LE1DSGHE COURANT. 1872. X\ 250 DWGSDAG 22 OCTOBER. BINNEN LANDSCHE BERÏGTEN. •if- «m. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.6Ö met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor t '2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advcrtentiën te HamburgLubeck, Frankfort a. AA, Berlijn Leipzig, Dresden Brestau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Hallen, Genève en Lausanne LEIDEN, 21 October. Sedert den 8sle" Februarij zijn er in het album der hoogescbool inge schreven, als werkelijk alhier studerende, 157 studenten, waarvan 19 in de wis- en natuurkunde, 10 in de letteren, 19 in de geneeskunde, 102 in de regten, en 7 in de godgeleerdheid, liet schijnt niet onbelangrijk, dit getal te vergelijken met de inschrijvingen in vroegere jaren; daarvoor vindt men de getallen dus De jaren volgen Gemiddeld. Grootste. Kleinste. 1772-1781 144 193 108 1782-1791 149 174 125 1792—1801 100 158 77 1802-1811 120 156 75 1772—1811 128 193 75 J812—1815 kan men moeijeljjk in vergelijking brengen; dan 1816-1825 111 141 79 1826-1835 162 191 140 1836-1845 128 158 103 1846—1858 128 162 78 1859-1871 142 182 121 1816—1871 132 191 78 dus Ten einde evenwel deze cijfers te kunnen vergelijken met het getal, bo ven opgegeven, bedenke men dat sedert 1816 ook zijn opgenomen zij, die zich lieten inschrijvenalleen met het doel om examens af te leggen. Trekt men deze af. dan geeft het tijdvak 1859-1871 104 132 82 terwjjl men voor deze examinandi vindt 1859-1871 38 51 25 Dit akademiejaar bedraagt hun getal nu reeds 43, en zeker klimt dit getal nog boven de 51. Wat de getallen in de vorige eeuw betreft, ook daarmede is eene verge lijking niet regtstreeks mogelijk: toen was het toch de gewoonte om hen in te schrijven, die thans niet als studenten zouden beschouwd worden. Gaat men bijv. juist ééne eeuw terug, 1772 tot 1773, onder het rectoraat van professor H. Scholten, die 147 studenten inschreef, dan vindt men daaron der 18 personen onder de 16 jaren, waaronder ook scholares der Latijn- sche school; 17 personen boven de 35 jarenwaaronder emeriti-predikan ten, schilders, onderwijzers, enz.; 6 famuli of oppassers van studenten. Hieruit blijkt althans zeker, dat er gedurende de laatste eeuw geen jaar voorkomt, waarin zoo vele inschrijvingen te vinden zijn als nu reeds in de negen maanden van dit akademiejaar; de nog overblijvende maanden leveren echter, zooals bekend is, slechts een klein aantal nieuwe inschrijvingen. De Staatscourant deelt het volgende mede: De Internationale com missie voor den meter, welke sedert den 24slen September 11. te Parijs ver gaderd was, heeft den 12del1 October 11. hare beraadslagingen over de ver vaardiging der nieuwe internationale standaardmaten en gewi'gten geëindigd. Er waren een 25-tal staten door ruim 40 afgevaardigden vertegenwoordigd. De vergaderingen werden geleid door den sterrekundige Otlo Struve, directeur der sterrewacht van de Pulkowa. De voornaamste bepalingen in deze bijeenkomst vastgesteld zijn de volgende. Als grondslag voor de inter nationale standaards zu'len worden aangenomen de meter en het kilogram berustende in de Archives te Parijs. De nieuwe prototypen voor de onder scheidene staten zullen onder gelijke omstandigheden vervaardigd worden uit eene gegoten legering van platina en 8 tot 12 pCt. iridium. De dwarsdoorsnede van den meter zal de gedaante hebben van een IIwaar van de vier vrije einden een weinig buitenwaarts gebogen zijn; de lengte zal op het bovenvlak van het horizontale middendeel worden aangeduid door dwarsstrepen. De meter zal zjjne ware lengte hebben bjj het vries punt. Van eiken meter zal de uitzetting afzonderlijk worden bepaald, door melingen bij vijf verschillende temperaturendeze waarnemingen zullen itiuen raacn door vergelijkingen der meters onderling bij drie verschillende temperati worden gewaarborgd. De temperaturen zullen uitgedrukt worden in g van den lucht-thermometer. Het kilogram zal de gedaante hebben van een cylinder, welks hoogte gelijk is aan de middellijn van het grondvlak