LEIDSCHE COURANT. 187*2. vt- WOENSDAG 9 OCTOBER. N\ 539. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. 1 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertenliën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Brestau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Prang, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genive en Lausanne STADS-BERICIITEN. Ter Gemeente-Secretarie is in druk. tegen betaling van 30 cents, ver- krijgbaar het rapport der Commissie van Financiën op de begrooting dezer gemeente, voor den dienst van 1873. 15!NNKi\!,AN I>SC1JE BKBIC,TEN. LEIDEN, 8 October. Van den minister van justitie is de volgende circulaire uitgegaan: /dn verband met de indienststelling van de cellulaire gevangenis te Rot terdam, waardoor een groot aantal cellen beschikbaar komen, is bij ko ninklijk besluit van den 30slcn Augustus jl. bepaald, dat, te rekenen van den l*ten October e. k.de veroordeelden lot eenzame opsluiting voor één jaar en daarboven hunne straf in de cellulaire gevangenis te Rotterdam Amsterdam of Utrecht zullen ondergaan. Volgens deze regeling zullen dus alleen de drie genoemde gevangenissen voor de gemelde categorie van ver oordeelden bestemd zijn. Dit sluit echter niet uit, dat daarin evenzeer wor den opgenomen de in liet arrondissement lot gevangenisstraffen van korter dunr veroordeelden, alsmede, indien hiervoor gelegenheid bestaat, zooda nige veroordeelden uit andere arrondissementen. Ik acht het wenseheiijk, dat het aangehaald besluit ook worde toegepast op de stralïen van meer dan één jaar, ten uitvoer gelegd vóór 1 October a. s welke nog niet voor de helft vervuld zijn, vermits daardoor in de andere cellulaire gevangenis sen nu reeds cellen zullen worden ontruimd, waarvan voor korte straffen zal kunnen worden gebruik gemaakt." Rij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prjjs. Minste prijs. partijen van 10 hectoliters 5.GO 5.30 50 27.00 26.50 100 55.00 55.00 Van 1 October jl. af, is het handgeld toe te kennen, op den leeftijd van 18 tot beneden 36 jaren, aan ieder recruut, die zich voor zes jaren hij liet corps mariniers verbindt en aan ieder milicien, die daarbij overgaat, andermaal verhoogd, nu lot een bedrag van ƒ150 als maximum; terwijl het handgeld van jongelingen niet jonger dan 16 jaren, die zich voor 10 jaren hij genoemd corps verbinden, op ƒ40 als maximum is vastgesteld. Gedurende den aanstaanden winter zullen de oefeningen in de rijkunst zoo voor officieren van onbereden wapens en dienstenals voor studenten voor de militaire geneeskundige dienst in de garnizoenen, waar zich bere den corpsen bevinden, te Zutphen en Leiden, cellier voor zooveel daartoe paarden beschikbaar zijn, weder op den gebruikelijken voet plaats hebben. De Citadel-vereeniging «wat ook vall' trouw staat pal" onder bescher-' ming van prins Frederik, heeft van Z. M. den koning vergunning bekomen om op 30 November a. s. den 40-jarigen gedenkdag te vieren van de belege ring der Citadel van Antwerpen. Alle geregtigden tot het dragen van de Citadel-medaille en van het Metalen Kruis kunnen aan het feest deeelnemen en moeten zich aanmelden bij den heer J. G. Schaak, Damrak, te Amsterdam. Men verneemt dat aan de Groninger hoogeschool een uitstekend examen is afgelegd in de natuur- en wiskunde door de eerste vrouwelijke medische student hier te lande, jufvrouw Jacobs. -- Blijkens eene advertentie, voorkomende in de Tijd. zal in September J873 te Amsterdam eene roomscb-katholieke hoogere burgerschool met drie jarigen cursus geopend worden. Het schoolgeld zal f 80 bedragai. Te Rotterdam ontdekte Zondag avond de dienstbode in het Notarishuis aan de Geldersche Kade door een der keukenramen, dal er in het onbe woonde vcrwpakhuis beneden licht brandde. In de meeuing, dat er brand was, maakte zjj de huisgenooten wakker, hetgeen niet zonder veel luid ruchtigheid geschiedde. Al spoedig echter, bij de nadering van twee ter hulp geroepen policieagentenbleek, dat vreemden in het pakhuis waren peweest, die aan de voordeuren aan de Geldersche Kade een hangslot had den weten af te wringen en het insteekslot hadden weten open te maken, waarna zij, achter in, in het kantoor waren gedrongen en uit een bakje ongeveer 40 hadden ontvreemdmet achterlating van een ijzeren koevoet. De daders waren vóór de komst der policieagentenvermoedelijk door het gemaakte levenreeds verdwenen. Te Haarlem werd gisteren uit de Leidsche-vaartnabij de aanleg plaats, het lijk opgevischt van J. G. Slolemaker, wonende aan de Brou- j wersvaarl. Deze man had eene schuit in gebruik gehad om aardappelen naar zijne woning te vervoeren, en hij wcnschte die, hoewel de avond reeds was ingevallennog aan den