting van enkel provin ciale inkomsten en fiiitgaven voor 1872. 4'. Op verlangen van den h«i Hoffmann werd stemming gehouden over de voordragt van ged. staten tot het verleenen eener gratificatie van ƒ3000 aan den heer Walker Cretner, eervol ontslagen commies, chef der 3e afdeeling van de provinciale grit in Zuidholland. Dit voorstel werd aangenomen met 47 tegen 17 stemniei: Op voorstel van ged. staten wordt besloten aan hen terug te zenden In fine van nader onderzoek, het adies van de heeren Maas en Kool, Hl het verkrijgen van een subsidie uit de prov. fondsen voor den aanleg eetitf haven te Scheveningen. Vervolgens wordt langdurig beraadslaagd over het rapport der commissi! belast met het onderzoek van het bestuur der generale dijkagie van Stellen- dam, die namens de ingelanden verzocht, dat maatregelen worden gent- men betreffende de oevcrbeschoeijingcn beoosten de Wcslerliaven te Goe dereede. Dc conclusie van het rapport, strekkende tot afwijzing van verzoek, omdat daartoe voor de provincie geene verpligting bestaat, wtd krachtig bestreden door de hh. Goekoop en van Weelmaar ten slolli goedgekeurd. De volgende zitting is bepaald op Woensdag aanst. liet prov. geregtshof in Zuidholiand heeft heden uitspraak gedaan de zaak van schippers, uit Brielle, beschuldigd van het achterhouden vaten petroleum uit een gestrand vaartuig, waarvan hel vervoer hun toevertrouwd. Al de aan de beschuldigden ten laste gelegde feilen f bewezen verklaard, met aanneming van verzachtende omstandigheden, k zoon van den schipper is veroordeeld tol drie maandenen de vader tol jaar eenzame opsluiting; de loods tol een jaar gewone gevangenisstraf. Gisteren avond omtreeks 10 uur heeft een zware gasontploffing pit gehad in het gebouw der sociëteit "de Vereeniging", in de Kazernes!»# De slag werd op grooten afstand gehoordeen begiii van brand is ontsla® en de groote zaalbenevens een nabijgelegen vertrekzijn in eene ruin veranderd. Glas- en spiegelruiten, zoowel binnen het gebouw als daar bui- ten, glazen, meubels, gaskrooncn en ornamenten werden in een oogcnW jj vernield, terwijl een ontzettend gekraak hel vaneen splijten van denhouw vloer aankondigdewaarvan de spaanders als het ware door de zaal vlos» Een der bedienden van de sociëteit is zwaar gekwetst. Door algetM* hulp zijn verdere ongelukken voorkomen. Ware het ongeval eenigen

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2