IÏUITKN LAN IJ SC li L HE Hifi TEN geilde behoefte is. De kamer meent tevens in overweging te moger. geven of het niet wenschelijk is, de stempels ieder uur te doen verwisselen; de tegenwoordige stempels laten eene tijdruimte, die liet onmogelijk maakt den tijd van aankomst voldoende te controleren. Men meldt uit EibergenDe hier heerschende epidemie heeft weder eenige sterfgevallen ten gevolge gehad. Ofschoon de hevigheid der soort van ziektegevallen eenigzins gunstiger geworden is. blijft het aantal patiënten, dal bijkomt, toenemen. Te Groenlo zijn 60 lijders; in één huisgezin moeten er acht zijn. Er zijn ook daar ziektegevallen met doodelijken afloop onder den meer gegoeden stand waargenomen. Dezer dagen zou het vergelijkend examen plaats hebben der sollicitanten naar de vacerende hoofdonderwijzers-betrekking te Wiene en Zcldam. Van de drie zich aangemeld hebbende sollicitanten waren slechts twee opgekomen, die al dadelijk aan de betrokken autoriteiten te kennen gaven, wel lust te gevoelen zich eens aan een vergelijkend examen te onderwerpenten einde de gewone routine van zulke examens meer en meer te lecren kennen, doch dat zij zich bij een cventuële benoeming evenwel genoodzaakt zouden zien voor de betrekking te bedanken, uithoofde de daaraan verbonden jaar wedde van zegge 420 niet vo'doende was. om daarvan overeenkomstig de behoeften des tegenwooidigen tijds te kunnen leven. Het examen had geen voortgang. Men meldt uit Lonneker: Dat hulpvaardigheid niet altijd wenschelijk is leert hel navolgende: Tijdens den brand bij den bakker van der Linde, had deze nog even den tijd eene lade van zijn kabinet te openen en het daarin geborgen geldvijf a zeshonderd gulden aan Pruissische munt, ineen zak te werpen en eeu nevenstaand persoon ter hand te stellen. Of deze nu meent dat het geld zekerder bij hem geborgen is dan bij den eigenaar zou men haast gissenalthans hij heeft het nog niet teruggebragt. Men twijfelt echter niet of hij zal spoedig daaraan herinnerd worden. In den nacht van 29 op 30 September jl is in de buitengronden van het eiland Ameland gestrand hel Engelsche stoomschip Mngdala, kapitein Ilarland, geladen met 500 last tarwe, komende van Kroonstad met bestem ming naar Londen. De uit 19 man beslaande equipage is gered; allen heb ben echter hunne goederen moeten achterlaten. Maatregelen zijn genomen om van schip en lading zooveel mogelijk te bergen, hetgeen echter veel van Let weder zal afhangen. Waren dezer dagen aan het leggen van den eersten steen voor de w is- en zeevaartkundige school op Schiermonnikoog genoegelijke oogenblik- ken verbonden, die zijn thans door droefheid opgevolgd. Immers, men betreurt thans het afsterven van den heer mr. A. S. Rciding, die tal van jaren met eere de betrekking vervulde van secretaris en ontvanger dier gemeente. 'sGRAVENIIAGE, 3 October. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvangers der directe belastingen, de heeren A. F. R. E. van Hasselt te Velp c. a. en S. Uallungius te Montfoort c. a.eerstgenoemde vroeger te Duiven c. a. en de tweede vermelde vroeger te Apellern c. a. De afdëclingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben heden het onderzoek voortgezet over de ontwerpen van wet, uitmakende de staats- begrooting voor 1873. Bij het onderzoek in de afdecling van de tweede kamer over het wets ontwerp tot onteigening ten behoeve van een spoorweg van Amersfoort naar Zulphen. werd in het algemeen de wensch geuit dat bij het aanleggen van bruggen de capaciteit in hoogte of breedte zoo ruim gemaakt worde, dat daarbij op toekomstige verbetering of verbreeding van het vaarwater worde gerekend. Dit is niet geschied bij het bouwen van de brug voor den eentraal-spoorweg over de Willemsvaart, ofschoon men toen reeds op de mogelijkheid had kunnen rekenen, dat de Zwolsche waterweg naar zee verbeterd zou worden en de daardoor noodzakelijke verandering van den spoorwegbrug aanzienlijke