LiJIÖSCME COURANT. n, 1872. V. *265. „VRIJDAG 8 NOVEMBER. 1 BINNEN LAN DSCHE ÜEBIGTEN. EIK, rifttn naar zaan ■anco 'anct tiier. RÖn, l)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 j met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door UAASENSTEIN &VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Ziirieh, St. Gallen, Genève en Lausanne tegen oedei ranct steeg, Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 51 blad 62 en 63) der Ban- iilingen van den Gemeenteraad. ■traat onfeil- gtijdig ruikt, oorbe- a; het volko menig -Répót 22ï lütf, 95 36H 530 121# 94 92 ft 92* 91* 1105 108* 100 77 84* 47* 64* 64H 35* 79 871 1.97* 31» Coflf LEIDEN, 7 November. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is bj) de eerste lamer der slatcn-generaal het volgende adres ingediend: Bij adres van 15 Januarij dezes jaars wendde de Kamer van Koophandel tn Fabrieken te Leiden zich tot de tweede kamer der slaten-generaalmet verzoek om het door de regering voorgesteld ontwerp van wet tot vaststel ling der tarivcn van in-, uit- en doorvoer in Nederlandsch-Indië niet aan te nemen. De gronden waarop dit verzoek rustfe z(jn ontwikkeld in het adres, vaarvan w(j de eer hebben een afdruk hierbjj aan uwe kamer aan te lieden. No het ontwerp, hoewel met ecne zeer kleine meerderheid, door de weede kamer is aangenomen, rigten wij ons verzoek om het niet aan te lemen, aan de eerste kamer. Wjj,verwijzen daarbij naar de moliven ont- vikkeld in het adres van 15 Januarij, eu hebben daarbjj slechts eene korte igmerking te voegen. Dit de discussiën in de tweede kamer over het Indisch tarief gehouden, ia ons gebleken, dat in deze vergadering van 'slands afgevaardigden, het groot belang hetwelk ook de fabriek-nijverheid voor 'slands welzijn heeft, teinig bekend is, en daardoor ook weinig wordt op prijs gesteld. Dij Wen schijnt de mcening te bestaan, dat alleen handel en landbouw waarde voor Nederland hebben, dat deze uitsluitend de bedrijvigheid van het land uitmaken, en dat de fabriek-njjverheid niet meer is dan eene kostwinning voor een betrekkelijk gering deel der bevolking, te onbeduidend om op (enigen officiëelen steun aanspraak te kunnen maken. De onjuistheidde in het oog loopende eenzijdigheid dezer voorstelling Ithoeven wij niet in het licht te stellen. Wie slechts de moeite gelieft te temen ernstig na te gaan wat de Nedcrlandsche fabriek-nijverheid is, zal erkennen dat znlk eene voorstelling de voorstelling is van een zeer slecht «gelicht of van een zeer bevooroordeeld man. Wij zullen over dit onder- verp thaus niet meer zeggen dan dat, wanneer de Nederlandsche fabriek- lijverheid thans nog eene tydelijke verlenging van de bescherming door het ffi'erentiëel regl verzoekt, zij hetzelfde verzoekt wat de Nederlandsche han- lel verzocht tijdens de bescherming door de scheepvaartwetten, en wat de Itderlandsche landbouw verzocht tijdens de bescherming door de graanwet- Het eenig verschil is, dat de ireden der bescherming, die voor hen vervallen is, nog niet is vervallen voor de Nederlandsche fabriek-nijverheid. Op één punt wenschen wjj ten slotte nog de aandacht uwer kamer te vestigen. Wanneer wij bescherming verzoeken voor de Nederlandsche nij verheid in de Nederlandsche koloniën, meenen wij een bescheiden verzoek li doen. Bij de hooge inkomende regten in bijna alle staten van het vaste- lt«d van Europa geheven, is Nederlandsch-lndië de natuurlijke, de bjjna illeen toegankelijke uitweg voor de producten onzer nijverheid. Wordt ook toe markt, door de gelijkstelling in regten, voor de vreemde industrie, ttgen welke wij niet op gelijken voet wedijveren kunnenopengesteldter- 'jl aan den anderen kant de Europeschc markt voor ons gesloten blijft 'tor hare hooge invoerregten, dan is er niet veel doorzigt noodig om te dat de voor den uitvoer werkende Nederlandsche nijverheid te niet 'Mt gaan. Verlaging van invoerregten in deze staten van Europa waar wij de ver- toiikers met den aanvoer der producten onzer nijverheid zouden kunnen {trieven, zou eene vergoeding zijn voor onze gelijkstelling met de vreemde ttdustric op de Nederlandsch-lndische markt. Voor de regering zou levens tot gelijktijdige openstelling van eene Europeschc markt voor de Neder- hndsche nijverheid en van de Nederlandsch-lndische markt voor de vreemde "ijverheid een nieuw en krachtig argument kunnen zijn voor de definitive ttiafiiiig van het stelsel der bescherming. 