LEIDSCHE O ERA KT. V. 254 1872. ZATURDAG 26 OCTOBER. STADS-BERICHTEN. Leiden, 25 October 1872. E. KIST, Secretaris li IN N liN lV Al )SC 11E El\ IG E N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiëh is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DultschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLEP. Expeditie-Kantoor van Advortsntiën te Hamburg, Lubcck, Frankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. HallenGenius en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 11 van het koninklijk besluit van 9 November 1851 [Staatsblad n' 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 Staatsblad n°. 80), op den 26,t,D November aanstaande, 's middags te twaalf uren, op het Raadhuis, eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen van de heeren: JOHANNES IGNATIUS VAN WENSEN, Mr. PAUL DU R1EU PETRUS ISAACUS DE FREMERY, BOUDEWI.JN FRANS1SCUS KRANTZ en ADRIANUS CORNEL1S LEEMBRUGGEN, die met het einde dezes jaars als leden der Kamer van Koophandel en Fabrie ken moeten aftreden, doch ingevolge arl. 7 van eerstgemeld besluit op nieuw benoembaar zijndat de lijst van kiesgerechtigdenwaartegen gedurende de eerstkomende acht dagen bij het gemeentebestuur bezwaren kunnen wor den ingebracht, ter inzage ligt op de Secretarie dezer Gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus geledigd wordt, en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgemeester. LEIDEN, 25 October. Door het kiescollegic der Ned. herv. gemeente alhier, is heden, ter vervulling der vacature ontstaan door het Verleende emeritaat aan dr. A. Rutgers van der LoeUf. het volgende zestal van hh. predikanten gevormd: P. tluet, te Dirksland; J. Kraijenbelt, te Alkmaar; E. F. KruijR, te Velp; K. Mossel, te Renkum; Dr. P. S. van Ronkel, te Haarlem; G. J. Vos. te Katwijk aan Zee. Heden middag werd het nieuwgebouwde akademische ziekenhuis voor het publiek ter bezigtiging gesteld. Groot was het aantal dergenendie deze gelegenheid gaarne hadden aangegrepen om met de inrigling daar van kennis te maken. Maar hoe groot dat aantal ook was, het verloor zich als het ware in de lange corridorsin de talrijke reeks van vertrek ken en zalen, die daar binnen op de meest practische wijze waren aange- bragt en ingerigt. Wat den vorm van het gebouw aangaat, het is bijna overbodig daarvan te spreken, want wie onzer stadgenooien heeft niet tuenigkeer den stationsweg bewandelende, een blik geslagen op dat kolossale vierkant, en misschien nog wei met zich zelf in tweestrijd geweest over de vraag of er aan hel gebouw een lront was, en zoo ja. van welke zijde dat moest worden gezocht. Wie heeft, dat stevige gemetselde hekwerk ziende, niet gemeend eene lqnge rij schoorsteenen te zien of gedacht aan de afsluiting van eene gevangenis of van een krank zinnigengesticht Vervelend was het soms door ieder die het gebouw voor het eerst zag te hooren herhalendat het jammer was dat daar nu juist voor de zijde die naar de straat was gekeerd, naar men nog wel meende de frontzjjde, een ander soort van gebouw was neêrgeplakt, dat geheel bet gezigt van die zijde bedierf. Doch al deze indrukken werden verdrongen bij ieder, die heden middag in de gelegenheid was het gebouw van binnen te zien. Een inaglige indruk maakte zich van ieder meester bij het zien van die, men zou bijna zeggen, reusachtig groote schaal, waarop alles is inge rigt; voor zoover een leek dit vermogt na te gaan wareu op alles en overal ile nieuwste vindingen en systemen toegepast en onwillekeurig vestigde zich de overtuiging dat hier een degelijk, en, wat de inrigting aangaat, uitnemend schoon gasthuis voltooid was. Vooral ook trok van de achter zijde naar den Singel toegekeerd de aandacht het heerlijke gezigt dat de open galerij tol aan Katwijks duin opleverde. In de" lente ol het najaar moet het daar en in den tuin, die het centrum van het gebouw uit maakt voor den herstellende eene halve genezing zijn zich in de zonne stralen te kunnen koesteren. En al maakt men de bewering niet tot de zijne van den bezoeker, die bijna zou geweuscht hebben ziek te wezen om daar te kunnen worden genezentoch durven wij iedcren zieke loewcnschen in eene dergelijke inrigling als de Leidsche en door een corps geneeskun digen als dc medische faculteit der Leidsche hoogeschool, die daarin zal werkzaam zijnte worden behandeld. Door het ministerie van financiën is bekend gemaakt dat op het rijks telegraaf kantoor te 'sGravenhage twee en op dat te Zutphen een adsistent noodig zijn. Zij die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan doen blijken door inzending aan het dep. van financiën van een gezegeld adres ouder opgaaf van hel kantoor waar zjj wcnschcn geplaatst k wot deir. taal aan de hoogere burgerschool Te Delft hteft de R. K. school-commissie een terrein met 23 perceelen aangekocht van mevr. Storm van der Chijs, voor de som van 46000 ter stichting van R. K. meisjesscholen voor alle standen en leeftijden. Door den gemeenteraad van Rotterdam is tot leeraar