Uit Hengelo meldt men dat tegen twee conducteurs bg de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen proces-verbaal is opgemaakt, als be schuldigd van elk een overjas te hebben ontvreemd uit een kist of koffer, die op den trein, van Rheine naar Arnhem loopende. als bestelgocd was geplaatst, en op welken trein zij dienst deden. Te Uarlingen is Zaturdag 11. door het breken van den takel, waar mede men een okshoofd wijn uit een schip heesch, dat gevallen op den schippersknecht in het ruim, die op de plaats dood bleef, De man was ge heel verpletterd. Door den heer Scholten te, Groningen, is het plan gevormd eene sloom- hootverbinding op groote schaal tusschen Rotterdam en New-York aan te leggen, en 4 booten, elk van 1000 ton, in de vaart te brengen. Het kapi taal der vereeiiigjng, die de zaak zal ondernemen, zou 3 millioen bedragen, wparin de heer Scholten voor 8 ton zou deelnemen. Desnoodig-, zou hij dat kapitaal renteloos verstrekken. Vrijdag 11. is de spoorweg tusschen Middelburg en Ylissingen voor het personen-vervoer geopend. Blijkens het voorloopig verslag van de afdcelingen der tweede kamer over de staatsbegrooting voor 1873, irad men bij de overweging daarvan in som mige afdeelingen in beschouwingen van politieken aard. Zij betroffen vooral de houding der regering met opzigt tot het vraagstuk der ccnsus-hcrziening en den invloed van de behandeling daarvan op de werkzaamheid der wetge vende magt. De mecning werd uitgedrukt, dat de verklaringen, door de ministers van justitie, financiën en koloniën omtrent dit punt in de open bare zitting der kamer van den 24s,tn September 11. gedaan, moeijclijk zijn overeen te brengen met den inhoud der jongste troonrede. In die rede werd aangekondigd, dat eerstdaags eene wets-voordragt tot uitbreiding van het kiesregt, "daar, waar het binnen te enge grenzen is beperkt", kon tvor- den te gemoet gezien. Die bewoordingen moesten doen denken aan eene i herziening der kiestabel op beperkte schaalwaarbij hel vooral zou aan komen op het wegnemen der ongelijkheiddie thans in den census van sommige volkrijke gemeenten, met dien van andere vergeleken, bestaat. Tevens werd in de troonrede de verandering der regterlijkc inrigting aan de overweging der kamer aanbevolen, hare medewerking tot wijziging der wet op de nationale militie ingeroepen, het voorbereiden van een nieuw ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs vermeld en van vele en ge- wigtige belangen gewag gemaakt, die van de wetgevende magt voorziening of nieuwe regeling wachten. Uit die onderscheidene gezegden had men opgemaakt, dat de voorgenomen census-herziening geen hinderpaal zou ople veren aan het tot afdoening brengen gedurende de tegenwoordige zitting der kamer ook van andere wels-oiitwerpen van gewigtigen aard. Nu had echter in de zitting der kamer van 24 September jl. de minister van justitie te kennen gegeven, dat het kabinet de herziening van het kiesstelsel op den voorgrond wilde plaatsen, de minister van financiën dat eene der hoofd redenen, waarom de belastinghervorming niet terstond weder ter tafel werd gebragt, in de meening der regering gelegen was, dat eerst het vraagstuk van den census moest worden afgedaan, en de minister van koloniën, dat, nu tot eene wijziging van den census moest worden overgegaaner geen sprake kon zijn van het thans behandelen van belangrijke wels-onlwerpen van "politieke" strekking. De laatste verklaring scheen van te meer be-r teekenis, omdat zij zich vasthechtte aan de intrekking der vestingwet en andere militaire wettenwaaraan dus eene politieke strekking werd toegekend. De vraag moest rijzen, of, zoo de tegenwoordige kamer, op grond van hare zamenstelling, onbevoegd werd geacht tot de behandeling dezer wetten, die onbevoegdheid zich niet tot alle andere van gewigtigen aard uitstrekte, met name van die in de troonrede genoemd of aangeduid. In elk geval scheen uit de onderscheidene verklaringen der ministers af te leidendat de regering nu ten aanzien van den census niet meer een par- tielen maatregel, maar eene algemecne herziening, eene kieshervorming op het oog had, en dat zij. in verband met die hervorming, de werkzaamheid der kamer, in hare tegenwoordige zitting, zooveel mogelijk tot de census- quaestie wenschle te beperken. Tegen een dergelijken gang van zaken nu hadden de meeste leden in die afdeelingen, waar dit punt besproken werd, zeer groote bedenkingen. In strijd met dat gevoelen werd beweerd, dat de verklaringen van