LE1DSCHE 0DR1 f872. V. 242. ZATURDAG 12 OCTOBER STADS-BERICHTE IV. UfNNEINLAMïSCHE BKMGTKN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f'S.franco p.p. t 3.50 met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 12.50 t jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiön is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor ünltschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kontoor van Advertenticr. te Hamburg, Lubeck Frankfort a. M,Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Vraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden N'. 46 blad 53) der Handelingen tan den Gemeenteraad. Ter Gemecnte-Secrelarie is in druk, legen betaling van 40 cents, ver krijgbaar het Algemeen Verslag van het verhandelde in de sectiën' van den Gemeenteraad omtrent de begrooting dezer gemeente voor 1873. LEIDEN, II October. De minister van financiën heeft belanghebbenden herinnerd jaan de vroeger gedane aankondiging omtrent een in de maand November aanst. te houden vergelijkend onderzoek van adspiranten voor de betrekking van sur numerair bij het vak der posterijen; zij, die daaraan wenschen deel te ne men, moeten zich vóór 1 November aanst.. bij een op zegel geschreven request, tot den minister wenden. Door den heer P. C. Burgerhoudt, onlangs te Zoeterwoude overleden, is aan de diaconie der herv. gemeente te Leiderdorp vermaakt de som van ƒ5000 en aan de kerk aldaar ƒ3000. Het aantal sollicitanten naar de vacerende hulponderwijzers-betrekking in het huis van militaire verzekering alhier bedraagt 20. Een 7-tal is uit- genoodigd tot het geven van practische proeven van bekwaamheid, waarna de voordragt is ingeleverd aan den betrokken minister, met den heer R. F. Doorn, te Meppel,- ais n°. 1. Thans is in druk verschenen het, door den minister van koloniën, onder dagteekening van 16 September jl. aan de tweede kamer aangeboden, bij art. 60 der grondwet voorgeschreven jaarlijksch verslag van het beheer der overzeesche koloniën cn bezittingen en van den staat waarin zij zich bevinden. Even als de laatste keeren bevat dit zeer uitvoerige verslag voor elke der hoofdgroepen Ned. IndiëSuriname en Curacaode statistiek over bet afgeloopen jaar, met mededeelingenwelke zich aan het vorig verslag aansluiten en loopen.voor zooveel Ned. Indie betreft, lot den IS^" Aug. jl. zoo niet iets bijzonder meldenswaardigs het opnemen van latere berigten wenschelijk heeft doen achten, en wat de beide andere hoofdgroepen aan gaat, tot 1® Aug. te voren, terwijl later ontvangen berigten daar bij noten zijn vermeld. Als eerste bijlaag treft men aan een tot dit einde door de welwillendheid van den oud-gouverneur-generaal van Ned. Indie, den heer m'. P. Mijer, verkregen overdruk van zijne redevoering, bij de overdragt van het bestuur over die gewesten aan den tegenwoordigen landvoogd uitge sproken cn het door hem gegevenlot dus ver slechts voor een klein ge deelte ter kennis van het algemeen gekomen, overzigt van zijn 5-jarig be heer behelzende. Volgens de H. C. heeft een te Hoorn gehouden vergadering van be langstellenden in den geprojecteerden Noordhollandsch-Frieschen spoorweg, in plaats van een gunstig eindresultaat op te leverentot een definitieve mislukking van het plan geleid, naardien zich de Friesche gedelegeerden terugtrokken. Te Brielle heeft eene conferentie plaats gehad tusschen gedelegeerden van de Ulrechtsche commissie voor het asyl en de Brielsche hoofdcommissie, waarin niet alleen de plaats bepaald is, waar het allegorische monument tal worden geslicht, maar ook beraadslaagd is over hel op te rigten asyl. ®e gedelegeerden der Utrechtsche commissie, welke den heer Outsboorn te Amsterdam verzocht had een plan te maken voor een asyl, bragten eene teekening ter tatel, welker schoonheid eenparig geroemd werd, maar die tengevolge van genomen besluiten eenigszins zal behooren te worden gewij- zigd. Na te licbben bepaald, dat er in het op te rigten geslicht alleen ge huwde personen zonder kinderen zullen worden toegelatenjuichten alle aanwezigen het denkbeeld toe, om een voor vergrooting vatbaar gebouw te stichten, met eene vrije woning voor ieder gehuwd paar en, daar er voor een gesticht van gehuwde lieden, die allen hun eigen huishouden heb ben, geen directeur noodig is, zonder directeurswoning. Met leedwezen vernam men, dat er voor het asyl nog geen achtste bijeengebragt is van hetgeen korten tijd geleden in ons vaderland voor het Boode Kruis werd 'erzamclddoch men gaf dc hoop op vermeerdering van het ontvangen kapi taal niet op. Eene uit en door de