LE1DSCHE COURANT. DINGSDAG I OCTOBER BINNEN LA NDSCIIE BEU IGTEN. 1872 X. 232. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3..franco p.p. t 3.W; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, lubeck, Frankfort a. M,Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, WeenenPraag, Bazel, Zurich, St. traliën, Geneve en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 45 blad 51) der Handelingen tan den Gemeenteraad. LEIDEN, 30 September. De heer dr. A. Rutgers van der Loeff, pred. bij de Ned. herv. ge meente alhier, aan wien, op zijn verzoek, eervol emeritaat is verleend, heeft gisteren avond bij de godsdienstoefening in de Pieters-kerk zijne af scheidsbede uitgesproken, naar aanleiding van 1 Cor. XIII. vs. 8. Voor dat hij den kansel verliet, stortte de gemeente de zegenbede voor den leeraar uit, vervat in de vier laatste regels van het 96e der Evang. gezangen. De donderbui van gisteren namiddag, ten half zes nre, kwam uit liet westen op en had een zeer dreigend aanzien. Kort bij de stad verdeelde zich de bui in tweeënwaarvan het eene deel noordoostwaartshet andere deel zuidelijk aftrok. De bliksemstralen waren fel en de donderslagen zwaar. Reeds gisteren avond was de mare verspreid dat te Delft de toren van de Nieuwe kerk was getroffen geworden en in brand stond. Wij vernemen dat het bovengedeelte, de spits, van den toren, tot aan den bovensten om gang, afgebrand is. Het carillon moet niet geleden hebben. De schade is natuurlijk aanzienlijk. Blijkens de verder uitgegeven lijst van bekrooningen op de tentoon stelling der Holl. maatschappij van landbouw te'sHage, zijn o. a. toegekend: velgeweide koeijen, geb. in 1868 of vroeger, prijs van bet bestuur W. C. Biben, le Voorschoten; Springrammengeb. in 1870 of vroeger, van Leicester ras, le prijs P. Vromesteyn, te Leiderdorp; idem, van Texelsch ras, 2eprijs dezelfde; idem, geb. in 1871, van Lincolnshire ras. le prijs dezelfde; idem. van Texelsch ras. 2e prijs dezelfde; twee fokschapen, geb. in 1870van gekruist ras, prijs van het bestuur D. Niekerk, te Leidschen- dam; vier fokschapen, geb. in 1871, van vreemd ras, 2' prijs D. M. van der Uoeff, te Oegslgeest; vier fokschapen, geb. in 1871, van Texelsch ras, 1'prijs P. Vromesteyn voornoemd; vier ramlammeren, geb. in 1872, van gekruist ras, 3® prijs D. M. van der Hoeff voornoemd; vier ramlammeren, geb. in 1872, van Texelsch ras, 2e prijs P. Vromesteyn voornoemd; vier ooilammeren, geb. in 1872, van gekruist ras, 1' prijs D. M. van der Hoeff voornoemd; vier vette hamels, geb. in 18712e en 3C prijs P. Vromesteyn voornoemd; beeren, geb. in 1871 of vroeger, van gekruist ras, 2e prijs D. M. van der Hoeff voornoemd. Het provinciaal geregtshof in Zuidholland heeft benoemd tot regtere- commissarissen voor de instructie der strafzaken bij de arrond.-regtbanken in die provincie, voor den tijd van twee jaren, ingaande 1® October 1872, in het arrond. 'sGravenhage, jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lobman; Leiden, mr. F. Canter Alta Rotterdam, mr. J. van Heukelom en mr. E. Bergsma Dor drecht, mr. J. Dntry van Haeften; Gorincliem. mr. A. H. van Tienhoven; Brielle, mr. W. J. Karsten. De Staatscourant bevat het verslag omtrent het vergelijkend examen voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinengehouden te Utrecht op 30 Julij 11. Blijkens dat verslag oordeelde de commissie dat de acht adspirantendie het best aan het examen voldaan haddengetoond hebben genoegzame bekwaamheden te bezitten om tot surnumerair der re gistratie en domeinen te worden benoemd. In de plaats van wijlen den heer dr. K. Sybrandi is lot mede-directeur van Teylers-stichting te Haarlem benoemd de heer W. van Oorde, pred. bjj de Remonstrantsche broederschap aldaar. In de Zatnrdag gehouden vergadering der akademie van wetenschappen (afdeeling natuurkunde) wijdde de heer Donders eene welsprekende rede aan de nagedachtenis van wijlen prof. Voorhelm Schneevoogt. In breede trekken schelste ie Utrechtsche hoogleeraar het beeld van zijn ontslapen vriendals mensch en geneesheer bij uitnemendheid. Vooral diens uitstekende eigen schappen, in deze laatste hoedanigheid, werden met eerbied en erkentelijk heid herdacht. En daar waar het 't persoonlijk karakter des overledenen be trof, bewezen het gevoel en de uitdrukking des geachten sprekers, dat het hart doordrongen was van hetgeen de mond vertolkte. Bij uitzondering was de tribune voor het publiek talrijk bezeten de klimmende aandacht zoowel van de zijde der leden als van belangstellenden moet den redenaar eene treffende gewaarwording