de ministers een andeien zin hadden en dat de daaruit afgeleide gevolgtrekkingen door de feiten niet werden geregtvaardigd. De gevoelens kwamen daarin overeen, dat hetzij de regering van mcening ware, dat met deze kamer geen andere groote vraagstukken konden worden be handeld. hetzij dit wel in de bedoeling lag, eene spoedige indiening derf wets-voordragt tot uitbreiding van het kiesregt hoogst wenschelijk ware. Zelfs meenden sommigen leden, dat die voordragt wanneer liet kabinet, zoo als nu scheen te blijken, eene ingrijpende census-herziening beoogde, eigen lijk reeds in September dc kamer had moeten bereiken. Want eene census- herziening, die van zoo ingrijpenden aard is, dat eene kamerontbinding noodzakelijk volgen moet, beheerscht alle andere vraagstukken en moet zoo spoedig mogelijk worden afgedaaau. Bij dit verschil van opvatting van een zóó gewiglig punt heelt de com missie van rapporteurs, gebruik makende van dc bevoegdheid, haar bij art. 32 van het reglement van orde verleend, gemeend met de regering in mon deling overleg te moeten treden, ten einde zekerheid omtrent hare eigenlijke bedoeling te verkrijgenen alzoo te voorkomen dat bij dc algemcene beraad- slaging over dc staatsbegrooting eene lijdroovende en ligt verwarde discussie zou ontstaan over de verschillende verklaringen en de bedoeling der regering. Zij heelt dientengevolge tot den minister van justitie, lijdelijken voorzitter van den raad van ministers, eene uitnoodiging gerigt om in haar midden te verschijnen, onder bijvoeging van een overzigt der in de afdeelingen gere zen bedenking!li en met kennisgeving, dat het te behandelen punt van overleg zich oploste in de volgende vraag"Ligt bet in de bedoeling der regering om gedurende het onderzoek en na het tol stand komen van de aangekondigde census-herziening nog andere voorstellen ook van gewigtigen aard in te dienen en met de kamer te behandelen Rij de conferentie, welk naar aanleiding «lier uitnoodiging plaats vond, gaf de minister te kennendat de leden der kamer, die zijne woorden zoo danig hadden opgevat, als of wel aan de census-herziening de voorrang zou worden gegevenmaar toch daardoor niet werd uitgeslotendat gedurende dc behandeling van dat voorstel door deze kamer in hare tegenwoordige zitting andere gewiglige zaken tot afdoening zouden kunnen worden gebragt de bedoeling der regering het best hadden begrepen, liet was hein zelfs onverklaarbaar, hoe men hem had kunnen beschuldigen, dat hij gezind was om, iu verband met het voorstel omtrent den eensus. de werkzaamheid der kamer zooveel mogelijk tot dat onderwerp te beperken. Zijne rede van 24 September jl. was juist een protest geweest tegen het denkbeeld, als of men in liet tegenwoordig bewind een kabinet van stilstand voor zich had. Niels anders bad hij willen te kennen geven, dan dat men, om iets tot stand te brengen, niet te veel op. eens moest omvatten. liet gezegde des ministers van FinaiiÖSën in de zitting van den 24sl,,D was van anderen aard. Hij heeft aangeduid, dat na hel groot verschil van inzigten, dat zich inliet afgcloopen voorjaar omtrent de belastinghervorming heeft geopenbaard, dit vraagstuk niet terstond weder aan de orde kon worden gebragt, en dat hij diarbi wel van de censusquaestie had gewag gemaakt, maar deze toch geenszins als eenige reden voor het thans niet ter tafel brengen van dat vraagstuk doen gelden. De zin der woorden van zijnen ambtgenoot was, dat op de belas tinghervorming niet wel kon worden teruggekomen, dan na cenigen tijd wanneer misschien nadere overweging meer overeenstemming in de ziens, wijze der leden van deze kamer zou hebben gebragt, of wanneer de kamer hetzij ten gevolge van het langzamerhand vervangen van sommige der tegen, woordige leden door andere, hetzij van de periodieke aftreding zonder ont binding, hetzij ook, indien daartoe moest worden overgegaan, ten gevolge van algemeene nieuwe verkiezingen, anders was zamengestcld. Dc minister van koloniën' eindelijk heeft in de zitting der kamer van den 9cn October zijne gezegden van den 24strD September nader toegelicht. Hij heeft toen uitdrukkelijk verklaard, dat het in de verste verte de bedoeling der regerin» niet was om de tegenwoordige kamer voor het behandelen van groote wets ontwerpen ongeschikt te verklaren. Zij wilde aan de census-quaestie den voorrang geven en eerst daarop de behandeling der militaire wettenwaar van in zijne rede van 24 September jl.meer bepaald sprake was, laten volgen. Gedurende