BÜITENLANDSCI!V tïKfiÏOTEN Uit Harlingen meldt men: Donderdag morgen bij de reveille in het weeshuis ontbraken de beide hoofdpersonen in het geslicht, de vader en de moeder, die met de noorderzon bleken vertrokken te zijn, vermoedelijk met de Hullsche stoomboot naar Engeland; de boot vertrok in den nacht en gaf dus eene geschikte gelegenheid tot onverwacht vertrek. Dit over haast verdwijnen van beide personen staal zeer waarschijnlijk in verband met de uitnoodiging yan den policie-commissaris aan de echtelieden gedaan, om hem in qualiteit zekere information te verschaffenin betrekking tot zaken, welke hel ontslag uit de dienst der bedoeldejpersonen ten gevolge hadden. Men meldt uit Leeuwarden: liet storm- en regenachtige weder der laatste dagen heeft, zooals wel te denken was, aan de nog te veld staande gewassen niet alleen, maar tevens aan de weide en de vruchtboomenreeds veel nadeel gedaan. De aardappelen die nog ongerooid te velde zijnin vele soorten waarvan reeds de ziekte vrij wat heerschende was, zijn er vooral niet beter op geworden. De weide wordt voor het vee te vochtig en koud; veel gras wordt vertrapt. Gelukkig echter voor de boeren, dat de winterprovisie aan hooi zoo voordeelig uit uitgevallen. Het weinige ooft, dat de vruchtboomen opleverenis door den harden wind voor het meeren- deel ontijdig afgewaaid, doch ook hierin wordt tegemoet gekomen door de enorme hooge prijzen, die, voor het geplukte ooft vooral, worden bedongen. Wegens de vele regens wordt de waterstand ook gaandeweg hooger. zoodat de lage landerijen het spoedig weder zwaar zullen hebben te verantwoorden. Beriglen uit Suriname melden dat door den gouverneur der koloniale stalen ter goedkeuring zijn aangeboden drie ontwerp-verordeningenhou dende: 1°. opheffing van de disciplinaire regtsmagt der districts-commissa- rissen en vaststelling van de daaruit voorlvloeijende voorzieningen; 2". uit breiding van het policiewezen3". wijziging in de grenzen van eenige dis tricten en opheffing van de betrekking van commissaris van het stadsdistrict. Aan Z. Exc.) den minister van koloniën is door de Vereemging lot be vordering van de belangen van Suriname een adres gezonden, met afschrif ten aan de beide kamers der sljlen-generaal. Daarin worden zeer aanbevo len de nieuwe posten door de koloniale staten voor memorie op de begroo ting gebragt, als: de oprigting van een gemeentebestuur; 2°. subsidie aan de Comp. Gen. transatlantique3°. subsidie aan de International Ocean Tele graph Company; en 4°. voorschotten aan kolonisten. Het adres zegt des wege o. a.De reorganisatie van de huishoudelijke administratie en inrigting onzer kolonie, door de instelling van een gemeentebestuur; het tot stand brengen van versnelde gemeenschap en verkeer met Europa en andere stre ken der wereldook met bloeijende plaatsen en provinciën van Zuid-Ame- rika, in het belang van onzen landbouw en handel; de verbetering van onze koloniale mail- en rivierdienst en het bevorderen van de groote belangen, die aan kolonisatie en landverhuizing voor onze kolonie verbonden zijn tellen allen voorzeker onder de groote en gewigtige vraagstukken, der toe komst voor Suriname. Die overtuiging heeft dan ook de sympathie der sta ten voor de voorgestelde amendementen in het leven geroepen. Aan Neèr- lands regering verblijft nuom de weuschen der vertegenwoordiging van Suriname tot waarheid te maken. In den geleide-hriel aan de tweede kamer zegt de Vereeniging o. a.: «Met vertrouwen veroorlooft het bestuur zich het ingediend verzoekschrift aan de gunstige overwegingen van Neérlands vertegenwoordiging aan te bieden. Vele ondervonden blijken van belangstelling in het lot en den toestand onzer kolonie doen onze bevolking er op hopen, dat de Nederlandsche staten- generaal wel zullen bijdragenom de groote en belangrijke vraagstukken der kolonie, in deze tegenwoordig voor Suriname zoo gespannen dagen, tot gunstige oplossing te brengen. Uit naam der Vereeniging rigt hel bestuur bij dezen daartoe tot uwe vergadering het nederig en eerbiedig verzoek, tot heil onzer kolonie en in het belang van het vaderland." 