en waarvan de randen een weinig zijn afgerond. De vervaardiging van de meters en kilogrammen is opgedragen aan de Fransche leden der internationale commissie, onder medewerking van een internationaal permanent comité van twaalf leden. Aan dit comité is meer bijzonder de leiding en het toezigt opgedragen over de vergelijkingen der standaardmaten onderling en de vervaardiging van daartoe strekkende com- parateurs, balansen en andere hulptoestellen. Het is zamengesteld als volgt: Ibanez. voorzitter; Bosscha, secretaris; Förster, llerr, Wild, Wrede, Hil- gard, Morin, Chisholm, Broch, Stas en Husney-Bey, leden. Wanneer de nieuwe grondmaten zullen vervaardigd zijn, zal het comité over alle werk zaamheden verslag uitbrengen aan de internationale commissie, welke de nieuwe prototypen zal waarmerken en aan de onderscheidene staten zal doen toekomen. De Fransche regering zal door de commissie worden uitgenoodigd de re geringen, welke zich op het congres lieten vertegenwoordigen, opmerkzaam te maken op het nut van het stichten van een permanent internationaal bureau van maten en gewigten. Deze instelling zou haren zetel hebben te Parijs en onder het toezigt van het comité met de bewaring van de inter nationale prototypen en der werktuigenmet de periodieke vergelijkingen en met de vervaardiging van later aan te vragen standaards worden belast. Het comité zon voor zijne werkzaamheden reeds terstond van de hulpmid delen van dit bureau gebruik maken. Van goederhand verneemt men, meldt het U. D., dat de hh. Knjjff en Kaptijn, te Woerden, hebben aangevraagd weder in het bezit der voor- loopige concessie te worden gesteld voor den aanleg en de exploitatie der spoorweglijn LeidenUtrecht, wanneer door de hh. Sloet van de Beele. Wiggers van Kerchem en de Bordes, in den hun gesteldcn termijn, zijnde tot 1 November 1872, het waarborgkapitaal niet is gestort geworden, voor de concessie LeidenWoerden. Door het prov. kerkbestuur van Noord-Holland is, op hun verzoek, eervol emeritaat verleend aan de hh. J. W. D. RoëlI en Is. Prins, predikan ten te Velsen en te Amsterdam, de eerste met 1 December e. k. en dfe laatste met I Januarij 1873. Men meldt ons uit Kaatsheuvel: De werkloonsverhoogingop vele plaatsen de oorzaak van spanning tusschen meester en knecht, is hier, dank het doorzigt van de meesters, in de talrijke schoenmakerijen ingevoerd, zonder dat er noemenswaardige ontevredenheid heerschte. De schoenenfa briekanten begrepen dat de klagten der knechts over het geringe loon, in verhouding tot den prijs der noodzakelijkste levensbehoeften, allezins ge grond waren; zij waardeerden de gulden spreuk ./arbeid verdient loon" en toonden de materiele belangen hunner knechts op prijs te stellen. Een paar bijeenkomsten van een 30-tal schoenenfahriekanlen werden gehouden en al dadelijk was er eensgezindheid zoo over het bedrag als over het tijdstip van ingang der verhooging. Men is hier zeer tevreden over den goeden uitslag der zaakdaar nu de werklieden in de schoenmakerijen ongeveer 20 pCt. meerdere verdiensten ontvangen. Het U. D. meldt: Nadat op eene vergadering door het Utreehtsche studentencorps eene motie was aangenomen, strekkende tot afkeuring van door zijnen senaat aan sommige novitii opgelegde straffenheeft op eene nader gehouden vergadering het Utrechtsch studentencorps den senaat op diens verzoek van zijne functiën ontheven, en in zijne plaats eene commis sie, bestaande uit acht leden, benoemd, nm de loopende zaken af Ie doen. Deze commissie zal het Utrechtsch studentencorps vertegenwoordigentotdat een nieuwe senaat zal zijn verkozenwelke verkiezing in November zal plaats hebben. In den te Zaandam geplaatsten regenmeter van het kon. Ned meteoro logisch instituut viel van 11. üingsdagmorgen acht tot Woensdagmorgen acht uren 41.9 m. M. regen of bijna 42 L. op den vierk. meter. Gedurende de laatste zes jaren, waarin dagelijks geregeld aanteekening van den regen werd gehouden, is er in één etmaal niet zooveel water gevallen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1