BUITEINLANDSCIiE BEIUGTEN. De kapitein der genie N. H. Nicrstrasz is op zijn verzoek op non- aciiviteit gesteld. -- De kapilein-lnit. ter zee W. K. van Gennep, onder-directeur der marine te Amsterdam, en de luitt. ter zee lc kl. G. J. W. Hooghwinkel en J. P. Mercier worden op non-activiteit gesteld. Eerstgenoemde wordt vervangen door den kapitein-luit. ter zee jhr. D. Bowier. De minister van oorlog heeft bij liet wapen der genie bevorderd, tot opzigter van fortificatiën der eerste klassedie der tweede klasse VY. G. van Linge en W. Kuppers; lot opziglcrs van fortificatiën der tweedeklasse, die der derde klasse A. Heubink en W. F. Werner, en benoemd tot opzig- ters van fortificatiën der derde klasse, de sergeanten van het bataillon mi neurs en sappers W. F. van de Wetering, bijgenaamd de Rooy; G. M. Oudraad; J. J. Kersbergen en A. Vcrmeeren. Naar men; verneemt zijn door den koning der Belgen de kunstschilders J. H. L. de Haas en C. Bisschop benoemdde eerste tot officier en de tweede tot ridder der Leopoldsorde. Bij breed gemotiveerd arrest heeft de hooge raad uitspraak gedaan op het beroep in cassatie van den procureur-generaal bij het hof in Noordhol land, tegen een arrest van dat hol, waarbij bevestigd is een vonnis der regtbank te Amsterdam, houdende vrijspraak van B. L. Paerl, effecten- en lotenhandelaar aldaar, beklaagd van het aanleggen en houden eener binncn- landsche loterij door het uitgeven van certificaten op eigen naam voor kan sen in de Oostenrijksche premie-leening-loterij. De hooge raad heeft de ten deze gegeven vrijspraak als een ontslag van regtsvervolging beschouwd, waartegen het beroep in cassatie niet is uitgesloten en o. a. overwogen: dat de verkoop van aandeelen in bedoelde premie-leening-loterij gcene andere strekking had dan afhankelijk te stellen de kans óf den koopprijs óf eene som als prijs te erlangen; dat dit moet worden aangemerkt als het aanleg gen en continueren eener verboden loterij en dat het houden van premie- of negotialie-loterijen alleen aan steden of corporatiën is toegelaten, maar niet aan particulieren. Op deze gronden heeft de raad het arrest van het hof vernietigd, en ten principale regt doende liet ten laste gelegde bewezen verklaard; den gerequireerde B. L. Paerl schuldig verklaard aan het aanleg gen en houden eener particuliere bij de wet verboden loterij en hem veroor deeld tot eene maand eenzame opsluiting en 50 boete of subs, gevangenis- j straf van een dag, mede in eenzame opsluiting te ondergaan. Sedert cenige dagen worden in het westelijk buitengedeelte der stad, I over de Loosduinsche brug, opmetingen gedaan en bakens uitgezet, welke, i naar men verzekert, moeten strekken voor het plan tot aanleg van een i spoorweg naar Scheveningen la^gs de westelijke rigling der staduitgaande van hel station van den Iloll. ijzeren spoorweg en loopende wjjders achter Zorgvliet om naar Scheveningen. Door de policic alhier is eene vrouw aangehouden, die, met een man aan het vechten geraakt, hem een vinger heeft afgebeten... Ilct zoontje van den bleeker v. d. H., op den Loosduinschen weg', dat i gisteren in een kuip met kokend zeepsop is gevallen, is heden morgen ten 5 ure, onder de hevigste smarten, aan de gevolgen overleden. BEL6IË Tc Luik is een aantal valsche stukken van 2 franken in omloop. De stukken zjjn doorgezaagd, van binnen uitgehold en met lood gevuld. De bewerking is zóó meesterlijk, dat de vervalsching uitwendig bjjna onmoge lijk te ontdekken is. Men is zeer beducht dat de Maas buiten hare oevers zal treden. De waterstand is in de laatste dagen anderhalve meter gerezen. ENGELANK. LONDEN5 November. 