nielde fabritken van de Ned. katoenspinnerijbyna 300 personen zijn hierdoor broodeloos geworden. Een jongendie Vrijdag met moeite uit liet brandende gebouw werd gered, is ten gevolge van zijne brandwonden overleden, en een ander, die uit een der bovenvensters van de fabriek is gesprongen, j verkeert in levensgevaar. Het prov. geregishof in Groningen heeft den notaris V.. te W„ schuldig verklaard aan de overtreding van liet als notaris in eene acte uitdrukken van eene andere benaming van cene maat (dagwerk), dan in art. 3 der wet van 7 April 1869 is genoemd en hein te dier zake veroordeeld in eene geld boete van ƒ10 en in de kosten. 'sGRAVENHAGE, 24 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan den lieer mr. G. G. van Haren- carspel. algemeen secretaris van bel gouvernement van Ned. Indiê, tot bet aannemen van het hooge eereleeken. genaamd Chula Sura libom, hem door den eersten koning van Siam geschonken. Tot Nederl. consul te Petersburg is benoemd de heer S. A. Sythoff. lie telegraphist 3' kl. J. Simonnin llcibach is benoemd tot directeur van een der rijkslelegraaph-kaiiloren. De eerste kamer der staten-generaal is bijeengeroepen legen Woensdag fi November,'s avonds ten 15 ure. De geheime hofraad, secretaris van Z. K. 11. prins Frederik, de heer van Otterloo. is naar Berlijn vetrokken, ten einde namens den prins aan het hof aldaar de condoleance over te brengen, wegens bet overlijden van prins Albert van Pruissen. - De jongendie bij gelegenheid van dc landbouw feesten uit een linnen tent op het Plein alhier (lesschen met sterken drank wegnam en die op de harddraverij verkocht, werd heden door de arrond.-regtbank te dier zake tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. BUITENEANDSC 11E BEI» KEI EN iiELf.ii: Dezer dagen had nabij hel station van Gembloux een ernstig spoorweg ongeluk plaats. Ecu locomotief, komende van Ramillies, is in botsing ge komen met een goederentrein, komende van Fleurus. Er ontstond zooveel oponthoud, dat later een trein, die van Brussel kwam, in botsing kwam met de goederen-waggous. Hierdoor ontstond eene vreesselijke wanorde. De locomotieven waren voor een groot gedeelte verbrijzeld, terwijl aan de passagiers- en goederen-waggons veel schade was tocgebragt. Een aantal reizigers werd gewond. ENGELASI». LONDEN23 October. H. M. de koningin der Nederlanden begeeft zich naar het nabij Liver pool gelegen landgoed van graaf Derby; later gaat H. M. naar Schotland, om de markiesin van Waterford en sir Stirling Maxwell te bezoeken. Ten einde te gemoet tc komen aan het gebrek aan zilvergeldwaar over hier tc lande zoo veel geklaagd wordt, heelt de kanselier der schat kist last gegeven dat er meer zilvergeld aan dc munt zal worden aangemunt en tevens aan eene te Birmingham gevestigde firma de leverantie van 20 millioen shillings opgedragen. Men klaagt thans dat de in den laatsten tijd aangemunte shillings-stukken 914 pCt. minder zilver houden dan het wet- i lelijke gehalte. Volgens het Daily t\ctos heeft de regering, door de rapporten van dr. Livingstone aangespoord, besloten aan den bekenden Afrikaanschen rei- j ziger, sir Bartle Frere, eene zending op te dragen naar Zanzibar, ten einde aldaar door hem een onderzoek te doen instellen naar den staat van den j slavenhandel in het binnenland en aan de oostkust. De onlangs overleden Sir David Baxter heeft aan dc vrije kerk van Schotland 6 millioen gulden vermaakt, en aan de universiteit van Edinburgh ƒ550,000. liet Turksche stoomschip, waardoor de Ned. stoomboot de Batavier dezer dagen op de Theems werd overvaren, is op last van dc admiraliteit aangehouden. De voormalige scheepsbouwmeester der Engclsche marine, de beer Heedklaagt er in dc Times over dat