9och ook deze compensatie genieten wij niet. De vreemde nijverheid 'Gr9t. wanneer Nederland zijne bescherming der Nederlandsche industrie in Merlandsch-Indië afschaft, gebaat, en in Europa blijft de Nedcrlandsche industrie stuiten op de hooge invoerregten, welke haar het debiet harer fabriekatcn in de omliggende staten onmogelijk maken. Is door de Nederlandsche regering ooit ernstig, met deze volharding en met dezen gestadigen aandrang zonder welke men in dergelijke onderhan delingen niet slaagtbeproefdvoor de Nederlandsche nijverheid eene zoo danige verlaging van invoerregten te verkrjjgen, dat de mededinging voor haar mogelijk wordt Wjj weten het niet. maar zeker is het, dat van eene gunstige uilkomst van zulke onderhandelingen aan onze nyverheid tot nu toe niets gebleken is. En dit is voor ons eene reden te meer, om de verwerping van dit ont werp, waarbij ook de Nederlandsch-lndische markt voor de onbeperkte me- dedingiug der vreemde industrieën wordt opengesteld, van uwe kamer te verzoeken." Naar men uit Katwijk aan Zee meldt zjjn aldaar in den loop van acht dagen aangekomen 17 schuiten, aanbrengende 996,000 stuks steur- en 550 ton pekelharing. Sedert 10 September tot 31 October zijn aangevoerd, met 71 schuiten, 3,837,900 stuks steur- en 2826 ton pekelharing. In de laatste tjjd hebben de schuiten, ten gevolge van het stormweder, veel schade geleden aan de netten. Men meldt ons uit Voorschoten: De gehouden herstemming voor twee leden van het kiescollegie te Voorschoten op 11. Zondag heeft tot resultaat g'-'rad dat van de vier heeren A. A. Kranenburg, J. J. Djjkman, J. Baart en C. P. Aarlse door de geregtigden dier gemeente gekozen zijn de heeren C. P. Aartse, hoofdonderwijzer der openbare christelijke school, en J Baart, werkzaam aan de kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken van den heer van Kempen. Van vele zijden wordt hartelijk gewenscht dat de overwinning door de behoudende partij op de liberalen behaald in de toe komst tot heil en zegen moge zijn der gemeente Voorschoten. Het stoomschip Conrad is den ö"1™ November van Batavia naar Neder land vertrokken, met volle lading, 22 passagiers, 15 kinderen lc klasse, 8 passagiers, 2 kinderen 2e klasse, 25 soldaten en 13 Chinezen. Den 16,Irn November zal de heer van Anknm, den 21sten de heer Chan- tcpie de la Saussaye en den 23slen de heer van Bell het professoraat aan vaarden aan de Groningsche hoogeschool. De arrond.-regtbank te Bricllc heeft voor de vacature van kantonregter te Sommelsdijk de volgende voordragt opgemaakt: rar. Th. G. A. Slingeland, kantonregter te Cortgene; mr. C. Stemberg, griffier van liet kantongeregt te Ridderkerk; mr. G. J. Gockoop, advocaat te Goedereede. Men meldt uit Zwolle: Het vroegere plan voor den waterweg van Zwolle naar zee, indertijd door den minister Fock ontworpen, door den minister Thorbeeke aanzienlijk gewijzigd en door den tegenwoordigen minis ter in zijn eersten vorm overgenomen, werd in den gemeenteraad alhier in behandeling gebragt en, na breedvoerige discussie, met eenige wijzigingen goedgekeurd. De raad had deze voorafgaande goedkeuring tot voorwaarde gesteld voor de verhooging van het vroeger beloofde subsidie tot 145,000. Volgens dit plan zal nu de geheele oosteljjke zijde der IJsselstraat, met de daarop staande woningen, onteigend moeten worden. De persoondie dezer dagen uit Meppel gevankelijk naar Assen werd vervoerd, op grond van brandstichting, is weder in vrijheid gesteld. Te Breda is gisteren nacht een hevige brand uitgebarsten in den grooten stcenen koornmolen op den wal bij de Gasthuis-velden. Tegen vjjl uur was de molen, een der grootste in ons land. van binnen geheel uitgebrand. Ten gevolge van de najaarskermis, die in vollen gang is en zeer druk, was de stad in een oogenblik in rep en roer en heerschte er een onbekend rumoer. In de onmiddellijke nabijheid van den molen staan de cavalerie en artillerie- - kazernen met de paardenstallen en een kruidmagazijnwaarin zich een massa afgekeurde kartetsen bevinden. Gelukkiglijk werden deze gebouwenbene vens de nieuwe manege, door den ijver en de goede maatregelen van gar nizoen en spuitgasten, alle bewaard en bepaalde zich de brand alleen tol den molen. //La Favorite" werd gisteren avond door het Haagsche opera-gezelschap op zeer verdienstelijke wijze gegeven. Waar, zooals hier, Donizetti in zijne compositie zoo bij uitnemendheid dat welluidende en zangerige schiepdat de Italiaansche muziek, meer de zijne in hel bijzonder, kenmerkt, is het eene mocijclijkhcid te meer aan de eischen eener goede voordragt Ie vol-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1