B U IT ENL A N DSC 11E BERIGTEN. BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 7 October .)372l¥°. 237. BINNENLANDSCHE BERÏGTEN. LEIDEN, 5 October. Bjj kon. besluit van 3 October is de heer J. G. de Man benoemd tot eersten adsistent bij 's rijks museum van natuurlijke historie alhier. In de gisteren avond gehouden maandelijksche vergadering van de maatschappij der Ned. letterkunde alhier is op nieuw tot voorzitter gekozen de heer mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele. In de maand September zijn binnen de gemeente Leiden geboren 325 kin deren, als: 61 zoons en 64 dochters. Overleden 84 personen, als: 7 man nen, 12 vrouwen, 31 zoons en 34 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7. Voltrokken 25 huwelijken. Reeds sedert eenigen tijd heeft zekere v. Z. de brutaliteit gehad om bij den heer Roomburg, in de Donkersteeg alhier, nu en dan timmermans gereedschappen op naam van zijn meester te halen. De policie, hiervan onderrigt geworden, heeft een onderzoek ingesteld, met het gevolg dat de opligter zich thans reeds in het huis van arrest alhier bevindt en de door hem opgeligte gereedschappen, ter waarde van ƒ60, voor hel grootste ge deelte reeds zijn opgespoord en mede ten dienste der justitie kunnen wor den gesteld. Het getal der in het Werkhuis alhier opgcnomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 98 tot 121 volwassen personen en 32 lot 49 kinderen. Nu het weer bedaard is komen er van alle kanten schepen afzetten, ten gevolge waarvan er door en langs deze gemeente eene drukke scheepvaart heerscht. Ook het aantal houtvlotten is daarbij aanzienlijk. Men meldt ons uit Zoetermeer: Sedert den 27sle0 September is de stand van het boezemwater in Rijnland onafgebroken op of boven de hoogte van het maalpeil, 27% centim. onder A. P.geweest. De molens der pol ders bezuiden den Rijn, welke op den zoogenaamden Vlietboezem uitmalen, hebben gedurende al dien tijd moeten stilstaan, die polders zijn dan ook met veel water bezwaard; de schade,, die daardoor wordt geleden is zeer belangrijk en levert aan de ingelanden van dat gedeelte van Rijnland de eerste wrange vruchten der afsluiting van het IJ, welke afsluiting door de kanaal-maatschappij in den loop van dit jaar is tot stand gebragt zonder genoegzame hulpmiddelen, om het water op de bij de concessie bepaalde hoogte te kunnen houden. Het stoomschip Conrad is den 3(!en dezer, ten 8 ure des morgens, te Batavia aangekomen. De reis was dus binnen 40 etmalen volbragl. Den 21 Aug. jl. is, namens mejufvrouw M. Pacqué, door mejufvr. J. Mentrop eigenhandig in de brievenbus aan het postkantoor te Dordrecht gestoken een brief geadresseerd aan mej. E. Pacqué, adres mej. M. Brink- mann, te Herdingen bij Grefeld, inhoudende 2 bankbilletlen ieder groot ƒ40, gemerkt W. n°. 4036 en G n°. 8601, welke brief niet aan hel adres is bezorgd. De commissaris van policie te Dordrecht verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. De gemeenteraad van Rotterdam, de behandeling voortzettende van de voorstellen tot aansluiting tusschen het lager en middelbaar onderwijs heeft besloten in 1873 twee scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, eene voor jongens en eene voor meisjes, op te heffen, en dat met 1 Jan. 1873 de reorganisatie, noodig tot behoorlijke aansluiting aan het middelbaar onderwijs, zal worden ingevoerd op drie jongens- en drie meisjesscholen voor meer uitgebreid lager onderwijs. Gelijk men weet was voorat besloten tot de oprigling eener hoogere burgerschool vöor jongens met drie-jarigen cursus. Bij den gemeenteraad van Dordrecht is ingekomen een adres van den heer van Drunen te Londen, houdende verzoek om uitstel van den termijn, bepaald voor de opening van zijne stoomvaartdienst tusschen LondenHuil en den Boven-Rijn met overlading te Dordrecht. Burg. en welli. hebben bezwaar gemaakt tegen de inwilliging van dit verzoek. Men verneemt dat het ruwe weder van de vorige week aan de zee- werken van het Noordzeekanaal groote schade heelt toegebragt: Vooral de Zuiderdijk heeft veel geleden, terwijl ook uit de borstwering op den Noor- derdijk een groot stuk weggeslagen is. Naar men verzekert, zouden wel 200 betonblokken geheel verloren zijn, terwijl vele aan stukken geslagen of omgekanteld zijn. Een gedeelte van den dijk is verzakt, terwijl andere gedeelten weêr links en regis overhellen. l'it