BUITENLANDSCIIE BEBIGTEN. PEK TELEGRAAF. bestaande uit oud-leerlingenhebben hem een geschenk aangeboden namens zeer vele zijner oud-leerlingen en tegenwoordige leerlingen. Hierbij voerde prof. lleynsius het woord, waarna dr. Hellema sprak uit naam van de militaire geneeskundige dienst, terwijl een der tegenwoordige studenten te Utrecht den lioogleeraar namens zijne medestudenten toesprak. Voor de serenadedie de studenten hem wilden aanbieden had de hoogleeraar bedankt Te Utrecht had Zondag 11. op drie plaatsen te gelijk eene gasont ploffing plaats, onmiddellijk tegen de huizen. Op eene plaats sloegen drie marmeren steeneu in stukken, op twee andere werd eene massa straat klinkers opgeheven. De oorzaak is onbekend. Men gelooft, dat bij het afbreken van oude pijpen zich gas in een riool heeft verzameld, hetwelk door toevallige aanraking met een vlam ontploft is. De drie ontploffingen stonden ook allen in verband niet de riolen. lie Zw. Cour. meldt dat de betonslorlingen voor de bij den llezenbcrg op het Apeldoornsche kanaal ontworpen schutsluis zijn volbragt. Ruim 1570 kubieke meters beton zijn in ruim 17 etmalen in den sluiskolk gestort, tot beteugeling van een zeer sterk werkende wel. lloe koud en regenachtig vele dagen en nachten warensteeds hcefL het den heer van Ittersuminge nieur van den waterstaat, mogen gelukken eene zeer tevreden stemming onder de arbeiders te bewaren. Meer dan één van dezen heeft den arbeid 48 en éen werkman uit lieerde zelfs GO uren zonder slapen volgehouden. Men verneemt dat de twee officieren te 's Hertogcnboschdie zich on langs aldaar vermaakt hebben met het aftrekken van belknoppen, door den krijgsraad zijn veroordeeld tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf. 's GRAVEND AGE, 16 October. Door Z. M. is aan den heer dr. J. G. Mezger, arts te Amsterdamver gunning verleend tot het dragen der versierselen van de Orde van Verdienste 2* kl.hem door den vorst van Waldeck en Pvrmont geschonken. Tol burgemeester der gemeente Gent is benoemd de heer J. F. A. van der Goes, in de plaats van den heer A. van der Goes, aan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig is verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten in die betrekking bewezen. Ook is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den beer W. Gülle, als burgemeester der ge meente Markelo, onder dankbetuiging voor de vele goede diensten gedurende 61 jaren als hoofd van het gemeentebestuur bewezen. Tot griffier bij het kantongeregt te Loenen is benoemd de heer mr. P. Dwars, advocaat te Utrecht. Aan den bode bij hel ministerie van binnenl. zaken J. J. E. Febricr is me! 1 Jan. aanst. eervol ontslag verleend. Z. M. heeft goedgevonden: 1". den gewezen schrijver 2e kl. bij de pyrotechnische school te Delft If. N. Willemse, en den gewezen schrijver bij de directie der artillerie stapel- en conslructiemagazijnen te Delft 11 W. E. de Rock, op pensioen te stellen; 2". bij het wapen der artillerie te benoe men: bij het reg. veld-artillerie, tot len luit. den 2tD luit. jhr. W C. Snoeck, van het corps; bij het 2e reg. vesting-artillerie, tot kapitein 3e kl. den luit. W. C. T. Kuyper, van het corps pontonniers; 3°. in zijnen rang over te plaatsen bij den generalen staf, den kapitein A. Kool, van het reg. veld artillerie. Tot scheepsklerk bij de Ned. marine zijn benoemd de jongelingen J. P. M. Kluppelt, D. G. Krol van der Hoek, W. 1'. Haver Droeze, J. Lan- gereis, J. J. van der Lely, C. C. Ifammacher, S. Ilummelink en J. van Heumen. