wffks duinen. F.n juist om die reden had men vroeger er op aangedrongen eene schietbaan aan te leggen. Er werden nu nog eenige veranderingen aangebragt; want met het oog op de dienstd. schutterij kon men de schiet baan niet opgeven. Bij n°. 85. aanvoer van duinwater, uitgetrokken lot i een bedrag van ƒ12416, had de commissie van financien voorgesteld burg. j en welh. uit te noodigen tol het aanschaffen van een tweede schuit alleen dan over te gaan, wanneer de directie van de grofsmederij de schuit, in bruikleen afgestaan, mogt terugvorderen, en den raad van advies te dienen i omtrent de vraag of het mogelijk zoude zijn een tarief voor het gebruik van duinwater in te voeren en toe te passen, daarbij hel vrije gebruik aan de mingegoeden overlatende, he heer Cock verklaarde zich tegen het doen cener uitgave van ƒ3200 voor eene nieuwe schuil, tijdens het onderzoek dat aanhangig was omtrent den aanvoer van duinwater. Zoo men de schuit j niet langer in bruikleen kon krijgendan moest men liever hier of elders eene dergelijke schuit zien te verkrijgen, die, zijns inziens, zeer zeker wel te verkrijgen zou zijn. De lieer de Eremcry was van gevoelen dal juist hel belang der gemeente het aanschaffen cener nieuwe grootere schuil vorderde, aangezien het water, met de tegenwoordige schuit aangevoerd, te hoog in prjjs kwam. De heer Harlevell verklaarde dat de commissie er tegen op zag eene som van ƒ12000 te bestemmen voor duinwater, indien cr geen middel werd gevonden om cr voor te laten betalen. Vele ingezetenen, hij was er zeker van. wilden voor hel gebruik betalen. De voorzitter zeide dat zulk een middel niet te vinden was, zonder dat de opbrengst geheel door de kosten verslonden werd. Zij die zoo gaarne hel water wilden be talen moesten dan maar een don gruti.it daarvoor aan de stad doen. De heer Buys oordeelde dat de tegenwoordige toestand onhoudbaar was en dat het niet zoo onmogelijk was een middel te vinden om in de zaak te voor zien, b. v. door de reservoirs slechts voor een uur van den dag gratis open te stellen of een bewijs van onvermogen te vorderen Aan die middelen, zeide de voorzitter, was gedacht, maar de controle kostte te veel geld; men kon toch geen persoon aanstellen minder dan voor ƒ350 'sjaars. Ten slotte werd een voorstel van den heer Cock, om den post met ƒ3000 te vermin deren, aangenomen met 20 tegen 5 stemmen, en hel tweede door de com missie van financiën aangegeven punt aangenomen. N". 87. dempen van grachten, ad ƒ17400, was dror burg. en welh. reeds ingetrokken, aange zien de gevormde plannen voor een spoorweg op Woerden aanleiding konden geven tot het dempen van een gedeelte van den singel hij de Koe poort. waardoor ook bouwterrein zou worden verkregen. Bij die gelegen heid kwamen tevens aan de orde de denkbeelden door de commissie van financiën aangegeven betreffende het bebouwen der Ruïne. Haar eerste voorstel, om te verklaren dat de raad bereid is het bebouwen van de Ruïne toe te staan, werd met 21 legen 4 stemmen aangenomen. Haar tweede- voorstel. om burg. en welh. uit te noodigen een plan van bebouwing aan den raad voor te leggenvond op verschillende gronden bezwaar bij,.het dagelijksch bestuur. De voorzitter verlangde dat men die nitnoodiging der wijze zou stellen dat nadere voorstellen aan den raad zouden gedaan wor den. Dit deed den heer Buys leed, omdat de zaak daarmede niet zou wor den bespoedigd. De voorzitter verklaarde dat de zaak volstrekt niet zou uitgesteld wordendaarvoor behoefde men geen vrees te koesleren. De zaak was echter van zooveel belang, dat liet misschien wenschelijk zou zijn daar voor eene prijsvraag uit te schrijven. De heer Buys nam genoegen met die verzekering en niet algemeene stemmen werd besloten nadere voorstellen af te wachten. De lieer Driessen vroeg of de voorzitter'óok iets kon-mede- deelen omtrent den ontworpen spoorweg van Leiden—Woerden. De voor zitter zeide alleen te kunnen- raededcelen dat er met de voorloopige conces sionarissen conferetitiën waren gehouden en dat er opmetingen hadden plaats gehad, liet plan zou zijn een gedeelte van den singel te dempen om er het station Ie zetten, liet volumen water, dat Rijnland door het dempen zou verliezenzou de maatschappij teruggeven door hetzelfde volumen water langs den spoorweg. Van n°. 