k LËIDSCHE COURANT. zen 1872. 261. MAANDAG 4 NOVEMBER. STADS-BE RICHT EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. en ilati 'i on» EN. ihapit ;'genajf gelien Noiari SOEK, li ten!» verbtu begim :n in meer w» voort Haat noge| i get# ij snol» eerspti 23 ar de pr soliditeit laari dmd» iimarti Rokii II» lüti 5# 94» 137» 112» 229» 221 93 92» 91» 1091 109 100 77» 84» 47 ü;4'® 12.-: 31»: IT' De Courant verschijnt dagelijks, Zon- cn Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50f met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubcckFrankfort a. M., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Franz Adolf Wilhelm Sciiudel (firma Wilhelm Schodel en C\)distillateurwonende alhierhoudende verzoek om in zijn pand aan de lloogewoerd, n». 64, nog twee distilleerketels te mogen doen plaatsen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad i'. 19); Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 1ie" November aanst. 'svoormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne kzwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zjj gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te lebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, r. m BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 2 November 1872. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 2 November. Gelijk gisteren door ons met een enkel woord is gemeld, hebben ged. staten dezer provincie (althans de meerderheid van dat collegie) niet gunstig geadviseerd op het onder dagteekening van 10 Oct. jl. aan de prov. staten gerigt adres van de heeren de Bordes te 's HageWiggers van Kerchem en Sloet tan de Beele te Leidenwaarbij deze heeren te kennen geven het voornemen te hebben opgevat, te trachten langs de zuidzijde van den Rijn een spoorweg ie leggen, uitgaande van het station van de Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij te Leiden en eindigende by dat van de Ned. rijnspoorweg-maat schappij te Woerdenwordende voorts door adressanten ten behoeve der op te rigten vennootschap, om bedoelde spoorweglijn tot stand te brengen een, zoo mogelijk aanzienlijk subsidie uit de provinciale fondsen verzocht. Ofschoon ged. staten de pogingen van de adressanten waardeeren, beant woordde de meerderheid van dat collegie ontkennend de vraag, in hoeverre het voor dit gewest in het algemeen wenschelijk te oordeelcn isden aanleg van spoorweglijnen binnen zijne grenzen geldelijk te ondersteunen. Particuliere ondernemingen behooren naar het inzien van die meerderheid door particulieren tot stand te worden gebragt, en zijn de inkomsten der provincie, voor hel grootste gedeelte voortvloeiende uit de heffing van be lastingen, niet tot subsidiëring daarvan aan te wenden, tenzij men aan de ingezetenen eene verhoogde heffing van belastingen oplegge. De minderheid van ged. staten aarzelde daarentegen niet de wcnschelijk- heid, dat de aanleg van spoorwegen in dit gewest ook uit de prov. fondsen werd bevorderdals algemeen beginsel aan te nemen. Wat den financiëelen toestand der provincie betreft, deze kwam der minderheid voor, zoodanige ondersteuning toe te laten. De meerderheid vond echter geen vrijheid tot inwilliging van het verzoek te adviseren, omdat het haar voorkwam, dat bet bier niet den aanleg gold (on een werk van zoodanig erkend algemeen provinciaal belang, om daar- 'oor subsidie uit de prov. fondsen te verlcenen. Daarenboven meende zijdat de mededeelingaan ecne commissie uit ged. staten, in eene gehouden conferentie, door een der bovenvermelde heeren Naan. dat eene der gevestigde Nederlandsche spoorweg-maatschappijen bereid is een zeker aantal percenten van het aanlegkapitaal te waarborgengrond geeft tot de onderstelling, dat dc aanleg ook wel zonder prov. subsidie lot stand zal komen. De minderheid meende, dat bij den aanleg van dezen spoorweg wel dege- 'ijk een algemeen prov. belang is betrokken, zoodat die ook van wege de staten behoorde te worden bevorderd en gesteund. Bij deze Courant wordt verzonden N'. 51 blad 60) der Handelingen ten den Gemeenteraad. Eindelijk overwoog zij dat de aanleiding van ged. statenom ongunstig te preadviseerenn. 