's GRAVENHAGE30 September. Z. M. de koning groothertog heeft den heer Freusberg, opper-regerings- raad te Keulen, benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon Door Z. M. is de benoeming van den heer T. A. C. de Ridder Fz. tot burgemeester der gemeenten Vinkeveen en Waterveen, op zijn verzoek, in getrokken, en als zoodanig in zijne plaats benoemd F. baron van Utenhove. Tot kantonregter te Lemmer is benoemd de heer mr. A. van Deinse, thans kantonregter te Hindeloopen. Z. M. de koning heeft zich gisteren avond, bij het vernemen van den brand in den toren van de Nieuwe kerk te Delftterstond naar die stad begeven en is aldaar gebleven lot dat Z. M. zich overtuigd haddat het gevaar geweken was. De commissaris des konings, in deze provincie, mr. C. Fock, was eveneens bij den brand tegenwoordig. Z. M. de koning is in den afgeloopen nacht ten ruim 4 ure uit de residentie naar het Loo vertrokken. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de heden namiddag gehouden zitting van de tweede kamer is o. a. medegedeeld, dat tot rapporteurs over de Indische begrooting zijn benoemd de hh. van Houten, 's Jacob, van Rees, Mirandolle en Mackay. De beraad slaging oier Inl Indisch tarief is bepaald op Woensdag 9 October. binnen weinige dagen wordt alhier verwacht een der adjudanten bij het hof van Zweden en Noorwegen, ten einde Z. M. den koning officieel kennis te geven van het overlijden van Z. M. Karei XV koning van Zweden en Noorwegen. Bij de landbouwtentoonstelling was heden nog eene tentoonstelling van pluimgedierte gevoegd, welke de aandacht van vele bezoekers tot zich trok. Zij bestond uil: paauwen. faizantenkalkoenen, en ander gevolgle, waar onder fraaije patrijzen in verschillende kleuren, hoenders, duiven, zwanen, en eenden; terwijl de sociëteit «de korenbeurs" te Haarlem vijf verzame lingen postduiven heeft ingezonden. Van twee tol vier ure deed zich het muziekkorps der dd. schutterij op het terrein hooren. Ten 4 ure werd de tcntconstclüng finaal gesloten. Het schoone wederdat dezen laatsten dag der landbouwtentoonstelling begunstigde, had eene groote menigte zoowel vreemdelingen als stadgenooten derwaarts gelokt. Door de policie is naar het huis van arrest overgebragt een 19-jarig jongeling, verdacht van jl. Zaturdag uit een der tenten op het Plein fles- schen met sterken drank te hebben weggenomendie hij op de harddraverij ten zijnen voordeele verkocht. Naar men verneemt heeft ds Schuurman, te Batavia, in een hier ont vangen brief, zijn voornemen aangekondigd om een open brief uit te geven, waarin hij de bezwar,en zal uileen zettenwelke hem belet hebben te vol doen aan hel verzoek van den grooten kerkeraad der Evang. Lutli. gemeente alhier, om bij de synode aanvrage te doen hem weder beroepbaar te ver klaren. BELGIË. In vijf mijnen, te Bracquegnies, Bois-du-Luc. la Louvière. Sars-Long- champs en Houssu, is de arbeid gestaakt. De eigenaars, die dringend be hoefte hebben aan kolenzullen er toe moeten besluiten de loonen te ver- hoogen. EN4JELA ~X LONDEN29 September Volgens een schrijven uit New-Castle aan het Daily News zou men mogen aannemen dat het stijgen der steenkolen-prijzen thans het toppunt heeft bereikten laat zich daarin reeds eenige kalmte bespeuren. De kolen- verslindende induslriën geven merkbare tcekenen van verslapping. De uit voer is begonnen te verminderen, doordien de vreemdeling zich goedkooper uit ziju eigen mijnen kan voorzien. De aanbouw van ijzeren schepen, die, in den laatsten tijd tot een maximum gedreven, den prijs der kolen zoozeer deed stijgen, is reeds belangrijk afgenomen; en houten vaartuigen, korte lings nog beschouwd als voorwerpen uit een vervlogen tijdperkworden weder druk gevraagd, liet is echter eene illusie, de vermindering geheel opeens