88 werd ƒ850 afgenomen, bestemd voor het herstellen van den klokkentoren der lloogelandsche kerkom daarover in overleg te treden met de gemeente-commissie der herv. gemeente. Bij n". 89 werd de verhooging der tracleinenten van de werklieden in dienst der gemeente met 10 pCt. aangenomen. - N". 94, kosten voor een hek voor liet standbeeld van Boerhaave, werd met 15 tegen 10 stemmen aange nomen. De heer van Henkelora betoogde het wenschelijke van het verlagen der pilasters achter liet standbeeld. De voorzitter zeide dat eerstdaags daaraan een andere vorm zou gegeven worden door het plaatsen van lan taarns en het aanbrengen van klimop. Het bestemmen, bij n°. 95, van 2500 voor kosten tol verdere inrigting der Lakenhal tot museum van schilderijen gaf tot uitcenloopende beschouwingen aanleiding. Onderschei- 1 denc leden meenden dat de zaak nog wel een jaar kon wachten, met het j oog op den licofdelijken onislag. De inrigting van hel museum, wal betreft de kosten, was tegengevallen; men had vroeger in de meening verkeerd dat met de toegestane 5000 de zaak lol stand had kunnen komen. De heer üc. ck- sen meende dat wanneer de schilderijenuit de raadzaal genomenin het mil- j seum geen plaats konden vindenmen die dan maar weder moest terugbrengen. I De voorzitter meende dal de zaak in zoo verre niet kon tegenvallendaar de eerste som van 5f 00 was toegestaan voor het in orde brengen der bovenzalen, i Er waren meer schilderijen voor iiet museum beschikbaar gesteld dan waarop men had kunnen rekenen. Met 15 tegen 10 stemmen werd de post goed gekeurd. Bij n°. 98. belooning van inspecteurs en verdere beambten van poücie werd, niet 21 legen 4 stemmen, dc bezoldiging der inspecteurs ver- I lioogd met ƒ100. inel 24 stemmen tegen 1 die der agenten 3l kl met ƒ40. en met algemeene stemmen die der 4" kl. met ƒ50. De lieer Cock verklaarde hierbij cat hij zich tegen de verhooging van alle Iractemeiiien beneden 400 niet zou verzetten. Bij n°. 102. kosten der verlichting, ad ƒ10000. gaf het voorstel der commissie van financiën oui den post met 1000 te verhoogenom te kennen te geven dat de raad verbetering wenscht in de wijze waarop de straatverlichting is geregeld, aanleiding tot discussie. De heer Buys stelde de bedoeling der commissie iu hel licht/namelijk aan drang op betere verlichting op tijden wanneer zulks noodzakelijk was, en de heer van Puttkammer wees cr op dat er 's morgens vroeg geen behoor lijke verlichting was. De heer de Eremcry zeide dal in den winter de lantaarns eerst kwart over 7 ure gebluscht werden, en dat men in het oog moest honden dal ieder uur brandens ƒ10 kostte. De heer Dercksen meende dat in deze eene som van 1000 niet zou baten. Het beteekende niets. Volgens den voorzitter zou men dan een tiende meer licht verkrijgen. Met 14 legen II werd lot verhooging van den post besloten. -- Bij n". 103, kosten der brandspuiten, vestigde de lieer Buys de aandacht op het gespro kene in eene sectie omtrent het aanschaffen cener stoombrandspuil. Die zaak achtte hij van zoo veel belang dat hij voorstelde de som van ƒ1600, uitge trokken voor eene nieuwe spuit, over te brengen naar de onvoorziene uit- gaven, ten einde die zaak niet uit het oog te verliezen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten den post op de begrooting te brengen, zul- jj lende niet over die gelden beschikt worden alvorens er rapport over de zaak zai zijn uitgebragt. Bij ir. 107, drukwerk en andere uitgaven voor de poücie, vestigde de heer Rijteveld de aandacht op eene uitgave voor het rondbrengen door een der agenten van polieie van de sommatien voor boe ten enz., ten gevolge van geregieiijke veroordeclingen. Volgens hem kon dit zeer goed door de agenten, zonder buitengewone onkosten, verrigtwor den op hunne dagelijksche wandelingen door de stad. De voorzitter meende dat het voor de rigtige bezorging der vele aanmaningen wenschelijker was daarmede een bepaald persoon uit de agenten te belasten, die het in zijnen vrijen tijd deed. Met 14 tegen 11 stemmen werd in den zin, door den heer Bijlcveld bedoeld, besloten. In de avondzilling, ten 7 ure geopend, werd de behandeling der begroo ting voortgezet. N". 