11. M. de koningin der Nederlanden heeft Vrijdag 11. met haar gevolg en met sir William Stirling Maxwell, op wiens landgoed zij vertoefde,Edin burgh bezocht en aldaar het koninklijk paleis van Holyrood bezigtigd. We gens het ongunstige weder heeft 11. M. het kasteel van Edinburgh niet kunnen bezoeken. In de dagbladen wordt melding gemaakt van eene wisseling van vrjj scherpe nota's tusschen de Britsehc en de Porlugesche regering betrekkelijk den uitvoer van koeli's uit China. Aanleiding daartoe hadden cenige voor vallen aan boord van Peruaansche koeli-schepen gegevenwaarbij gruwelijke bijzonderheden aan bet licht gekomen waren. De Porlugesche minister van builcnlandsche zaken had alle verantwoordelijkheid te dier zake van zijne regering afgeworpen met bijvoeging der opmerking, dat het in de naburige Engelsche kolonie Hongkong met betrekking tot den koeli-handel volstrekt niet beter gesteld was dan tc Macao. Tegen deze teruggekaatste beschuldi ging had de Engelsche regering in zeer nadrukkelijken vorm geprotesteerd, en zich bereid verklaardzoo men misschien bepaalde feiten tot staving daarvan mogt willen bijbrengen, het bewijs van dier onjuistheid te le veren. Zij had daarbij de aanvrage gevoegd of de Portugesche regering ge zind was aan de ongeregtigheden te Macao een einde te maken. Op verzoek van den minister voor de openbare werken zullen de per sonen welke in de Zondag gehouden meeting in Hyde-Park als redenaars zijn opgetredenvoor de policie-regtbank gedaagd wordenwegens overtre ding van de wet op het gebruik der openbare parken. Blijkens berigteu uit de Vereenigde Stalen breidt de epidemische ziekte onder de paarden zich steeds uit. Volgens de meening der veeartsen zal de epi demie zich over geheel Amerika verspreidendaar de besmetting door de aimospheer schijnt te worden overgebragt. De ziekte openbaart zich door dien uit oogen, neus en bek een slijmachtig vocht loopt; het aangetaste dier verkeert onmiddellijk in een zwakken, afgemalten toestand, terwijl het krampachtig hoest. De veeartsen schrijven aconite en purgatieve middelen voor. Indien zich binnen den tijd van drie uren gecne gunstige verande ring openbaart, dan kan men er zeker van wezen dat het dier sterft. FRANKRIJK. De Gaulois beweert dat de Duitsche ambassadeur, graaf von Arnim, bij den lieer Thiers geprotesteerd zou hebben tegen den toon der door den generaal Ducrot, bij de aanvaarding van het opperbevel over een der leger corpsen, aan de troepen uitgevaardigde dagorder. Lc Uien Public zegt echter dat dit onwaar is, maar dat evenwel de ministerraad zich met deze zaak zal bezig houden, daar men het noodig acht dat de indruk worde weggenomen van de woorden, welke aan die dagorder eene zoo noodlottige befaamdheid gegeven hebben. De Soir, het orgaan der linker middenpartij, bevat eene door den generaal Chanzy onderteekende verklaring, waarin de noodzakelijkheid uit. gesproken wordt dat de nationale vergadering zich onmiddellijk na de her vatting barer zittingen met de bevestiging van den republikeinschen rege ringsvorm onledig houde. In de verklaring wordt gezegd dat de tegen woordige voorloopige toestand niet langer houdbaar is; dat er een termijn moet vastgesteld worden voor het presidentschap van den heer Thiers; dat het noodig is ecnen vice-president te benoemenof vast te stellen dat de president der nationale vergadering bij ontstentenis van den president aan het hoofd der regering treedt, alsmede eene tweede kamer in te stellen en te bepalen dat de nationale vergadering bij een derde of een vierde deel periodiek vernieuwd zal worden. Verder moet de regeringsvorm op zulk een vasten grondslag gevestigd worden dat zijdie verandering van regerings stelsel wenschen, als zamenzwcerders zullen beschouwd worden. De inwoners van Peronne, alwaar 287 huizen door brand hebben ge leden. en 200 geheel verwoest zijn, hebben slechts een schadeloosstelling van 8 pCt. ontvangen. De heer Magniez, afgevaardigde van het depart. Ia Somme, heeft bij de nationale vergadering gcpctilioiineerd, om de welwil- lendheid der vergadering ten hunnen gunste in te roepen. Het adres der commissiedie zich onlangs «ter bescherming van liet bosch van Fontainebleau" gevormd heeft, is door den heer Thiers zeer wel- willend ontvangen, maar heeft de aangekondigde groote houtveiling niet kunnen