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemccne be raadslagingen over het wels-ontwerp houdende voorziening tegen besmette lijke ziekten bereids afgeloopen. De bh. Dumbar en Wintgens verklaarden er zich tegen; de hh. Rombach, van Kuyk, Godefroi, van Wassenaar Catwyck, ldserda en Smits verklaarden er zich voor, olschoon eenigen hunner met leedwezen gezien hadden dat de verpligle vaccinatie der schoolgaande kin deren uit het ontwerp was teruggenomen. De minister van binnenl. zaken, de heer Gccrtscma, heeft hel hoofdbeginsel der wet verdedigd en zal zich later over de vaccinatie verklaren, bjj het daarop voorgedragen amendement. Morgen voorzetting. De herren Viruly Vcrbrugge, van Naamen en Wybenga hebben op het wets-ontwerp ter voorziening tegen bcsmeitel'jke ziekten een amendement voorgesteld, om in art. 1 de woorden «mazelen" te doen vervallen, als niet bchoorende tot de besmettelijke ziekten waarop de wet van toepassing is. Z. K. II. prins Hassan van Egypte heeft gisteren de residentie bezocht, vergezeld van een der Engelsche heeren van-het gevolg. Beiden gebruikten een lunch bij sir Harris, den Engelschen gezant bij ons hof, en zijn reeds gisteren namiddag ten 4 ure met het talrijk gevolg, wiens vervoer twee waggons van het llollandsche spoor vcreischte. naar Antwerpen vertrokken. Gisteren zijn voor hel lager onderwijs geëxamineerd voor de Hoog- duitsche taal 5 candidaten. Afgewezen 2. toegelaten 3, zijnde de heeren M. A. Kielboom, J. E. van Rcnesse en M. Snellcmau. In de wiskunde 8 candidaten. Afgewezen 6, toegelaten 2, de heeren C. Schep en A. Zeedijk. Voor den landbouw werd 1 candidaat geëxamineerddie afgewezen is. De le luitenant P. A. Numans, van hel i° reg. vest. art., is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. E TV K L A It>. LONDEN. 15 October. De Times, de uitzetting van prins Napoleon uit Frankrijk al keurende, wijst er op dat de prins zich zoowel gedurende de republiek van 1848 als onder hel keizerrijk, zelfs gedurende den lijd toen hij, vóór de geboorte van den keizerlijken prinsde vermoedelijke troonsopvolger was, steeds, hetzij uit berekening hetzij uit overtuiging, renen belijder van vrijzinnige beginselen heeft geloond. Al mogt het waarheid zijn, zegt dat blad, das de prins in Frankrijk was gekomen om zatnen te spannen tegen de repii. bliek, dan was die uitzetting nog niet gewettigd; maar wie is er in Frank rijk, van den president van het bekende feestmaal te Grenoble af tot aan de priesters die de mis lezen le Lourdes of te Salette, op dit oogenblik te vinden die niet in meerdere ol mindere mate zamenspant tegen de republiek! De vraag kan alleen zijn of er reden is om aan te nemen dat de imperialis, tische complotten schuldiger of gevaarlijker zijn dan de kuiperijen van de andere partijen om zich van de nalatenschap des heeren Thiers meester te maken. Wanneer de prins in de daad zamenspande deed hij het in gemeen schap en met mcdepligtigheid van de heeren Rouher, Abbatucci en de overige Bonapartisten, die hem bij zijne aankomst kwamen bezoeken eu metwieliij om de ontbijttafel vereenigd aangetroffen werd. Het is onmogelijk schul digen aan hetzelfde misdrijf met tweederlei gewigt te wegen. Allen moeten naar denzelfden maatstal beoordeeld worden; alle aanwezigen zouden met hetzelfde regt in hechtenis genomen, te regt gesteld en zoo zij schuldig ge bleken waren veroordeeld en gestraft kunnen worden; maar voor eene uitzetting van prins Napoleon bestond even weinig reden of regt als voor eene uitzetting van den heer Thiers zeiven. De heer Thiers zal spoe dig berouw gevoelen, ook al moge dit nimmer naar buiten werken, over den tegen den prins genomen maatregel. Uit verschillende havenplaatsen wordt gemelddat op kusten van Ier land en Wales een hevige storm heeft gewoed, waarbij vele schepen zijn verongelukt. Van verlies aan menschenlevens wordt daarbij nog geene mel ding gemaakt. Volgens de Globe zal de ex-keizer Napoleon in het aanslaande voor jaar naar Madera vertrekken. Uit New-York wordt gemeld dat de eigenaars der petroleum-bronnen besloten hebben de exploitatie niet te hervattenzoo lang het petroleum niet den prijs van 5 dollars per vat bereikt heeft. FR4NKRIJ K. De door