112kosten voor hel vaccineren van behoeftigen, gaf den beer Evers aanleiding te vragen wat hier die vaccine bcleekende; hij dacht dat dit behoorde tot de gewone werkzaamheden der stads-genees- en heelkundigen. De voorzitter deelde hierop mede dat voor iedere vaccine 49 cents werd uitbetaald. De heer Evers meende dat het dan goed zou zijn dc instructie te wijzigen, hetgeen de voorzitter toegaf; de raad moest dan tot die wijziging maar hel voorstel doen. De heer Stoffels deelde mede dat iedere doctor zich dan bepalen zou tol zijne wijk; thans wordt de vaccine overal door ben opgezocht en aangemoedigd. Vroeger werden door het rijk belooningen toegekend, maar dit was thans vervallen. Bij n". 110, kosten voor hel nemen van maatregelen ten behoeve van den openbaren gezond heidstoestand, ad ƒ1000. had de commissie van financiën er op gewezen dat die post niet op de begrooting was gebragt om buitengewone uilgaven le bestrijden ter beteugeling van epidemiënmaar alleen om datgene te ver- rigten wat hier en daar noodig was om den algemeencn gezondheidstoestand te verbeterenop wélk gebied nog vrij wal te doen overbleef. Zij opperde daarbij het denkbeeld om een jong deskundige aan tc stellenspeciaal belast met bel houden van toezigt en het geven van advies op dat punt. De lieer Evers verklaarde zich ten stelligste legen het laatste. Men zou op die wijze het doel niet bereikenen sleehls eene eesaliëerde betrekking meer schep pen. Hij geloofde dat liet beter was dat de stads-doctorendie overal in de woningen binnen traden, om bet half jaar verslag gaven van hunne bevin dingen en van de verbeteringen die zij wenschelijk achtten. Hij wilde wel den post behouden, maar niet voor het aanstellen van een deskundige. De heer Buys gaf le kennen dat hel dc bedoeling der commissie niet was een voorstel te doen op liet gebied der medische polieie; alleen had zij aan burg. en welh. de vraag willen onderwerpen: kunt gij iels meer doen tot bevordering van den gezondheids-toestand? De voorzitter verklaarde dat erbij burg. en weth. een misverstand had plaats gehad ten opzigle van de wezen lijke bedoeling van den post. Zij waren genegen dien te doen strekken tot ver betering van slechte toestanden en het amoveren van hetgeen daartoe in den weg stond. Dankbaar moesten zij erkennen de nu reeds in menig op- zigt door de slads-geneeskitiidigen verstrekte inlichtingen, die van veel nut waren geweest. Naar aanleiding van het gesprokene wees de lieer Veeikind. om te doen uitkomen dat er op dat gebied nog wel iets te doen was, opdc minder gunstige verhouding waarin Leiden, wat betreft de sterfte, voorkwam op de jongst bekend geworden statistiek. De lieer Evers zou dat niet tegenspreken, maar meende dal de oorzaak daarvan ook ten deele moest w orden toegeschreven aan onze laag gelegen provincie Zuidholland, hetgeen niet kon worden weggeno men. lil Leiden kwam daarbij nog eene andere oorzaak, de fabriek bevolking;, die, wegens slechte voeding, minder weerstands-vermogen bad. Dc heer Driessen wees er op dat iu de maandelijksche statistieke opgaven, door de couranten gedaan. Leiden als een der gunstigste plaatsen voorkwam. Dc lieer Evers zeide dat hij zich grondde op de stcrflc-kaarl, uitgegeven door dc maat schappij van geneeskunde, die over 20 jaren liep. De post werd ten slotte met algemeene stemmen