kosten na zich zou slependie men gemakkelijk had kunnen vermijden. Nog meer dergelijke voorbeelden waren bij te brengen en 'men drukte het vertrouwen uitdat de regering dezen wenk ook bij het houwen der bruggen voor den spoorweg van Amersfoort naar Zutphen opvolgen zou. Gisteren zijn, onder voorzitterschap van den heer dr. M, P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuidholland, de najaars-examens aan gevangen voor hendie een akte voor het lager onderwijs wensclien te ver krijgen. In het geheel hebben zich 350 candidateu aangemeld. Voor het Fransch zijn gisteren geëxamineerd 13 onderwijzers. Van dit getal werden afgewezen 4, toegelaten 8; zijnde de hli. van Dani, Dondorp, Hansen, van Ingen, Kolling, Lazarom, de Roog en Spiegel. Morgen, Vrijdag, des namiddags ten twee ure, zal er in de Evang. l.ulli. kerk eene eerste uitvoering plaats hebben van de afdeeling 'sGraven- hage der Bach-vereeniging. Alle uit te voeren werken zijn van Johan Se- basliaan Bach (16851750). 11. M. de koningin, daartoe uitgenoodigdzal deze uitvoering met hare tegenwoordigheid verecren. Voor hel maken van den onderbouw van twee poorten en van eene brug over de spoorweghaven te Feijenoord, gemeente Rotterdam, hetgeen heden aan het departement van binnenlaiidsche zaken in twee pcrceelen is aanbesteed, waren de heeren L. J. van den Sleeuhoven en C°. te Dordrecht de minste inschrijvers, voor: perceel 1 ƒ88.900 en perceel II ƒ163.096. ENeELA Hs. LONDEN 2 October. Bij het naderen der najaarsstormen op den Oceaan ontwikkelen de in specteurs van de landverhuizing hier te lande eene groote naauwgezetheid in de beoordeeling van de zeewaardigheid der tot vervoer van landverhuizers bestemde vaartuigen. Zoo werd dezer dagen te Liverpool het uitzeilen ver boden eener naar Quebec bestemde stoomboot welke, in ballast geladen met ijzerwerk en 130 landverhuizers aan boord, door de inspecteurs geacht werd te zwaar geladen te zijn om den overtogt over den oceaan zonder gevaar te kunnen volbrengen, llet Daily News roemt deze handelwijze zeer en be toogt de wenschelijkheid dat een soortgelijk loczigl, en even gestrengmogt uitgeoefend worden op de andere uitzeilende schepen en met name op de kolenschepenwaarvan er zoo velen jaarlijks vergaan. Het is gebruikelijk, zegt dit blad. met eene zekere onverschilligheid ongelukken op zee aan de Goddelijke Voorzienigheid te wijten, doch op den bodem van het kanaal zijn een aantal onwederlegbare bewijzen te vinden, dat die ongelukken voor een groot gedeelte toe te schrijven zijn aan oorzaken, welke evenzeer in het oog vallen als zij gemakkelijk te voorkomen zouden geweest zijn. In Durham werd onlangs een vrouw gevangen genomen, verdacht haar stiefzoon te hebben vergiftigd. Sedert kwamen omstandigheden aan het licht, die de opgraving van het lijk eener dame noodzakelijk maakten, en uit het onderzoek bleek, dat zij ook door vergif was gestorven. Nu beeft de regter bij het ministerie van binnenl. zaken aanvraag gedaan, om op te graven de lijken van den echtgenoot, diens voorzoon en het eenig kind van de gevangene, hetwelk 14 maanden oud geworden is. Al deze overledenen waren voor kleine sommen verzekerd en de gevangene trok bij overlijden het geld. Uit Indië meldt men aan de Times dat het faillissement der firma Gledsteanes C°. te Londen aldaar den onmiddellijken val van de firma Shand, Fairly C". te Calcutta veroorzaakte en eene algemeene verslagen- beid te weeg bragt, welke belangrijk toenam door de ontvangst van het be- rigt van een aantal andere faillieten, doch zonder vermelding van namen. Van tijd tot lijd was gewag gemaakt van een klimmende bezorgdheid, die bij de vertegenwoordigers dier oudste en meest solide firma's te Calcutta heerscht, zoodat men elk oogenblik eene groote ineenstorting kon ver wachten, die niet slechts eene menigte handelsdobbelaars, maar ook goede huizen kon medeslepen. Behalve dit alles zijn er groote verliezen