MITTHEILUNGEN PEK TELEGRAAF. Burgerlijke SJ.-utï». II) VEKTOTIKN. Verlag von JUSTUS PERTHES in Gotba. Justus Perthes' Geographischer Anslall Ober wichtige ueue Erl'orschungen aul' dem Gesammlgebiete der Geographie Dr. A. PETERMANN. in eene fabriek mag niet meer dan i2 uren daags worden gewerkt, dok'niet 'smorgens voor 5, of 's avonds na 8 ure; nachtwerk mag alleen „eschieden bij vergunning van den regeringsraad. In geen geval mogen kin eren beneden den ouderdom van 16 jaren daaraan deelnemen. HUITSCilLAIVl). In de aanschrijving van den minister van eeredienst aan den bisschop m Ermeland, betredende liet slaken van de uitbetaling der gelden, hem Bjt de staatsmiddelen toegekend, wordt o. a. gezegd: De staatsregering vermag ia de eerste plaats niet langer voor hare verantwoording nemen, jat uit de middelen van den staat, aan welks wetten gij u niet onvoor waardelijk onderwerpt, betalingen voor uw onderhoud gedaan worden. Tot jrze betalingen heeft de landdag zijne bewilliging verleend in de onderstelling jat de wetten en de constitutie van Pruissenop grond waarvan de bewil- lising plaats haddoor degenen welke de bedoelde staatsgelden ontvangen ng en voor het vervolg erkend zouden worden als voor ben geldig en Terbindend te zijn. Zoodra deze onderstelling vervalt, gelijk door uwe officiële verklaringen geschied is, wordt onzes oordeels en tot nadere beslissingde bevoegdheid der Koninklijke regering tot uitbetaling twijfel achtig. De koninklijke regering zal dus de bedoelde betaling tot op nadere beschikking staken. De bisschop van Ermeland heeft nogvóór dat hij het besluit van den minister van eeredienst, waarbij zijn tractement wordt ingetrokken, had ontvangen, geantwoord op den openbaar gemaaklen brief van von Bismarck. Hij blijft daarin staan op het standpuntdat hij ten opzigte van het vraag stuk betreffende de excommunicatie had ingenomen. De /Vat. Zeit. deelt de volgende cijfers mede betreffende het bezoek Jer universiteit te Straatsburg. Het aantal ingeschreven studenten gedurende het afgeloopen zomersemester heeft bedragen 212. Ruim een vierde gedeelte behoorde in Elzas-Lotharingen te huis, een 12-tal in Zwitserland, ongeveer een 130-tal in de verschillende staten van Duitschland, waarbij nog moeten gevoegd worden eenige Oostenrijkers, Engelschen en Noord-Amerikanen. Haar de faculteiten kunnen zij op de volgende wijze worden verdeeldjuristen telde men 59literatoren 49medici 52 en theologanten insgelijks 52de laatstgemelden waren bijna allen Elzasscrs of Lotharingers. - Te Hanover had op jongstleden Dingsdag de plegtige ter aarde bestel- linj plaats van den beroemden tooneelspeler Karl Devrient. In den omtrek van het station had zich eene grootc menigte vereenigd om de laatste eer aan den overledene te bew jjzen. Onder deze bevonden zich al de burgerlijke en militaire autoriteiten, o. a. de hoogste ambtenaren, de opperpresident en de bevelvoerende generaalde meerderheid der leden van vereenigingen tot beoelening van kunsten en wetenschappenenz. In een lijkkoets met 6 paarden bespannen werd het stoffelijk overschot naar den Engelsoderberg gevoerd, alwaar de predikant Eliigge eene treffende aanspraak hield bij het geopende graf. Verscheidene liedertafels en de stafmuziek van het regiment der gardete Hanover in garnizoenverhoogden den luister dezer treurige plegligheid. OOiT-INDIE BATAVIA, 17 Augustus. Het N. Bot. Hbl. meldt