goedgekeurd. Voor de behandeling van hoofdstuk Vil, kosten van hel onderwijs, vroeg de lieer Le Poole inlichting omtrent de tijdelijke aanstelling van mej. Werner - Drechsler, op de meisjes-school 2dt kl.en omtrent het vergelijkend examen dat vroeger voor de vacature had plaats gehad. De voorzitter gaf te kennen dat de tijdelijke aanstelling had plaats gehad, omdat de vacature onmiddellijk voorziening cisclile, daarenboven was de geschiktheid der aangestelde vroeger zoodanig geble ken, dal men zich verheugen moest dat zij de taak weder op zich had genomen. Wat het bedoelde vergelijkende examen betrofdaaromtrent kou hij zich op dit oogenblik niet juist alles herinneren. De heer Le Poole toonde zich met die inlichtingen weinig levreden, en de voorzitter verklaarde dat hij de zaak van hel bedoelde examen nog eens zou nagaan en bereid was alie mogelijke inlichtingen te geven Bij n°. 114 werd. met 12 tegen 10 stemmen, besloten, overeenkomstig liet voorstel van curatoren van bet gymnasium, liet iraclemeut van den leeraar dr. .1. Verdam niet ƒ400 te verhoogen; toen dit voorstel was aangenomen verklaarden de leden, die er tegen gestemd haddendat zij zich thans zouden verklaren vóór dc verlioc- ging van het traclemcnl van den leeraar dr. 11. VV. van der Mey met ƒ200, hetgeen dan ook met algemeene stemmen werd aangenomen. Voorts werd besloten, met i7 tegen 5 stemmen, tot het aanstellen van een derden leeraar iu de wis- en natuurkunde aan de instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs, en, met 18 legen 4 stemmen, diens tractement bepaald op 1609. De lieer Cock stelde voor. getrouw willende blijven aan zijn principe om de tractementen beneden 400 te verhoogen, ook thans den claviger van het gymnasium eene verhooging van tractement van 10 pCt. of 30 toe le kennen. De lieer Buys vroeg of de raad in deze zijne munificentie wel niet eenigzins zou uitstrekken, en den man ƒ50 verhooging toekennen. Met algemeene stemmen werd daartoe besloten. N°. 127, kosten van adver- lentiëiibij voorkomende vacaturen 111 liet onderwijzend personeel aan de scholen voor hooger en middelbaar onderwijs, werd niet 20 tegen 1 stem goedgekeurd, die van den heer I.e Poole, die de uitgetrokken som van 4W) te iioog achtte. Bij hoofdst. VIII, kosten van iicl armwezen en daarmede iu verband slaande instellingen bragl de heer van Heukeloin ter sprake den post van 500 voor den praeiector in de verloskunde, omdat elders onder wijs werd gegeven, en dien van ƒ5300 voor geneesmiddelen in de stads apotheek. Hij verlangde.dat dit hoofdstuk eens aan een naauwlettend onderzoek werd onderworpen. Dé voorzitter en de heer Stoffels verdedig den het behoud van den praeiector, die als het noodig is hulp moet verke nen aan de vroedvrouwen en aan deze onderwijs geeft. De heer Evers was mede van gevoelen dat er iemand moest zijn om de vroedvrouwen, zoo noo dig, te helpen; sommige vroedvrouwen hadden nog wel lessen noodig. be kosten van de recepten in de stads-apolhcek kwamen ook hem te hoog voor. wanneer hij die vergeleek met die uil de apotheek te 's llage. Het was wel de moeite waard ua le gaan of er niet wat gespaard kon wordenzonder nadeel voor de zieken, door aanbesteden en zuinig voorschrijven. De lieer Stoffels verklaarde dat de inkoopen uit de eerste hand werden gedaanmaar dat sommige artikelen in prijs waren gerezen, I). v. de quinine, die bet dubbel van vroeger kostte. Misbruiken beslonden er niet; het leveren van middelen als zoogenaamde huismiddelen werd bepaald geweigerd. De beer Goudsmil stelde voor den post met ƒ50 te verminderen, om de aandacht daarop gevestigd te houden, maar dit werd met 13 tegen 9 stemmen ver worpen en het n°. met 19 tegen 3 stemmen aangenomen. Bij n°. 144 werd. op vi orstel van den beer Buys, de post voor dc aflossing van de schuld der hoofdkerken van de begrooting genomen, niet omdat men van de aflossing

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2