BUITEN LAIN DSC1IE BEMETEN. en een gouden horlogie met dito ketting te hebben ontvreemd. Voor deze zaak stond van Koeverden dezer dagen te regt voor hel prov. gcregtshof in Overijssel, dat hem aan het feit schuldig verklaarde en tot 2 jaren cellulaire gevangenisstraf veroordeelde. Naor men uit Deventer nieidt heeft de uitvoer van aardappelen naar Engeland thans geheel opgehouden, en zijn de prijzen gevoelig gedaald. Te Harlingen werd dezer dagen door eenc der Engelsche stoombooten cenige korven wild, meest hazen en konijnen, als niet meer voor consumptie geschikt, teruggebragt. De geadresseerde wenschte ze daarop aan de visch- markt tot eiken prijs te verkoopen, doch de commissaris van policie keurde alles af en maakte er een cadeau van voor den directeur der stadsreini- ging, wien liet niet heugt ooit te voren 300 stuks wild te gelijk present te hebben ontvangen. I - Te Veendam was dezer dagen de landbouwer Smid bezig een losge- j raakten stier een kram op den neus te zeLten; hij kwam daarbij te digt bij de horens van liet dier. dal eensklaps door eene lorsclie wending met het hoofd S. met een der horens op geweldige wijze aan de linker slaap trof. Ofschoon hij nog de kracht had op een stoel te gaan zitten en wat water te drinken, bleek hij toch doodelijk te zijn getroffen, aangezien hjj weinige oogenhlikken daarna ineenzakte en dadelijk een lijk was. Uit Brouwershaven meldt men dal op de Middelplaat een Amerikaansch barkschip, met petroleum geladen, is gestrand. De equipage is gered en men zal pogingen aanwenden om de lading te bergen. Beriglen uit Paramaribo melden dat aldaar uit Barbados de tijding was aangebragt dat aldaar op 9 Sept. een zware storm had gewoed, ten gevolge waarvan vijf schepen zijn verongelukt. Volgens telegram uit Mar tinique zijn aldaar op denzcifden dag dertien schepen veronge'ukt waaronder de stoomboot Talesman, bestemd naar Barbados, met slagtvec; twee der scliepclingen zijn daarbij een prooi der golven geworden. Op Dominica heeft insgelijks de storm gewoeddoch aldaar zijn geene verwoestingen aangerigt. Een telegram uit de Vereenigde Staten berigt, dat de verwacht wordende schepen zeer lange reizen hebbenmen vermoedt dat er ongelukken op zee hebben plaats gehad. Bij herstemming, is de heer S. van Praag tot lid der koloniale staten benoemd. 'sGRAVENHAGE, 31 October. Naar men verneemt heeft het Z. M. den koning-groothertog behaagd te benoemen tot ridders der orde van de Eikenkroon, den luitenant Victor de Klcen, officier der Zweedsche garde, en jhr. J. J. de Geer van Oudegein, te Utrecht'. Bij kon. besluit van 30 October is eene staats-commissie ingesteld om ie onderzoeken welke nadeelen voor Nederland te duchten zijn, ten gevolge van de maatregelen, die in den laatsten lijd in naburige rjjken, op het gebied van het muntwezen zijn genomen, en om aan den koning, bij de mededeeling van de uitkomsten van haar onderzoek, zoo noodig, de midde len voor te stellen die zouden kunnen worden aangewend om de voor Ne derland gevreesde nadeelen te voorkomen. Bjj dat besluit zijn tot leden van die commissie benoemd de heeren: mr. P. P. van Bosse, minister van staat; dr. A. Vrolik, oud-minister van financiën; mr. W. C. Mees, presi dent van de directie der Ned. bank; mr. S. Vissering, hoogleeraar te Leiden, en jhr. mr. dr. A. D. van Riemsdijklid van het munt-collegie te Utrecht. Tot voorzitter dier commissie is tevens benoemd de heer mr. P. P. van Bosse en tot secretaris de heer jlir. mr. dr. A. D. van Riemsdijk. Tot burgemeester der gemeente Arnhem is benoemd de heer mr. F. M. C. Pels Rijcken, en tot burgemeester der gemeente Zaandijk de heer A. Smit Gz.secretaris dier gemeente. Tot directeur van liet postkantoor te Wageningen is benoemd de heer G. F. Penning, thans te Hoogezand. Naar men verneemt zijn aangewezen, om in Pruissen opgeleid te wor den tot ambtenaar voor