LËIMCHE C91R4.IT. 1872. X". 248. ZATURDAG 19 OCTOBER RINNENLANDSCHE HERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courati' rs per merendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.50 met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitsehisnd, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEU Expeditie-Kantoor van Advcrtentiën te Hamburg, Lubr.dcFrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, bazel, Zurich, St, Halten, Genhte en Lelusann- LEIDEN, 18 October. Wij hebben reeds melding gemaakt van de dezer dagen te Amsterdam gehouden meeting van belangstellenden in het oprigten van de Ned. Indische droogdok-maatschappij. In die bijeenkomst is de zaak uit verschillende oog punten besproken, en de door sommigen gewenschte inlichtingen zjjn door het comité van voorbereiding verstrekt. Het bleek toen dat er algemeen sympathie voor de zaak bestondzoodat het niet-slagcn der leening mag worden toegeschreven aan eene minder juiste opvatting van het prospectus op sommige punten. Het stond bij allen vast dat het oprigten der Indische dokken een levensbelang is voor den handel en de scheepvaart. De slotsom was dat de meeting de overtuiging uitdrukte dat de zaak financieel voor- deelig en voor den handel onontbeerlijk is, en tevens het comité werd uit- genoodigd op nieuw de gelegenheid tot deelneming open te stellen, blijkens de hierachter voorkomende aankondiging voldoet het comité van voorberei ding aan die uitnoodiging, door de inschrijving nog open te stellen op Dingsdag den 22™ dezer. Het is te wensehen dat allen die daartoe in de gelegenheid zijndeze onderneming ten krachtigste ondersteunen. Zonder dat loopt eene zaak, die tot hiertoe alleen woorden van sympathie heeft ontmoet en waartegen geen enkel bezwaar is ingebragt, gevaar van te mis lukken door gebrek aan malcrielen steun. Het zou toch een treurig bewijs van gebrek aan energie mogen genoemd worden, indien het Nederlandsche volk niet het kapitaal van j 900,000 kon bijeenbrengenin de eerste plaats benoodigd tot oprigling eener onderneming, die algemeen erkend wordt dringend noodzakelijk en bovendien voordeelig te zijn. Het comité, dat, in de vaste overtuiging van het hoogc belang der zaak, zieh niet heeft laten ontmoedigenmoge thans in het welgelnkken der leening het loon voor zjjne volharding vinden. Heden morgen wilde een knaapje, op de Hoogewoerd, bij het aanko men van een boerenwagen, zich nog ijlings naar de andere zijde der straat begeven. Hij struikelde en kwam daardoor onder de paarden. De voerman slaagde cr in door een kraclitigcn ruk de paarde» tot staan te brengen, zoodat men gelegenheid had den knaap op te nemen. Hoewel zoodanig ge schrikt dat hij niet kon spreken, scheen hij er met eene zeer ligte verwon ding ie zijn afgekomen. Gedep. stalen der provincie Ztiidhollaiid hebben, aangezien de heer L. Pincofl'ste Rotterdamde benoeming tot lid van de eerste kamer der staten-generaal heeft aangenomen, bepaald daL de verkiezing van een lid der staten van de provincie Zuidholland, in het hoofdkiesdistrict Rotterdam, ter vervanging van den heer L. Pincofïs, die in het jaar 1874 als zoodanig moest aftredenzal plaats hebben Dingsdag den 19de0 November aanst. en dat de herstemming, zoo die noodig mogt zijn, zal plaats hebben Dingsdag den 3<len December daaraanvolgende. Van de verkiezing van een lid der provinciale staten van Zuidholland, in'het district Middclharnisis de uitslag geweest dat er eene herstemming moet plaats hebben tusschen den heer mr. D. van Weel, die 162 stemmen en mr. G. J. Goekoop, die 158 stemmen bekwam. De Ncd. Protestanten-bond zal eene algemeene vergadering houden te Utrecht op 31 October aanst. Men meldt uit Woubrngge aan de Dl. R. C.: Dingsdag had de open stelling voor het publiek plaats van den nieuwen grintweg tot aansluiting aan de harde wegen in deze provincie, van Woubrugge aanvangende en aansluitende te Hoogmade, waaraan sedert jaren groote behoefte bestond. Onder meerdere kunstwerken, in dien weg liggende, mag de brug over de Does een sieraad hecten. De tol op den weg van Hoogmade naar Leiden is thans verminderd en de voetgangers zijn vrij van betaling. Te Delft zijn dezer dagen gearresteerd de sergeant-tamboer R. en de tamboer F. van de dienstd. schutterij aldaardie zich zouden hebben schul dig gemaakt aan het ontvreemden van een aantal broeken uit liet magazijn der schutterijwaarin eerstgenoemde magazijnsknecht was. Te Nieuwesluis is in de kanaalhaven een praamgeladen met ijzer ■voor de marine te Hellcvoetsluis, tegen bet hoofd geloopen, zoodanig dat zij onmiddellijk is gezonken. De drie opvarenden zijn gered. Bij den storm van Dingsdag jl. is een houtvlot, waaraan zeer veel