hoofdcommissie benoemde commissie zal met de Utrechtsche commissie werkzaam bljjvcn ter verwezenlijking van het opgevatte plan tot stichting van een asyl. (/V. R. C.) Te Hellevoeisluis is jl. Zondagmiddag, aan boord van den monitor Krokodildoor den ofïicierskok op den officiers-hofmeester met een scheer mes eene poging tot moord gepleegd, welke alleen door eene wending van het hoofd is verijdeld. De hofmeester, die van aehteren werd aangevallen, kreeg echter eene wonde over den strot. De dader van den diefstal der effecten uit de brandkast van den heer lluysert, te Numansdorp, is ontdekt. Bij den heer N. de Waal, geldwisse laar en effectenhandelaar in de Boompjes te Rotterdamvervoegde zich een aan dezen onbekend manspersoon, te koop aanbiedende eene hoeveel heid effecten, te zamen eene waarde van ruim ƒ51000 hebbende. Deze per soon gaf voor dat hij was genaamd Arie van der Wiel cn te lleerjansdam woonde, en dat deze effecten van zijn vader afkomstig waren, die sedert korten lijd overleden was en dal zij hem door zijne moeder gegeven waren om ze voor haar te Rotterdam te verkoopen. De aanbieding dezer effecten heeft tot de ontdekking geleid. De dader is zekere Abraham Nieuwland, buurman van den bestolene, die reeds vroeger wegens diefstal tot 7 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld geweest. Een zijner kameradenmede der justitie niet onbekend, is ook gearresteerd. Toen men hen in hechtenis nam, waren zjj bezig brei of pap te eten, en toen zij de veldwachters za gen schenen zij niet al te zeer verrast te zijndaar zij verzochten door te mogen eten van hun pap, die zij misschien in de eerste jaren niet meer zoo smakelijk zullen nuttigen. Te Amsterdam zijn tot candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen: door de kiesvereeniging Burgerplicht de heer mr. A. S. van Nierop; door de kiesvereeniging de Grondwet de heer mr. J. A. Jolles. Tot leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de hoogcre bur gerschool te Kampen is benoemd de heer E. G. Peyrot, te Nijmegen. De persoon van J. van Druuten, die in den avond van 31 Aug. 11. te Arnhem zijne twee kinderon in den Rijn wierp, ten gevolge waarvan er één verdronk, is aangehouden en heeft zijne misdaad bekend. Te Enschede werd Maandag avond 11. door den kapitein-kommandant der dienstdoende schutterij aldaar aan de schutterlijke leden een souper aangeboden, als een bewijs van erkentelijkheid voor hunne flinke houding en onverschrokkenheidgetoond in den avond van den 28s,t'D Aug. jl.toen in de gemeente afkeurenswaardige ongeregeldheden door een deel der fa briekarbeiders te weeg gehragt werden. Na om zeven uur op de markt te zijn bijeengekomen en, onder begeleiding van liet in den laatsten tijd zoo vooruitgaande muziekcorps, de voornaamste straten der stad te zijn door getrokken, vereenigde men zich in de concertzaal der groote sociëteit, al waar te 9va uur het geheele corps een maaltijd bestaande uit vleesch aardappelen en groenten werd verschaft. In de vorige week, meldt de IV. R. C„ kreeg een landbouwer te Pie- tersbierum een brandbrief, waarin hem werd gelast ƒ200 bjj zekeren boom neder te leggen De ontvanger van den brief stoorde zich niet aan het dreigement; doch nu kwam er een tweede brief, en daar het onzen land bouwer nu toch wat al te kras begon te wordenstelde hjj den burge meester in kennis met de zaak. Thans werd besloten een zak, niet met geld, maar met schelpen gevuld, op de aangeduide plaats neder te leg gen en inmiddels door vier veldwachters een oog in het zeil te doen houden. Dit geschiedde, de persoon in quaestic verscheen ook, doch zoodra zich de veldwachters vertoonden, koos hij het hazenpad. De policie zette hem na. de vlugteling over eene plank het pad op; een der veldwachters struikelde in de haast of door toedoen van den vlugteling, althans hij geraakte te water; de drie kameraden hielpen hem en inmiddels had de brandbrief- schrijver de gelegenheid te ontkomen. Te Scheemda was men beziglen dienste van een afwaterings-kanaal een nieuwen duiker te leggen langs den bodem van het Winschoterdicp en den daarnevens loopenden grintweg. Aan dat werk, aanbesteed voor de som van p. m. ƒ12000, was gedurende de laatste vier maanden met kracht gearbeid. Het was zoo goed als voltooidtoen Vrijdag avond li. liet 3 me ters breede gewelf door den te zwaren druk eensklaps over de geheele lengte instortte en alzoo een groot deel der gemaakte kosten in een oogen- Eik te loor ging. Men schat de schade op 2 a 3 mille. I

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1