het boschwezen in Indië, de hh. van Rauwenhorst te Apeldoorn, van Schermbeek, te Maastricht, cn van Dijk. te Zutphcn. liet vertrek van Z. K. II. prins Hendrik van hier naar Luxemburg is nader bepaald op aanstaanden Zondag. Nadat in de zitting van den gemeenteraad van eergisteren de alge- meene beschouwingen over de gemeente-begrooting voor 1873 waren beëin digd cn met de behandeling der uitgaven een aanvang was gemaakt, werden in de zitting van gisteren die uitgaven vastgesteld cn hij de inkomsten op nieuw meer in liet bijzonder de quaeslic behandeld: of verschillende buiten- gewone uitgaven ten bedrage van ƒ117,000 moesten gedekt worden door vdrhooging der plaatselijke belastingen, dan wel volgens het voorstel van dc 24 leden door eene te sluiten leening. Na cenige discussie, mcerendeels een herhaling van de argumenten voor cn tegen, werd achtereenvolgens instem ming gebragt en aangenomen: 1". Het eerste deel van het voorstel van de 24 leden om niet over te gaan tot de verhooging van de personele belasting met 7 opeenten, maar haar te laten op 35 opcenten, met 26 tegen 9 stem men, en 2°. het tweede gedeelte van dat voorstel om niet over te gaan lot de verhooging van den hoofdelijken omslag met 2/3 pCt. met 22 legen 12 stemmen. Dienvolgens is het beginsel aangenemen eene leening Ie sluiten, waaromtrent in de zitting tegen morgen .beiegd nader zal worden be raadslaagd. Omtrent de uitgaven valt nog het volgende mede te deelen. Voor buiten gewone bestrating van nieuw aangelegde straten en lanen is eene som van ƒ30600 op de öegrooiing gebragt, voor den aanleg van wegen in verhand met het omvangrijke'bouwplan van den architect Outshoorn ƒ10000; voor de vernieuwing der Koninginncburg aan het kanaal 16875. De kosten der zeebad-inrigting te Sclieveiiingen zijn tegen eene opbrengst van het badhuis ongeveer van 173.000 geraamd op 150,000, het bedrag der laatst afge- f,loten rekening. Tc:in de geraamde kosten voor den schouwburg van ƒ56100 kwamen de bh. van Bel! en Pompe van Meerdervoort op. De eerste gaf in overweging bij eTn nieuw te sluiten contract le bepalen dat in den Fransehen schouw burg'slechts 2 voorstellingen in plaats van 3 per week zullen gegeven wor den en om de groote opera af te schaffen, daar deze, niettegenstaande de beloften van verschillende directiën en de ondersteuning der stad, slechts uit een klein répertoire bestaat. De heer Pompe van Meerdervoort zag in die hooge kosten den dwang der ingezetenen opgelegd om belasting te beta len voor een amusement van slechts 2000 ingezetenen die den schouwburg bezoeken. Hij achtte liet wensclielijker dat niet de gemeente, maar die be zoekers zeiven de kosten betaalden en wel door verhooging van de prijzen der plaatsen. De wethouder Vaillant merkte echter op dat de kosten van den schouwburg niet alleen ten bate van het Fransch tooneel kwamen, maar ook voor het llollandsch tooneel, soms zelfs ten deele voorde directie van den Hoogduitschen schouwburg, daar dezen voor eiken speelavond slechts 50 stort. Tegen aanstaanden Zondag 3 November, des middags ten 12 ure, zijn alle Ilaagsche broodbakkersgezellen in de zaal van den Hoogduitschen schouwburg alhier opgeroepen om over de afschaffing van het nacht- en Zondagsarbeiden te spreken. BELGIE Zondag 11. is een waggon, geladen met petroleum, deel uitmakende van een goederen-trein van Brussel, nabij het station Arlon in brand ge raakt. De geëmployeerden aan het station beijverden zich den brandenden waggon van de overige rijtuigen los te maken, hetgeen gelukte. Het rijtuig werd naar eene afgezonderde plaats gebragt. alwaar het geheel afbrandde, daar alle middelen tot blussching vruchteloos waren. Een andere waggon, mei katoen geladen, had mede vunr gevat, maar dien brand was men spoe dig meester. De hoeveelheid petroleum, die verloren ging. bedroeg onge veer 1000 kilogrammen. Te Antwerpen