de regering bij de verpachting van het monopolie van fabri catie en verkoop van lucifers aangenomen aanbieding was gedaan door eene reeds opgerigte maatschappijwaarin een aantal bankiers en naamlooze ven nootschappen aandeel heeft en welke met een maatschappelijk kapitaal van 40 millioen francs werken zal. De aanbieding bedroeg niet 22 millioen per jaar, zooals eerst herigt werd. maar eene jaarlijksche betaling vao 16,030.000 frs en de hcllt der winsten, welke behaald zullen worden ten gevolge van het stijgen van het verbruik van lucifers boven de 40 milliar- den stuks. De aanbiedingwelke na deze de gunstigste was voor de rege ring, werd door eene andere vereeniging van bankiers gedaan en beliep per jaar 16,300,000 frs. doch met niet meer dan 3 pCt. der winsten, wegens het meerdere verbruik dan van 40 milliardcn behaald. De kardinaal de Bonnechose, uit Rome teruggekeerd, heeft terstond een bezoek afgelegd bij den president der republiek. De regering heeft voorzorgen genomen, dat maarschalk Bazaine, wiens zaak zeer ongunstig moet staan, niet ontvlugten kan. De kolonel Gaillard, die met het bevel over het toezigt van den gevangene is belast, slaapt thans in eene kamer, welke onmiddellijk aan die van den maarschalk grenst. De patrouille-dienst is verdubbeld, en moeijelijk kan men verlof bekomen, om Bazaine te bezoeken. De Bonapartistische dagbladen zijn verontwaardigd over den maatregel van Thiers tegenover prins Napoleon. Ook liberale bladen blijven deze han deling afkeuren als onvrijzinnig en wettig. De Patrie merkt op dat de Orleansen zich in Frankrijk vrij bewegen. De hertog van Aumale bekleedt zelfs een hoogen rang bij het leger en de graaf van Parijs bezoekt als prins de slaatsarsenalenterwijl de graaf van Chambord eveneens het erfgoed zijner .vaderen mag bezoekenzonder door policieagenten te worden achter volgd. Waarom dan nu eene uitzondering gemaakt ten aanzien van een Bonaparte, die niet eens troonpretendent is, en zich evenmin verheugen ma; in de sympathie van het Fransche volk De Siècle, van de uitzetting van prins Napoleon sprekende, brengt in herinnering de rede door den prins den 1!Un Maart 1861 in den senaat ge houden. Toen heeft hij gezegd: «Indien legitimisten of republikeinen den voet op Fransch grondgebied moglen zetten, moet men hen kort en goed fusilleren." Eerstdaags zal wederom een nieuw schip met communisten naar Nieuw- Caledonië vertrekken. Meer dan 2000 zijn er nu derwaarts gezonden. DUITSC1ILAND. Het bisschoppelijk memorandum aan de regering wordt bijna door de gansche Duitsche pers veroordeeld. Het memorandum der aan het graf van den H. Bonifacius vereenigde bisschoppen, zegt de Schl. Zeil., is alleszins geschikt om allen twijfel aangaande het jegens den slaat vijandige streven der katholieke hiërarchie weg le nemen bjj diegenen, welke, zonder zelve aan dergelijke woelingen deel' le -nemén, tót nog toe ontkend hebben dal zij plaats hadden. De Elberf. Zeit. zegt: Het memorandum der bisschop pen over den tegenwoordigen toestand der katholieke kerk in het Duitscbe rijk is eene formele oorlogsverklaring aan dat rijk. De ilagdeb. Zeit. ken schetst het memorandum als eene acte van beschuldiging, welke de bisschop pen niet alleen tegen de Pruissiscbc, maar tegen al de Duitsche regeringen en de rijkswetgeving opgesteld hebbep. De Köln. Zeit. is van oordeel, dat alle aarzeling omtrent het nemen van nadrukkelijke maatregelen tegen de ultramontaansche woelingen terstond moet ophouden bij de aanmatigt tegenover den staatwelke het memorandum als een regt wil doen gelden. BERLIJN, 15 October. De keizer wordt morgen uit Baden hier verwacht Volgens de Krenzzeit. zal het lijk van prins Albrecht waarschijnlijk Za terdag avond in den Dom worden bijgezet. LONDEN, 16 October. Daily Mews beva ccne dépêche van Wee nfu t

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2