BUITENLaNDSCIIE bekici en. mede hij zich steeds op de gevaarlijkste punten bevond, krachtdadig hebben medegewerkt, om van onze stad eene groote ramp af te wenden. Hij heeft zich zoowel nu, als bij vorige gelegenheden, regtmatige aanspraak verwor ven op de erkentelijkheid der burgerij. Van Rotterdam en 's Gravenliage van de eerste plaats per telegraaf en van de laatste bij monde van den opperbrandmeestcr, den heer van Goch, ontving de heer burgemeester, die voortdurend op de plaats des onheils tegenwoordig was, aanbiedingen om met de stoombrandspuiten dier plaatsen hulp te verleenen, voor welke heu- sche aanbiedingen met erkentelijkheid werd dank gezegd. De spuiten van onze gemeente stonden rondom de kerk geschaardzoowel om de kerk zelve als de omringende huizen, ingeval van nood, bijstand te verleenen. Tweemalen was die hulp noodig bij een begin van brand in een der dak goten van bet kerkgebouw. De schade aan den toren berokkend wordt op p. m. ƒ30000 begroot. Hij is tegen brandschade verzekerd bij de Gelder- sche algemeene brandwaarborg- en assurantie-maatschappij te Arnhem, tot een bedrag van ƒ50000 in herbouw Door den gemeenteraad van Delft is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer Van der Colli van Hoogcveenals secretaris dier ge meente, onder toekenning van pensioen ten bedrage van ƒ1100 'sjaars. Aan burg. en welh. is een crcdiet verleend, tol een nader op te geven be drag, om cenige extra-belooningen toe te kennen aan degenen, die bij den brand van den Nienwe-kerkstoren behulpzaam zijn geweest. Kaar wij vernemen zon het plan bestaan het afgebrande gedeelte van den toren der Nieuwe kerk te Delft weder op te bouwen in denzelfden trant als vroeger. Dit plan zou allezins toejuiching verdienen. De heer W. G. E. koelt, pred. bij de Ned. lterv. gemeente te Delft, heelt Zondag 11. aan zijne gemeente medegedeeld dal bij voornemens was zijn ontslag aan te vragen. Men schrijft aan de Ass. Cl. uit Brielle, de dato 27 |September: ""Wij hadden onlangs het genoegen cenige uren door te brengen op bet atelier van den verdienstelijken kunstschilder en beeldhouwer, den heer Koelman, te 's Hage. Zooals men weet, is aan dezen schilder de zorg op gedragen voor de vervaardiging van het Aprilmonument. Welnu, de nimf is bijna geheel in klei voltooid Zij is een rijzige, bevallige figuur, in ver schillende opzigten van het oorspronkelijke ontwerp afwijkende. »Op bet dekstuk eener zeeschelp geplaatst, draagt het beeld een krans vat schelpen en Noordzeeplanten om de slapen; met de regterhand wijst bet naar zee en met de linker houdt het de half ontplooide banier omhoog. "Men verwacht dat het monument spoedig aan de zorg van den metaal gieter kan worden toevertrouwd, terwijl de fondamenten voor bet toekom stige standbeeld nog vóór den winter zullen worden in orde gemaakt, opdat de onthulling, zoo bet mogelijk is, 1 April 1873 plaats vinde." Vrijdag 11., meldt liet Hhl.ontstond bij de directie der Kanaalmaat schappij, door den hoogen waterstand, gepaard met hevige windvlagen, ernstige vrees voor doorbraak van den afsluitdijk bij Sciiellingvvoude, welke nog niet gereed is en waarvan wegens het slechte weder in de laatste week ter versterking niet gewerkt kon worden. De ambtenaren bij de publieke werken van deze gemeente waren door de directie behoorlijk op de hoogte gebragt van den stand van zaken, en door hen waren de noodige maatre gelen genomen om de schadelijke gevolgen eener eventuele doorbraak te voorkomen. De vrees bleek gelukkig ongegrond te zijntot heden slaat de dijk nog, en hij wordt thans versterkt. Door het prov. geregtshof in Noordbolland is gisteren een aanvang ge maakt met de behandeling der zaak van L. Roog, beschuldigd van brand stichting in zijne woning te Purmerend, waarbij te voorzien was dat eenig menschenleven in gevaar kon worden gebragt. De beschuldigde ontkent z en aan het hem ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Er moeten 24 getuigen in deze zaak gehoord worden. 