zijn groote hoeveelheden aardappelen, die uit België en Nederland voor Engelsche rekening per spoor waren opgezonden, blijven liggen, omdat de koopers die niet in ontvang kwamen nemen. Zjj zullen nu teruggezonden of wel te Antwerpen tegen lageren prijs verkocht moeten wordenwaardoor de afzenders belangrijke schade zullen Iyden. ENG 5K IJ A Hf 16. LONDEN30 OcLober. Op Iinowsley Hall, bij lord Derby, waar II. M. de koningin der Neder landen logeerde en vele voorname gasten bijeen zijnis ingebroken. De dieven hebben een groote hoeveelheid diamanten, juweelen enz. medegenomen, alles in eigendom toebehoorende aan miss Constance Grosvenor. Men schat de waarde van het gestolene op 3000 50 is uitgeloofd voor de aanhou ding der daders. 11. M. de koningin der Nederlanden is Zaturdag van Knowsley ver trokken, ten einde in Schotland eenige vrienden te bezoeken. 11. M. is Maandag-avond le Berwick a/d Tweed aangekomen en van daar met een postrijtuig naar Ford-Castle vertrokken, alwaar zij drie dagen de gast zou zijn van de markiezin van Waterford. 11. M. zou aldaar den hertog en de hertogin van Northumberland, den heer Disraëli cn diens cchtgenoote, lady Beaconsfield, ontmoeten, j Op een veld nabij Newcastle heeft eene amnestie-demonstratie plaats gehad, waaraan door Ieren uit een aantal steden is deelgenomen, die aldaar met banieren en muziekcorspen bijeenkwamen. De meeting is door meer dan 20000 personen bijgewoond. Een der oudste stoombooten op de wereld is door de eigenaars aan de kamer van koophandel te Glasgow ten geschenke gegeven. Hel schip heet de Industryen was te water gelaten aan de Clyde in Mei 1814. Het is de zevende stoomboot die daar gebouwd werd. Zij zal bewaard worden als een herinnering aan de eerste dagen der stoomvaart. Een Engelsch natuurkundige betoogt in de Times het reeds meer ge opperde planom den haring in den zuidelijken Atlantischen Oceaan le acclimatiseren. Hij zegt voor het gelukken van de overplanting te durven instaan, en wijst op.de groote voordedenwelke eene zoodanige vermeer derde haringvangst zou opleveren. Hij stelt verder voor, dat de regering hare oorlogsschepen nuttig doe werkzaam zijn door ze wat meer met weten schappelijke waarnemingen en proefnemingen le belasten. Beriglen uit Melbourne melden dat in de kolonie groote verontwaar diging heerschte over de gruweldaden, door een reeder, den kapitein en de bemanning van de Engelsche brik Carl jegens een aantal Zuidzee-eilanders gepleegd. De Carl was door den Britschen consul gemagtigd tot het onder nemen van een kruistogt. ten einde onder de eilanders vrijwillige arbeiders aan te werven. Zij vertrok uit Melbourne in Junij 1871. onder bevel van den reeder, dr. James Patrick Murray, en diens broeder als kapitein. Overal werden de eilanders in .hunne cano's nabij het schip gelokt. Lagen ze langszijdan wierp de bemanning plotseling groote stukken ijzer over boord, waardoor de cano's verbrijzeld werden. De zwemmende eilanders werden opgevischt en in het hol gesloten. Zóó ging het voort, totdat de lading bijna voltallig was. Toen echter, door wanhoop lot razernij gedre ven begonnen de gevangenen onder elkander te vechtencn pogingen aan te wenden om het schip in brand te steken. Tegen dien muitzieken geest wisten dr. Murray en zijn handlangers echter wel raad. Zij haalden gewe ren en revolvers, en openden door de luiken een geregeld vuur, blindelings in den opeengepakten mensehenhoop. Den volgenden dag werden niet tuin der dan zeventig doode en gekwetste eilanders op hel dek gehaald; en al die zeventig, gekwetst of dood, werden in zee geworpen. Toen de Carl le Sydney teruggekeerd was. kwam de zaak uit; zoodal tegen kapitein Murray en zijn volk regtsvervolging is ingesteld. FRAN It K IJ K. Men wil welen dat de boodschap, welke de president aan de national'

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2