het volgende; Naar men verneemt zullen de insignia van de orde van den Ned. Leeuw, die hier voor den koning van Siam zijn aangekomen, door eene commissie worden overgebragt, bestaande uit de resident van Batavia, den heer iloogeveen, en den heer Ponse, kapitein der artillerie. Zij zullen met het stoomschip Vice-Admiraal Koopman derwaarts vertrekken. Hier ter stede beeft zich eene commissie van zeven hecren gevormd om bijdragen voor een monument ter nagedachtenis van den heer Thorbecke in te zamelen. Eene commissie heeft de noodlijdenden wegens de uitbarsting van den Jlerapie in drie klassen gesplitst en de bijeengebragte 40000, waarvan de helft door particulieren, onder ben verdeeld. Voorts deelt genoemd blad uit de Pinang Gaz. bet volgende mede om trent de zaken op Deli. Een particuliere brief uit Deli berigt ons, dat de Batlaks den 26st,D Jul ij met eene sterke magt een aanval deden op een van de nieuw opgerigte Hollandscbe sterkten nabij Deli, maar met een verlies van 67 dooden teruggeslagen werden, terwijl aan de Hollandsche troepen geenerlei nadeel werd toegebragt; slechts e'e'n koelie werd ligt ge wond. Nadat de Battaks verdreven waren, bleek het dat zij de vlugt naar het gebergte genomen hadden. De Hollanders zetten hen een langen tijd achterna; zij verbrandden en vernielden, naar wij meenen, een aantal kam pongs. De Hol'anders verzamelen thans eene groote troepenmagt om de Battaks in het gebergte in het binnenland te vervolgen. Tenzelfden tijde is eene voldoende wacht van militairen op elke plantage te Deli achtergelaten zoodat zijdie aldaar vrienden hebbengeenerlei vrees behoeven te koeste ren omtrent hunne veiligheid. Volgens een ander schrijven zijn de tot nu toe vijandelijke Battaks en de twee voornaamste oproerige dalocs bet onderling oneens. Na den aan val te Tandoh llenoah beloofden de datoes den Battaks tot belooning 500 •loll, te betalen, maar toen de bepaalde dag aanbrak, kwam men met een bedrag van slechts 300 doll, te voorschijn; dientengevolge twisten zij nu in hun eigen kamp Het is waarschijnlijk dat het Hollandsche bewind tot eene bevredigende oplossing zal komen met de Battaksche hoofden, die niet betrokken waren in de laatste onlusten en die inderdaad begeerig schijnen om op vriendschappelijken voet te blijven. Men heeft belooningen uitge- loold voor de gevangenneming van de twee oproerige datoes, die oorzaak zijn van de jongste rustverstoringen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Benoemd: tot adjudant van den gouverneur-generaal N. Mac Leod, luit. ter zee 1' kl lot president bij de wees- en boedelkamer te Menado P. F. L. Kist, secretaris der resid. Menado; tot 3d"1 commies op bei resid. kantoor te Muniok (BankaV de ambtenaar op vrachtgeld M. Troner- bach. Ontslagen: eervol, als president der wees- en boedelkamer te Meuado mr. P. A. Matthes, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig be wezen diensten; de le commies bij de algem. rekenkamer D. C. Helderman. Goedgekeurd: dat door den raad van justitie te Banda is benoemd: tot bui- lengew. subst.-griffier bij die regtbank, buiten bezwaar van den lande, J. L. Kaija, klerk op het kanLoor van den assist, resident aldaar. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapt. der inf. A. Verbrugh. Bij de milit. geneesk. dienst bevorderd: tot milit. apotheker le kl.de milit. apotheker 2e kl. J. W. Schneider; bij het wapen der artillerie: tot kapt., de le luit. W. H. Staver- man; tot l<ten luit., de 2e luit. K. E. Reek. Bij de milit. administratie be vorderd: tot onder-intendant 1' kl., de onder-intendant 2' kl. W. Stort Jr. tot kapt.-kwarlierm.de I' luit.-kwartierm. J. W. van Deventer; tot l*1" luit.-kwartierm.de 2e luit.-kwartierm. W. F. Hardy; benoemd: tot 2deo luit.-kwartierm., de sergeant-majoor der inf. A. H. Hartsteen. PERPIGNAN, 28 September. Donderdag zijn de 600 Carlisten onder Se- balls slaags geweestzij zijn naar Aja teruggetrokken en hebben gisteren Puycerda opgeëischt. De plaats weigerde zich over te gevenwaarop de Carlisten zich verwijderden. PERPIGNAN, 29 September. Het gevecht tusscben de bende van Seballs en de troepen was vrij belangrijk. Generaal Baldrich voerde de laatsten aan en joeg de Carlisten in wanorde op de vlugt PARIJS, 29 September. Gambetta heeft Donderdag te Grenoble eene redevoering gehouden, waarin hij zeide: Men zoekt in Frankrijk sedertj 45 jaren slechts steun bij enkele standen en dat is de oorzaak onzer rampen. Gambetta vertrouwt niet op de opregtheid der conservatieven, die een liberaal-constitutioneele republiek voorstaan. Hij spoort daarom alle ware republikeinen aan, bij de volgende verkiezingen niet voor vroegere aan voerders der monarchalen te stemmen. ONDERTROUWD: G. W. Zandvoort, jm. 23 j. en F. Bernard, jd. 25 j. F. S. Montanus, jm. 27j.en M. van Hoorn, jd. 21 j. E. M. du Pree, jm. 23 j. en J. C. Kling, jd. 21 j. J. van Impelen.jm. 43 j. en P. C. Cooymans,jd. 44 j. J. de Vrjes, jm. 24 j. en S. Henssen, jd. 21 j. A. W. Schoovers, jm. 26 j. en J. de Haan, jd. 24 j. II. Smit, jm. 32 j. en S. Pret, jd. 27 j. Bevallen van een Dochter Vrouwe C. M. PLEYTE TEMPLEMAN VAN DER HOEVEN. 29 September 1872. Heden overleed mijne veel beminde en door hare moeder zeer geliefde JANSJE THEPEN, in den ouderdom van 37 jaren, na een smartelijk en langdurig lijden. Wed. P'. HUIBERS, Leiden, 28 September 1872. vroeger Wed. J. Thepen. Ph. VAN DER HEYDEN Az. Heden overleed onze geliefde Moeder M. SCHALCERS, geb. LUNENBURG, in den ouderdom van 67 jaren. M. SCHALCERS. Leiden, 29 September 1872. A. C. SCHALCERS. Eenige kennisgeving. P. C. SCHALCERS. Heden overleed ons geliefd ecnigst kindje van bijna 9 maanden. W. ÜOIJER Hzn. Leiden, 30 September 1872. H. DU1JËR, IJsenbeek. aus von 1872. Heft IX. IVHALT: Die neu enldeckten Geyser-Gebiete am oberen Yellow-stone und Madison River. Nach dem ofïiziellen Bericht von F. V. Ilayden. Schluss. Bemerkungen zur Karle der westlichen Mongolei. Von Fr. Hanemann. Ueber das Klima des westlichen und sttdlicben Arabien. Von Heinrich v. Maltzan. General de Wimpffens militarische Expedition nach dem Ued-Gir in Marokko, Marz bis Mai 1870. Die bisher in Ost-Sibirien barometrisch bestimmten Htihen. (Die Nordkiisle und die Halbinsel Kamschalka ausgenom- men.) Von Fiirst P. Kropotkin. Geographie und Erforschung der Polar- Regionen, Nr. 67. Nachricbten fiber die neuen Nordpolar-Expeditionen bis zum 2 September 1872. Kapitan Altmann's Erreichung und Erforschung von König Carl Land. Harten: Tafel 17. Karte der westlichen Mongolei zur Uebersicht der neuesten Russischen Reisen mit Benutznng von Wenju- kow's Karte von 1871. Von A. Petermann. Tafel 18. Die Französischen Militar-Expeditionen in Marokko 1866 und 1870. Von A. Petermann. (Carlon: Oase Figig.)

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3