's GRAVENHAGE, 2 October. Naar men verzekert heeft het Z. M. den koning-groothertog behaagd te benoemen tot ridder der orde van de Eikenkroonden heer J. VV. H. Werleman te Amsterdam. Z. M. heeft vergunning verkend aan IIDs adjudant den heer G E. Tolsma, genersal-majoor hij het leger in Ned. Indië, tot het aannemen der onderseheidingsteekenen van grootolficier der Leopolds-orde, hem door den koning der Belgen geschonken, en aan den heer J. G. J. Schmulzer, koop man en vice-consul van Zweden en Noorwegen te Samarang, tot het aan nemen der versierselen van ridder der orde van Wasahem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: lot regter-plaatsvervanger in de arrond.- regtbank te Rotterdam de heer mr. E. E. van Raait e, advocaat aldaar, en tot plaatsvervangend kanfonregter te Heerenveen de heer mr. 11. Binnerts, procureur bij de arrond.-regtbank aldaar. - Aan den luit. ter zee 2e kl. E. Haitsma Muiier is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Aan bet hotel Paulcz is lieden ochtend afgestapt de graaf de Rosen, eerste kamerheer kapitein en chef van het escadron van de garde te paard van Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen. Gemelde officier is van wege zijnen vorst belast met de officiële kennisgeving aan het Nederlandsche bof van bel overlijden van Z. M. Karei XV, koning van Zweden en Noorwegen. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal houden zich steeds nog bezig met liet onderzoeken der staatsbegrooting voor 1873. De wijzigingen, welke de minister van koloniën gebragt heeft in de Indische begrooting voor 1873, op grond van nader ontvangen voorstellen nil Indië en om andere redenen, bestaan hoofdzakelijk hierin5,497,240 tot aanvulling der middelen voor 1872; aflossing van het doorloopend voor schot aan de handelmaatschappij ad 10 millioen; verbetering der havenwer ken te Batavia; vermeerdering van het materiëel der zeemagt-, aanleg van beveiligingswerken tegen overstroomingaanleg van een dam in de Sampean- rivier; bouw van een krankzinnigen-geslicht. Heden ten half 2 ure werd de buitengewone vergadering der provin ciale staten door den commissaris des konings geopend. Aan de orde was de benoeming van een lid van de eerste kamer der staten-generaal, in plaats van wijlen den heer D. Blankenheym. De uitslag der stemming was, dat bij eerste stemming op den heer L. Pincoffs te Rotterdam werden uit- gebragt 36 stemmen; op den heer mr. G. Cock te Leiden 33 stemmen; ter wijl er 1 blanco billet in de bus werd gevonden. Daar er slechts 69 leden de pre sentielijst hadden geteekend en er 70 briefjes in de bus werden gevonden, ontstond hierover eene korte woordenwisseling tusscben het stembureau en den voorzitter, waarvan de slotsom was, dat de voorzitter verklaarde, dat ije heer Pincoffs in allen gevalle de volstrekte meerderheid van de uitge- bragte stemmen op zich bad vereenigd en alzoo verkozen was tot lid van de eerste kamer der staten-generaal. De heer Pincoffs, ter vergadering tegenwoordig, was zeer gevoelig voor de op Item uilgebragle keuze, nam de betrekking van lid der eerste kamer aan en gaf de verzekering dat bij die met naanwgezelheid en onpartijdigheid zou vervullen. Hierna werd de buitengewone vergadering der stalen gesloten. De gehecle teregtzitting van het prov. geregtshof in Zuidholland werd gisteren gevorderd voor de behandeling in booger beroep van eene zaak ten laste van den gemeente-veldwachter te Goudswaard, tevens onbezoldigd rijks-veldwachter, die den i7im April jl. een zaakwaarnemer van Putters- boek volgens het oordeel der Brielsclic regtbank al te ijverig ter zijde stond. Deze zaakwaarnemer had met een arbeider van Zuidiand een contract aan gegaan, waarbij deze laatste zich verbond als plaatsvervanger voor de natio nale militie en daarvoor het gewone handgeld ontving. Toen de arbeider nu door den militieraad was afgekeurd, wilde de zaakwaarnemer, wien het onbekend was om welke reden de