LEIDSCHE COURANT. V. 253. 1872. v mm VRIJDAG 25 OCTOBER Bl>iNKN LAMi)SCHBKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant i* per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 inet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAARENSTEIN &VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, KeulenStuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zürieh, St. Gallen, Geneve en iMusanne Bij deze Courant wordt verzonden delingen van den Gemeenteraad. N°. 50 (blad 57 en 58) der Han- LEIDEN, 24 October. De zitting van den gemeenteraad van heden, bestemd voor de behandeling der gemeenle-begrooting voor 1873, werd door al de leden bijgewoond. Onder de aan den raad medegedeelde stukken was een adres van H. J. Veth, om eervol ontslag als leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, en een adres van P. Engels, om continuatie voor de levering van schrijf- en bureau-behoeften. Voordat de begrooting in behandeling kwam werd eene voordragt omtrent tegemoetkoming van schutterpligtigcn in de kosten hunner kleeding met algemecne stemmen aangenomen. Aan de beraadslagingen over de begrooting in het algemeen namen deel de hli. Verster, Dercksen en Cock. De heer Verster wees op het hooge eindcijfer van den voorgestelden hoofdelijken omslag, olschoon hij toegaf dat daaraan geen vast eindcijfer ten grondslag kon liggen. Zijn hoofdbe zwaar was dat hel onderwijs aan de gemeente niet te veel kost, maar wel te weinig opbrengt, alleen de te hooge opvoering der kosten tegenover de opbrengst. Een groot aantal kinderen van buiten de gemeente maakten van liet onderwijs alhier gebruik, hetgeen wel getuigde ten gunste van dat onderwijs, maar zij genoten er dan ook het voordeel van. De staat van zaken was zoodanig dat hel bijzonder onderwijs het niet kon uithouden, gelijk nog dezer dagen was gebleken door het sluiten eener bijzondere school, die, zelfs volgens de getuigenis van de voorstanders van het open baar onderwijsgoed was. De heer Dercksen meende te moeten proteste ren tegen de wijze waarop deze begrooting was opgemaakt. De gasver- bruikers moesten een groot deel betalen van hetgeen de geheele burgerij moest betalen. Ook waren niet gemotiveerd de uitgaven voor de scholen tegenover de opbrengst der schoolgelden. De heer Cock zou zijne bezwa ren betreffende het onderwijs niet weder mededeelen; zij toch waren be kend, want vroeger had hij die meer dan eens ontwikkeld; hij wilde alleen wijzen op den hoofdelijken omslag thans voorgesteldten gevolge waarvan de belastingschuldigen 33 pCt. meer zouden betalen dan in dit jaariets dat misschien niet bezwaarlijk was voor de hoog aangeslagenendie van ƒ300 a ƒ400, maar zeker wel voor die van ƒ20 en daaromtrent. Naar gewoonte werden eerst de Uitgaven, te beginnen met volgnummer 47, behandeld. Bij n°. 51 werd, overeenkomstig het advies der commissie van financiën, besloten, met 14 tegen 11 stemmen, het tractement van de opzieners der gemeentewerken le kl. te laten op ƒ900, en, met 18 tegen 7 stemmen, dat van den opzigter 2" kl. le verhoogen met 75 en dus te brengen op 600. De heer de Fremery wees daarbij op het vertrouwen dat aan de ambtenaars moest worden geschonkendat noodig maakte dat zij in staat werden gesteld hunne zelfstandigheid te bewaren, en de heer Stoffels meende dat de verhooging werd geeischt met hel oog op hunne veelvuldige werkzaamheden. De heer Buys vroeg of het vertrouwen in die ambtenaren ooit was beschaamd gewordenen meende dat men bij verhooging van den post vooral aan de belastingschuldigen moest denken, waarop de beer Cock had gewezen. Het voorstel van burg. en welh.om aan drie ambtenaren van de gemeente secretarie eene verhooging van 100 toe le kennen, vterd, overeenkomstig het advies van de commissie van financiën, verworpen met 18 tegen 7 stem men. De voorzitter en de heer de Fremery verdedigden de verhooging, op grond van de vele werkzaamheden der bedoelde ambtenaren en hunnen lan gen diensttijd, maar de meerderheid was met de commissie van financiën van oordeel dat men in deze de reorganisatie van het personeel ter secre tarie moest afwachten, die burg. en welh. in hunne memorie van toelichting hadden laten doorschemeren. Men moest in deze het voorbeeld volgen van de provinciale griffieom door vermeerdering van personeel tot verhooging van tractement te geraken. De heer Ilartevelt wees op het personeel ten kantore van den gemeente-ontvanger en vroeg of dat niet kon verminderd worden, daar dc kosten zoo aanzienlijk waren. De voorzitter drukte de overtuiging uit dat de werkzaamheden bij dat kantoor zoo veelvuldig waren dat aan eene vermindering niet kon gedacht worden. De heer Gondsmit wees op het gesprokene in eene sectie over het wenschelijke om al het werk dat thans nog buiten de secretarie om wordt verrigtdaaraan le verbin den, om zoodoende den post voor schrijfloonen te laten vervallen. De voor zitter gaf le kennen dat bedoelde post, n". 