in het Fransch bij het gymnasium aldaar benoemd de heer L. Paul Delinotte. Door den heer dr. A. de Jager, leeraar in de Ned aldaar, is eervol ontslag uit die betrekking en pensioen verzocht. De gemeenteraad van Haarlem heeft besloten de Kleine Houtpoort te doen afbreken. Deze poort is, zoo men zegt, gebouwd door of naar Maar ten van Heemskerk, doch volgens een andere geschiedkundige bron zou de bouw hebben plaats gehad in 1571 door zekeren Pr. Jansen Berkhout. Omtrent de feestelijkheden bij gelegenheid van het 40jarig herinnerings feest van het eerste schot der Citadel van Antwerpen, dat 30 November a. s. te Amsterdam gevierd wordt door de vereening medaille Citadel van Antwerpen; //Wat ook val, trouw staat pal." verneemt men de volgende bijzonderheden: Ten 8 ure 's morgens militaire reveille op het Frederiksplein vóór het Palcis voor Volksvlijt, dat den geheelen dag voor de deelnemers op vertoon van hun toegangbillet toegankelijk is. Morgenschot en 21 andere schoten, appèl en inspectie voor de Amsterdammers, en afmarsch naar de beurs met muziek en afhalen van het vaandel van het 7dc reg. infanterie benevens van de banier der Citadelvereeniging. Ten 11 ure ontvangst der corporatiën enz. die niet tot de Amslerdameche vereeniging bchooren, op de beurs Ten 12 ure groote promenade van de beurs naar het Paleis voor Volksvlijt, aandoende de Nieuwe Kerk (het praalgraf vau J. C. J. vanSpeyk) cn het burger-weeshuis. In het Paleis ten 5 ure feestmaaltijd. Ten 8 ure 's avonds groote voorstelling in het Paleis, ten 11 taptoe. Tc Oosterbeek is dezer dagen eene vrouw, moeder van een buiten huwelijk verwekt kind, geregtelijk ter verantwoording geroepenwegens hel te weinig voedsel verschaffen en ergerlijke mishandelingen aan haar zevenjarig dochtertje toegebragt; zij ligt onder verdenking, dat zij haar kind met een tang en een klomp zoodanig zonde geslagen hebben, dat het kind op het ligchaam als een landkaart was gekleurd. Men meldt uit Diepenveen: De prijzen der aardappelen zijn in deze streken in de laatste dagen gedaald, doordien er geen inkoopen voor En geland meer plaats hebben. De voorraad te verkoopeu aardappelen is hiel en in de omstreken nog zeer groot; voor de beste soorten betaalt men thans ƒ2.50 a 2.75. Hoogst waarschijnlijk zullen de prijzen spoedig op nieuw dalen. Men meldt uit Leeuwarden: Naar uit de woudstreken dezer provincie gemeld wordt, zijn de winter-vooruitzigten voor den werkman aldaar niet ongunstig, ten eerste doordien de door hem voor eigen gebruik geteelde vruchten, cn vooral de aardappelen zoo uitmuntend zijn geslaagd als in geen jaren het geval was, vervolgens door den grooteren verbouw van vlas, dat eveneens van goede qualiteit is. De bewerking van dit product toch ver schaft in den winter goede verdiensten enin tegenstelling met zoo vele andere plaatsenwordt zulks daar heler geacht dan van de openbare lief dadigheid te leven. Te Zierikzee kwam eergisteren aan de Reddingschokker N°. 2, schip per van Duinaan boord hebbende de equipage van liet verongelukte Fransch schoonerschip Jeune Noëmie van Roche-Bernard naar Rotterdam met een lading rogge. Het schip was op de Westpunt van de Zeehondenplaat aan den grond geraakt; de Reddingschokker was onmiddellijk in de nabijheid ter adsistentie. Ankers werden uitgeworpen om te trachten het schip af te brengen, doch de toenemende wind en zee sloegen het schip van de ankers en stootten het zoo geweldig, dat er weldra 3 voet water in stond. Schip per van Duin wilde toen het uiterste beproeven, door te trachten het schip af te zeilen, hetgeen hem dan ook gelukte; doch in diep water gekomen bleek het, dat het schip zoodanig gebroken was, dat men reeds' spoedig genoodzaakt was lijfsbehoud te zoeken in de bootenwaarna het schip ge heel zonk nabij de Wrakton van den Ranjaard, aan den ingang van het Brouwershavenselie zeeaal. Bij de behandeling van de gemcente-begrooting in de zitting van den ge meenteraad van gisteren namiddag kwam verder bij n". 84 de schietbaan ter sprake. De heer du Bieu stelde voor de daarvoor uitgetrokken som van ƒ100, voor onderhoudskosten, te doen vervallen. De heer Hartcvelt stemde hiermede in, omdat de baan toch niet gebruikt wordt. Dc voorzitter <*af dienaangaande eenige inlichtingen. In Junij waren er weder eenige kogels uit de schietbaan geraakt, hetgeen aanleiding had gegeven tol hel opmaken van een proces-verbaal door den burgemeester van Leiderdorp. Een onder zoek door de militaire autoriteit ingesteld, had tot resultaat dat men ver klaarde dat de schietbaan goed was, maar dat men daaromtrent toch gecne mathematische zekerheid had. Vroeger had men dit niet gezegd. Men had toen de schietbaan moeten sluiten. Na eenige onderhandeling met den mi nister over hel geven eener andere rigiing aan de baan, had deze tenslotte gezegd dat hij er niets meer aan deed cn dat de schietbaan niet zoozeer noodig was, aangezien het garnizoen zich genoegzaam kon oefenen in Kat-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1