Engeland gevaar loopt niet alleen zjjne stelling als eerste zeemogendheid te verliezenmaar ook te worden ver drongen uit dc rij der zeemogendheden. Rusland toch bezit een oorlogsschip de Beter de Grootedat opweegt tegen twaalf gepantserde fregatten van Engeland en dat in kracht door geep Britsch oorlogsschip wordt geëvenaard. Het bouwen van een magtige oorlogsvloot wordt in Noord Duitschland met kracht voortgezet, waardoor weldra de Engelsche vloot, die drie jaren ge leden iets beleekeude, doch in dien tusschentijd eene periode van stilstand doorleefde, zal worden overschaduwd. De groote fout schijnt hierin te be staan dat eene zeemogendheid als Engeland, wil zij zich op haar standpunt 1 handhaven, alle ontdekkingen op het gebied der scheepsbouwkunde onmid dellijk moet toepassen en niet, zooals geschied is, het rustig aanzien dat andere mogendheden belangrijke verbeteringen ten uitvoer brengen zonder zich in die zelfde male te versterken. De Times werpt de schuld in deze op den heer Reed zeiven, die twee jaren geleden de schepen bouwde, die hij nu verwerpt, maar vergeel daarbij, dat de her Reed juist de fout zoekt in het weinige, dal er gedaan werd in de Iwee jaren sedert hij zich uit 'srijks dienst heeft teruggetrokken. FRANKR IJ K. Naar men uit Parijs aan de Ind. Beige meldt heeft de Fransche ge zant te Berlijn, die voor eenige dagen uit Parijs naar zijnen gezantschaps- post vertrokken is, van zijne regering den last gekregen bij de Duilsche regering aan te dringen dat aan de inwoners van EIzas-Lotharingenwelke nog niet in de gelegenheid waren geweest voor de Duitsche of de Fransche nationaüieit te opteren of dit hadden verzuimd te doen, alsnog een termijn mogt worden gesteld om daarbinnen bunnen wil te verklaren. De lcgitfmistiscbe bladen wijlen de door hunne partij bij de verkiezin gen geleden nederlagen aan den heer Thiers, die de conservative partijen ontmoedigt en daardoor de reden is dat zoo vele kiezers aan de stemming geen deel hebben genomen. Het Jonrn. des Déb. voert hiertegen aan dat niemand aan de conservative partijen iets in den weg legt om hare mee ning te uiten, en dat. wanneer zij zich van de stemming gelieven te ont houden, hare nederlaag aan niemand anders te wijten is dan aan haar zelve. Welke aanmoediging de president der republiek aan haar had kunnen geven verklaart het blad niet te kunnen gissentenzij men daarbij aan dc officiële candidaluren te denken hebbe. De prefect van de Seine heeft aan de maires van Parijs eene circu laire gerigt, waarin hij hen verzoekt aan de eigenaars en bestuurders der fabrieken mede te deelen dat, wanneer zij aan hunne werklieden bene den de zestien jaren, welke geen lager onderwijs of herhalingsonderwijs hebben genoten, zoodanig onderwijs verlangen te verschaffen, de gemeente lijke scholen en hel onderwijzend personeel dier scholen daartoe kosteloos beschikbaar zullen gesteld worden. De heer Babinet is in den nacht van Zondag op Maandag overleden. Hij werd den 5dcD Maart 1794 te Lusignan geboren; na eenige jaren de militaire loopbaan te hebben gevolgd, werd hij professor in de wiskunde aan het Collége de France en in 1840 lid van het instituut. Later maakte hij deel uil van het Bureau des Longitudes. Z4VIT8EKLAIVD. Uit Genève wordt gemeld dat de heer Merle d'Aubigné Maandag mor gen dood op zijn bed is gevonden. Den vorigen avond had hij in nog goeden welstand in den kring der zijnen doorgebragt. Hij was in 1794 te Genève geboren. ITALIË. De dagbladen deelen treurige bijzonderheden mede betreffende de over stroomingen die op sommige punten hebben plaats gehad. Een aantal men- schen is daarbij omgekomen. In dc gemeente Casellina le Torre is bij het doorbreken van een dijk een huis onder