voorkomen. Ten einde de verdere verwoesting van dit schilder achtige bosch te voorkomenheeft de bedoelde commissie beslotenniet uileen te gaan. Zij heeft de artisten en allendie belang in de kunst stellenuitgenoodigdhunne adhaesie in te zenden aan eene door haar een parig algelegde verklaring, volgens welke het bosch van Fontainebleau behoorL tc worden geassimileerd aan de nationale en geschiedkundige monu menten, die lot eiken prijs behouden moeten blijven, en niet kan berust worden in de tegenwoordig geldende verdeeling van dat bosch in een artis tiek en in een niet-artistiek gedeelte. ZWITSERLAND. In Zurich, waar dezer dagen de Russische vlugteling Netschajcw in hechtenis genomen en aan Rusland uitgeleverd is, hebben eenige leden van den grooten raad aangekondigd dat zij te dier zake eene interpellatie lot de regering zullen rigten. Inmiddels is door hel departement van justitie van het kanton het betrellendc deze aangelegenheid genomen besluit open baar gemaakt, met de motiven, waarin betoogd wordt dat de daad van Netschajew, die als lid eener zamenzwcring te Moskon ecnen mede-zaamge- zworene, welke van verraad verdacht werd, vermoord heeft, niet als po litieke misdaad beschouwd kan worden, maar tot de gemeene misdrijven behoort, ter zake van welke de uitlevering niet geweigerd kon worden. Voor het overige is de uitlevering geschied onder voorwaarde dat Netschajew alleen wegens den gepleegden moord en niet tevens wegens zjjne politieke handelingen zal worden te regt gesleid. ITALIË. De koning heeft, zoodra hij van het ongeluk dat de provincie Mantua getroffen heeft en de provincie Cremona, Rovigo en Ferrara bedreigde, ver wittigd was, het hulpcomité 40000 frs. uit zijn privé-kas toegewezen; ook heeft hij aan den president van den ministerraad en den minister van open bare werken gelelegrapheerdde ongelukkige bevolking te hulp te komen en de werklieden uit zijn naam aan te manen met alle kracht te werken om grootere ongelukken te voorkomen. De inhoud van deze koninklijke depêche is medegedeeld aan de inspecteurs, ingenieurs en met den arbeid belaste officieren. DIJITSCIILAND. Bij den bondsraad is het onderzoek aanhangig van eenige maatrege len, door het ministerie van landbouw voorgesteld, tot bestrijding der run derpest. Daartoe behoort onder anderen een voorstel om aan de oostelijke grenzen des rijks groote slaglhuizen op te rigten, om het vee, nadat hö onmiddellijk bij den invoer door veeartsen is onderzocht, onder toezigt der policie te doen slagten, ten einde vervolgens het vlecsch naar het binnen land te verzenden. Voor het geval dat men ten deze op onoverkomelijk! zwarigheden mogt stuitenbeeft de bondsraad in overweging genomen- welke maatregelen kunnen worden vastgesteld, om eene geregelde desin fectie van spoorwagens voor liet veevervoer, stallen enz. voor het gelieek rijk te waarborgen. Door onderscheidene bladen wordt het volgende medegedeeld; Pri»! von Bismarck is voor eene grondige hervorming van het heerenhuis. Dc be noeming van nieuwe leden zal eerst plaats hebben na de discussie in M huis van afgevaardigden ever de wet op de districten. De ministerraad houdt zich bezig met eene gedeeltelijke omwerking van die wet. Te Berlijn komen talrijke gevallen van typhus voor. De ziekte schijn' een epidemisch karakter te hebben aangenomen. Uit Gumbinncn meldt men dat in Polen langs de geheele uitgestrekt heid der grenzen de cholera is uitgebarsten. Het aantal ingeschreven studenten aan de Saksische hoogescliool Leipzig bedroeg op tilt. October 1871: '2093. Thans, één jaar later, is lw' lie To de L. meen armb subsi) hunn eenig Toi men voord belan; heel Ijjke Bel tierd reet. toezig lew et reken] dieke subsid staan a. d laatsta dienstj b. d komsti verwar c. d; slemmi Het op de te ondi Een vindt tijde s zakelijl heid is voor li ook g< de wet eischen art. 61 zij bevc Van meente waarde deeltelij aan all uit de wijzen ffieenter

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2