na verloop van jaren eene leening moeten aangaan uitsluitend om de renten te betalen van die leeningen. Van eene andere zijde werd in bedenking ge geven een middenweg te kiezen door de opcenten niet te verhoogenmaar wel den hoofdelijken omslag en zoodoende het ontstane tekort te dekken door eene leening van ƒ75000, doch tegen zulk een partiele leening wer den bezwaren gemaakt. In een zaakrijk betoog verdedigde de burgemees- Ier. namens het dagelijksch bestuur, de voorgestelde belastingvcrhoogingen en betwijfelde hjj ten zeerste of gedep. staten wel eene leening zouden goed keuren strekkende ter voorziening in de kosten van deze gewone werken. Deze twijfel werd echter door andere leden geenszins gedeeld. IMJITKiNLAiNDSCII E HKISIGTEiN. 15 BfCf K 1> A Hf EB. LONDEN29 October. De zending naar den Sultan van Zanzibar, door de regering opgedra gen aan sir Bartle Krèrc, vice-president van het aardrijkskundig genoot schap. wordt algemeen goedgekeurd, als een krachtigen stap iot betengeling van den slavenhandel. De grootste moeijelijkheid is daarin gelegendat de voornaamste bron van inkomsten van den Sultan van Zanzibar bestaat in liet hoofdgeldhetwelk hjj van iederen in zijn gebied ingevoerden of daar over weggevoerden slaaf heft. en dat hij, krachtens een door bemiddeling van Groot-Britannië gesloten tractaal, uit die inkomsten eene schatting van 40000 kroonen aan den Iman van Mascate betalen moet. Naar men zegt heeft sir Bartle Frère in last aan den Sultan voor te stellen dat Groot- Britannië die schatting aan zijnen leenheer voor hem zal betalen, mits hjj het van de slaven geheven hoofdgeld afschafte. De Times meldt dat eerstdaags een geregtelijk onderzoek zal worden ingesteld naar de omstandigheden van het verongelukken der Batavier op de Theems. Het ligten van het wrak laat zich bezwaarlijker aanzien dan men vermoedde, daar met eiken dag zich in den romp meer zand en mod der ophoopen. Men is derhalve bezig door middel van duikers een deel van de zware lading op te halen. Kisten en balen worden voortdurend gebor gen. Ook zjjn verscheiden koffers en passagiersgoederen opgehaald. Dr. Belim, de Duitsche aardrijkskundige, heeft in Petermann's Iflit- thetlungen een artikel geleverd, waarin hij betoogt hoe de watermassa die dr. Livingstone beschouwt als het hoofdeinde van de Nijl, niet anders zijn kan dan hel hoofdeinde van de Congo. Vele deskundigen, o. a. ook de vermaarde reiziger Burton, zijn van hetzelfde gevoelen. FRANKBIJK. Door de welwillende medewerking van generaal von Manteuffel zal de ontruiming van de departementen van de Marne en de Ilaute-Marne thans met spoed worden voortgezet. De Beijersche brigadewelke het kamp van Chalons betrokken had, zal van daar vertrekken naar het dep. der Ar dennen. Op verzoek van de Fransche regering zal een bataillon achter blijven Ier bewaking van het kamp tot aan de aankomst der Fransche be- zetting, welke aldaar aankomen zal na de geheele ontruiming van Rheims. Maandag 4 November is de uiterste termijn voor het vertrek van alle Duit sche troepen uit de beide volgens het tractaat te ontruimen departementen. De heer Dailly, acteur aan het Theatre des Variétés, is in hechtenis genomen onder beschuldiging deel te hebben uitgemaakt van de Commune. De Temps ziet in het gebeurde te Chalons weder een bewijs van de laakbare onverschilligheid, waarmede in Frankrijk de militaire aangelegen heden worden behandeld. Door de onachtzaamheid toch van de militaire autoriteiten zijn 80 manschappen genoodzaakt geweest te Chalons onder den blooten hemel of in kroegen te verblijven. Het schijnt, volgens dat blad, dat de ontvangen lessen nog weinig tot verbetering hebben geleid. Het meest ergert het blad zich er aan dat de Duitsche soldaten op nieuw getui gen waren van deze onachtzaamheid. De commissie van onderzoek in zake den toestand der tuighuizen onder Napoleon heeft haren arbeid voltooid, lil haar rapport worden de misbrui ken van hel tweede keizerrijk nogmaals breedvoerig uitgemeten. Men stelt voor het oude, onbruikbare maleriëel tc verkoopen. De 61000 geweren, d; massa's oud ijzer en hout, de gebroken wagens en stukken geschut wor den gczamenlljjk nog op eene waarde