water gezelwaarin verscheidene gezinnen bij elkander woonden. Vele dier bewoners hebben zich nog in tijds door de vlugt kunnen redden, maar twee huisgezinnen, waartoe kin deren en ouden van dagen behoorden, zijn door den vloed verrast, voordat zij het voorbeeld der anderen hadden kunnen volgen. Zekere Coppini, een schoenmaker, heeft bij die gelegenheid zijne 25-jarige zuster voor zijne oogen zien verdrinken, zonder dat hij haar hulp kon toebrengen. Een ander werkman wilde, na eerst twee zijner kinderen in veiligheid gebragt le heb ben, naar zijne woning terugkeeren om zijne vrouw en twee andere kinde ren, een knaapje van drie jaren en een meisje van acht maanden, te red den, maar hij werd, vlak bij zijne woning gekomen, door het water terug geslagen. Toen de vloed twee uren later begon te wijkeu, ijlde de onge lukkige met verscheidene zijner buren naar het huis terug, doch te laat; zijne vrouw lag zielloos op het bed uitgestrekt, het knaapje nog aan de hand houdende en met de zuigeling op hare borst. In hetzelfde huis heeft een achtienjarig meisje zich nog een geruimen tijd aan de leuning van een trap vastgeklemd, maar eindelijk werd zij door de golven weggerukt en naar een kelder gespoeld, waar men haar later dood terugvond. DUITSCHLAND. De Voss. Zeil. meldt, dat de bisschop van Ermeland bij de regterlpe autoriteit eene aanklagt tegen den staat heeft ingediendwegens het schorsen van de uitbetaling der gelden, op welke hij verklaart regt te hebben. Er heeft zich een comité gevormd tot het inzamelen van gelden voor een monument ter eere van Luther in zijne geboorteplaats Eisleben. Bij gunstigen uitslag daarvan wenscht men de onthulling te doen plaats hebben op het vierde eeuwfeest van Luther's geboorte. 10 November 1883. Op 31 October moet ook de speelbank le Baden Baden gesloten zijn. Ten einde de vergunning te erlangen om nog tol het einde van dit jaar het spel voort te zetten, heeft de directeur der bank aangeboden om in de stedelijke kas van Baden Baden een som te storten van ƒ50000 fl. Men verwacht echter dat de hooge regering daartoe hare toestemming niet zal geven. PËÏÏ TEE EG 5 WAF. BRUSSEL, 24 October. Eene manifestatie wordt voorbereid. De clcrikale genootschappen in het land zullen weldra te Brussel bijeenkomenom te protesteren tegen de pogingen om het Belgische leger naar het Pruissisehe stelsel te organiseren. BERLIJN, 24 October. De uitspraak des keizers als scheidsregter in het vraagstuk van St. Juan verklaart dat de aanspraken der Vereenigde Staten volledig overeenstemmen met de ware interpretatie van hel verdrag van 15 Junij 1840. LONDEN, 23 October. Aan de Daily Teleg. wordt uit Parijs berigt dat het met Engeland gesloten handelslractaat van kracht zal blijven tot liet einde van 1876, en de bepaling'inhoudt dat zes maanden voor den afloop moet worden verklaard of hel tractaat zal vernieuwd worden. INGEZONDEN. Het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis te Leiden. i£. Dat Godshuis was oorspronkelijk kerkelijk en sedert de hervorming bel weeshuis der Nederduitsche hervormde gemeente, even als het Huïsziltenliuis I en de kerkgebouwen, bestemd voor die kerkelijke gemeente. Krachtens de resolutie der staten van Holland van 2 Maart 1575, heeft de burgerlijke overheid het bestuur en het beheer geregeld van het wees huis, dat behoorde onder de parochie van de S'. Pieterskerk (v. Mieris, I deel, blz. 50 en 191), terwijl reeds in 1578 en 1579 door de regering daaraan voordeelen werden toegekend. Zoo het was eene burgerlijke in stelling van weldadigheid, zou de burgerlijke overheid daarmede hebben kunnen handelen als met eene gemeentc-ius'.cüingzooals: de bank van

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2