Diemen meldt men aan de N. R. C.Woensdag ochtend stond de dijk aan de zuidzijde van den Diemerpolder nabij Amsterdamop de plaats waar hij ongeveer 6 jaar geleden doorbrakdoor den langdurigen hoogen waterstand, op het punt van te bezwijken; door de welwillende hulp der aannemers van de Ooster-spoorwegbaan, verleend onder de leiding van hun onderbaas L. Rollings, is dal voorkomen. Talrijk waren de dankbetuigin gen van belanghebbendenzoowel aan de aannemers als aan gemelden onderbaas. Men meldt uit LeeuwardenOfschoon men weinig of niets meer hoort van het mond- en klaauwzeer (de tongblaar) onder het rundvee, is de ge zondheidstoestand dezer diersoort, althans in sommige gemeenten, nog niet gunstig te noemen. De longziekte komt voor en na nog al in eenige ge meenten voor. Van 1°. Januari] tot ultimo Augustus jl. bedraagt het cijfer her gestorven en afgemaakte runderen 502. Sedert het in werking treden her betrekkelijke reglementen (17 December 1849) tol 1". September jl. be- hraagt hel cijfer der in deze provincie aan de longziekte gestorven en ge- hoode runderen «iet minder dan 40338. De gezondheidstoestand der schapen liet in de maand Augustus jl. ook veel te wenschen over. De pokziekte heerschte hier en daar. in hevige mate. Donderdag morgen is uit de stadsgracht alhier het lijk opgevischt van een mannaar men zegt, te Gorredijk tehuis behoorende. Men vermoedt, hat hij, na in een bordeel eene nog al aanzienlijke som te hebben ver speeld, door verdrinking een einde aan zijn leven gemaakt heeft; zijn jas en pet heeft men op den wal gevonden. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ57.00, 2e stort ƒ50.50 per ton. Te Geffen. in Noordbraband. is dezer dagen eene woning afgebrand bewoond door G, van der Heyden en G. van Grinsven. De inboedel is ge heel verbrandterwijl daarenboven een varken en drie geiten in de vlammen omkwamen. Niets was tegen brandschade verzekerd. De bewoners hadden 3Ueu de woning verlaten om op hel veld te arbeiden en alleen drie zeer jeugdige kinderen achtergelaten. Een dezer kleinen, een knaapje van 6 JMeu, schijnt met lucifers gespeeld te hebben en daardoor de oorzaak van de ramp geweest te zijn. Een kind van 6 maanden werd met veel moeite uit het brandende huis gered. Men meldt uit Middelburg: Onder de 38 sterfgevallen in de afgeloopen maand zijn 18 kinderen beneden het jaar, die allen aan diarrhoea of aan de gevolgen daarvan zijn overleden. Volgens deskundigen zoude de oorzaak daarvan zijn het gebruik van melk, die, door het heersehen van de tong- blaar onder het rundvee, tegenwoordig niet van de beste hoedanigheid is. 's GRAVENHAGE, 5 October. Z. M. de koning-groothertog heeftnaar men verneemtbenoemd tot officier der orde van de Eikenkroon den heer von Chappuis, kapitein bij het Pruissischc grenadier-regiment. De postdirecteuren A. llartjens, te Doetinchemen W. F. van Erkcl, te Nykerk, zijn benoemd tol directeur van het vereenigd post- en telegraaf kantoor in hunne tegenwoordige standplaats. Z. M. heeft goedgevonden den luit.-kolonel J. Schuurmanvan het reg. grenadiers en jagers, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen, en te be noemen, bij het wapen der infanterie, tot majoor bij het le reg. den kapi tein M. F. J. Phaff, van den generalen staf, alsmede in zijnen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers, den majoor A. R. J. Klerck, van het lc reg. infanterie. Ilet schroefstoomschip Curacao, liggende ter reede van Texel, wordt buiten dienst gesteld en den kapitein ter zee C. J. Damme eervol van het bevel over dien bodem ontheven en op non-activiteit gesteld; voorts wordt de luit. ter zee le kl. T. C. Gobée eervol ontheven van de waarneming der betrekking van onder-equipagemeester der marine bij 's rijks werf te Wil* lemsoord en op non-activiteit gesteld, en voornoemde betrekking opgedragen aan den luit. ter zee 1' kl. E. L. baron van Heeckeren van Walien. Bij de tweede kamer der slalen-gcneraal is aangeboden het wets ontwerp ter vaststelling der begrooting van uitgaven voor den aanleg van staats-spoorwegendienst 1873. Daaruit blijkt, dat die begrooting wordt geraamd op 7.500.000. Uit een overzigt van hetgeen gedaan is of nog te doen valt blijkt dat ter exploitatie zijn overgegeven de spoorwegen ter lengte van 847.924 meters. In dit jaar kunnen welligt ter exploitatie worden over gegeven de, wegen van Dordrecht