van 50 millioen fr. geschat. Volgens het Journ. de Paris heeft de hertog van Anmale eene som van 10000 fr. gezonden aan de maatschappij tot bescherming van dc Elzas- sers en de Lotharingers. De permanente commissie der hervormde synode heeft den leden dier kerkvergadering door middel eener circulaire verwittigd, dat de onderhande lingen met het gouvernement over dc bekrachtiging der door de synode aangenomen kerkelijke wetten, ten gevolge der vacanlie van de nationale vergadering, tot dusver niet ten einde gebragt is kunnen worden, en dat derhalve de aanvankelijk op den 15,leu November vastgestelde wederbijeen- komst der synode doelloos zou zijn. De commissie zal later den dag be palen, waarop de vergadering hare werkzaamheden zal kunnen hervatten. De regtbank van koophandel te Parijs heeft in een door de maat schappij der //Messageries maritimes" legen de Suezkanaal-maatschappij ge voerd proces uitgemaakt, dat de laatstgenoemde maatschappij niet bevoegd was tot de met 1 Ju lij dezes jaars in haar tarief van doorvaartregten door het Snezkanaal gebragte veranderingen, en haar veroordeeld tot terugbeta ling van de sedert dien tijd van de Fransche mailbooten geïnde regten, voor zoo ver die meer mogien beloopen dan volgens hel vroegere tarief te vorderen was. Waarschijnlijk zal de kanaal-maatschappij van dit vonnis in liooger beroep komen. DUITSCIIllLA!ï®. Blijkens een rapport van dc hoofdadministratie der Duitsche posterijen neemt hel aantal brievendie wegens gebrekkig of onleesbaar adres niet kunnen bezorgd wordenvan jaar tot jaar toe. De minister van onderwijs heeft daarom last gegeven, de kinderen op de scholen te oefenen in hel schrijven van adressen en hen dus ook bekend te maken met de verschil lende titels en al wat er verder toe behoort om ten alle tijde een goed adres te schrijven. PEK TELEGRAAF. BERLIJN. 29 October. Naar de Spon. Zeit. verneemt heeft de Belgische regering besloten, naar aanleiding van het gebeurde te Luik, zoowel te Brussel als te Berlijn haar leedwezen daarover te kennen te geven. Het blad voegt er bij, dat men een zoo onaangenaam voorval met den sluijer der vergetelheid behoort te bedekken, te meer, omdat uit alles gebleken is, hoe de verhouding tnsschen België en Duitschland zoo vriendschappelijk mo gelijk is. Volgens de Kreuzzeit. zou de minister van binncnl. zaken, ten gevolge van dc houding van het heerenhuis bij het debat over de provinciale rege ling, zijn ontslag verzocht hebben. De koning zou dit echter hebben ge weigerd. Bovendien verzekert de IVorddeutsche dat de koning aan den vice-president van het heerenhuis, graaf Briihl. een der heftigste bestrijders van de voorgestelde provinciale regeling, te verstaan gegeven heeft, dat het wets-ontwerp met volle goedkeuring van Z. M. ingediend is en doorgezet zal worden. MADRID, 29 October. Bij de beraadslaging in de cortes over de vraag of het voorstel lot het in slaat van beschuldiging stellen van het kabinet Sagasta in overweging genomen zal worden, verklaarde de minister-president Zorilla dat hij van de aanneming vau dit voorstel geen kabinetsquaestie maakt, maar er tegen zal stemmen en aan zijne vrienden den raad geeft zijn voor beeld te volgen. Met 124 tegen 104 stemmen werd besloten het voorstel in overweging te nemenen onmiddellijk ging men daartoe over. ROME, 29 October. De Paus heeft vele depulatiën van bewoners der wijk Monti ontvangen, die hem kwamen verklaren dal zij niet hebben deelgeno men aan de door hen afgekeurde demonstratiën in die wijk op 2 October. De Paus wenschte hen geluk met hunne aan den dag gelegde gevoelens van liefde voor den geestelijken stedehouder van Christus. "De katholieke wereld," zoo liet de Paus o. a. zich uit, «levert thans een prachtig schouwspel op door de bedevaarten, en de bisschoppen verdedigende regten der godsdienst." Onder de aanwezigen bevonden zich kardinaal Cullcn en dc vertegenwoor digers van Frankrijk, Portugal en Peru. NEW-YORK. 29 October. De epidemische paardenziekte breidt zich uit en veroorzaakt belemmering in het verkeer. GUMB1NNEN. 29 October. Officiële mededeeling: ln dc nabijheid van Johannisburg, hoofdstad der kreits, is de cholera uitgebarsten- Reeds