LEI m il li COURANT. .V. 1872. DINGSDAG 29 OCTOBER BI NNEN LA ND SC IIE BKR IGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is />er vierendeel jaars f3.franco p.p. /3.50; rnel hei Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor fï.bd 'i jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M,, Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne LEIDEN, 28 October. In de Zaturdag 11. gehouden vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam is medege deeld dat de commissie, benoemd om na te gaan wat door Nederland zou kunnen worden verrigt voor de waarneming van den overgang van Venus over de Zon. op 8 December 1874, en verder om ook bij 'slands regering al die stappen te doenwelke tot verwezenlijking van dat doel zouden kun nen leiden, aan den minister van binnenl. zaken een adres heelt ingediend, waarin o. a. voorkomt; «dat genoemd verschijnsel slechts tweemaal in eene eeuw met eene tusschenruimte van 8 jaren plaats heeft en nu in 1874 en 1882 zich zal voordoen, terwijl de juiste waarneming daarvan een onbe rekenbaar nut heeft voor de uitbreiding onzer kennis omtrent de afmetingen Tan het zonnestelsel; dat ook onze eer als zeevarende mogendheid en een der beschaafdste volken er mede gemoeid is, en dal ook wij naar vermogen, al is het dan op kleinere schaal, bijdragen tot de naauwkeurighcid van het eindresultaat en daardoor den roem van het vaderland van Snellius, Huygens, Lulofs en lvaiser waardiglijk handhaven, te meer daar reeds bij de waar nemingen uit de vorige eeuw ook waarnemingen van Batavia, natuurlijk van gebrekkiger gehalte dan nu te verwachten zjjn, voorkomen; en dat wij in dr. P. J. Kaiser een phoiograaf-sterrckundige bezittenwiens bekwaamheid een waarborg is voor uitstekende toepassing van dit hulpmiddel ter waar neming. Verder wordt daarin gezegd: «Als zeevarende mogendheid in den Indischen Archipel zal de uitzending van deze expeditie voor ons met weinig bezwaren gepaard gaan. Voor ons doel toch wenschen wij waarnemingen te zien volbragt in Japanwaarmede locli door het gouvernement geregeld betrekkingen worden onderhoudenof op ecnig punt in de nabijheid van het eiland Mauritius, dat ook zeer ge makkelijk onder liet hereik van Batavia ligt. Om deze redenen verzoeken wij, gerugsteund door het zoo onvoorwaardelijk uitgedrukt verlangen van de koninklijke akademie van wetenschappen, uwer exc. met allen aandrang, de verwezenlijking van het voorgestelde doel te willen mogelijk maken. Als bewijs van belangstelling en om de kosten te helpen dragen zal Teyler's Slichting te Haarlem den photographischen hoofdloestel aanschaffen ten be drage van ƒ2000 en dien voor de expeditie beschikbaar stellen. Zij is bereid daaraan des noods nog eenige andere instrumenten toe te voegen. Wij stel len ons voor, nog bij twee wetenschappelijke maatschappijen aanzoek te doen en hopen ook daar eene bijdrage te zullen ontvangen. De ontbrekende werktuigen voor tijd- en plaatsbepalingen kunnen, onder goedkeuring der regering, zeer geschikt door de sterrcwacht te Leiden ter leen worden ge geven. Een en ander vermindert de door ons geraamde kosten der expeditie met f 8000 a 10000. Evenwel blijft de som, welke wij nog behoeven, ƒ17000, die echter meer of minder ongelijk over de drie jaren 18731875 verdeeld kan worden, zoodat toch het grootste gedeelte op 1874 valt. In vergelijking evenwel met de som van ƒ260,000. die door de Noordduitsche astronomen voor hetzelfde doel gevraagd wordtis zij matig en zeker niet builen alle evenredigheid met de grootte der rijken." Op de Geeregracht, in ccnc poort, ontstond lieden namiddag brand, ilie echter gelukkig in dc geboorte werd gestuit, zoodat de hulp der brand weer niet noodig was. Dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland hebbenonder dagteekening van 5 October, aan den minister van binnenlandsche zaken een adres ge zonden, waarin zij 'sministers aandacht vestigen op den toestand, waarin •lil hoogheemraadschap thans verkeert sedert de afsluiting van het IJ de werking van eb en vloed uit dien zeearm heeft geweerd, en den minister verzoekende noodige middelen te doen beramen, waardoor de beiangen van het hoogheemraadschap met betrekking tot de loozing op hel IJ voor verdere nadeden worde gevrijwaard. Voorts hebben dijkgraaf en hoog heemraden voornoemd aan de vcrecnigde vergadering van Rijnland een van 12 October gedagteekend rapport aangeboden over «den zeer bijzonderen «verlast van water, waarmede Rijnland in den jongsten tijd is bezwaard geweest." Aan hel slot daarvan verklaren zij, ten gevolge der