den loop van het plaats gehad hebbend onderhond gaf de minister nog te kennen, dat indien het ontworpen wetsvoorstel omtrent de censnsherziening toen nog niet bij de kamer was ingediend, dit hieraan was te wijten, dat het voorstel nog bij den raad van state in onderzoek was. Indien dat onderzoek niet zoo spoedig was afgeloopenals anders gewoon lijk hel geval was, moest dit aan bijzondere omstandigheden worden toe geschreven. De commissie van rapporteurs was van oordeel, dat het mondeling overleg met den minister van justitie de zaak, die het hier geldt, niet tot klaarheid heeft gebragt. Zij moest verdere waardering der gedane mededeelingen aaa de kamer overlaten. 's GRAVENHAGE4 November. Z. K. H. prins Hendrik is gisteren ochtend ten ruim 9 ure met een extra-trein van den Itijn-spoorweg van hier naar Luxemburg vertrokken. Dc minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De arrond.-reglbank alhier heeft dezen ochtend in de jl. Maandag be handelde zaak van W., beklaagd van diefstal jegens den sergeant-schrijver v. d. 11. en zulks in een logement waar hij was opgenomenuitspraak ge daan. Zij heeft liet den beklaagde ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen geoordeeld en hemovereenkomstig het requisitoir van den officier van justitie, tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Voor eenige dagen heeft de boekhouder bij de'sGravenhaagschevleescli- bouwerij deze stad veriaten, een tekort van ruim 7000 in de kas achten latende. Dc justitie, van de zaak onderrigt, heeft naar Engeland gelelcgra- pheerd, waarvan het gevolg was dat de boekhouder te Harwich is aange houden, toen nog in het bezit zijnde van ƒ6990, welke hem ontnomen zij» en herwaarts zullen worden opgezondenzoodat er slechts een gering tekort bestaat. In de zaal Concordia in de Lombardstraat alhier werd gisteren ten 12 nre eene vergadering gehouden van de Haagsche afdeeling der Internationale Door burger van der Hout, (zich noemende den reizenden apostel) werd eene openings-rede gehouden, veelal in dezelfde bewoordingen als altijd. Nahem sprak Hoeks., vice-president van den Amsterdamschen nieubelmakersbond die de zaak der Internationale met de Christelijke godsdienst in verband bragt. Beiden bespraken nog het kiesregt en het vrijhandelstelscl. Hierbij kwam ook de minister Thorbecke ter sprake. Bij slotte sprak zekere de Bruin, die zooals hij zeide de bakkersgezellen, die op hetzelfde oogenbliki» den Iloogduitschen schouwburg eene vergadering hieldenbeloofd had hunne zaak in deze vergadering, te zullen hespreken. lil de Oude-Mannenpoort, uitkomende in het Noordeinde alhier, is in doeken gewikkeld gevonden liet lijkje van een pasgeboren kind van bet mannelijk geslacht, waaraan geen daden van gepleegd geweld waren te zien, KNLAiNDSCHfê BIOMIGTKN. ISELGIE De speelplaats te Spa is den 31s,'° gesloten; zij heeft 110jaren bestaan. K X ELAN i». LONDEN3 November. De katholieke aartsbisschop van Tnam heeft aan een lersch parlements lid een brief gerigt, die. door de dagbladen wordt medegedeeld, waarin li onbewimpeld het zelfbestuur voor Ierland eisclit, en de wenschen bloot le;! van het Iersche episcopaal ten opzigte van het onderwijs. Halve maatr® lenzegt bijof loebedeeling bij geringe giften van belgeen de natie tot- komt. zijn niet voldoende meer. Ontbinding der unie, zekere zelfstandig heid voor Ierland op liet gebied van wetgeving, katholieke scholen en eene uitsluitend katholieke universiteit, kunnen, volgens hem, alleen Ierland bevredigen. Volgens het Daily Nines is reeds eene massa passagiersgoed van dt Batavier geborgen. Ook zou dc kist van een koopmanbevattende zjji geheele kapitaal (800 opgevisclit en aan den eigenaar teruggegeven sijs Volgens de New-Yorker IJandelszeit. is de heer J. Bruckner er in gf slaagd vleesch, door een chemische bereiding, in verschen toestand naar Europa over te brengen. FR ANKR5.5 K. Twee honderd familien uit den Elzas en Lotharingen hebben zich in Virginie gevestigd. Zij hebben in de nabijheid van Alexandria den noodigf» grond aangekocht om eene nieuwe fabriekstad aan te leggen. De commissie voor de universele tentoonstelling van volkshuishoud kunde heeft van de regering vergunning verkregenom de zalen nog I'1 den 15d™ December e. k. voor het publiek open te houden. Dagelijks worl de tenioonslelling door e<n groot aantal personen bezocht. Volgens le Siècle bedraagt het aantal der thans te Parijs en te Vfr

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2