zinkbaar hout was verbonden, in de Ringvaart, tegenover dc Poel, tusschen Aalsmeer en Leimuidcn zoodanig door de stoomboot. Burgemeester van Alkmaar aangevaren, dat liet viot geheel uit elkander is geraakt en veel hout in de Poel is gedreven of gezonken. De schade moet, naar men zegt, p. m. /2000 bedragen. C.) Men meldt uit Hcrwijnen: Vrijdag 11 dezer werden op het jagtler- rein van baron van Aylva van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen 75 hazen geschoten, en dicnzclfden en den daarop volgenden dag op een klei nen omtrek bij den heer mr. J. Viruly van Vuren en Dalem, behalve eenige faisanten, patrijzen en eendvogels, 84 hazen. Wel een bewijs, dat de jagt- velden in deze streken goed van wild voorzien zijn. Het spreekwoord //vele muizen vele hazen" wordt dan ook wel bevestigd. Naar men uit Yclp meldt bestaat bij eenige heeren in cn buiten die gemeente het plan, om te Velp een zeer groot logement met badinrigling te doen bouwen en dat te bestemmen voor vreemdelingen, die aldaar eenige maanden van bet jaar doorbrengen. Dingsdag li. zijn onder St. Jacobi-parochie, Friesland. 10 schipbreuke lingen aangekomen. Hun schip hadden zij onder Ameland verlaten. De loods, William Ellery, te Plymouth aan boord genomen, was een Engelsch- man, de andere Italianen, van liet eiland Procida. bij Napcis. De lading, 274 last lijnzaad, was ingenomen te Catanca op Sicilië, en bestemd naar Amsterdam. Sedert Vrijdag nacht was liet schip lek en begon het overzij te hangen. Het mogt niet gelukken dit te herstellen. Alles achterlatende, sommigen zelfs bijna naakt, hebben zij hun leven gered in een boot, die hen naauwelijks kon dragen, Te Raamsdonk is door het nedervallen van eene hangende petroleum lamp brand ontstaan in eene hooipers, waarvan het gevolg is geweest dat het gebouw cn nog eene daarnevens staande hooipers een prooi der vlam men werden. Omtrent het verbranden van een schip met petroleum, geladen voor Rammekens, meldt men liet volgende: De Charles, komende van Philadel phia, was gestrand op de plaats van Hompels, boven Vlissingen. Het schip was vol water, dreef op zijne lading en zijn toestand was dus hoogst ge vaarlijk. Dank aan de krachtige medewerking der sleepstoomboolen van de hh. Gerlinckslaagde men er in het schip vlot te krijgen. Men nam de Charles op sleeptouw tot Rammekens, waar men het schip op droog zette, ten einde er het water te laten uitloopen. De bemanning bleef aan boord om het vaartuig gade te slaan. Doch des nachts ontstond er eensklaps brand aan boord. In weinige oogenblikken stond hel schip van onder tot boven in vuur en vlam. De sieepstoomboot de Lamper, welke gelukkig ter plaatse was geblevenom mede het schip te bewakenhad naauwelijks tijd de bemanning ter hulp te snellen en te redden. De Charles heeft den ganschen nacht gebrand; de vlammen slingerden als slangen rond de masten omhoog. Het schouwspel was schoon en grootsch om te zien, maar onge lukkig is de ramp niet minder groot. Voor duizenden en duizenden is in eenige uren vernield, en de Belgische scheepvaart verliest hierbij een zijner grootste schepen. De Charles hoort toe aan de hh. Vei'bois en C°.meet 708 ton en was in 1856 te Antwerpen gebouwd. Blijkens het verslag van de aldeelingen der tweede kamer over de begroo ting van Ned. Indie voor het dienstjaar 1873. heeft de overweging daarvan o. a. aanleiding gegeven tol de volgende algemeene opmerkingen. De klagt werd geuit dat de toelichting dier bcgrooting hier en daar in volledigheid te wensehen overlaat. Als zoodanig noemde men de jongste onlusten op Sumatra's Oostkust cn de dien ten gevolge plaats gehad hebbende expeditie naar Deli. Er waren ledendie te dezen aanzien eenige ongerustheid aan den dag legden. De commissie van rapporteurs is van meening, dat de tot nu toe ontvangen berigten omtrent de bedoelde onlusten genoegzaam aan- loonen dat daaraan niet tc veel gewigt te hechten zij. Ook zij echter zon het wenschelijk hebben geacht, in bet koloniaal verslag iels te vinden om trent de oorzaken van het gebeurde en de vermoedelijke gevolgen daarvan voor onze politiek op de Oostkust van Sumatra. Voor eenigen tijd heeft men in het voornaamste der Iiritsche dagbladen een berigt gelezen, volgens hetwelk er sprake zou zijn, of geweest zijn, van de vestiging eener'lta- liaansche strafkolonie op Borneo. Dit berigt heeft vooral daarom bevreem ding gewektomdat men daaruit moest afleidendat de Italiaansciie rege ring niet scheen te wetendat wanneer over eenige vestiging op Borneo wordt gehandeld, Nederland daarin in de allereerste plaats moet werden gekend Men wcnschte dan ook. dat die vestiging in geen geval inbreuk

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1