57, bij die van de kosten der secretarie, n°. 52, zou gevoegd worden. N°. 56, jaarwedde van den archi varis, wilde de heer Evers slechts uitgetrokken zien voor 4 maanden, in plaats van voor een jaaraangezien de titularis met Mei al of niet zou ge continueerd worden, en men deze zaak niet moest praejudicieren. Dat voorstel werd echter niet ondersteund. Het voorstelbij n°. 63. om den post voor kosten van het schoonhouden van het raadhuis met ƒ100 te verhoogen, werd mede, overeenkomstig het advies van de commissie van financiën verworpen. De heer Stoffels meende dat uit eene overgelegde lijst der werkzaamheden bleek dat die verhooging noodwendig moest plaats hebben, want dat de concierge geld bij moest passen. De heer Buys vond het vreemd dat deze toestand eeest nu geconstateerd werd. Hy wenschte dezen reeds lang be- staanden staat van zaken le bestendigen. Van het verder in deze zitting behandelde zullen wij morgep de hoofd punten mededeelen. De behandeling der begrooting is gevorderd tot n". 111. (leden avond wordt de behandeling voortgezet. De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid tot verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren naar Ned. Indië, door middel van het stoomschip Prins Hendrik, waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep is bepaald op den 7den November aanst. De brieven en verdere stukken welke men met deze gelegenheid wenscht te verzenden moeten voorzien zijn van eene aan wijzing op het adres, waaruit van dat verlangen blijkt. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aldaar eene gewone vergadering houden. Bij de nieuw opengestelde inschrijving voor de leening ten behoeve van de Ncd. Indische droogdok-maatschappij is ingeschreven voor 440 aan deden en 269 obligaliën. De leening is dus nog niet volleekend. De in schrijvers zijn tegen morgen opgeroepen tot eene vergadering le Amsterdam, ten einde over de al- of niet- voortzetting der gemeenschappelijke pogingen te beslissen. Het stoomschip Prins van Oranje, van Nieuwe Diep naar Batavia, is 18 October 's avonds te Port Saïd aangekomen, den 20s,cn 's morgens liet Kanaal ingegaan, den 22sle° 'snamiddags te Suez aangekomen en onmiddel lijk van daar naar Batavia vertrokken. Uit Parijs is berigt ontvangen dat Z. M. de koning der Nederlanden daar verwacht wordt in de eerste dagen van November a. s., en apparte menten voor hem besteld zjjn in het Grand-Hótel. De koning reist incog nito. Amst.C. Voor het prov. geregtshof in Utrecht stond eergisteren te regt de Belgische schippersgezel C.wegens manslag. Zijn verdediger, de heer mr. G. H. van Bolhuis, betoogde in het breede dat de beschuldigde niet dan na het schelden op zijne nationaliteit en aanranding van zijn meester, en in de meening dat deze in levensgevaar verkeerde, tot deze noodlottige daad was overgegaan. Het openb. ministerie eischte schuldigverklaring en veroordeeling tot twee jaren cellulaire gevangenisstraf. Als een bewijs hoe geducht het land in Gelderland door de veldmuizen wordt geteisterd meldt de Arnh. C. dat de tuinman van het landgoed "Marienwaard", in den lijd van weinige weken, in zijn tuin 12000 muizen heeft gedood. Het ergste is dat de man niet ontdekken kan dat zijne moeite iets geholpen heeft. Door het prov. geregtshof in Friesland is vernietigd een vonnis van de arrond. regtbank te Ileerenvecn, waarbij B. J. van den B., thans stations- arbeider, vroeger brugwachter bij de beweegbare brug n°. 110 over de zoogenaamde veenscheiding nabij het spoorwegstation te Heerenvecn, tot eene correctionele gevangenisstraf van 45 dagen is veroordeeld, wegens bet zonder opzet doen ontstaan van gevaar, dat hij had kunnen en moeten voorzienvoor een trein. Het hof heeft hem ter zake van overtreding van een algemeenen maatregel van inwendig bestuur, door een beambte van den spoorweg begaan, veroordeeld tot betaling ecner geldboete van ƒ10, of, bij niet voldoening daarvan binnen twee maandenlot subsidiaire gevange nisstraf van drie dagen en in de proces-kosten. Te Hengelo heeft zich eene commissie gevormd om giften in te zame len voor de in nood verkeerende werklieden van de aldaar door brand ver-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1