1. de voorgestelde hooge rentabiliteit, niet aanwezig is. De minderheid was derhalve geneigd een subsidie toe te staan, mits aan het verlcenen daarvan werd verbonden o. a. de voorwaardedat het te Lei den op te rigten station in vereeniging kome met het station van den Holl. spoorweg, of een afzonderlijk station daarover of daarnevens worde gebouwd en de verbinding der beide lijnen zoodanig zij, dat de reizigers, van het noordelijk gedeelte der provincie komende of omgekeerd, geregeld langs de ontworpen lijn naar en van Woerden kunnen doorreizendat de bruggen over den Rijn, de Gouwe en de Wierikke eene opening voor de scheepvaart moeten hebben. - Het aangekondigde concert van het strijk-orchest van den heer Stumpff had gisteren avond plaats in de nieuwe concert-zaal, ten aanhoore van een heel wat minder talrijk publiek dan men bij de uitvoering van zulk een gunstig bekend orchest, in verband met de zoo matig gestelde entree-prijzen, zou verwacht hebben. De uitvoering echter voldeed ten volle aan de goede verwachting. De heer Skalitzky speelde met verbazend groote kunstvaardig heid twee Ilongaarsche aria's gevarieerd voor viool, van Ernst. In dc Polo naise Concertante van Laub, na de pauze door hem uitgevoerd, kwam zijn talent in volle kracht uit. Deed zijn eerste nommer een spel waarderen, waaruit, zooals reeds gezegd is, alle kracht en zekerheid sprak van eene meesterlijke vormingzijn aanlegde kunstenaar van geboorte deed zich in de Polonaise Concertante met niet minder succes kennen. Zijn meester lijk spel onderscheidde zich door eene frischheid en oorspronkelijkheid, die op zijne toehoorders diepen indruk maakte. De vele toejuichingen bragten hem er toe dit nommer te herhalen. De uitvoeringen van het orchest waren zeer verdienstelijk. Daarvan muntten vooral uit de 8« Symphonie van Beet hoven, Columbus Symphonische Dichtung van H. Viotta en de Ouverture Meeresstifle und glückliche Farht van Mendelssohn. Z. K. II. prins Alexan der bevond zich onder de toehoorders. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente alhier is gisteren, uit het vroeger vermelde zestal predikanten, het volgende drietal gevormd: dd. P. Huet, te Dirksland; E. F. Kruyff, te Velp; B. Mossel, te Renkum. Gedurende de maand October 1872 zijn in de Leidsche volkskeuken afgeleverd: 4412 portiën warme spijs259 portiën vleesch, 121 portiën spek, totaal 4792 portiën. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 107 tot 123 volwassen personen en 38 tot 43 kinderen. Bij kon. besluit van 26 October jl. is dc gemeente Voorschoten aange wezen als standplaats van een postkantoor, in werking te treden met 1 Januarij aanst. Men verneemt dat de Volksvriend, uitgegeven door de vereeniging tot bevordering der afschaffing van den sterken drank, en die tot hiertoe als maandblad verscheente beginnen met 1° Januarij 1873 wekelijks zal ver schijnen. Te Kralingen had eergisteren een treurig ongeluk plaats. De 17jarige zoon van den watermolenaar O. ging, terwijl de molen in beweging was, het raderwerk smeren; terwijl hij daarmede bezig was, zag de vader, die beneden in den molen was, een klomp naar beneden vallen. Men denke zich den toestand van den ongelukkigcn vader, die, toen hij zich boven in den molen begaf, zijn zoon met het hoofd verpletterd tusschen het wiel en kamrad vond. Te Haarlem geraakte gisteren namiddag een persoon, bezig zijnde met het aanhaken der wagens op den lloll. spoorweg te Haarlem, tusschen dc buffels dier wagens. De ongelukkige werd letterlijk verpletterd. Het provinciaal geregtshof in Noord-Holland heeft uitspraak gedaan in de zaak van Martina van Duin, dienstbode, beschuldigd van opzettelijke brandstichting met gevaar voor menschenlevens, in de schuur grenzende aan de woning van haren meester, den landbouwer Jan Groot te Tutjchorn, gemeente Haringcarspelwaarbij tc voorzien was dat ecnig menschcnlcvcn kon worden in gevaar gebragt, cn van diefstal ten nadecle van genoemden Jan Groot. Bij breedvoerig gemotiveerd arrest is besch. aan dc haar ten laste gelegde feiten schuldig verklaard en deswege veroordeeld tot tuchthuis straf voor den tijd van zes jaren. [Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1