te verwachten. Een geruimen lijd nog zal men zich de duurte der kolen moeten getroosten. Al wat men met billijkheid hopen kan, is, dat, als een gevolg van de crisis, nieuwe mijnen zullen geopend, en de oude met verdubbelde kracht geëxploiteerd zullen worden. Ook zal de vreemde ling hoe langer zoo meer zijn eigen hulpbronnen gaan ontginnen, en dns de vraag op de Brilsche markt doen verminderen. De onophoudelijke regens, die gedurende de laatste drie weken in Schotland gevallen zijn, hadden Woensdag 11. eene overstrooming ten gevolge, die zonder tusschenpoozen gedurende 20 uren aanhield. De rivieren zijn gezwollen, op verscheidene plaatsen buiten hun oevers gelreden, en hebben het land mijlen ver overstroomd. De Dewburneen rivier in Aber deen, heeft den spoorweg onder water gezet. Het water staat verscheidene voeten in het station, zoodat het vervoer langs die lijn gestaakt moest worden. FKANTHRÏJ H. Gelijk reeds met een enkel woord is gemeld, werd in de laatst gehouden vergadering der permanente commissie uit de nationale vergadering geklaagd over het partijtrekken van den heer Thiers voor den republikein- schen regeringsvormde brievenwaarmede de particuliere secretaris van den president de adressen van republikeinschgezinde leden der algemeene raden namens den heer Thiers beantwoord hadademden eenen sterk republikeinschen geest; de halfofficiele mededeelingen, dat de vervolgingen wegens deelneming aan den opstand te Parijs gestaakt waren, maakten mede op velen den indruk van partijdigheid: en op die gronden beschuldigde men den heer Thiers het verdrag van Bordeaux te schenden door werkzaam te zijn voor de bevestiging van eenen bepaalden regeringsvorm zonder daar omtrent de uitspraak van den volkswil af te wachten. De minister van binnenlandsche zaken verdedigde den president en beklaagde zich over de heftige aanvallen, welke de regering in den boezem der commissie had door te staan. Hij hield vol dat de leden der algemeene radenwelke na de sluiting der zitting van hunnen raad in adressen aan het hoofd van den staat aandrongen op de bevestiging der republiek, niet in hunne hoeda nigheid van leden van den raad handelden, maar als private personen; en in hel groote getal der onderteekenaars van die adressen meende hij dat het bewijs te vinden was dat de volkswil wel degelijk de handhaving van den republikeinschen regeringsvorm verlangde, zoo als ten overvloede uit andere omstandigheden duidelijk genoeg gebleken was. Volgens opgave van le Gaulois hebben, zoowel in de departementen als le Parijs, in de jongslverloopen achttien maanden niet minder dan 135 aanrandingen van krijgslieden door het volk plaats gehad, die aan 12 der aangevallenen het leven gekost en aan ruim 70 andere min of meer ernstige wonden veroorzaakt hebben. Een lid der nationale vergaderingde heer de Franclienheeft eene oproeping gerigt lot zijne geestverwanten in de kamer, om den 6den Octo ber aanst. de bedevaart naar Lourdes te doen en aldaar voor de miraculeuse grot tot de Heilige Maagd voor Frankrijk te bidden. Met dat doel zullen zij ten 12% ure 'smiddags, met hunne banieren, zich op het plein te Lourdes moeten bevinden, vanwaar de optogt naar de grot zal plaats hebben. Z W1T8ERLAND. Bü den grooten raad van het kanton Lucern is een ontwerp van wet op den fabriekarbeid ingediend. Daarin komen o. a. de volgende bepalingen voor: Kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar en vrouwen mogen niet worden gebezigd tot het schoonmaken van fabrieken; kinderen beneden de 12 jaar mogen in geen fabriek werken; kinderen beneden de 14 jaar mogener niet langer werken dan zes uren daags; schoolpligtige kinderen mogen niet werken tijdens de school-uren; kinderen beneden de 16 jaar mogen niet langer werken dan 10 uren daags; in chemische fabrieken, waar vergiftige stoffen wordeu gebruikt of bewerktmogen geen minderjarigen worden ge-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2