eigenaar terug te bezorgen. In de Leidsche- vaart gekomen zijnde, is hij waarschijnlijk nabij den duiker, welken hij moest doorvarente water geraakt. Onder Ubbergen ontmoetten in den nacht van Zaturdag op Zondag twee rijksambtenaren 14 a 16 personen, beladen met spiritus. Toen de smokkelaars bemerkten, dat de ambtenaren slechts met hun beiden waren, kregen zij moed en kwam het lot een vreessclijk gevecht. Reide ambtena- l ren werden op onmenschelijke wijze mishandeld. Gelukkig kwam er einde- 1 lijk hulp opdagen van drie hunner makkers, zoodat de smokkelaars toen het hazenpad kozen, met achterlating van 68 liters spiritus Te Meppel zijn in de afgcloopen week ongeveer 2000 kalveren uit Friesland doorgevoerd naar Frankrijk en Buitschland, die waren opgekocht tegen ƒ60 a 70 per stuk. In gewone tijden kosten zij 16 a ƒ20. Te genoemder plaatse waren in de vorige week op de van ouds bekende boter-donderdag 100,000 kilo boter aangevoerd. De handel was levendig. De prijzen liepen van ƒ48 tot ƒ60. In 14 dagen tijds zijn aldaar ter markt aangevoerd ruim 350,000 kilo boter, ter waarde van p. m. 4 tonnen gouds. Nabij Dantumawoude is voor eenige dagen een vreemdsoortige vogel geschoten. Hij heeft eene vlugt van p. m. 2 meter en reikt, op zijnepooten gesteld, tot eene hoogte van ruim l!/2 meter; hij heeft over het ligchaam blaauwachtig grijze vederen, overeenkomende met die eener grijze kraai, roode vlekken op en witte strepen langs beide zijden van den kop, zwarte poolen en dito slagpennen en weegt 7 KG. De staartvederen zijn bijzon der fijn en glanzig; de eigenlijke staart is bolvormig. Kennelijk behoort de vogel onder de moeras- of stellloopers, vrij zeker tot hel geslacht der reigers. Het rapport van de commissie van financiën omtrent de gemeente-be grooting voor de dienst van 1873 is in druk verschenen. Enkele posten gaven haar stof lot aanmerkingen of liet doen van voorstellen, j Wat betreft de inkomsten stelt de commissie voor bij de nM. 15 en 16 de opbrengst van het schqolgeld op de Lalijnsche en hoogere burgerscholen te verhoogen, in verhouding lot het vermeerderd aantal leerlingen. De bij n°. 27 geraamde winst der gasfabriek kan, haars inziens, hooger geraamd worden. Nu in den laatsten lijd de prijs van een hectoliter cokes herhaal delijk lot op 0.61 en hooger is gestegen, meent zij dat de gemiddelde op- I brengst. ƒ0.45, te laag is berekend en zonder bezwaar gesteld kauworden E: op 0.50, zoodat de meerdere opbrengst ƒ7500 zal bedragen. Voorts stelt jij de commissie voor den bij u«. 44 voorgedragen post: verkoop van inschrij- I vingen op het grootboek, ad ƒ17400, voor onkosten van de demping der j| Geeregracht enz. te schrappen. U Wat de uitgaven betreft, heeft de commissie bezwaar, bij n". 51, tegen hel voorstel om de jaarwedden der opzieners bij de fabricagewerken l« kl. met 100 en die der opzieners 2C kl. met 175 te verhoogen. Bij de Si vermeerdering der lasten, welke aan de ingezetenen zullen moeten worden I opgelegd, acht zij het gebiedend noodig zich voor het tegenwoordige tot de 0 allernoodzakelijkste verhoogingen van jaarwedden en bezoldigingen te bepa- len en daaronder behooren de opzigters le kl. niet. Wat den opziener 2e kl. P betreft, is echter het groot verschil in bezoldiging tusscheu zijne bezoldiging 1 en die der opzieners te kl. moeijelijk te regtvaardigen en is zijne hezoldi- li ging naauvvelijks voldoende om in de dringendste levensbehoeften te voor- I zien. De comuiissie stelt daarom voor de bezoldiging der opzieners le kl. R1 te handhaven en die van opziener 2e kl. le brengen op ƒ600. De commissie I kan zich ook niet vereenigen met het bij li0. 52 gedane voorstel om de B jaarwedden van drie ambtenaren ter secretarie met 100 le verhoogen. Zij acht de wijze waarop men bij de verhooging wil te werk gaan bedenkelijk en geldt het hier. althans schijnbaar, een vrij willekeurige greep in de be ll staande regeling. Men verbreekt de bestaande verhouding, zonder daarvoor J.1 afdoende gronden op te geven. Zij heeft le meer bezwaar tot dien rnaat- jjj regel mede te werken, omdat zij niet overtuigd is, dat de bestaande rege- ling, hoe goed misschien in vele opzigten, genoegzame waarborgen oplevert S dat van alle ter secretarie aanwezige werkkrachten het meeste voordeel ge- trokken worde; ook burg. en weth. zeiven laten doorschemeren dat reor- jj ganisatie van de dienst mogelijk en wenseheiijk is. De bij n». 63 voorge stelde verhooging met 100 van den post voor het schoonhouden der ver- 1 trekken van het raadhuis aehl de commissie onnoodtg; eene som van ƒ300, Jl meent zij. is daartoe voldoende, en beschouwd als eene verhoogine van de

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1