genomen maatregelen, de hoop te mogen koesteren, dat de kunstmatige en natuur lijke loozingen den boezem weldra tot eenen gcwenschten stand zullen heb ben leruggebragt C.) In het gisteren te 's Ifage gehouden buitengewoon Groot-Oosten der orde van vrijmetselaren in Nederland, dat zeer talrijk bezocht werd. is met overgroote meerderheid aangenomen eene motie, waarbij de vergadering den wensch uitdrukt, dat prins Hendrik als Grootmeester Nationaal worde ge kozen ter vervanging van prins Frederik. De vergadering is daarop ver daagd. Prins Frederik blijft de funcliën van Grootmeester Nationaal, door hem gedurende 57 jaren bekleed, voorloopig waarnemen, tot zijn opvolger zal zijn benoemd. (2V. R. C.) In dc plaats van wijlen den heer W. H. Suringar is de heer dr. E. Laurillard tot voorzitter van commissarissen der vereeniging Nederlandsch Mcttray gekozen. Te Rotterdam heeft gisteren avond dr. Chantepie de la Saussaye, pred. bij de Ned. berv. gemeente aldaar, benoemd tot hooglceraar te Groningen, in de Groote kerk van de gemeente afscheid genomen, met eene leerrede naar aanleiding van 1 Cor. III vs 14. Eene buitengewoon talrijke schare was opgekomen om deze plcgtigheid bij te wonen. Te Amsterdam heeft gisteren ook dc heer A'. F. W. R. van Bell, mede benoemd tot hoogleeraar te Groningen, in de Nieuwe kerk zjjne afscheids rede als predikant bij de Ned. berv. gemeente aldaar gehouden, naar aan leiding van Iiebr. X vs 23®. Men meldt uit Leeuwarden: Dat de gezondheidstoestand van het vee ia sommige streken dezer provincie in den laatsten tijd nog al iets te wen schen overliet, kan het volgende bewijzen. In de afgeloopen maand (Sept.) werden wegens de longziekte 32 runderen afgemaakt. Het totaal sedert 1® Januarij dezes jaars werd daardoor verhoogd tot 534. Bij 10 verschillende veehouders brak deze ziekte in genoemde maand op nieuw uit. Ouder de schapen heerschte de pokzickte vrij erg, vooral in sommige gemeenten. In September jl. stierven er 33. Deze ziekte openbaarde zich in die maand bjj 173 eigenaren. Te Assen zon Zatnrdag morgen eene moeder haar zesjarig zoontje wormkruid ingeven. Zij nam van den schoorsteenmantel een verkeerd kopje, waarin kraanoog was, zoodat het kind binnen een uur een lijk was. Bij 's Ilertogcnbosch is Vrijdag, op den kant der rivier de Aa, het lijk van G. Klomp, gemeente-veldwachter te den Diingen, gevonden. Sedert drie dagen was hij vermisthij schijnt onder water te zijn geweest en een stevige das was om den hals door middel van een hout of stok zoo digt gehaald, dat hij daardoor gestikt is. De justitie heeft onderzoek gedaan. Te Helmond is Dingsdag avond 11. brand ontstaan in de stoomfabriek der roodverwerij van den heer Carp, waarvan twee der droogkamers en de snicerkanicr in volle vlam stonden. De brand nam zoo toe, dat twee kin deren, slechts met levensgevaar, geheel naakt door een raam zijn gered, terwijl hunne kleêren geheel zijn verbrand; aan blusschen viel niet te denken; alleen op het behoud der overige droogkamers, het magazijn en de verdere gedeelten van de fabriek was het ooggerigt, welke met veel inspanning dan ook gespaard zijn gebleven. Duizenden kilo's katoenen garens zijn een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op ƒ10000 a ƒ12000 begroot. 'sGRAVENHAGE, 28 October. tot Nederl. consul te Point a De lieer Ch. van Romondt is benoemd Pitre voor het eiland Guadeloupe. Mor°en zal bij den gemeenteraad alhier behandeld worden het ontwerp der geme'cntcbegrooting voor 1873, met het daartoe betrekkelijk voorstel van 24 leden en het antwoord hierop van burg. en weth. In dat antwoord zeggen burg. en weth. dat zij niet ontveinzen, den ongewonen stap der 24 leden te betreuren. De wensch der geëerde voorstellers om geene belasting te verhoogen brengt het dagelijksch bestuur in geen geringe moeijelijkheid. liet kan noch vermindering der geraamde uitgaven, noch het sluiten eener geldleening aanraden. Volhardt cchtcr dc meerderheid hij haar gevoelen, en wordt dus het voorstel tol niet-verliooging der belastingen aangenomen, dan geven burg. en weth. de posten op. die door eene leening zijn goed te maken, ten bedrage van ƒ116.965.64. Door echter de verhooging van be lastingen niet toe tc passen, verliest het ontwerp der begrooling, in dc ont vangsten, de som van 120,000. De arrond.-regtbank heeft in hare zitting van heden den persoon, die zich in de vorige maand tegen zijne overbrenging naar het huis van arrest verzette en zich toen jegens den koning en den regter beleedigende uitdruk-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1