zjjn eenige personen overleden. KRAGUJEWATZ, 29 October. De Skuptschina heelt de voordragt verwor pen tot uitsluiting der Israëlieten van de landweerdienst. INGEZONDEN. liet Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis te Leiden. lil. Rij het aanvaarden hunner betrekking werdt door de leden van den raad in de vergadering in handen van den voorzitter, door ieder op de wijze zjjner godsdienstige gezindheid, naar luid van art. 39 der gemeentewet, trouw gezworen of beloofd aan de wetten des rijks. In geschillen met kerkelijke besturen houdt de gemeenteraad zich derhalve aan de wet en dc kerkelijke reglementen zijn daar buiten. De vraag is dus, wat de gemeenteraad kan, mag en moet doen tegenover een eisch of een bescheiden of billijk en regtmatig verzoek ten aanzien van het weeshuis door den algemeenen kerkeraad gedaan? De wet van 28 Junij 1854 Staatsblad n\ 100) tot regeling van het arm bestuur verbiedt in art. 21 aan het burgerlijk bestuur, opi onderstand te verleenen aan armen, dan na zich. voor zooveel mogelijk, te hebben ver zekerd, dat zjj dien niet van kerkelijke of bijzondere instellingen van wel dadigheid kunnen erlangen, en dan slechts bij volstrekte onvermijdelijkheid. Volgens art. 1 zijn instellingen van weldadigheid in den zin der wet die, welke armenverzorging in of buiten gestichten voortdurend ten doel hebben, derhalve ook weeshuizen. Waar zulke weeshuizen beslaan, zijn het openbare beslcdelinghuizen, waarin opgenomen worden wcezenzonder onderscheid van godsdienstige gezindheid; maar dc wetgever kent geen gestichten, uitsluitend vooreen bepaald kerkgenootschap. En waar zij gevonden worden, strekken zij tot opneming en verpleging van kinderen, die van het kerkelijk armbestuur geen hulp, verzorging of ondersteuning kunnen verkrijgen. In het Heilige Geest of arme wees- en kinderhuis te Leiden kunnen gcene verzorging be hoevende weezen worden opgenomen, dan bij volstrekte onvermijdelijkheid en op bijzonderen last van het burgerlijk bestuur. Maar als nu de gemeen teraad zelf heeft erkend in eene plaatselijke verordening, dat het bedoelde weeshuis uilsluitend bestemd is voor weezen van de Nederduitsch' hervormde gemeente, dan ligt daarin reeds het bewijs, dat het niet kan zijn of mag zijn eene gemeciitc-insteiling van weldadigheid, die alleen bestemd wordt voor alle wcezen zonder onderscheid van kerkgenootschap. Wanneer derhalve de wet en art. 2 onderscheidt de verschillende instel lingen van weldadigheid en die in vier soorten verdeeld, dan wil zij die onderscheiding in verband beschouwd hebben met het groot beginsel der armenwet in art. 20 gehuldigdde ondersteuning der armen wordt overge laten aan de kerkelijke instellingen van weldadigheid als regel en het bur gerlijk bestuur wordt daarin slechts bij volstrekte .onvermijdelijkheid gehuldigd. En als in art. 3 der wet wordt bevolen, dat van alle in de gemeente aanwezige instellingen van weldadigheid een lijst wordt opgemaakt en bijge houden door de zorg van het gemeentebestuur naar dc onderscheidingen bij art. 2 vermeld, dan ligt daarin het bewijs, dat die onderscheiding zich wel regelt naar den feitelijken toestand, maar niet dat die feitelijke toestand voor korteren of langeren tijd, ten eeuwigen dage zou moeteii worden be stendigd, maar de lijst kan worden veranderd of moet worden bijgehouden, in verband met de latere algeheele toepassing van art. 20 der wet. Zóó heeft de Leidsche gemeenteraad het ook begrepen, toen bij besluit van 11 December 1869 het gereformeerd minnehuis op de bedoelde lijst werd overgebragt van de calhegorie art. 2 lit. a lol die van art. 2 lit. b. Daarmede strookt geheel de herhaalde aansporing van hh. gedeputeerde sta len der provincie Zuidholland, om de burgerlijke armbesturen, waar ze be staan, zooveel mogelijk op te hellen of den werkkring dier besturen tot kleiner omvang te beperken. Dat moest ook het natuurlijk gevolg zijn van dc verandering die de wet van Junij 1854 onderging ten aanzien van liet domicilie van onderstand, waardoor de taak der gemeentebesturen zeer werd vereenvoudigd, daar de arll. 22 tot en met 48 werden ingetrokken.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2