afkeuring bad plaats gehad, een ander contract met hem aangaan, maar deze was daartoe ongenegen: ten minste toen de zaakwaarnemer zijn speurhond, zooals mr. Ternslra hem noemde, op hem afzond, antwoordde de arbeider: laat hem maar zelf komen. Hier mede scheen onze zaakwaarnemer niet tevredenwant nadat bij den veld wachter op een paar borrels had onthaald, ging het drietal, zaakwaar nemer, aanbrenger en veldwachter, gezamenlijk naar de plaats waar de Zuidlander werkzaam was en toen waagde de veldwachter het, op zijn ambtspenning wijzende, den onwillige bij den arm te vatten, hem het wer ken te beletten en naar den zaakwaarnemer te geleiden. Van het maken van een nieuw contract kwam echler niets, daar de arbeider na de uit spraak van den militieraad liever op het veld wilde werkzaam blijven. De burgemeester van Zuidiand, met het gedrag van den veldwachter van Gouds waard in kennis gesteldmaakte daarvan proces-verbaal op en het gevolg er van was dat de Brielsche regtbank den veldwachter tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeelde wegens het als openbaar ambtenaar plegen van daden van willekeur, waardoor inbreuk is gemaakt op de per soonlijke vrijheid van een staatsburger. Appèl van dat vonnis werd lieden voor het prov. geregtshof behandeld. De beklaagde hield vol dat hij ter goeder trouw op verzoek van den zaak waarnemer had gehandeld. Zijn verdediger mr. van Itaalte kon in de ge pleegde daad geen strafbare daad van willekeur zien en meende dat het vonnis van de Brielsche regtbank moest worden vernietigd en de veldwachter worden vrijgesproken. Adv. gen. mr. Terpstra was van een ander gevoelen, geloofde, dat het vonnis volkomen juist was gewezen en requireerde tot algeheele bevestiging daarvan. De uitspraak is bepaald op aanst. Dingsdag. De gemeenteraad alhier heeft in zijne gisteren gehouden zitting zich vereenigd met de missive van gedep. staten in deze provincie, betrekkelijk de verhooging der jaarwedden van burg. en weth. Voor den burgemeester zal de jaarwedde voortaan 8000, en voor iederen wethouder 2000 bedragen. Tot leeraar in het handteekenen bij de hoogere burgerschool is benoemd de heer M. W. Gerritzen. Bij de heden door de hoofdadministratie van het reg. grenadiers en jagers gebonden aanbesteding van verschillende benoodigdheden, was de lieer J. Scheltcuia Jz.te Leiden, de minste inschrijver voor de levering van 500 eenmans wollen dekens en 100 tweemans dito; de eenmans a ƒ5.62, tie .tweemans a ƒ7.24 per stuk. De avondmuziek-uilvoeringen door de stafmuziek van liet reg. grena diers en jagers in de Societeitstent in het Bosch zijn opgehouden. Gisteren is alhier een grenadier, die andere personen wilde waarschu wen om voor een rijtuig uit te wijken, zelf daaronder geraakt, ten gevolge waarvan liet wiel over zijn heen reed en hij daardoor een zware kneuzing bekwam, ElfGELANB, LONDEN1 -October. De Iersche commissie voor het armbestuur is thans, ingevolge de wet op het plaatselijk bestuur in Ierlandopgeheven en vervangen door het departement van plaatselijk bestuur. De commissie heeft vóór hare ontbin ding nog eene circulaire tot de besturen gerigt, waarin zij hen voorbereidde op eene aanzienlijke toeneming der bedeelingenvooral ten gevolge der mislukking van den aardappelenoogst en de duurte van alle levensbehoeften, inzonderheid van de steenkolenmet aanmaning zich vooruit daartegen te wapenen door met eenige ruimte goederen tot bedeeling in natura in te slaan, en voorzigtigheidshalve de armentax tot een hooger bedrag om te slaan dan de behoeften van het oogenblik vorderden. Blijkens eene tegelij kertijd medegedeelde statistiek was iu het tweede driemaandelijksche tijdvak van 1872 onderstand verstrekt aan 46338 huiszittende armen, tegen 45991 in 1871, en aan 27592 andere personen, tegen 24466 in 1871. In liet ver melde tijdperk van het loopende jaar was de bevolking van Ierland vermin derd met 24088 zielen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2