geleden in katoen, indigo enz., terwijl als om erger bij kwaad tevoegeii.de oude klagt steeds blijft, nl. dat de verschepers uit Engeland bij voortduring de markt overstroomen met katoen, hetgeen den volkomen ondergang der houders van die goederen bewerken moet. Alles te zamen genomen, be staat er in de handelskringen aan beide zijden van Indië eene buitengewone bezorgdheid. Men gelooft dat de meeste der oude firma's reeds lang zeer behoedzaam gehandeld hebben, en over het algemeen vast staan, doch zij slaan angstvallig de teekenen des tijds gade -- Volgens alhier ontvangen berigten uit West-indië van 9 en 10 Sep tember heelt aldaar een zware orkaan gewoed. Op Martinique waren 16 schepen, waaronder de mailboot Isleman, en op Dominica waren al de in de haven aanwezige schepen vernield, en op beide plaatsen waren vele .menschcn om hat leven gekomen. Op St. Kitts waren verscheidene en op Barbados 5 schepen op het strand geworpen. FRANKRM K. Volgens het Bull. cons. rép. worden de onderhandelingen met Enge land over het handelstractaat slechts vertraagd door den vacanticlijdwelken de Engelsche staatslieden zich ten nutte maken om van de vermoeijenissen der parlementszitting uit te rusten. De afwezigheid van sommige Engelsche ministers uit de hoofdstad is de eenige reden waarom de onderhandelingen, welke op eenen zeer goeden voet slaan, niet zoo spoedig voortgaan als wenschelijk ware. De minister van onderwijs heeft eene circulaire gerigt aan de leeraars, verbonden aan de scholen voor middelbaar onderwijswaarin krachtig wordt aangedrongendie verbeteringen op de scholen in te voerenwelke gebleken zijn nuttig en noodig te wezen en die in de circulaire worden omschreven. Zeer beveelt de minister aan het onderwijs in de gymnastiek en militaire oefeningen verpliglend te stellen en de leerlingen zoowel in het schermen als het zwemmenhet paardrijdenja in alles wat de ligchamclijke ontwik keling kan bevorderen, te oefenen. De wandelingen behooren te worden vermeerderd. Het onderwijs in de levende talen moet worden uitgebreid: het is eene schande, wordt in dc circulaire gezegd, dat Frankrijk in die soort van studiën zoo ten achter is Dat kandat mag zoo niet blijven. Het berigt. dat de regering voornemens zou zijn de jaarwedde van Abd-el-Kader te verminderen en te brengen van 40000 op 20000 fr.. wordt tegengesproken. Zij zou veeleer het denkbeeld hebben gekoesterd haar nog te vermeerderenmaar daarvan hebben afgezienom redenen van gel- delijken aard. L'Echo du Nord meldt dat generaal Faidhcrbe, die door een brief van Barthélemy Saini-IIilaire naar Parijs was ontboden, aldaar is aangeko men en onmiddellijk een bezoek bij den minister van oorlog heeft afgelegd. Dienzelfden dag zou hij ook door Thiers ontvangen worden. Men verwacht dus dat de generaal weder in active dienst zal treden Gambetta, van Grenoble zijne reis voortzettende, is op 28 September te Thonon, niet ver van de Zwitsersche grenzen, aangekomen. Ook daar werd hij met geestdrift ontvangen. Een aantal Zwitsersche en Fransche bewoners van de oevers van het Geneefsche meer zijn aan boord van stoom- booten naar Thonon overgestoken en in plegtigen oplogt, voorafgegaan van muziek, banieren en vlaggen, naar het verblijf van Gambetta gelrokken. Na uit een eerebokaal op het verbond tusschcn de Fransche en de Zwitser sche republiek gedronken te hebbenheeft de heer Gambetta over de erken telijkheid gesproken, die Frankrijk voor de aan zijne krijgslieden verleende gastvrijheid jegens het eedgenootschap koestert, en de hoop uitgedrukt, dat Frankrijk in de toekomst de republikeinsche zeden en deugden mogt over nemen, die sedert vier en eene halve eeuw den roem van Zwitserland uitmaken. - Victor Hugo wordt candidaat gesteld voor het wetgevend ligcliaam door de radicale partij in Algerië. Dezer dagen werd medegedeeld dat de zusters van Blanqui op het

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2