tot het Mallegat in de gemeente Rotter dam en Middelburg tot Vlissingen. De aarde- en kunstwerkengebouwen enz. zijn geheel of ten deele aanbesteed voor de wegen vanhet Mallegat tot den lloll. ijzeren spoorweg le Rotterdam, alsmede Zaandam tot Amster dam. De gronden zijn aangekocht voor het gedeelte van Nieuweschans tot de grens. Van het geheele spoorwegnet zijn dit jaar 847,924,00 meter vol tooid en 40352 meter in aanleg. Het examen voor de acte van hulponderwijzer is gisteren met 16 can- didaten voortgezet. Daarvan werden 6 algewezen en toegelaten 10, de hh. L. Goudswaard, S. Maliepaard. J. Moerman. H, A. de Rooy, W. van der Plas, J. Sehreuder, W. van der Schuyt, A. Stolk, J. van Toledo en P. Weeda. Door den kerkeraad der Evang. Luth. gemeente alhier is, ter voor ziening in de bestaande predikants-vacaturehet vroeger gevormde zestal, dal door bedanken onvoltallig was geworden, aangevuld. Het bestaat thans uit de volgende predikanten: J. Bakker te Vlissingen; J. A. Bèhringer, te Maastricht; 11. F. Grottendieck, te Alkmaar; tl. C. Lohr, le Kampen; K. Scharten, te Leeuwarden, en C. L. W. Westhoff, te Utrecht. ENGELAND. LONDEN4 October. Te Limerick heeft de heer Butt eene conferentie gehouden ter bespre king van de afscheiding van Ierland. Hij stelde den eiscli tot oprigting van een federaal verbond tusschen Ierland en Engeland. Indien aan de vorde ringen van Ierland geen gehoor werd gegeven, dan zou "hij met zijne vrien den de handen aan het werk slaan. Dingsdag avond, tusschen negen en tien ure, is een diefstal gepleegd in Pembrooke Lodge, de woning van lord Russell. Een hoeveelheid zilver werk en bijouteriënter waarde van 800 is door de dieven ontvreemd. Naar het schijnt, zijn zij het hotel binuengekomen door middel van een ladder, welke zij tegen een der vensters van de eerste verdieping plaatsten en dat wel terwijl lady Russell en haar dochter te huis waren. Zij zijn langs denzelfden weg ontsnapt. De ondervinding leert dat de nieuwe strafbepalingen op de vervalsching van levensmfddelen reeds goede vruchten afwerpen. Behalve dat de runderpest, in het noorden des lands heerschende, den veestapel bedreigt, neemt in geheel liet koningrijk hel mond- en klaauwzeer op onrustbarende wijze toe. In Dorsetshire alleen waren jl. Zaturdag, vol gens officiële opgave, aan die ziekte niet minder dan 15397 beesten lijdende. In de omstreken van Wolverhampton betaalt men voor een gezonde melkkoe 30 en 35 FRANKRIJK. Bij besluit van den president zijn de geneeskundige en pharmaceuti- sche scholen, welke tot dusverre te Straatsburg gevestigd waren, naar Nancy overgebragt. De president der republiek heeft de leden van de internationale com missie voor den standaard-meter ten gehoore ontvangen. De commissie wordt gepresideerd door den Russischen slerrekundige Struve. De redevoering, door den lieer Gambetta te Grenoble gehoudenblijft nog altijd het onderwerp van de beschouwingen der dagbladen, liet Bien public betoogt dat het grootste gevaar van dergelijke redevoeringen ligt in de met opzet daarin nelegde onbestemdheid. Zij openen een nieuw ver schiet, vertoonen luchtspiegelingen, verleiden en vleijen de door armoede verwekte ontevredenheid en afgunst. Zij zonderen een gedeelte der bevol king van de natie af. en bekreunen zich uitsluitend om dat afgezonderde gedeelte. Dergelijke verdeeldheid kan niet dan noodlottig zijn. Wel is waar is iedere natie in twee groepen verdeeld, die der goede, arbeidzame, rustige en overleggende burgers, en die der slechte, luije, dwaze en af gunstige. Tusschen deze twee groepen zal er ten eeuwigen dage een strijd bestaandoch die strijd heeft niets gemeens uiet aristocratie of met demo cratie. Het grootste gevaar der redevoering ligt echternaar de meening van dat blad, in hare ontijdigheid. De nationale vergadering is uiteengegaan met de stilzwijgende afspraak dat men zich van allen woordenstrijd en van alle agitatie zou onthouden. Men wilde het land langzamerhand aan de nieuwe toestanden gewennen, den overgang gemakkelijk maken, bij wel ken eenige schokken ligt te vreezen waren, wanneer men in aanmerking neemt dal een land, hetwelk twaalf eeuwen lang onder den monarchalen regeringsvorm heelt geleefdzich thans naar de reptiblikeinsche beginselen moest schikken. Urn aan de opregte proefneming het welslagen le verzeke-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5