zijn geweest. Immers, zij was hem het bewjjs van diep gevoelde waardering van den te vroeg verscheiden vriend en wel doener der menschheid. (Hbl.) Het berigt, als zoude er zich eene commissie gevormd hebben tot be vordering van landverhuizing, wordt door den heer dr. Ilartogh Heys van Zoulcvecnte Delfttegengesproken. Eerstdaags zullen ruim 32000 geweren publiek worden verkocht: voor liet grooste deel zijn het getrokken geweren; slechts 8000 zijn gladloopen. Al deze voor de dienst ongeschikte vuurwapenen liggen in de magazijnen te Delft, Dordrecht en Gorinchem. Te Delft is Vrijdag II. eene bijeenkomst gehouden van de verschillende burgemeesters, wethouders en andere bevoegde autoriteiten der gemeenten, die belang hebben bij den ontworpen lokaal-spoorweg Monster-Delft-Zegwaard, alsmede de concessionarissen dezer lijn met de ingenieurs. Daarin is o. a. besloten dat de burgemeesters der verschillende gemeenten, die bjj den spoorweg, hetzij direct of indirect, belang hebben, de zaak, voor zoover dit nog niet gedaan is, bij de gemeenteraden zullen ter sprake brengen en bin nen een niet al te ver verwijderd tijdstip van den uilslag daarvan aan het comité en de concessionarissen zullen kunnis geven. Het plan vond, op weinig uitzondering na, voorloopig vrij algemeen bijval, zoodat er niet alleen uitzigt op de uitvoering bestaatmaarwanneer de handen ineen worden geslagendie uitvoering zelfs betrekkelijk gemakkelijk en zonder groote geldelijke offers zal kunnen geschieden. Aan den heer W. A. de Wilde, stationschef te Delft, is van wege Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden een prachtig gouden horlogie met dito ketting ter hand gesteldals een blijk van erkenning van verschil lende diensten, bewezen bij gelegenheid der begrafenis van HD. gemalin. In de vorige week is in de gemeente Haarlemmermeerten gevolge van het inslaan van den bliksem, eene bouwmanswoning met schuur, ge vuld met ongedorschte granen, gelegen aan den IJ weg. nabij den Lisserweg, en toebehoorende aan den bouwman J. Rombond, afgebrand. Op uitnoodiging van de gemengde vereeniging der Internationale, isjl. Zondag in liet lokaal Dalrust te Amsterdam eene volksvergadering gehouden die zeer talrijk bezocht werd Toegang werd verleend tegen betaling van vijf centen. Vele sprekers voerden het woord, zonder dat evenwel veel nieuws of bijster belangrijks te berde werd gebragt. Het hoofddoel der meeting was het hooren voorlezen van en besluiten over twee adressen. Het eerste adres is gerigt aan den Amsterdamschen gemeenteraad; waarin grieven betreffende de duurte der eerste levensbehoeften en hooge huishuren worden blootgelegd. Zij verzoeken den raad 5000 arbeiderswoningen te doen bouwen en voor geen hooger bedrag le verhuren dan noodig is voor de rente van het voorgeschoten kapitaal en voor de kosten van onderhoud. Het tweede adres is gerigt aan de tweede kamer der staten generaal, waarin verzocht wordt naar hel lot van den Nederlandschen werkman een naauwkcurig on derzoek in te stellen en afdoende maatregelen te nemen in het belang van den werkman, wiens positie op dit oogenblik ondragelijk en onhoudbaar is geworden. Ondanks het verzet van de ter vergadering aanwezige Interna tionalisten, werd besloten de adressen niet uit naam der Internationale te verzendenmaar wel uit naam der gcheele burgerij. Burger van der Hout deelde mede, dat beide adressen weldra in druk zullen verschijnen, en bij alle tappers, bakkers, enz. ter teekening neergelegd zullen worden, behoor lijk voorzien van zegel en begeleid van inleekenlijsten. Elk teekenaar zal echter één cent moeten betalen tot tegemoetkoming in de kosten van zegelregt. I Men meldt uit Enschedé: De huzaren zijn vertrokken. De schutterij is. zoo al niet lot een rustende, dan toch tot een niet dienstdoende terug- gebragt. De arbeiders hebben hun werkzaamheden hervat en alles gaat weer zijn gewonen gang. Over den afloop der werkstaking zijn alle welgezinden tevreden. Men hoopt dat nu door de verkregen uitkomst, waarbij gebleken is dat arbeid staken //met schd bezet" is, zooals men dat hier uitdrukt, de ongeregeldheden, die men nog altijd te gemoet zag, voor goed zullen Uitblijven. Uit Dalfsen meldt men dat thans de prijs der verschillende veesoortcff zoo hoog is, dat de oudsten van dagen zich zoo iets niet herinneren. De duurte bepaalt zich dan ook niet meer alleen bij koeijenmaar pinken kalveren, varkens, schapen en zelfs geiten, alles wat maar voor de slact- bank geschikt is, wordt tot hooge prijken opgekocht.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1